Пребарај за Мастерс во Language Studies

Најди ги вашите магистерска диплома по Language Studies овде!

програми мајстор 's степен дополнително ги зголеми способностите на студентите кои веќе се запознаени со нивната област. Наменета за студентите кои имаат завршено четири-годишна програма, тие обично бара дополнителни две години на полно работно време студија. Студентите мора да покажат мајсторство со предметот пред да дипломираат.

Значи, она што е Магистер по јазик студии? Овие напредни програми се фокусираат на структурите на човечкиот јазик. Студентите генерално се запознаат со историјата и заедничките особини на јазични фамилии и колку јазици се помогнало во обликувањето на културите и настаните во светот. Теми на студии често вклучуваат фонетика, синтакса, семантика, и морфологија. Нурнати во спецификите на граматика, овие студенти да научат да се најде нијанси на значење што доведе до поголемо разбирање на човековиот развој.

Аналитички вештини се подобрени во текот на програмата. Студентите се практикуваат со формирање на аргументи за контроверзните текстови.Тие развиваат методи на critiquing и оценување на ефективноста на јазикот. Тие стануваат подобри комуникатори во пишан и говорен јазик, и тие може да им помогне на другите ги подобрат своите вештини, како и.

Школарина и надомест стапки варираат. Идни студенти треба да се јавите на приемните одделенија на индивидуалните колеџи и универзитети за информации за трошоците. Студентите исто така треба да се разгледа нивниот живот и патни трошоци како дел од нивните образовни трошоци додека запишани.

Дипломирани студенти се подготвени за улоги во различни индустрии. Јасна комуникација е клучна раководството особина, и многу од овие професионалци лесно да се претпостави менаџерски позиции за професионални организации. Маркетинг фирми може да ги вработи да занает бренд пораки, и тие може да бидат квалификувани да работат како писателите или новинарите. Некои влезат во образование професија и да работат како наставници во основните и средните училишта.Со некои дополнителни обуки, тие исто така може да се квалификува да работат како логопеди помагање на оние со недостатоци во развојот.

Не сите програми се исти, и ако сте заинтересирани, треба да се разгледа како многу опции како е можно повеќе пред да одлучат. Онлајн предмети е често најдобрата опција за вашата локација и распоред. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

M.Phil. во кинески студии

Trinity College Dublin
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Ирска Даблин

M.Phil. во кинески студии има за цел да се развие на студентите во-длабочината на знаење и разбирање на Кина во дваесеттиот и дваесет и првиот век во рамките на споредбено, глобален контекст. [+]

Мајстори Language Studies диплома. М. Фил. во кинески студии во Троица Оваа интердисциплинарна две години предава магистрирал во кинески студии нуди уникатна можност за вас да се вклучат длабоко и критички со Кина и денес, и да се обезбеди солидна и ригорозни основа за вашата кариера аспирации. Нашиот мајстор 's степен во кинески студии има за цел да се развие во-длабочината на знаење и разбирање на студентите на Кина во дваесеттиот и дваесет и првиот век во рамките на споредбено, глобален контекст. Ние се пријде на студија на Кина од различни дисциплински перспективи, вклучувајќи модерна кинеската историја и мисла, политика и управување, јазик, општество и култура. флексибилен дизајн Може да се прилагоди на својата програма мајстор во зависност од вашите јазични способности и интереси. Студентите избираат помеѓу две клучни области. Компонента 1 ви нуди интензивна обука Мандарински во прилог на основни модули на современа Кина, и има за цел да да се на ниво на средно познавање на говорен и писмен мандарински. Компонента 2 предвидува за студентите кои имаат претходно искуство Кинески учење на јазик и е исто така погоден ако се е мајчин јазик на мандарински. Компонента 1: Основни модули а) кинески јазик и пишување систем б) модерна кинеската историја в) современа кинеското општество и политика г) Кина во компаративна перспектива д) мандарински 1 ѓ) мандарински 2 Компонента 1: Изборни предмети а) мандарински владеење и политиката на НР Кина б) Бизнис и економија на современа Кина в) Религија и мисла г) Кинески дијаспората и јазик во глобален контекст д)... [-]

Магистерски степен во меѓународните студии франкофоните

UAM Universidad Autónoma de Madrid
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 семестри September 2018 Шпанија Мадрид + 1 more

Магистер по меѓународни студии има за цел да франкофоните напредни студии на јазикот и на француски и франкофонски култура од професионална европското високо мултидисциплинарен областа на образованието, научни и хуманистички перспектива прилагодат на новите академски, културни барања, и. [+]

На Магистер по меѓународни студии франкофоните Таа има за цел да се напредни студии на јазикот и на француски и франкофонски култура од професионална европското високо мултидисциплинарен областа на образованието, научни и хуманистички перспектива прилагодат на новите академски, културни барања, и. На MEIF е наменета за дипломирани студенти кои се заинтересирани за француски и франкофонски студии од академската и истражувачката перспектива, и професионалци од различни области и сектори, за кои познавање на јазикот и на француската култура, меѓународна комуникација и интеркултурни вештини претставуваат специјализација алатка и развој на кариера во рамките на пазарот на трудот, каде повеќејазичноста и мултикултурализмот се вредности се зголеми. Наставната програма се состои од задолжителен модул на јадрото, мултидисциплинарни и трансверзални природа, која е посветена на обука во основни концепти за дефинирање на просторите на Франкофонијата. Овие содржини, кои можат да се движат помеѓу различни дисциплини, филијала надвор во различни тематски модули кои претставуваат специјализирани за развој на секоја од нив: "Мисла и уметнички и книжевно творештво: културни трансфери"; "Комуникација и јазични вештини, пренесе"; "Превод и толкување: Основи и практика"; "Професионални апликации: комуникација, управување и посредување." Во прилог на тематски модули, на програмата ги вклучува изборни практики во професионални и академски средини. Овие модули се состојат од целиот широк спектар на дисциплини кои им овозможуваат на студентите да се добие напредна обука и во областа на истражувањето во областа на јазик, литература, култура, цивилизација и јазични француски и франкофонски, како и во различни професионални области кои се однесуваат на Франкофонијата : завршено високо образование и истражување,... [-]

MRes во преведување култури

University of Westminster - Faculty of Social Sciences and Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство London + 1 more

Овој интердисциплинарен курс ви нуди ретка можност да учат како да се преведе култури во широк спектар на области. Критички да ги комбинира дисциплини на превод и културни студии, што поставува нови основи и практично и теоретски во истражување на различни прашања низ хуманистичките и општествените науки. [+]

Мајстори Language Studies диплома. Овој интердисциплинарен курс ви нуди ретка можност да учат како да се преведе култури во широк спектар на области. Критички да ги комбинира дисциплини на превод и културни студии, што поставува нови основи и практично и теоретски во истражување на различни прашања низ хуманистичките и општествените науки. Тоа ви дава можност да ја креира новите областа на преведувањето култури преку независно истражување во длабочина, и ќе поднесе жалба, ако се стремат да работат на сечење на работ на дебати и практики кои се занимаваат со културна интеракција и трансформација во современиот свет. Модулите се учи и надзор дадени од страна на стручни кадри кои се специјалисти во голем број на јазици и дисциплини, ви нудиме можност да го следат конкретни теми во областите кои најмногу ве интересира. Неодамнешните работа од страна на персоналот вклучува книги и статии за прашања што се превод, литература, миграција, пол, религија, визуелна култура и музеј студии за да именува неколку, кинески, француски, германски, руски, шпански и на други култури. Ние експлицитно добредојдени апликации за соработка истражувачки проекти и се среќни да ги искористат нашите врски со партнерите од јавниот и граѓанскиот сектор, да им помогне на студентите во развојот на проекти кои се вклопуваат со двете истражувачки потреби на партнерите и барањата и очекувањата на дисертација мајстори. Студентот ќе ја преземе водечката улога во развојот на било која таква соработка истражувачки проект, но ќе бидат водени и со помош на тимот на надзор и, каде што е соодветно, другите членови на... [-]

Магистерски степен во образованието и наставата по странски јазик

University of New York in Prague (UNYP)
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Чешка Прага

Програмата за образование и настава на мајстор на странски јазик е дизајниран за дипломираните студенти со настава искуство или во моментов се за учење на инструктори кои се посветени на учење на втор странски јазик, или тренери кои сакаат да се изгради својата кариера во областа на модерните јазици и на англиски јазик како втор јазик. [+]

Магистерски степен во образованието и наставата по странски јазик Програмата за образование и настава на мајстор на странски јазик е дизајниран за дипломираните студенти со настава искуство или во моментов се за учење на инструктори кои се посветени на учење на втор странски јазик, или тренери кои сакаат да се изгради својата кариера во областа на модерните јазици и на англиски јазик како втор јазик. На курсот ќе им овозможи на студентите напредна обука за учење на јазик и наставата, што ќе се добие од оваа програма, преку истражување, развој и користење на стекнатите знаења во оваа област. Како резултат на тоа, тие се поспособни да се наметне и вежби, како и подобрување на нивните можности за кариера во вишо и високо образование. Студентите ќе се запознаат со широк спектар на истражувања во употребата на јазикот, особено во вакви истражувачки активности и теми кои влијаат на јазикот образование површина, вклучувајќи го и купувањето на комуникација и настава на странски јазик. Исто така, учат за истражување на јазикот образование во врска со практична обука во реална средина. Се здобијат со вештини во писмена форма, да се изразуваат со јазикот и да научат да го користат за целите на наставата на користењето на пресметковни алатки во рамките на Мајкрософт ИТ. По завршувањето на програмата на мајсторот, ќе бидат во можност да се спроведе независна истражувачки проекти поврзани со образованието и учењето на странски јазици. Цели на програмата: способноста на студентот да се анализира теорија и истражување во применетата лингвистика, особено во случај... [-]

господар во учење и комуникација во повеќејазичен и мултикултурен контекст

University of Luxembourg, Faculty of Language And Literature, Humanities, Arts And Education (FLSHASE)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Луксембург Esch-sur-Alzette + 1 more

Предметот на академски господар програма "учење и комуникација во повеќејазична и мултикултурна контексти" е студија на повеќејазичноста и мултикултурализмот и прашањата кои произлегуваат од овие теми во општество каде што е денес се повеќе и повеќе се карактеризира со мобилноста, миграција и разновидност. [+]

Мајстори Language Studies диплома. Цели Предмет на Академскиот Господарот на програмата "Учење и комуникација во повеќејазична и мултикултурна контексти" е изучувањето на повеќејазичноста и мултикултурализмот и прашањата кои произлегуваат од овие теми во општество каде што е денес се повеќе и повеќе се карактеризира со мобилноста, миграција и разновидност. Особено, тоа се фокусира на прашања на јазичните и културните разлики кои се јавуваат меѓу другото во областа на образованието, комуникациите и во различни институционални и професионални контексти. Во курсеви и семинари, повеќејазичноста е исто така составен дел од формите на размена меѓу учениците. Во филозофијата на програмата, повеќејазичноста се смета дека е на додадена вредност во зградата на знаење. На научно ниво, на програмата се: има за цел да ги запознае студентите со научна литература, кои се занимаваат со мултилингвизмот и мултикултурализмот во областите како што социолингвистика, применетата лингвистика, образование, епистемологија, социологија, дигитална писменост, итн има за цел да се развие детален познавање на студентите на потребните методолошки алатки, со посебен акцент на квалитативни истражувања во овие области има за цел да се развие независно истражување компетенции на студентите има за цел да ја придружува процесот на размислување е потребно за студентите да дејствуваат како одговорни членови на општеството, во врска со прашањата на повеќејазичноста и мултикултурализмот Некои курсеви се повеќејазични. Програмата ја нагласува Меѓународен симпозиум во Универзитетот партнер; Магистер Класа реномирани меѓународни експерти; Обука на работното место преку краткорочни стаж; Повеќејазичен и мултикултурен кадар и студентите; Врски на јавниот и приватниот сектор, вклучувајќи ги и европските институции Можности за... [-]

Магистер по англиски јазик Филолошкиот

University of Wroclaw
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Полска Wrocław

Оваа програма е наменета за студентите со диплома степен во англиски или во општествени науки. Тој нуди семинари во книжевните студии, теоретски лингвистиката, и применета лингвистика. Литературни студии се фокусира на британската и американската литература, културни студии, и книжевната теорија. Курсеви за теоретска лингвистика покриваат разни пристапи кон јазикот, кои се движат од генеративен и когнитивните лингвистиката да прагматика и ... [+]

Оваа програма е наменета за студентите со диплома степен во англиски или во општествени науки. Тој нуди семинари во книжевните студии, теоретски лингвистиката, и применета лингвистика. Литературни студии се фокусира на британската и американската литература, културни студии, и книжевната теорија. Курсеви за теоретска лингвистика покриваат разни пристапи кон јазикот, кои се движат од генеративен и когнитивните лингвистиката да прагматика и антрополошки лингвистика. Применета лингвистика курсеви се справи со теории и методи на наставата по англиски јазик како странски јазик и со превод студии. семинари на УО се придружени со дополнителни курсеви дизајниран за понатамошно интересите на студентите во областа на одбраната на истражување и со напредна академско пишување разбира. Барања Сите кандидати во програмата р мора да имаат одлични команда на англиски јазик, што одговара на нивото на сертификат за познавање на англиски јазик (CPE) или ИЕЛТС резултат од најмалку 8. Покрај тоа, сите кандидати мора да ги достави истражувачки проект во областа на студирање сакаат да се испита во текот на м-р програма. Проектот треба да биде околу 1500 зборови во должина и не надминува двоен проред пет страници. Тоа треба да се состои од следните делови: 1. Формулирање и оправданоста на проблемот на истражување 2. Краток преглед на планирани истражувања 3. На прелиминарните хипотезата дека произлегува од почетните истражувања спроведени од страна на кандидатот. Хипотезата не може да биде очигледен изјава или аргумент дека е веќе испитан во длабочина. 4. Детални истражувања прашања што ќе бидат опфатени од страна на барателот во текот на проектот м-р. 5. Библиографијата... [-]

Вториот циклус на студии - две години мајстор во специјализирани превод

University of Bologna School of Foreign Languages, Literatures, Interpreting and Translation Forli Campus
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2017 Италија Forli + 1 more

2-годишна програма на вториот циклус на студии во специјализирани превод јазик возови специјалисти, кои може да се преведе, да ги ревидира и доказ читање текстови и Мултимедија / аудиовизуелни производи професионално во различни високо специјализирани области. [+]

Мајстори Language Studies диплома. Запознавање на училиште На Факултетот за странски јазици и книжевности, толкување и превод (Форли кампус) Ние сме посветени на обука на учениците со висок професионален стандард во можност да се претстават како топ-ранг специјалисти во јазикот посредување, толкување и превод. Сите нашите студенти дипломираат со темелно познавање на најмалку два јазика и висока компетентност во Италија. На Форли кампус на Факултетот за странски јазици и книжевности, толкување и превод е една од двете италијански институции да бидат акредитирани од страна на Конференцијата Internationale d'Instituts Universitaires де Traducteurs et Interprètes (CIUTI). © Клаудио Турците кај Сисак Запознавање на програмата На 2-годишна програма од втор циклус на студии во специјализирани превод возови јазикот специјалисти кои можат да се преведе, да ги ревидира и доказ читање текстови и Мултимедија / аудиовизуелни производи професионално во различни високо специјализирани области. Во текот на програмата, ќе се стекнат богат со пракса во преведувањето во и надвор од Италијански и два јазика: Англиски и една од следниве: Мандаринскиот кинески Француски Германски Рускиот Шпански Англискиот јазик е јазикот на наставата за предмети кои не се јазично специфични, како што се превод технологија, методите на преведување и медиумите пристапност. © Клаудио Турците кај Сисак Барања и процедури за прием Курсот се прифаќа ограничен број на студенти секоја година. За да биде примен, мора да се обезбедат докази за владеење на англискиот јазик (CEFR ниво Ц1 или погоре), и да ги преземат прелиминарен тест оценување на вашата способност да се преведе помеѓу италијански и еден јазик... [-]

господар во уредувачката толкување и превод

Ca' Foscari University of Venice
Студии врз за студентски град Целосна October 2017 Италија Венеција

Ова Втор циклус Степен програма има за цел да ги обучи професионалци со специфични јазични вештини во областа на интерпретација и (специјалист и литературни) превод, е способен да користи и мултимедијални технологии и алатки. [+]

овој дипломиран програма возови професионалци, во кои се занимаваат со голем број на јазични, литературни и социо-културни теми, во Инсбрук и мултикултурна начин. Дипломирани студенти се опремени со специфични јазични вештини во областа на интерпретација и (специјалист и литературни) превод, и се способни да ги користат ИТ и мултимедијални технологии и алатки. Курсевите се одржуваат во јазикот на специјализација, како и на англиски јазик. Курсевите вклучуваат италијанско-кинески и кинески на англиски последователни толкување, кинески и Кантонски за бизнис, кинескиот превод за јавно информирање и на компјутер со помош на алатки за превод. Врска до страницата на студии на Програмата Линк до постапката за јавна набавка на примени Достапни јазици: Кинески и кантонски. Пристап до програмата Неограничен влез предмет на оценка на минималните барања Приемот на барањата За да биде примен во оваа Втор циклус на студии Програмата студентите мора да поседуваат соодветна индивидуална образовна позадина и минимум наставни барања. Работни профили Дипломирани студенти од втор циклус може да се користи како професионални преведувачи, преведувачи (на слободен основа или за агенции за преведување), претставници на меѓународни компании и организации. Тие, исто така може да бидат ангажирани во следниве сектори: крос-јазична комуникација, уредување, мултимедија. Тие може да се спроведе истражување и наставни активности во областа на лингвистиката и превод. Присуство Отворена присуство Пристап до понатамошни студии Професионална мајстор програми (1-ви и 2-ри ниво) и д-р програми [-]

Магистер по англиски јазик Филолошкиот

Palacky University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Чешка Оломоуц

На две-годишна студија вклучува проучување на литература (на пример, современата американска книжевност, Стариот и Средниот англиски литература) и лингвистика (на пример, синтакса, анализа на текст и прагматика, Стилистика, историски Граматика, англиски дијалекти). [+]

Мајстори Language Studies диплома. Содржина на програмата: На две-годишна студија вклучува проучување на литература (на пример, современата американска книжевност, Стариот и Средниот англиски литература) и лингвистика (на пример, синтакса, анализа на текст и прагматика, Стилистика, историски Граматика, англиски дијалекти). Изборни предмети, во кои студентите може дополнително да се специјализираат, се составен дел на студијата. Програмата датуми: Септември - јуни, 2 години Краен рок за пријавување: 28-ми февруари Процедура за пријавување: образец оригинал или заверена копија на диплома на жалителот Додаток на диплома (диплома дипломиран во англискиот јазик се бара) не-такса за обработка од 25 евра (без било банкарските трошоци) апстрактен (1 до 3 страници) на диплома теза на кандидатот на англиски јазик или било која друга академска работа на англиски јазик релевантни за областа на студија за да бидат презентирани од страна на жалителот директно на испит писмени проект (од 1 до 3 страници) ќе бидат презентирани од страна на жалителот директно на испит Усно испит, за време на кој се тестира познавање на англискиот јазик (англиски филологија на ниво на диплома) на барателот, а се зборуваше за неговата / нејзината изминатите достигнувања и идните академски планови (врз основа на предлогот на степен на три-страница теза доставени од жалителот на испит). Јазик барања: Англиски јазик на ниво Ц1 CEFR Методи за обука: семинари, работилници, проекти, презентации, есеи [-]

Магистрирал програма за преведување

University of Mons
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Mons

Во текот на студиите, идните Мастерс во Преведувачки развијат посебни стратегии и вештини за да се преведе главно на француски, документи висок степен на специјализација. [+]

Во текот на студиите, идните Мастерс во Преведувачки развијат посебни стратегии и вештини за да се преведе главно на француски, документи висок степен на специјализација. Овие текстови или интервенции во области како што се различни како економија, медицина, политика, право, наука или литература бараат висока јазична и културна компетенција во најмалку два странски јазици, да не зборуваме за совладување на технолошки алатки и други. Структура А сеопфатна програма за образование е понуден на германски, англиски, дански, шпански, италијански, холандски и руски. Опции како што се јазик, цивилизација, општи или специјализирани превод се достапни во цитираниот јазици, но, исто така, на арапски, кинески, грчки, унгарски, јапонски, норвешки, полски, португалски и шведски. Ситуација е закажана од 1 година на мајстор преку преведување работилници. Стажирање во една компанија или повеќејазична администрација, агенција за преведување или меѓународна организација е дел од 2-ри мајстори програма само како дипломска работа. Кандидатите за Мајстор за преведување изберете помеѓу три фокуси: Превод мултидисциплинарен, висок степен на специјализација во областите како што се право, економија, итн ; превод интеркултурен контекст, повеќе фокусирани на јазичните медијација, на пример во мултинационална компанија или невладини организации; истражување подготвеност. Резултати од учењето По нивната обука мајстор во преводот, дипломираните студенти ќе бидат способни да: Преведете, формулираме или синтетизира на француски јазик, писмен и / или усно, документи и презентации од високо ниво специјалисти кои зборуваат на различни теми; да се преведе или сумирам на странски јазик документ од општ интерес, писмена и усна на француски јазик; комуницираат и да тврдат, на француски или... [-]

Господар на руски јазик, литература и култура за странци

Novosibirsk State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Новосибирск

Оваа програма ја интегрира студијата на рускиот јазик, литература и култура. Тоа не само што ги подготвува предавачите на руски јазик како странски јазик, туку исто така и највисококвалификувани експерти кои добро владеат со руски јазик, кои се запознаени со руската литература и култура, кои можат да работат во заеднички вложувања, а исто така и во Образовните, научните и културните организации на нивната земја во интеракција со Русија. [+]

Мајстори Language Studies диплома. Оваа програма ја интегрира студијата на рускиот јазик, литература и култура. Тоа не само што ги подготвува предавачите на руски јазик како странски јазик, туку исто така и највисококвалификувани експерти кои добро владеат со руски јазик, кои се запознаени со руската литература и култура, кои можат да работат во заеднички вложувања, а исто така и во Образовните, научните и културните организации на нивната земја во интеракција со Русија. програма Цел Оваа програма има за цел подготовка на дипломирани студенти за решавање на сложени проблеми кои бараат користење на филолошки знаења и вештини во образовните организации, во научно-истражувачки центри, во културни организации, во рекламни и туристички агенции, во медиумите, во областа на интеркултурната комуникација и во други Области на општествена и човечка активност, каде што е потребно познавање на руски јазик како странски јазик. Дополнително, една од целите на програмата е да го подобри практичното владеење на рускиот јазик до TRKI 3 (тест за руски јазик како странски јазик, C1). Можности за кариера Дипломирани студенти на програмата ги учат руски јазик како странски јазик во средните и високото образование, работат како филолози во истражувачки центри, во културни организации, рекламни и туристички агенции, во медиумите, во областа на интеркултурната комуникација и во други области на социјална и хумана Активности каде што е потребно познавање на руски јазик како странски јазик. Програмата има за цел обука на вештини за истражување и по завршување на нивниот господар, студентите можат да го продолжат своето образование во постдипломските студии. Сертификат за познавање... [-]

ма во јазикот и лингвистиката, реторика

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Лунд

Лунд универзитет ви нуди единствена можност да ги извршуваат напредни студии по јазици и лингвистика на ниво на мајстор. Ќе имате пристап до најсовремени ресурси за истражување и образование. [+]

Преглед на програмата

Универзитетот Лунд ви нуди единствена можност да ги извршуваат напредните студии по јазици и лингвистика на ниво на мајстор. Во Центарот за јазици и литература, ќе имате пристап до најсовремени ресурси за истражување и едукација.

Ќе студирате заедно со студенти од различни области на специјализација, како што се англиски, француски, германски, грчки, современ грчки, латински, романски, шпански, шведски / скандинавски јазици, реторика, когнитивна семиотика, фонетика и општа лингвистика.... [-]


Магистер по англиски јазик и книжевност

Masaryk University Faculty of Arts
Студии на универзитет или он-лајн Целосна 2 години September 2018 Чешка Брно

Оваа студиска програма степен е поделен на две песни: лингвистика и применета лингвистика и книжевни и културни студии. Секој студент избира еден пат и се фокусира на нивните студии е во тоа што патеката. [+]

Мајстори Language Studies диплома. Овој степен студиска програма е поделена на две песни: Лингвистика и применета лингвистика и книжевни и културни студии. Секој студент избира еден пат и се фокусира на нивните студии е во тоа што патеката. Сите студенти треба да заврши / предмети потребни три тип. Остатокот од програмата се состои од типот B / селективен и тип C / изборни предмети кои студентот избира врз основа на избраниот пат. На студентот потоа пишува магистерска теза врз основа на патеката и соодветни предмети. Со исклучок на некои курсеви во превод, сите наставни, предмети и испити во оваа студиска програма се врши на англиски јазик. А успешни дипломирани е способен да пишуваат и зборуваат на англиски јазик со надлежност на ниво на C2 според Заедничката европска референтна рамка за јазици има длабоко познавање на книжевни и културни теории и литератури и култури на англиското говорно подрачје има длабоко познавање на дијахрониски и синхрониски лингвистички теории, вклучувајќи ја и историјата на англискиот јазик. работат самостојно и да се спроведе критичка анализа дипломиран вработување Дипломирани студенти на овој степен се способни за комплексна писмено и усно изразување на англиски јазик. Тие имаат длабоко познавање на литературите, културите и историјата на главните англиското говорно подрачје земји, вклучувајќи ги Велика Британија, САД, Ирска и земјите од Комонвелтот. Во прилог на работа во областа на преведување, толкување, уредување, новинарство, туризам, и настава на ниво на секундарно и терцијарно ниво, дипломираните студенти се добро прилагодени за секоја професија која бара способност да размислуваат и да... [-]

господар во интеркултурна комуникација: Германски - Руски дијалог

Saint Petersburg State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Санкт Петербург

На програмата се учи целосно на германски јазик. Програмата се фокусира на подобрување на практични вештини за комуникација на германски јазик. Студентите пишуваат и бранат тезата во Германија под надзор на двајца наставници, истражување советник и ДААД учител. [+]

Преглед Јазик на настава: германски На програмата се учи целосно на германски јазик. Програмата се фокусира на подобрување на практични вештини за комуникација на германски јазик. Студентите пишуваат и бранат тезата во Германија под надзор на двајца наставници, истражување советник и ДААД учител. Програма преглед Задолжителни предмети: Историја на лингвистиката и методи на јазични истражувања Семиотиката во интеркултурна комуникација Филозофијата на јазикот од аспект на крос-јазична комуникација Наставната практика Работа на магистерски труд истражување пракса Изборни предмети: Јазични Основи на Интеркултурна комуникација јас Теоретски и применети аспекти на функционално Стилистика: Службен Стил Креативно пишување во теорија и пракса на наставата Германски како странски јазик - Јас Теоретски и применети аспекти на функционално Стилистика: Научниот стил Креативно пишување во теорија и пракса на наставата Германски како странски јазик - II Компаративна Типологија на германски и руски јазик: Граматика Кредити: 120 ЕКТС [-]

МСЦ во регионални студии: руска федерација

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Русија Санкт Петербург

Со магистерска програма "Регионални студии: Руската Федерација" ќе добиете повеќе длабоки и сеопфатни знаења за Русија. Курсот се занимава со проблемите на регионалниот развој и дава увид во културните, историските, демографските и економските прашања на Руската Федерација. [+]

Со магистерска програма "Регионални студии: Руската Федерација" ќе добиете повеќе длабоки и сеопфатни знаења за Русија.

Курсот се занимава со проблемите на регионалниот развој и дава увид во културните, историските, демографските и економските прашања на Руската Федерација.

Главната цел на програмата е да се изгради знаење, вештини и способности што овозможуваат да се изврши сеопфатна анализа поврзана со регионите во Руската Федерација.... [-]