Пребарај за Мастерс во Food and Beverage Studies

Најди ги вашите магистерска диплома по Food and Beverage Studies овде!

Food and Beverage Studies

Откако ќе ја заврши својата диплома, можете или да започне вашата кариера или да изберете да продолжите студиите со заработка магистратура. Втората опција ви овозможува да се подготви за повеќе напредни кариера и се фрламе понатаму напред отколку ако се започна со работа веднаш.

Што е Магистер по храна и пијалаци студии? Оваа област се фокусира на подготовка и сервисирање на храна. Студентите се курсеви, кои ги подготви да се разбере работењето во ресторан или угостителски бизнис и да влезат во позиција на лидерство во таква деловна единица. Курсеви може да се фокусира на страната на политиката на студии за храна и пијалаци, ако ученикот е повеќе заинтересиран да стане работник и безбедност на храната или инспектор. програма за храна и пијалаци студии обично не вклучува кулинарски вештини.

Заработуваат мајстор во храна и пијалаци студии студентите имаат корист од помагајќи им да се развие менаџерски и комуникациски вештини потребни за да се напредува.Кои поседуваат високо образование исто така може да им овозможи на дипломирани студенти да заработат за повисока плата откако ќе влезат на нивните кариери.

Постојат многу фактори кои влијаат на цената на заработуваат Магистер по храна и пијалаци студии. Мора да истражување на конкретна програма и училиште пред уписот да се разбере она што школувањето ќе биде и она што другите давачки ќе биде одговорен за.

Кариерите им се достапни за дипломирани студенти на храна и пијалаци студии се многубројни. Во суштина, тие се во можност да влезат во кои било административна позиција во областа на услуга на храна или храна гостопримство. Тие вклучуваат оператори, ресторан или угостителски менаџери, специјалисти пописот, а раководителите асистент. Исто така е можно да се работи во санитарни и безбедност со тоа што стана специјалист за санитација или здравствен инспектор.

Преземе следниот чекор во својата кариера од уписот во програмата на храна и пијалаци студии.Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

магистрирал во хотел и ресторан за управување (Мадрид)

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Студии врз за студентски град Целосна October 2017 Шпанија Мадрид

Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во процесот на донесување одлуки во рамките на овој сектор глобализиран и динамичен, а не се елиминираат влијанието на новите технологии. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. Магистер по менаџмент угостителство и реставрација Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во процесот на донесување одлуки во рамките на овој сектор глобализиран и динамичен, а не се елиминираат влијанието на новите технологии. Зошто проучување на мајстор: Приходи за управување, кој се предава на Бизнис играта. Ова особено областа на хотелот маркетинг е широко развиена во оваа област преку применуваат преку бизнис игра визија. Овој мајстор може да се земе во Мадрид или Барселона интегриран практики: Теоретскиот дел на применетиот Предметите се разви во училница, но спроведувањето е заеднички бизнис пракса. Професионални практики. Мајстор нуди можност за работно искуство во областа на управување со синџири на хотели и угостителски компании. Тоа вклучува серија состаноци со менаџери на хотели, угостителски бизнис и меѓународни консултанти туризам. Ostelea е член на шпанскиот Здружението на директори и раководители Хотел (AEDH). методот на случај: Случајот метод овозможува за најдобар студент систематски процесот на донесување одлуки преку дискусија на вистински случаи на туристички компании. Некои од случаите кои се работи се: Ел Bulli и Рајанер. Присуството на саеми: Студентите посетуваат саеми, како што се Alimentaria (Барселона), се смета за еден од најважните саеми од областа на храната во светот; или IBTM (Барселона), еден од водачите во бизнисот туризам. Цели Магистер по менаџмент угостителство и реставрација Компании ви овозможува: ЗНАЕ хотелиерството... [-]

господар во кујната, култура и енологија на италијанските региони

Italian Culinary Institute for Foreigners - ICIF
Студии врз за студентски град Целосна 6 месеци October 2017 Италија Италија онлајн

Мајстор во италијанската кујна и енологија, во траење од 180 дена, е поделена во две фази: првата се состои од теоретски и практични лекции во ICIF седиштето, нападната од страна на компанијата посети; втората апликација со стаж (опција не е вклучена во цената на курсот) на избраните ресторани од училиштето. [+]

Девет недели на теоретска и практична настава и можност за период на обука во најдобрите италијански ресторани На Мајстор во италијанската кујна и енологија, Трајни 180 дена, таа е поделена во две фази: првата се состои од теоретски и практични лекции во ICIF седиштето, нападната од страна на компанијата посети; втората апликација со стаж (опција не е вклучена во цената на курсот) на избраните ресторани од училиштето. Мајсторот учи традиционалните регионални кујна и модерен креативна еволуција, техничката основа, соодветни одликувања, уметноста на претставување и, исто така, основите за прехранбени производи, зачини, билки, суровини, додека "продлабочување на вино и масло. За време на престојот во училиште сите студенти, поделени во групи и со систем на ротација, кои се занимаваат со изработка на состојки за извршување на рецепти и се вклучени во пракса, како во однос на употреба на кујна, кој за она што сала. Минимална посетеност 12 - максимум 24. Животниот век Курсот има вкупно времетраење од 6 месеци: 9 недели на теоретска и практична настава на Институтот 15 недели на практичната обука (по избор) во избраните ресторани од ICIF. Да се ​​регистрирате за курсот Дипломирал на институции за високо хотел обука Професионалци на италијански и странски секторот за храна и вино индустријата со најмалку три години на документирани вистински сервис во туристичко-хотел активности низ целиот свет Теми на часови за готвење готвење Општо знаење и техничка терминологија. Традиционалните, регионални и модерен креативни Кујната на регионите на Италија: мирудии, билки и зачини, сосови, топли и ладни предјадења, месо и колбаси, свежи... [-]

Господар во лозарството и енологијата

Georgian Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Грузија Тбилиси

По дипломирањето на оваа програма, со стекнатото знаење и доделената квалификација, лицето ќе може да работи во приватниот сектор, владини и невладини организации, како што се винарските компании, компаниите за одгледување грозје, пензиското вино и претпријатијата за дестилирани пијалаци, лабораториите, дегустационите комисии, здруженијата Работи во областа на лозарството и енологијата, Министерството за земјоделство и неговите поврзани агенции. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. Цели на програмата Да се ​​подготви енолог во согласност со барањата на пазарот на трудот, кои ќе бидат конкурентни, практично-ориентирани и е подготвен да ги исполнуваат највисоките очекувањата на винската индустрија. Да се ​​здобијат со студентите со потребните теоретски знаења и практични вештини. Да ги запознае студентите со светот на одгледување, производство на вино, благосостојба на вино и бизнис со вино. Да ги научат тековните техники, да дадат информации за современите методи, иновациите што се користат при управувањето со лозје и винарија. Да се ​​објасни важноста на специфичните техники на лозарство при создавање на вина со добар вкус и арома. Да се ​​обезбеди искуство за студентите кои развиваат релевантни вештини во тековните практики за берба на грозје и преработка на грозје во вино во комерцијално лозје и / или винарија. Да станат студенти запознаени со вообичаени аналитички вештини, кои се користат во винска лабораторија. Опис на програмата Програмата е развиена според ЕКТС системот, 1 кредит е еднаква на 27 часа, што е наменето како контакт, како и независно работно време. Дистрибуцијата на кредити е претставена во наставниот план. Времетраењето на програмата е 2 години (4 семестри) и покрива 120 кредити (ЕКТС). Основни курсеви - 75 кредити, кои се планирани како што следува: задолжителни курсеви во специјализација 58 кредити; Изборни разбира 5 кредит; Пракса - 12 кредити и истражувачка компонента - 45 кредити. Пракса ќе се одржи во лозјето, градинката и во фабриката за вино. Процесот на учење во прва година (два семестри 21-21 недели)... [-]

мајстор во дизајн на храна

Scuola Politecnica di Design SPD
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци March 2018 Италија Милан

Магистер по храна Дизајн развива потребните вештини, така што на трговецот може да влезе дизајн сектор храна, на пазарот кој е постојано расте, и каде што Италија е референца. Курсот е наменет за дипломирани студенти по дизајн, маркетинг и комуникација, но, исто така, да се професионалци со искуство на пазарот. Програмата е фокусирана на прехранбената индустрија и нејзините методологии. [+]

Магистер по храна Дизајн дава професионални можноста за развој на потребните вештини за да влезат и да нудиме иновативни придонес во областа на храната, кој е постојано расте и каде што Италија е земја на повикување. Курсот е дизајниран за дипломирани студенти не само во дизајн, маркетинг и комуникација, но исто така и да се професионалци кои веќе работат во пазарот на администрација и менаџмент. Програмата насочува својот фокус] во прехранбениот сектор и неговите методологии. Сојузот меѓу храна и дизајн, се раѓа нова професионална - храната дизајнер - кој е во состојба да работи со: - процеси, методи и средини, каде што прехранбените производи кои се произведуваат, дистрибуираат и консумира; - Храна од естетска гледна точка, комуникативни и застапник; - Опрема и алатки кои се користат во подготовката и потрошувачката на храна; - Комуникација активности за промоција на прехранбени производи. Наставата на мајсторот на програмата ги вклучува, во прилог на класи, работилници и предавања со професионалци од областа на агро-храна и дизајн: претприемачи, менаџери, новинари, критичари на храна, архитекти, дизајнери и готвачи. Студентите исто така ќе го посетат компании во индустријата, концепт продавници (концепт продавници), саеми и кулинарски настани. По завршување на курсот, се предвидени 3 месеци стаж на компании, агенции и институции од областа на храната. ЗАПИС Мајстор е за италијански и странски студенти во областа на точната, човечки, научни и уметнички. Ограничен број на места. Пристап е преку процес на селекција кој ја евалуира биографија и портфолио на кандидатот, како и интервју. ВРЕМЕТРАЕЊЕ Присуството е задолжително. Почнувајќи од... [-]

Магистер по филозофија (студии храна)

Taylor’s University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 30 месеци Open Enrollment Малезија Subang Jaya + 1 more

Магистер по филозофија (Храна студии) има за цел да зетот дипломирани студенти во високо квалификувани професионалци, кои се експерти во областа на прехранбената студии. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. Двојна признание и сертификат од Магистер по филозофија (Храна студии) има за цел да зетот дипломирани студенти во високо квалификувани професионалци, кои се експерти во областа на прехранбената студии. За да се постигне ова, универзитет и Универзитетот во Тулуз Жан Жорес Тејлор (UT2J) имаат дизајниран сеопфатна програма која опфаќа вештини за истражување, антропологија и социологија на храна, разбирање на различни прехранбени култури, трендови храна и бизнис перспектива, социо-политички прашања на исхраната храна и јавно здравје и многу повеќе. програма Предност Единствениот Малезија универзитет со "Претседателот на храна студии: храна, култури и здравје" - д-р Жан Пјер Пулен. Тој тврди акцент на студии храна, придонесува за академски програми и им дава совети на студенти и членови на факултет. Францускиот социо-антрополог д-р Пулен има долга и успешна кариера во областа на студиите во храната и гостопримството образование во двете академски и меѓународниот живот. Тој има објавено бројни книги, книга поглавја и статии, како и активно доставени воведниот и конференцијата презентации низ целиот свет за теми како што се храна социологија, храна наследство и туризам практики. само програма за храна студии за да понудат Глобална Теренски истражувања (GRP), која дава можност за спроведување на теренска работа во странство. Учениците имаат возбудлива можност да се спроведе истражување работа за нивната теза во странство, ако тоа е фокусирана на тема храна поврзани со специфични за одредена земја за 3 - 6 месеци. Изберете од меѓународна мрежа на универзитети партнер за истражување во земји како што се Франција, Шпанија, Италија,... [-]

магистрирал во управување со храна и вино (Ромите) - патека во Италија

Il Sole 24 ORE Business School
Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци October 2017 Италија Рим

Мајсторите на Храна & Вино Бизнис школа Ил соле 24 оре има за цел да се обучуваат нови профили техничка работа и менаџерите на храна и вино со темелно разбирање на процесите во индустријата и прехранбената индустрија. [+]

Мајсторите на Храна & Вино Бизнис школа Ил соле 24 оре има за цел да се обучуваат нови профили техничка работа и менаџерите на храна и вино со темелно разбирање на процесите во индустријата и прехранбената индустрија. СТРУКТУРА Магистер Храна & Вино управување со полно работно време, ограничен број и задолжително присуство, е во времетраење од 11 месеци: 5 месеци со полно работно време училница за обука 6 месеци стаж во просториите на вино и храна индустрија ПРОГРАМА програма училницата е поделена на следниве главни точки: Основи на управување: елементи на економијата и бизнис менаџмент основните принципи на исхрана и диететика Системот за храна и вино и агро-храна Економија и храна компанија за управување со Маркетинг, комуникација и развој на бизнисот во секторот за храна и вино интернационализација стратегии. Се фокусира на земјите од Азија, Африка, САД технички и менаџерски вештини правото на храна и управување со ризикот Лансирањето на start-up во храна и вино. Ќе има голем број на работата на проектот во соработка со компании во овој сектор, и за развој на нов производ - со маркетинг менаџери, менаџери за продажба и производ менаџери - и за прашања поврзани со извозот и интернационализација. Некои компании, тој има работено со мајстор: Chr.Hansen, Felicetti, AlceNero, Мила и Молинари. Во текот на месеците учесниците во училница исто така, спроведе посети на компании со храна и објекти и винската индустрија. Некои компании посети во тековниот и претходните изданија: Старт на чоколадо Perugina, Relais Chateaux соколарот, Peroni, Buongiornovino, Monini (нафта), Урбани Tartufi, Вкусот... [-]

гастрономијата и кулинарски управување - Факултетот за менаџмент во угостителство и туризам

Universidad Privada De Ciencias Aplicadas
Студии врз за студентски град Целосна March 2018 Перу Лима

UPC нуди својата гастрономија и Кулинарство менаџмент, со мисијата за обука на интегритет и иновативни професионалци да доведе одржлив кулинарски и гастрономски развој, која треба да се планираат и управуваат економски профитабилни гастрономски проекти и обука на најдобрите готвачи и претприемачи, како им на алатки неопходно да се претставуваат нашите кулинарски идентитет и да се создаде свој стил со цврсти аргументи. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. UPC нуди својата гастрономија и Кулинарство менаџмент, со мисијата за обука на интегритет и иновативни професионалци да доведе одржлив кулинарски и гастрономски развој, која треба да се планираат и управуваат економски профитабилни гастрономски проекти и обука на најдобрите готвачи и претприемачи, како им на алатки неопходно да се претставуваат нашите кулинарски идентитет и да се создаде свој стил со цврсти аргументи. Врз основа на диференцирани мрежа и персоналните учење, и со учество на домашни и меѓународни експерти, оваа програма има мултидисциплинарен пристап, кои покриваат различни области на студии поврзани со уметноста на готвењето. Ова вклучува различни области: од истражувањето, науката и анализа на нашата култура и историја на употреба и техники со кои се меѓународните трендови. За UPC, е основно познавање на секој елемент на процесот, кој ги интегрира активноста на готвење: производители, готвачи, менаџери и претприемачи. Ние цврсто веруваме дека само разгледување во детали секој линк во овој синџир постигне кујна со вистински темели. Ве покануваме да се разгледа различни кариери понудени од страна на Факултетот за менаџмент во угостителство и туризам на следниов линк: http://pregrado.upc.edu.pe/facultad-de-administracion-en-hoteleria-y-turismo/ [-]

господар во гастрономијата и кулинарски управување

Gasma Gatronomy & Culinary Management Campus
Студии врз за студентски град Целосна 5 месеци September 2018 Шпанија Castellón

Овој мајстор нуди вкупно потопување во кујна од ден да се направи квалитативен скок во вашата кариера. Јас сум во можност да се создаде креативни и профитабилен предлог, не само во готвење, но исто така и во слатки и пекарница. [+]

Вкупно потопување во кујна Овој мајстор нуди вкупно потопување во кујна од ден да се направи квалитативен скок во вашата кариера. Јас сум во можност да се создаде креативни и профитабилен предлог, не само во готвење, но исто така и во слатки и пекарница. На програмата е 5 месеци и е завршен со 530 часа на стажирање, меѓу другото, во најдобрите ресторани во нашите кулинарски тим. Ученик, ѕвездата Имаме најдобрите експерти на производот, техничка, врвни иновации и трендови во кујната. Можете да дознаете заедно со голем број на референтни меѓународни готвачи се дел од нашата Кулинарство тим. високо специјализирани професионалци кои го прават нашиот наставен кадар еден од нашите главни одлики. НАШИОТ ТИМ ... нашата најдобра гаранција Дознајте од најдобрите експерти производ и професионалци во областите како што се спротивставени кулинарски управување или R & D + i примени на гастрономијата. Знаење и искуство во вашата услуга. За вработување и претприемништво Нашите пионерски методологија и директен контакт со најдобрите професионалци се подготви да ги преземе во врска со предизвик да одговори на потребите на секторот. високо специјализирани професионалци кои го прават нашиот наставен кадар еден од нашите главни одлики. Зошто проучување на овој степен? 1. Ќе се разберат основите на класична кујна и темелно истражување на производот и неговите функции целосно да ги искористат. 2. Ќе го совладате повеќето иновативни техники и развој на вашиот креативен потенцијал; ќе бидете во можност да го конфигурирате уникатен и оригинален кујна. 3. Ќе ви откриеме кулинарски техники од целиот свет и да научат... [-]

М-р / МБА во луксузен бренд менаџмент, Храна & Вино м2 октомври

INSEEC Chambéry campus
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри October 2017 Франција Chambéry

МБА / м-р во престижната Бренд менаџмент, Храна & Вино М2 е три период разбира со 350 часови на обука лице-в-лице кое е во вредност од 60 ЕКТС или 26 САД кредити. Во сите класи се изучуваат на англиски јазик [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. На МБА / м-р. во престижната Бренд менаџмент, Храна & Вино е три период разбира со 350 часови на обука лице-в-лице кое е во вредност од 60 ЕКТС или 26 САД кредити. Сите класи се изучуваат на англиски јазик. Оваа програма нуди мултидисциплинарен приод: солидна бизнис, стратешки, маркетинг и комуникација знаење во комбинација со изложеност на практичната страна, благодарение на придонесот на активни професионалци и да терен посети. Таа обезбедува потребните знаења и експертиза за да влезат во индустријата на луксузни услуги преку мешавина на академски столба и практични курсеви на различни индустриски сегменти. Можности за работа Овој курс може да се примени директно на работа во престижната угостителство во различни услуги, како што се операции, бренд менаџмент, е-трговски, кулинарски туризам, управување со гастрономијата и вино, храна и пијалаци, управување со настани, продажба или услуги Гостин. Приемот на барањата М-р: Заинтересираните кандидати со BSc. ХНС. Степен (4 години на студии на Универзитетот на прописно завршени или 5 години за кинески студенти) со ниво на компетентност по англиски јазик потребни за да учат англиски јазик. МБА: заинтересиран кандидат со BSc. Степен (3 години на студии прописно завршени или 4 години за кинески студенти) и најмалку 2 години работно искуство во средна положба за управување со ниво на компетентност по англиски јазик потребни за да учат англиски јазик. ИЕЛТС: 6,5 -7,0 (Со бенд резултат помал од 6,0) TOEIC 750 - TOEFL: 550 - TOEFL iBT: 80 француските Владеење: нема предуслов. Француска-како-Странски јазик настава се вклучени во... [-]

магистрирал во искуство храна дизајн проектот

IED – Istituto Europeo di Design Rome
Студии врз за студентски град Целосна 6 месеци January 2018 Италија Рим

Курсот има за цел да се обучуваат дизајнери кои имаат вештини за критичко-дизајн за да може самостојно да управуваат со професионални и менаџерски односи, развој на склоноста за иновации фактор во дефинирањето на различни визии за системот во кој се однесуваме. Да се ​​биде бројката на дизајнерот во постојана еволуција, дизајнерот на храна мора да се здобијат со знаење дека ќе го флексибилност за да се справи со различни дизајн полиња, но соседни, во која да ги применат своите вештини им овозможи на дизајн, со посебен фокус на вклучување на корисниците во дефинирањето на патишта потреби и очекувања. [+]

ОВАА ПРОГРАМА "Предава на италијански Кој треба да присуствува: На курсот е отворена за оние кои се во сопственост на насловот на академски студии од прв степен, во траење од најмалку три години во областите поврзани со архитектура, дизајн, со внатрешен дизајн, визуелна комуникација, храна наука или други сродни дисциплини опфатени во курсот. Тоа ќе ја провери способноста да се справи независно и шпекулативни активности кои извршната власт. Курсот вклучува теоретски и практични се разбира дека вклучува учениците во практични истражувања и дизајн. Магистер обезбедува симулации и конкретни проекти во соработка со агенции и приватните компании, каде да се применуваат теоретските принципи, техники, алатки и методологии кои се стекнати во текот на курсот. Мајсторот на програмата е структуриран за да се задоволат потребите на пазарот на трудот, подготовка на професионалци во можност да дизајн и имплементација на иновации, за да се исполнат на технолошките и стратешките предизвици на наредните години во брзо менување на индустријата. Храната не е само примарната потреба, но искуство на сетилата. Искуство кое мора да се гледа во сите негови аспекти, од употребата на суровини за дефиницијата на потрошувачката на моделите. Непрестајна развој на конкурентноста и стратешки потреби на компаниите се бара способност да се комуницира на дизајнерот, како што е соодветно, со експерти од маркетинг и техничка област со инженери, со консултантите на корпоративниот имиџ и со " графички креативни апарат, со планерите на комуникација и оние кои се вклучени во креирањето на места. Магистер тоа исто така, обезбедува за стекнување на меки вештини, кои... [-]

магистрирал во бренд дизајн и управување: храна, вино и туризам

IED – Istituto Europeo di Design Florence
Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци February 2018 Италија Фиренца

Барселона и Фиренца се две од главните туристички дестинации во Европа; и привлекување на туристи и патници, благодарение на својата карактеристична мешавина од уметност и култура, и извонреден квалитет на живот и гостопримство. Развој и зајакнување на бренд во овие области бара меки вештини, како и целосна културни и комерцијални визија на животната средина во кој таа функционира. Територијалност веќе не е ограничување, но клучна вредност, со цел да бидат признаени на глобално ниво; Каталонија и Тоскана два региони кои имаат вградена вредноста на својот бренд на овој принцип, и дека благодарение на овој пристап се создаде успех, видливоста и вредност. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. Оваа програма, учи на англиски јазик патувачки годишниот мајстор: Барселона и Фиренца Овој курс возови професионалци во состојба да одговори на зголемената побарувачка доаѓаат од секторите на храна / пијалок, угостителство и угостителство туризам, за кои еден нов пристап за управување и планирање е конкурентна предност од огромно значење . Структурата на курсот, врз основа на промена на обука дизајн во врска со подобрување на бренд и управување за неговото правилно ракување, подготовка на идни професионалци во сите сектори поврзани со угостителството и храна и вино. Магистер го поттикнува развојот на оперативните способности преку активен пристап базиран на образовен модел "учење преку правење", која се испреплетуваат предавања и подобрување на практиката на дизајнот размислување. Учесниците ќе развијат способности во изградбата на идентитет и услуги за брендови кои работат во индустриите поврзани со туризам, храна и вино. Мајсторот ќе се одржи во просториите на Фиренца (обрасци I, II и III) и Барселона (модули (IV, V и VI). Двата града се поврзани со долгогодишно искуство во туризмот, угостителството и угостителството, и значителното присуство на Тоскана и Каталонија во индустријата и меѓународниот бизнис саеми става на две области на листата на стратешки области за оние кои сакаат развој на професионална кариера во овие области. [-]

Магистер по меѓународна менаџмент храна и пијалок

ESCP Europe Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Италија Торино Франција Paris Германија Berlin + 4 more

Оваа програма е 1-година, 2-земја, со полно работно време специјализирани господар програма наменета за постдипломци со цел за одличен менаџерски кариера во прехранбената индустрија во најдобрите меѓународни компании [+]

Студии во Торино и Париз кампуси. Научниот директор: Проф Франческо Rattalino Цели на програмата Оваа програма е 1-година, 2-земја, со полно работно време специјализирани господар програма наменета за постдипломци со цел за одличен менаџерски кариера во прехранбената индустрија во најдобрите меѓународни компании (на пример, Бакарди-Мартини - Caffarel - Кампари - Carrefour - Coca Кола - Costa Crociere - Данон - д-р Еткер - Фереро - Granarolo - ГРОМ - Lavazza - Marchesi - Антинори - Унилевер), како менаџери, директори и претприемачи. Можности за кариера Нашиот посветен кариера услуги ќе ви помогне да се развие своите потенцијални благодарение на тренинг сесии и активности за вмрежување со компании и алумни. Внесување магистерска програма ви дава шанса да имаат корист од една глобална мрежа. Некои примери за тоа што би можело да биде вашата идна професионална улога: Претприемачки кариера во семејни бизниси или start-ups, Продукт менаџер, бренд менаџер, менаџер за извоз / увоз, синџирот на снабдување менаџер, менаџер за комуникации, маркетинг менаџер, производ и бизнис програмери, Површина менаџер во храна и пијалаци компании како Фереро, Lavazza, Barilla ... Наставна програма Оваа програма нуди совршена комбинација на технички знаења и практични активности: повеќе од 20 дена од денот на компанијата посети, консултантски проект една компанија, дегустација сесии, групата работи и можности за мрежно поврзување со F & B менаџери, дипломирани студенти работат во овој сектор и експерти. Некои од најпознатите релевантни курсеви се наведени подолу, ESCP Европа го користи случајот-студија Методологија на: Генерален менаџмент во храна и пијалаци (F & B) индустрија Финансиско сметководство... [-]

Магистерски степен во хотелски менаџмент и угостителство - со полно работно време

OSTELEA | Distancia
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 година May 2018 Шпанија Мадрид Барселона + 1 more

Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои ја води глобалната бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во процесот на донесување одлуки во рамките на овој сектор глобализиран и динамичен, а не оневозможување на влијанието на новите технологии. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. На Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, Која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во рамките на овој глобализиран и динамичен сектор на донесување одлуки, не се елиминираат влијанието на новите технологии. Зошто проучување на мајстор: вештини за управување со Серија средби со директорите на хотели и угостителски компании, како и меѓународни туризмот консултанти. Управување со искуство: Студентите се развие основните вештини за управување со проекти ефикасно "меки вештини". Метод на случајот: Случајот метод им овозможува на студентите да се систематско подобрување на нивната одлука - процесот на донесување одлуки преку дискусија на вистински случаи на туризмот претпријатија. Покрај тоа, оваа методологија овозможува да се развие други вештини како што се креативност, аналитичко размислување вештини, орална и писмена комуникација и интерперсонални вештини. Некои од случаите работел во претходните изданија на оваа програма биле Ел Bulli и Рајанер. Посебен акцент на управување со приходите, учи преку бизнис игра. Ова особено областа на хотелот маркетинг е широко развиена во оваа област преку применуваат преку бизнис игра визија. Месечен конференции со директорите на различни оддели или извршни директори на компании претставуваат секторот. Програма за развој на вештини за управување со: туризам Вештини Програмата за развој (TSDP). станбени Студентот ќе биде во можност да се направи меѓународен Станбени туризам Saxion (Холандија), или крос-културен маркетинг во Соединетите Американски Држави (Њу Џерси, САД) (дополнителни трошоци). Кампусот на... [-]

М-р за храна и пијалок иновации

Abertay University
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци August 2018 Обединетото Кралство Dundee

М-р Храна и пијалоци иновации нуди уникатна постдипломски искуство, специјално дизајниран во дискусија со индустријата тела (Шкотска храна и пијалок, вештини за развој Шкотска, интерфејс храна ... [+]

М-р Храна и Пијалок иновации надомест финансиран од шкотскиот Советот за финансирање места се достапни за квалификувани студенти и ќе бидат доделени на конкурентна основа врз основа на барање. Се применуваат на сопствена способност специјалист и развој на нови специфичен сектор експертиза преку специјалистичко образование и за соработка со мешан тим кој работи на индустријата поврзани со проекти за иновации Дознај повеќе за индустриски очекувања, како што се поддржани и менторирани од страна на искусни професионалци индустријата и академски експерти Следете програма дизајнирана во соработка со Шкотска храна и пијалок, вештини за развој Шкотска и интерфејс Храна и пијалоци за да се исполнат барањата на секторот за храна и пијалок Се вклучат со нашата многу успешна комерцијална рака Храна иновации @ Abertay и со интердисциплинарни истражувачите од целиот универзитет На MProf Храна и пијалоци иновации (Пакување и одржливост) нуди уникатна постдипломски искуство, специјално дизајниран во дискусија со индустријата тела (Шкотска храна и пијалок, вештини за развој Шкотска, интерфејс Храна и пијалок). Како постдипломски студенти, високо талентирани поединци да работат во мешани-дисциплина тимовите да се развие иновативни храна и пијалок пакување и одржливи решенија. Соработувајќи со академскиот кадар кои се многу искусни во храна и пијалок индустрија и академска настава, и под водство и менторство на претставници на храна и пијалок индустрија, ќе се развива професионални вештини и знаења во врска со храна и пијалок индустрија. Во текот на вашите студии, во крајна линија ќе се очекува да демонстрираат применети квалитет во вашиот специјалист област, како и професионалност, флексибилност, способност да... [-]

господар на меѓународниот бизнис во хотел, одморалиште и храна и пијалаци за управување (SHMS - Швајцарската школа за хотелски менаџмент)

Swiss Education Group
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Швајцарија Leysin Neuchatel Луцерн Bouveret Бригадниот + 4 more

Динамичен и брзо се развива храна и пијалаци и ресторан индустрија има потреба од лидери кои поседуваат силна комбинација на теоретски и искуствено знаење. Мајстор за меѓународен бизнис во хотел, одморалиште и храна и пијалаци за управување им нуди на студентите, со во-длабочината на индустријата know-how се подготвени за примена. [+]

Мајстори Food and Beverage Studies диплома. Мајстор за меѓународен бизнис во хотел, одморалиште и храна и пијалаци за управување Динамичен и брзо се развива храна и пијалаци и ресторан индустрија има потреба од лидери кои поседуваат силна комбинација на теоретски и искуствено знаење. Мајстор за меѓународен бизнис во хотел, одморалиште и храна и пијалаци за управување им нуди на студентите, со во-длабочината на индустријата know-how се подготвени за примена. Студентите се обврзуваат применети модули во кои тие се одговорни како менаџери во индустријата на реалниот живот, храна и пијалаци операции и ресторан, во комбинација со клуч теоретска поддршка дадено преку предавања и интерактивни работилници. Со оваа уникатна комбинација на теоретски и применети модули студентите се добро подготвени да ги развијат своите кариери како идни лидери во храна и пијалок и ресторан индустрија. 5 месеци - Leysin кампусот 4-6 месеци Храна и пијалаци и ресторан за управување Академски семестар 1 Платено стажирање во Швајцарија или во целиот свет Диплома за постдипломски студии во храна и пијалаци и ресторан за управување 5 месеци - Leysin кампусот 4-6 месеци Храна и пијалаци и ресторан за управување Академски семестар 2 Платено стажирање во Швајцарија или во целиот свет Мајстор за меѓународен бизнис во хотел, одморалиште и храна и пијалаци за управување Академски семестар 1 (5 месеци) Храна и пијалаци служба и производство операции Банкети и настани Храна и контрола на трошоците пијалаци Тековните трендови во храна и пијалаци и ресторан Концепти Сепак за пенливи вина и култура студии пијалаци Основи на менаџмент Управување со... [-]