Пребарај за Мастерс во Energy

Најди ги вашите магистерска диплома по Energy овде!

А господар '' s програма е најчесто продолжение на диплома '' s студии. На степени добиени преку овие програми, со тенденција да се земе било каде од две до четири години да се добие.

Што е Магистер во енергија студии? Ова најчесто е интердисциплинарна програма цртање предмети од бизнисот, јавната политика, земјата науки и екологија оддели на универзитетот. Целта на многу програми за енергетска студии е да им овозможат на дипломирани студенти со степен на разбирање е потребно да се направи и да ги информира извршни решенија за користење на енергетските ресурси. Заеднички курсеви вклучуваат студии на климатските промени, енергетската финансиските пазари, енергија транспорт и теми, животната средина, науката.

Една од придобивките на земање на мајстор 's степен е често се зголеми кредибилитетот на еден ваков документ дава за време на процесот на барање на работа. Квалитетите овој степен претставува на работодавците, како што се посветеност и ментална фокус, може да бидат корисни во сите аспекти на животот дипломиран е.

Дел од процесот на истражување на степен опции мора да вклучува испитување на трошоците. Секоја програма е различен, така бидете сигурни да проверите со релевантните институционално тело пред да аплицираат.

А мајстор во енергија студии често е неопходен чекор за оние кои сакаат да продолжи кариера во развојот на енергетската политика. Еден пример на професионална позиција во оваа дисциплина е енергетската политика аналитичар. Овие лица би можеле да работат директно за владите или приватни компании, или тие може да се најде место во независна консултации и анализа фирма. Таквата позиција, најверојатно, ќе бараат во-длабочината на истражување и анализа на податоци, заедно со способност да ефективно да комуницираат резиме материјали за директори и советодавни одбори. Дипломирани студенти на програмата за енергетска магистерски студии може квалитет за позиции горниот дел на ниво бара експерти во оваа област.

енергија студии програми се разликуваат во нивниот фокус, па се обрне внимание на деталите на структурата на курсот.Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

ЕИТ КИЦ-мајстор во енергија (Leuven et al)

KU Leuven: Faculty of Engineering Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Што е "ЕИТ КИЦ-мајстор на енергија" за сите? Структура

Во втората година, студентите ќе продолжи да работи за пишување на магистерска теза и да присуствуваат на изборни предмети: Општо земено, проширување и опција специфични.

Интегриран проект се исто така вклучени. Оваа летна школа вклучува меки вештини, како што се тимбилдинг, вмрежување, лидерство, претприемништво и интеркултурна комуникација, сите поткрепен со интересни разговори со стручни лица од енергетската индустрија, консултантски фирми и општините.... [-]


Магистер по енергија и информатика

University of Applied Sciences Upper Austria
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Hagenberg

Енергија е во основата на чукање на срцето на глобалната економија - критичен фактор во производство на речиси сите стоки и услуги во современиот свет. Јасно е дека, со оглед на клучната улога на енергија, императивите за возење во било која економија се обезбеди сигурноста на снабдувањето, одржување на конкурентноста и надгледување на транзиција кон иднината нискојаглеродна ... [+]

Магистер по енергетска информатика

Енергија е во основата на чукање на срцето на глобалната економија - критичен фактор во производство на речиси сите стоки и услуги во современиот свет. Јасно е дека, со оглед на клучната улога на енергија, императивите за возење во било која економија се обезбеди сигурноста на снабдувањето, одржување на конкурентноста и надгледување на транзиција кон иднината нискојаглеродна.... [-]


Магистер по интелигентни енергетски системи

Irkutsk National Research Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Irkutsk

Програмата нуди обука на учениците во истражувачки и производни активности. Обуката е фокусирана на практично решавање на задачите на работењето на обновливи извори на електрична енергија и развој на системи за напојување, вклучувајќи дистрибуирано производство. [+]

Преглед на програмата

Програмата нуди обука на учениците во истражувачки и производни активности. Обуката е фокусирана на практично решавање на задачите на работењето на обновливи извори на електрична енергија и развој на системи за напојување, вклучувајќи дистрибуирано производство.

Програмата има за цел да ги обучи студентите да станат специјалисти за новата генерација сопственик на системот и основни познавања за интеграција на дистрибуираното производство во електроенергетските системи; квалитет на електрична енергија; електроника; итни режими во електроенергетските системи; заштита и контрола на системи за напојување, вклучувајќи дистрибуирано производство; обновлива енергија; нумерички и оптимизациски методи; теорија на електромагнетно поле; системи за управување со електрични машини; теорија за контрола на електрични мрежи; систем за складирање на енергија; дигитални мерни системи; хидроелектрани; ветерна енергија индустрија; контрола на генерирачите на обновливи извори на енергија.... [-]


Извршниот Магистер по енергија и ресурси

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2019 Катар Doha

Извршниот мајстор Хамад бин Калифа Универзитетот во енергија и ресурси нуди иновативна образовен пристап во областа на енергијата и на ресурсите (E & R) со интегрирање на дисциплини на геополитиката, јавна политика, технологија, финансии, менаџмент и стратегија. Ова 16-месечно интердисциплинарна програма е наменета за искусни и амбициозни професионални. Таа носи заедно водечки експерти од повеќе ... [+]

Извршниот Магистер по енергија и ресурси Извршниот Магистер Хамад бин Калифа универзитет во енергија и ресурси нуди иновативна образовен пристап во областа на енергијата и на ресурсите (E & R) со интегрирање на дисциплини на геополитиката, јавната политика, технологија, финансии, менаџмент и стратегија. Ова 16-месечно интердисциплинарна програма е наменета за искусни и амбициозни професионални. Таа носи заедно водечки експерти од повеќе дисциплини и се нуди во партнерство со Универзитетот Џорџтаун, Тексас А & М универзитетот, и ХЕЦ во Париз. Успешните учесници ќе дипломираат со Извршниот магистрирал од HBKU и ќе можат да добијат сертификат за проектот од секоја од партнерските универзитети HBKU е: Универзитетот Џорџтаун, Тексас А & М универзитетот, и ХЕЦ во Париз. Запишување Потребно Кандидатите кои бараат прием на Извршниот мајстор во енергија и ресурси мора да има диплома од призната институција со значителен професионално и раководството искуство и силна познавање на англиски јазик. [-]

МБА енергија и обновливи извори на енергија (на интернет) (mer-v)

Tecnológico de Monterrey - ITESM
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години January 2019 Мексико Morelia Аргентина Buenos Aires Боливија La Paz Чиле Santiago Колумбија Cali Cartagena Костарика San Jose Еквадор Guayaquil Quito Ел Салвадор San Salvador Гватемала Antigua Guatemala Хондурас Tegucigalpa Соединети Американски Држави Houston Никарагва Managua Панама Panama City Парагвај Asuncion Перу Lima Порторико Orange County Доминиканска Република Santo Domingo Уругвај Montevideo Венецуела Caracas + 39 more

Земјите во развој бара услуги за управување и користење на енергија се гарантира во контекст на одржливиот развој. За да се постигне ова бара иновации во управување со моќ, им даде предност на зачувување на необновливите извори на енергија и промовирање на употребата на алтернативни извори на енергија. [+]

опис

Земјите во развој бара услуги за управување и користење на енергија се гарантира во контекст на одржливиот развој. За да се постигне ова бара иновации во управување со моќ, им даде предност на зачувување на необновливите извори на енергија и промовирање на употребата на алтернативни извори на енергија.

Целта на курсот

М-р во управување со енергија и обновливи извори цели:... [-]


Меѓународна програма за управување со материјали (IMAT)

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Јапонија Beppu Германија Idar-Oberstein + 2 more

Магистер по Меѓународен материјал Тек Менаџмент (IMAT) програма е предводник на APU е двојна магистрирал програма со Триер Универзитетот за применети науки, спроведена од страна на Институтот за применета материјал за управување со тек на времето (IfaS) во Германија. Студентите на IMAT добиваат можност да студираат во APU во Beppu, Јапонија, родното место на движењето One Village One Product (OVOP), во првата година и во кампусот за животна средина Биркенфелд (ЕЦБ), првиот кампус за нулта емисија (ЗЕ) во Европа, во својата втора година. [+]

Преглед

IMAT е двојна диплома програма заеднички управувана од APU и Институтот за применета материјал за управување со проток (IFaS), иновативен истражувачки институт на Триер Универзитетот за применети науки (Германија). Студентите ќе ја поминат својата прва година на студирање во APU, а втората година во нуклеарниот кампус Биркенфелд во Германија.

Програмата нуди интегрирано знаење во областа на инженерството, економијата, правото и природните и општествените науки. Во прилог на целите за учење на Одделот за одржливост на APU, IMAT нуди мултидисциплинарни курсеви за да ги подготви студентите да станат млади професионалци во дизајн на нус-емисиони системи со длабоки знаења во обновливите извори на енергија, интегрирано управување со водните ресурси и други области за одржлив развој на заедницата. Студентите исто така ќе имаат можност да спроведат теренска работа во Јапонија и да учествуваат на стажирањето во Германија. ИМАТ студентите ќе треба да поднесат магистерска теза за IfaS во Германија. Концизен преглед на оваа теза треба да се достави до APU во форма на истражувачки извештај. По завршувањето на програмата, студентите добиваат две магистерски степени, Магистер на науки во меѓународна соработка политика (од APU) и мајстор на факултет во Меѓународен материјал Тек Менаџмент (од Триер Универзитетот за применети науки).... [-]


експертиза во обновливите извори на енергија

Universidad Autónoma de Guadalajara
Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Мексико Guadalajara

Магистер по обновливите извори на енергија понуди UAG е одговор на оваа потреба на општеството, животната средина и на пазарот, кога развојот на алтернативни енергии, рационално користење на енергијата и за последиците од климатските промени станат многу значајни. [+]

Студија Магистер во обновливите извори на енергија во UAG

програма Цел

Обновливи извори на енергија се реалност во денешно Мексико. Во фотоволтаични технологија има капацитет поголем од 20 MW и само во 2011 година, со инсталиран капацитет беше двојно поголем во нашата земја. Сепак, нашиот народ има потенцијал да прерасне во сите обновливи енергетски технологии, особено во термални и употребата на водород и биомаса.... [-]


магистрирал во управување со животната средина и одржлив енергетски

Gheorghe Asachi Technical University Of Iasi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Романија Iași

Програмата за EMSE се препорачува за дипломирани студенти во областа на инженерството и животната средина студии, еколог, биолози, хемичари и други професионалци кои ќе го цениме важно мулти-и интер-дисциплинарен димензии на овој мајстор на науки програма. [+]

На кратко Студија домен: инженерство на животната средина Јазик на настава: Оваа студиска програма е понуден на англиски и романски јазик. Вид на студии: Полно работно време, програмата Магистер на науки Стандардна должина на студии (во години) и бројот на семестри: 2 години / 4 семестри Број на ЕКТС кредити (за семестар и за должината на студиите): 30 кредити / семестар, 120 кредити во вкупен Академски календар (почнувајќи и завршувајќи датуми на предмети): 1. октомври-30 јуни. Продолжен до 30 септември за повторно испитувања. ... [-]

Мајстор на факултет во нафта и гас

The University of Western Australia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години January 2019 Австралија Crawley + 1 more

Ќе стекнете сеопфатна вештина која ќе ве подготви за вработување или промоција низ целата нафтена и гасна индустрија. Дизајниран во соработка со индустриски партнери на UWA, курсот е синхронизиран со глобалните енергетски трендови, со фокус на екстракција на природен гас и производство на течен природен гас (LNG). Предметот ги нуди и техничките основи, заедно со искуството со водечки индустриски софтвер (вклучувајќи Eclipse / Petrel, OLGA, Multiflash и HYSYS). [+]

Ќе стекнете сеопфатна вештина која ќе ве подготви за вработување или промоција низ целата нафтена и гасна индустрија. Дизајниран во соработка со индустриски партнери на UWA, курсот е синхронизиран со глобалните енергетски трендови, со фокус на екстракција на природен гас и производство на течен природен гас (LNG). Предметот ги нуди и техничките основи, заедно со искуството со водечки индустриски софтвер (вклучувајќи Eclipse / Petrel, OLGA, Multiflash и HYSYS).... [-]


Магистер по енергетска енергија

University of Vaasa
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Vaasa

Новата магистерска програма во Smart Energy ги нуди најновите сознанија за тековните енергетски транзиции и одлични можности за обновување на индустријата и креирање на идни решенија за одржливи и паметни енергетски системи. [+]

Развивачи за Smart Energy Solutions

Дали сте заинтересирани за паметни енергетски системи, комбинација на нови технологии и бизнис модели? Дали сакате да имате способности за создавање иновативни и одржливи енергетски решенија за иднината?

Промените и нарушувањето на традиционалните системи за енергија и енергија бараат нов сет на вештини за да се реализира транзицијата кон попаметни, пофлексибилни и обновливи енергетски системи. Инженерите за електрична енергија од следната генерација треба да го разберат зголемениот износ на различни интердисциплинарни интеракции кои се движат од нови технологии до потребите на клиентите и различни енергетски политики.... [-]


Магистер по менаџмент на нафта и гас

Novosibirsk State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Novosibirsk

Како главни извори на енергија нафта и гас играат клучна улога во секоја економија и современата цивилизација воопшто. Недостатокот од фосилни горива ја прави една земја зависна од другите, додека оние со големи резерви на природни ресурси може да страдаат од негативни ефекти од "холандската смрт". Сите заедно во однос на динамиката на светската економија, политичката нестабилност и населението. [+]

Како главни извори на енергија нафта и гас играат клучна улога во секоја економија и современата цивилизација воопшто. Недостатокот од фосилни горива ја прави една земја зависна од другите, додека оние со големи резерви на природни ресурси може да страдаат од негативни ефекти од "холандската смрт". Сите заедно, во однос на динамиката на светската економија, политичката нестабилност и растот на населението, се грижат за изгледите за енергетска безбедност. Тоа значи дека управувањето во индустријата за извлекување се соочува со нови предизвици што одат подалеку од варијации на стандардни ризици. Менаџерите на компаниите за екстракција на нафта и гас треба да ги земат во предвид социјалните, политичките, економските, еколошките и правните аспекти освен оние што ги донесуваат.... [-]


Магистер по концептуално инженерство за нафтената и гасната индустрија

University of Tyumen
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Tyumen

Дипломирани студенти на диплома и специјалност, додипломци и постдипломци на природните научни и физичко-математички области на обука. [+]

Преглед на програматаДипломирани студенти на диплома и специјалност, додипломци и постдипломци од природно-научни и физичко-математички области на обукаКлучната технологија за обука во рамките на програмата ќе биде спроведувањето од страна на магистерски студенти (5-7 лица) од реални инженерски проекти нарачани од страна на подружниците на PJSC Гаспром Нефт.Во задолжителниот дел ќе бидат модули насочени кон формирање способност на дипломците ефикасно да комуницираат, да работат во тим, да користат широк спектар на информатички технологии, да размислуваат критички и систематски и да преговараат. Пристапот кон евалуацијата на резултатите на учениците ќе се промени: главното внимание ќе се посвети на евалуацијата, а не на теоретското знаење за способноста да се применат во вистинска професионална активност.Предноста на програмата е директни контакти со руски и странски технолошки компании, водечки научни, дизајн и технолошки и инженерски центри на Русија. Претставници на овие структури.Професионални вештиниФизико-математички методи во нафтениот инженерингФизичката основа на теоријата на филтрацијаВодовод и методи за подобрување на нафта3D хидродинамичко моделирање Eclipse / navigator / TempestКомерцијална геологија: од добро до тридимензионален моделГеологија на нафта и гас и проценка на акции3D геолошко моделирање Petrel / Irap RMSИстражувања и методи за проценка на ризикТеренска студијаТеорија на веројатност и математичка статистика во теренските проучувачки проблемиСредство за нафта и гас: структура, инженерски решенија, еколошки предизвициИновации во дупчење и производство на нафта и гас, еколошки предизвициПринципи на развој на дизајнотМетоди на геолошка анализаИнтегриран развојен концептЕкономија на теренУправување со ризици во проекти за нафта и гас / Информатички технологии во задачите за управување со развојот на нафтените и гасните полињаИнтегриран концепт на... [-]

Магистер по енергија и соларни згради

Université Savoie Mont Blanc
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Франција Le Bourget-du-Lac

Магистер по енергија и соларни згради возови научници способен за решавање на комплексни проблеми кои се однесуваат на управување, дизајн и оптимизација на повеќе влезни технолошки системи и развива експертиза и вештини потребни за да се спроведе истражување во управување со енергијата, заштитата на животната средина, употребата на иновативни материјали и производство на иновативни структури, како дел од глобалната политика на одржлив развој. [+]

Мајстори Energy диплома. Цели Воз научници способен за решавање на комплексни проблеми кои се однесуваат на управување, дизајн и оптимизација на повеќе влезни технолошки системи. Се развие на знаење и вештини потребни за да се спроведе истражување во управување со енергијата, заштитата на животната средина, употребата на иновативни материјали и производство на иновативни структури, како дел од глобалната политика на одржлив развој. Вештини и експертиза Дизајн и имплементација на сложени технолошки системи кои се саморегулирачки (или автономни) и за заштита на животната средина преку подобрување на енергетската ефикасност и користење на специфични методи, процеси и материјали. Експертиза во придружни алатки (моделирање, симулација, мерење, управување со информации). Мулти-дисциплинарен степен курсот мајстор ... [-]

Европската Магистер по обновливите извори на енергија

European Master in Renewable Energy and European Master in Sustainable Energy System Management
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Обединетото Кралство Loughborough

EUREC заедно со водечките европски универзитети вклучени во обновливите извори на енергија образование и обука се одговори на ова барање преку развој на Европската Магистер по обновлива енергија. [+]

Европската Магистер по обновливите извори на енергија

Целта на Европската Магистер по обновлива енергија е да се обучуваат пост-дипломски студентите да ја пополнат празнината помеѓу растечката индустрија побарувачката за специјализирани експертиза обновливите извори на енергија и вештини во моментов достапен на пазарот на труд. Од структурирање на курсот во три дела, студентите им се гарантира да поминат извесно време во најмалку два различни земји на ЕУ и да се направи контакт со широк спектар на европски институти и компании кои се вклучени во секторот за обновлива енергија. Учеснички универзитети се сите добро воспоставени во обуката и образованието, како и да бидат признати на меѓународно ниво за нивната работа во областа на технологијата во обновливите извори на енергија.... [-]


Магистер по производство на нафта и гас

Ivano-Frankivsk National Technical University Of Oil And Gas
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Украина Ivano-Frankivsk

Новите тенденции на нафтените и гасните сектори бараат нов приод во комбинирањето на истражувањето и образованието со повратни информации во индустријата. Едно од најстарите одделенија на универзитетот со повеќе од 60 години искуство и сериозен дострел дизајнираше нова магистерска програма со вкупно времетраење од 1,5 години (90 ЕКТС-кредити). [+]

Мастер во производството на нафта и гас

Новите тенденции на нафтените и гасните сектори бараат нов приод во комбинирањето на истражувањето и образованието со повратни информации во индустријата. Едно од најстарите одделенија на универзитетот со повеќе од 60 години искуство и сериозен дострел дизајнираше нова магистерска програма со вкупно времетраење од 1,5 години (90 ЕКТС-кредити). Нашите алумни работат низ целиот свет во повеќе од 50 земји. Образованието и истражувањето се поддржани преку соработка со голем украински (Ukrnafta, UGV) и странски компании (Halliburton, Schlumberger, Shell, BP, Statoil и многу други), Друштвото на нафтените инженери (SPE). Специјализираниот софтвер дониран од клучните програмери активно се користи во образовните и истражувачките активности. Двојна диплома со Универзитет за наука и технологија AGH na Staszica (Краков, Полска) е достапна за овој англиски јазик предадена на магистерска програма. Квалитетот на образованието е потврден со речиси 100% вработување на нашите алумни за украински и странски компании.... [-]