Магистерски програми - MBA - MSc - MA

Master

Добредојдовте на најдобрите место за пребарување за мајстори степени, м-р, м-р, и господар програми кои се нудат од страна на најдобрите универзитети и бизнис школи од целиот свет! Имаме над 30.000 различни програми за вас можете да изберете. Можете да пребарувате за мајстори програми од областа на истражување, училиштето локација, со полно работно време, скратено работно време или онлајн / растојание студии, и сортирање на резултатите од земјата, градот и програмата насловот. Ние ќе ви помогнеме со вашето истражување во образовниот светот: го најдете тука мајстори степен што ќе одговараат на вашите барања најдобрите и се јавите во училиштето директно!

Придобивките на Мастерс

А степен Магистер на програмата е можност за понатамошно унапредување на вашето образование. Многу луѓе ја заврши пост-средно училиште наставна програма која ги задоволува диплома \ 's степен. Во овој момент, многу студенти влезат во работната сила и да започне работа во кариерата тие ve \ 'избрани за нивната диплома \' s степен. Сепак, има \ 's повеќе да учат и дека \' s каде што Господарот стапува на сцена.При донесувањето на одлуката да се запишат во мајстор програмата, студентите мора да се разгледа нивните глобални цели. Еден од клучните придобивки со магистерска диплома е дека ученикот е во можност да учат на повисоко ниво и на повеќе напредни теми. Како резултат на тоа, на поединецот е во можност потоа да аплицираат за повисоки нивоа на вработеност, заработуваат повеќе во нивната позиција, или дури и работат во повеќе напредни полиња. Често, работодавците се поттикне вработените да работат кон Мастер како што се покажува ученикот е посветен на неговата или нејзината област.

Колку долго е Мастер програма?

Секоја програма е малку поинаква во однос на времетраењето. Општо земено повеќето поединци може да заврши господар \ 's степен програма во 18-24 месеци. Сепак, многу други присуствуваат само дел од времето, што може да значи одење за еден подолг период, но со помалку класи земени на секои неколку месеци. За некои области, како што се напредни здравството и закон, тоа е заедничко за овие програми да потрае до 36 месеци, како редовен студент.

При изборот на универзитетот за Мастер програма, наставниот план ќе нагласи специфични предмети потребни. Тоа \ 'е важно да се напомене дека, сепак, дека повеќето програми ќе ви овозможи за некои прилагодување за да се осигура дека ученикот е во можност да се добие за образование тој или таа треба вистински да ги исполни неговите или нејзините саканиот учење.

Видови на Мастерс програми достапна

На Мастерс програми на располагање опсег значително, главно поради тоа што речиси сите видови на диплома степени \ 's може да продолжи со дополнителни предмети за да се заврши мајстор. Ова вклучува области како што се:

  • Бизнис менаџмент, вклучувајќи се фокусира на финансии, човечки ресурси, и маркетинг
  • Инженерството и технологијата
  • Закон и прописите
  • Биолошки и медицински
  • Општествените науки
  • Уметноста и хуманитарните науки

Многу универзитети нудат мајстор што ќе им овозможи на студентите да се фокусира на неговата или нејзината посакуваната област на студии. Ако сте во потрага за таква програма и не може да го најдете на еден универзитет, уште еден, најверојатно, ќе го понудат.

Трошоци

Цената на магистерска програма ќе се разликуваат значително од еден училиште и во друг регион. Универзитети имаат тенденција да наплаќаат повеќе за овие повеќе напредни курсеви на студентот во однос на наставната програма дизајнирана за дипломиран \ 's. Сепак, ова се должи на повеќе напредни знаења, повисоките нивоа на технологијата се потребни, и многу повеќе напредни методи на настава. Глобал трошоците за Мастер програма може да биде многу прифатлива за многу скапи, како резултат.

Физички лица заинтересирани за уписот во Магистрирал ќе сакате да се обезбеди тој или таа ги има сите потребни степени во прв план. Тогаш, тоа е можно да се најде програма дизајнирана специјално за оваа област на студии што тој или таа сака да се истражуваат за продолжување на кариерата.Прочитајте повеќе за магистерски програми тука.

Читај повеќе

господар на меѓународниот маркетинг (МИМ)

Hult International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco Boston Обединетото Кралство London Обединети Арапски Емирати Дубаи Кина Шангај New York Cambridge + 9 more

Како компании бараат да се направи разлика на нивните придонеси во глобалниот пазар, Hult е една година Мајстор на Меѓународен маркетинг степен ќе се подготвува со стратешки и executional маркетинг вештини потребни за да се издвоите. [+]

. Се опремени со маркетинг вештини треба да издвоите на глобалниот пазар. Како компании бараат да се направи разлика на нивните придонеси во глобалниот пазар, Hult е една година Мајстор на Меѓународен маркетинг степен ќе се подготвува со стратешки и executional маркетинг вештини потребни за да се издвоите. Локации Започнете ја вашата мајстор на Меѓународен маркетинг во Бостон или Лондон, а потоа изберете да се истражуваат сите други два кампуси, како дел од единствена Глобална Кампус ротација Hult е. Вашиот мајстор на меѓународен маркетинг на прв поглед Кој е оваа програма за? Кандидатите кои неодамна дипломирале на универзитет или колеџ, како и поединци со до три години работно искуство кои сакаат да започнат кариера во маркетинг. Што ќе научат Мастеринг на маркетинг микс е повеќе критични од било кога корисниците се постојано изложени на зголемување на бројот на онлајн и офлајн содржина. Мајсторот на Меѓународен маркетинг, студентите ќе научат како да се потпора дигитален маркетинг, социјалните медиуми маркетинг стратегии, како и стратегии клиент ангажман да се пробие на бучавата и да се направи мерливи влијание врз деловните цели преку маркетинг. Зошто Hult? Маркетинг се менува брзо и бизнис училиште треба да биде подеднакво вешт за да го задржи темпото. Hult беше една од првите бизнис училишта да им понуди на Магистер по дигитален маркетинг, и покрај тоа што основните компоненти на тој степен оттогаш се приклучи на мајстор на Меѓународен маркетинг, останува фактот дека Hult се движи брзо и намерно да се обезбеди на своите студенти да добијат најдобрите достапни... [-]

Мајстор за финансии

Rady School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 15 месеци September 2018 Соединети Американски Држави La Jolla

Ради школа е во уникатна позиција да понуди мајстор за финансии, кој нагласува квантитативни методи, емпириски работа и финансиски економетријата. УЗ Сан Диего има богата традиција во емпириска и теоретска економетрија. Некои од најшироко користените емпириски модели развиени од истражувањето на УЦ Сан Диего факултет. Акцентот на ригорозни емпириски податоци управувано методи се разликува Магистерски Рајли школа на финансии од програми од областа на финансискиот инженеринг. [+]

Степенот назначени мајстор за финансии програма на UC Сан Диего е Ради школа за менаџмент подготвува дипломирани да се справи со значајни предизвици со кои се соочува финансискиот сектор. Дипломирани студенти на Магистерски студии за Рајли школа имаат обезбедено позиции со организации како што се Голдман Сакс, ЈП Морган Часе, Алтегрис, ЦИТИЦ хартии од вредност, Дробни Капитал, Рејлијант Глобал Советници, Гуртин Општински Бонд Менаџмент, ФениксМарт, Мерико Сервисни, советници за димензионални фондови, УБС и Стенфорд Универзитет. Дом на Економетрија Ради школа е во уникатна позиција да понуди мајстор за финансии, кој нагласува квантитативни методи, емпириски работа и финансиски економетријата. УЗ Сан Диего има богата традиција во емпириска и теоретска економетрија. Некои од најшироко користените емпириски модели развиени од истражувањето на УЦ Сан Диего факултет. Акцентот на ригорозни емпириски податоци управувано методи се разликува Магистерски Рајли школа на финансии од програми од областа на финансискиот инженеринг. Нашиот факултет ја обликува индустријата Рајди школа за менаџмент на мајстор за финансии степен обезбедува ригорозни, рацете на обука подготвува дипломирани студенти да се придонесе веднаш во средини каде квантитативни и аналитички вештини се на премија. Ќе дознаете врвни методи за анализа на "големи податоци" за финансиски одлуки и управување со ризик. На програмата акцент на квантитативните модели и методи обезбедува дипломирани студенти се опремени да се развие иновативни решенија за комплексни проблеми со кои се соочува финансискиот сектор. Запишување Мајсторот на финансии кандидати ќе имаат исклучителни квантитативни вештини, силен интерес во аналитички темели за финансии и управување со ризик, и желба да имаат влијание во... [-]

Мајстор во управување со хумани ресурси и организација

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци December 2017 Италија Болоња

Мајстор во човечки ресурси и организација (MHRO) е со полно работно време (и со полно работно искуство) на англиски јазик програма која има за цел да ги подготви дипломирани студенти од било која дисциплина, да господар организациски дизајн и човечки ресурси за управување со предизвици во мултикултурни контексти. [+]

. Зошто некои компании се претстават подобро од другите? Ние ќе одговориме на ова прашање заедно, како и некои експерти уверувам дека тоа ќе зависи од стратегијата, а други на технологијата или производи. Ние ќе се открие дека перформансите на компаниите зависи од тоа колку екипи топ-менаџмент формулираат и имплементираат стратегии, како организации се дизајнирани со цел да ги користат можностите на технологијата, и тоа како луѓето да соработуваат за да иновираат производи и услуги. Организациите и луѓето се во центарот на сцената, и во светската економија и во оваа програма. На Мајстор во управување со хумани ресурси и организација (MHRO) е со полно работно време (и со полно работно искуство) на англиски јазик програма, која има за цел да ги подготви дипломирани студенти од било која дисциплина, да господар организациски дизајн и човечки ресурси за управување со предизвици во мултикултурни контексти. Оваа програма е и Магистер на науки и мајстор за работа, така да се каже. Додека академски совршеност е обезбедена од страна на меѓународните фокусирани на академски професори, ќе имаат можност за решавање на различни проблеми кои работат со менаџерите на сите заедно на годината. Интерактивна настава, лидер Предавања, тимски задачи, во компанијата работилници, Вештина Labs, кариера советување, 1 месец проектниот тим Работа со хумани ресурси & О директор, Средби со мрежа на алумни на училиштето, и 3-во-4-месеци стаж обезбеди единствена контекст за оспорување себе, учење, и да појдете успешна кариера во бизнис, или во консултантска фирма. Оваа програма е првиот италијански Интеруниверзитетската Магистер по HRO, благодарение на... [-]

господар на образованието во глобалниот младински развој и лидерство

SIT Graduate Institute
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington DC

Заработе го мајсторот во образованието за само една година. Ќе ги научите вештините што ви се потребни за да дизајнирате и испорачате иновативна младинска програма од светска класа. Започнете во есен или пролет - она ​​што работи за вашиот распоред - и се врати во полето по само 12 месеци. До крајот на програмата, ќе бидете подготвени да влезете во конкурентни работни места. [+]

Степен дизајниран околу вас

Заработе го мајсторот во образованието за само една година. Ќе ги научите вештините што ви се потребни за да дизајнирате и испорачате иновативна младинска програма од светска класа.

Започнете во есен или пролет - она ​​што работи за вашиот распоред - и се врати во полето по само 12 месеци. До крајот на програмата, ќе бидете подготвени да влезете во конкурентни работни места.... [-]


Мајстор за образование во раното детство образование и раното детство Специјални образование

Grand Canyon University
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City South Phoenix Scottsdale + 4 more

Специјализираат во уникатните потреби на децата со различни способности за учење со заработка од мајстор за образование во раното детство образование и во раното детство Специјални образование. [+]

. Почетна програма - води првичните Наставник Licensure Понудени од страна на: колеџ за образование Преглед Освојте вашиот раното детство Специјални образование степен Специјализираат во уникатните потреби на децата со различни способности за учење со заработка од мајстор за образование во раното детство образование и во раното детство Специјални образование. Наменета за идните едукатори со диплома 's степен во областа на не-едукација, оваа програма доведува до почетното licensure учител. Помогне да се задоволат зголемената побарувачка за квалификувани и сертифицирани во раното детство Специјални образование професионалци. Оваа магистерска програма во раното детство Специјални образование степен им нуди на студентите со рацете на обука во педагогијата и методологии, како и во-длабочината на психолошка, емоционална и развојните потреби на малите деца. Сите курсеви се директно во согласност со професионалните стандарди за настава за оценување и поддршка на Конзорциумот на автопат Наставник (INTASC), Меѓународното здружение за технологија во образованието стандарди за наставниците (ISTE-T), Националната асоцијација за образование на млади деца (NAEYC) и Советот за исклучителни деца (ЦИК). Големиот Кањон Универзитетот исто така нуди не-licensure верзија на мајстор за образование во раното детство образование и во раното детство Специјални образование. степен Резултати Запознајте се со уметноста на раното детство образование Стекнат специјализирани експертиза во наставни методи, педагогија, образовната политика, на почетокот на здравјето и развојот на детето, и поддршка на семејствата. Оваа мајстори во раното детство Специјални образование подготвува да напредува во општите и посебни средини образование, кој им служи на студентите од раѓање, преку одделение 3. Што ќе научат Стане експерт во различни способности... [-]

Магистер по менаџмент

ESMT Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Германија Berlin

Ова е нашиот мајстор во менаџмент (МИМ) подготвува талентирани умови за кариера во глобалниот бизнис. [+]

Ова е нашиот е Магистер по менаџмент (МИМ) подготвува талентирани умови за кариера во глобалниот бизнис. на во управување со Ова е нашиот мајстор комбинација на теренска работа во глобални компании со применета и истражување на најновите бизнис и менаџмент теории. Примени студенти имаат различни академски средини и го користат времето на ESMT да се добијат вредни знаења и интердисциплинарни искуство да се применуваат нивните претходни експертиза за економски и управување со проблеми. Програмата е поделена во две струи, со фокус на меѓународниот менаџмент. Еден поток (Бизнис квантитативни) Е наменета за квантитативни аналитичари одлука и еден поток за креативни и стратешки мислители (иновативен менаџмент). Во зависност од текот, студентите можат да изберат меѓу четири специјализации: Анализатор на бизнис Финансии и инвестиции За претприемништво и иновации Глобална & дигитална стратегија На програма Ова е нашиот МИМ користи интердисциплинарен пристап: студентите се примени аналитички модели за да се разбере светската економија, развој на производи, како и нови техники во технологијата на управување во рамките на глобалните компании. Студентите планира да продолжи со понатамошно академска кариера, исто така, има уникатен пристап до истражувања практики и проекти со факултет за средината е. степен премостување иновации А мајстор 's и применети бизнис во управување со Ова е нашиот мајстор е иновативна програма дизајнирана со влез од главните германски компании. степен на две години собира на избрана група на талентирани поединци кои можат да покажат стратешко размислување во нивната примена на МИМ. Курсеви се нагласи како овие техники и методи на истражување можат понатаму глобалните цели... [-]

Господар на инженеринг во областа на инженерството управување

Rochester Institute of Technology (RIT)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Rochester + 1 more

Целта на оваа програма е да обезбеди солидна основа во области најчесто се потребни од страна на менаџерите кои го надгледуваат инженери и инженерски проекти. Во прилог на индустриски инженеринг експертиза, студентите ќе се стекнат вредни знаења во области како што организациско однесување, финансии и сметководство. [+]

. Мајсторот на факултет - управување со инженеринг Мајсторот на факултет во управување со инженеринг програма користи мешавина на ИСЕ курсеви и курсеви од Колеџот за бизнис да се фокусираат на управување на инженеринг и технолошки претпријатие. Тоа е комбинација на технолошки искуства со менаџерски способности. Управување со инженеринг се занимава со разбирање на технологијата во инженеринг проекти и процесот на управување преку кои се примени технологијата. Оваа концентрација се занимава со двојна улога на раководител на инженеринг; и како технолог и менаџер. Целта на играта е да се обезбеди позадина во области најчесто се потребни во оваа улога, како што организациско однесување, финансии и сметководство, во прилог на индустриски инженеринг експертиза. Секој студент треба да се развие програма на студии во врска со нивните советник, кој содржи до четири предмети од Колеџот за бизнис за да го дополни инженеринг работа се разбира. [-]

Магистер по моден дизајн

Domus Academy
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2018 Италија Милан

Магистер по моден дизајн студентите носи во директен контакт со модниот дизајн индустрија во Италија и во странство. Ќе имаат ретка и возбудлива можност да се развие свој оригинален, релевантни модна колекција под водство на индустриски професионалци. [+]

Сонувам. Изразуваат. Направи. На Магистер по моден дизајн Програмата студентите носи во директен контакт со модниот дизајн индустрија во Италија и во странство. Ќе имаат ретка и возбудлива можност да се развие свој оригинален, релевантни модна колекција под водство на индустриски професионалци. Преку и теоретски студии и искуствата од проектот, ќе се развие и индивидуален начин на изразување, истражуваат културните фактори кои влијаат на модните трендови, ги научат криволичене на производство, како и креирање на иновативни решенија. Освен honing вештини што секој моден дизајнер треба "решавање на проблемот", исто така ќе се развие еден пристап "проблемот дефинирање": способноста да се утврди вистинската параметри на секој предизвик. Како да научат да го следат вашиот интуиција и да ја промовирате вашата естетска визија во рамките на овие параметри, ќе се посветам повеќе свест за причините за свој моден дизајн избори, како и оние на другите. Публика Програмата е наменета за кандидати со диплома од прв степен во моден дизајн, додатоци дизајн, или други сродни дисциплини, кои сакаат да ги развијат своите професионални вештини и да направите врски во рамките на модната индустрија. Исход Во текот на оваа програма, студентите ќе можат: Заврши на само-управувано проект за истражување на моден дизајн, со користење на методи со професионално ниво и техники на комуникација Развие иновативни дизајни за облека и да се создаде модна колекција, која е изградена на нивното познавање на техники и материјали Програма На програмата е на работилница со седиште, со поддршка на семинари, предавања, вежби и теренска работа. Индустриски професионалци, лидер... [-]

магистрирал во хотел и ресторан за управување (Мадрид)

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Студии врз за студентски град Целосна October 2017 Шпанија Мадрид

Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во процесот на донесување одлуки во рамките на овој сектор глобализиран и динамичен, а не се елиминираат влијанието на новите технологии. [+]

. Магистер по менаџмент угостителство и реставрација Магистер по менаџмент угостителство и реставрација, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во областа на управувањето со туристичката индустрија, но од потребните бизнис перспектива да бидат ефикасни во процесот на донесување одлуки во рамките на овој сектор глобализиран и динамичен, а не се елиминираат влијанието на новите технологии. Зошто проучување на мајстор: Приходи за управување, кој се предава на Бизнис играта. Ова особено областа на хотелот маркетинг е широко развиена во оваа област преку применуваат преку бизнис игра визија. Овој мајстор може да се земе во Мадрид или Барселона интегриран практики: Теоретскиот дел на применетиот Предметите се разви во училница, но спроведувањето е заеднички бизнис пракса. Професионални практики. Мајстор нуди можност за работно искуство во областа на управување со синџири на хотели и угостителски компании. Тоа вклучува серија состаноци со менаџери на хотели, угостителски бизнис и меѓународни консултанти туризам. Ostelea е член на шпанскиот Здружението на директори и раководители Хотел (AEDH). методот на случај: Случајот метод овозможува за најдобар студент систематски процесот на донесување одлуки преку дискусија на вистински случаи на туристички компании. Некои од случаите кои се работи се: Ел Bulli и Рајанер. Присуството на саеми: Студентите посетуваат саеми, како што се Alimentaria (Барселона), се смета за еден од најважните саеми од областа на храната во светот; или IBTM (Барселона), еден од водачите во бизнисот туризам. Цели Магистер по менаџмент угостителство и реставрација Компании ви овозможува: ЗНАЕ хотелиерството и угостителството Изгради силна база... [-]

Магистер на науки во финансиска анализа

University of San Francisco - School of Management
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 22 месеци August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco + 1 more

Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на Универзитетот во Сан Франциско се фокусира на градење на експертиза во анализа на инвестициите и менаџмент. [+]

На Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на програмата на Универзитетот во Сан Франциско обезбедува уникатна комбинација на академски строгост и практични искуства во квантитативна финансиска анализа и економијата. Добие софистициран обука во областите смета клучна за управување со инвестиции професија како отелотворени во Финансиски аналитичар (CFA) ознака. Овој дипломиран програмата се интегрира квантитативните обука кое се бара од страна на финансиските професија со солидна основа во етичкото однесување кој што се заснова на финансиските пазари и трансакции. Детали за Изберете од 2 програмата формати: - 18-месечно со полно работно време програма која вклучува факултет предводена практикум или програма Вол Стрит / SEC потопување - 22 месеци со скратено работно време програма наменета за работа професионалци Подготовка за на CFA испити Пристап до Блумберг терминали Широк спектар на науката и опции финансиска помош Понуден во USF во Сан Франциско центарот на кампусот (есен и пролет семестри) Акредитирани од страна на AACSB, највисок стандард на достигнување одржа само 5% од бизнис училишта во светот Влегување Потребно - Официјален транскрипт (и) - Прикачи копии на записите од секој акредитиран колеџ или универзитет присуствуваа на онлајн апликација. Ако примени во програмата, упатства за испраќање претставник, запечатени записници ќе бидат обезбедени. - Бара фондација курсеви - Микроекономија, Макроекономија, сметководство, веројатност и статистика, Калкулус курсеви, и познавање на табела апликации. - Резиме - Прати А сегашниот продолжи покажувајќи релевантно работно искуство. Професионални MSFA Кандидатите треба да имаат минимум две години на полно работно време, пост-додипломски професионално искуство. - Писма на Препораката - Две писма... [-]

Мајстор во управување со проекти

OBS International - Online Business School
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 12 месеци June 2018 Шпанија Барселона + 1 more

Магистер по Проектот за управување е дизајниран да ги обучуваат учениците да се добие Management Professional Проектот (PMP) ® сертификација, така што тие знаат како да го води, планира, организира и врши надзор сложени и глобални проекти, постигнување на поставените цели во однос на резултатите и ефикасноста. [+]

. Онлајн Магистер за проект менаџери за да се постигне вештини на водечките, планирање и надзор на глобални проекти Преглед на мајстор во управување со проекти Español y Bilingüe Тековна пазарна динамика и компаниите кои се вози тоа да доведе до зголемување на потребата да управуваат со повеќе проекти истовремено. Како резултат на тоа, на ниво на управување е од клучно значење да се знае на статусот на проекти на компанијата во секое време, на обемот на проекти на компанијата ја разгледува можноста за спроведување и резултатите од проектите кои се веќе завршени. Најдобар начин за бизнисите да го направите ова е преку осигурување на квалитетот, вештините и способностите на своите проектни менаџери. На Господар во управување со проекти е дизајниран да ги обучуваат учениците да се добие Management Professional Проектот (PMP) ® сертификација, така што тие знаат како да го води, планира, организира и врши надзор сложени и глобални проекти, постигнување на поставените цели во однос на резултатите и ефикасноста. OBS бизнис школа, Регистриран Образование провајдер (REP) од страна на Институтот за проектен менаџмент (PMI) OBS бизнис школа е оценета и се признаваат како претставник од страна на PMI, најголемата асоцијација член на управување со проекти во светот. Претставници се организации кои биле одобрени од страна на PMI да им помогне на менаџерите на проектот постигнување и одржување на сертификација PMP, како и други професионални квалификации PMI е. Овие организации се сретнаа ригорозни критериуми за квалитет PMI е за содржината на курсот, квалификација инструктор и наставни дизајн. Кариера Директорот... [-]

Господар во производството и подобрување на индустриски процеси

OBS Business School
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 12 месеци May 2018 Шпанија Барселона Мадрид + 2 more

Магистер по Производство и индустриски процес Подобрена OBS бизнис школа посветува посебно внимание на планирање ресурси, дефиницијата на добра стратегија на индустриски организација и во производ иновации и производствени процеси. Покрај тоа, на програмата по различни начини да управуваат со промени преку проекти ќе се изучува од страна на ... [+]

Господар во управување со производството и процесот на подобрување Во индустриските претпријатија, управување со производството е клучната позиција чие добро управување директно влијае на перформансите на компанијата и, според тоа, е критичен фактор за успех во остварувањето на конкурентна предност преку континуирана иновација во индустриски процеси . Магистер по Производство и индустриски процес Подобрена OBS бизнис школа посветува посебно внимание на планирање ресурси, дефиницијата на добра стратегија на индустриски организација и во производ иновации и производствени процеси. Покрај тоа, на програмата, заедно различни форми на управување со промените преку проекти, со посебен акцент на мониторинг и контрола на развој на производството и управување со вештини ќе се изучува. На програмата беше ново во 2014 година, со голем успех во својата 1-ви повик. На програмата се нуди одличен спектар на образовни предлози, како Webinars со Данон, Групо Irizar, Dorje Dondrup, итн Таа исто така вклучува диск Развој на најважните вештини во областа на модул знаење. Учесниците, исто така, да имаат пристап до моќни индустриски бенчмаркинг (INCO-I), со која можеме да се измери степенот на квалитет на производството на фабриката. Можности за кариера Некои од кариера опции можете да изберете да се, меѓу другите, се: Директор на операции Индустриски директор Шефот на растенијата / фабрика менаџер Адреса Процес Инженеринг Директор на оперативната совршеност Континуирано подобрување Одговорни Шефот на посно производство Kaizen одговорен Одговорен снабдувачки синџири / добавувачи Одобрување Целите на мајстор во управување со производството и процесот на подобрување Кои цели се случува да се добие? Да понудат сеопфатна визија за индустриски... [-]

MRes напредни хемиски науки

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Кина Суджоу

На MRes Напредно Хемиска науки програма обезбедува темелна образование и обука за да се разберат различните аспекти на моменталната материјал хемија. На програмата се усогласува со слични р програми на Универзитетот во Ливерпул и е дадено целосно на англиски јазик. [+]

. Преглед На програмата MRes Напредно хемиски науки им нуди на студентите со образование и обука се потребни за да се разберат различните аспекти од областа на материјално науки. Тоа се усогласува со слични Магистерски програми на Универзитетот во Ливерпул. Програмата содржи научи модули кои ги покриваат областите од синтетички хемија на нанотехнологијата да аналитичките методи и инструменти. Се става силен акцент на развојот на управување со проекти и професионални вештини. По завршувањето на предавал модули, ќе се вклучат во 12-месечно со детално истражување проект на вашиот избор, што доведува до поднесување на дисертацијата. Прилагодено план за учење е наменета за вас, земајќи ги во предвид вашата позадина и кариера аспирации. Успешно завршување на програмата доведува до доделување на диплома MRes од Универзитетот во Ливерпул. Уникатен продажба поени • Подучени од меѓународниот персонал, кои се експерти во различни области на хемијата • Одлична подготовка за истражување на д-р програми и на универзитетите во странство или во Кина • понуди силни врски со локалните и меѓународни индустрии • XJTLU се наоѓа во близина на многу биотехнологијата компании во близина BioBay, национална биотехнологијата центар со над 400 компании, идеален за практиканти • близина Cold Spring Harbor Азија е домаќин на престижни научни симпозиуми, конференции и летни школи обезбедување на нашите студенти со можност да комуницирате со светски познати истражувачи • Освојте на Универзитетот во Ливерпул степен што е призната од страна на Министерството за образование на кинески. Знаења и вештини До кога ќе дипломираат, ќе: • Развивање клуч, кариера-подобрување на личен и... [-]

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (Мир) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. [+]

Клучни придобивки од мајстор за меѓународни односи и дипломатија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работа во академските институции и меѓународни институции; Обезбедување на знаења и вештини за да се анализира меѓународните прашања, да подготвуваат извештаи политика и да учествува во меѓународни одлучување преку меѓународни конференции и состаноци; Истражување на системот на Обединетите нации, меѓународни режими, регионални договори и техничка соработка меѓу државите; Стекнување на увид во мултилатералната дипломатија да се биде во срцето на "Меѓународниот Женева". ПРОФИЛ НА Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. МИР ПРОГРАМА ЗА ДЕТАЛИ Календар: Магистер за меѓународни односи и дипломатија програма има четири почетна датуми: септември, ноември, март и мај. Содржини: Во прилог на основни курсеви за меѓународни односи, со фокус на системот на Обединетите нации и Европската унија за надворешна политика и geoeconomics, глобалната економија и економската дипломатија, Магистер по меѓународни односи и дипломатија програма обучува млади професионалци за донесување одлуки позиции со предмети во меѓународни трговски организации и статистика,... [-]

господар во меѓународниот туризам управување

The Ostelea - School of Tourism and Hospitality International
Студии врз за студентски град Целосна October 2017 Шпанија Мадрид Барселона

Мајстор во меѓународен туризам, отсек менаџмент на меѓународен туристички дестинации, е дизајниран за да им овозможат на професионалци и директори да ја води глобалната бизнис проекти во туристичкиот сектор. [+]

. Господар во меѓународниот туризам управување На Господар во меѓународниот туризам управување, Отсек менаџмент на меѓународен туристички дестинации, е дизајниран за да им овозможат на професионалци и директори да ја води глобалната бизнис проекти во туристичкиот сектор. Причини да се земе на мајстор: Шпанската верзија на овој мајстор е рангиран меѓу најдобрите 100 мајстори во светот во туризам и угостителство категорија, според Eduniversal Мајстори Пласман во светот 2015-2016. Шпанската верзија на овој мајстор е трет најдобар мајстор во Шпанија. Ostelea е поврзано членка на Светската туристичка организација (СТО). Членството во СТО гарантира академски квалитет на програмата. Ostelea е член на Асоцијација Шпанска Profesionales del туризам (AEPT - шпански Здружение на туристички професионалци). Професионални практиканти во компании и институции поврзани со секторот. Учество во секторот саем: Студентите од седницата октомври присуствува на саем FITUR (Мадрид), се смета за вториот најважен саем за туризам во светот. Меѓународен факултет: Некои од содржините на одредени курсеви ќе се предава од страна на предавачи од партнерските универзитети Ostelea и бизнис школи. Цели Мајстор во меѓународен туризам ќе ви даде следниве предности: Увид во туристичката индустрија Градење на цврста основа на знаење во туристичката индустрија од меѓународна перспектива и секогаш со извршен пристап. глобална визија Директори обука опремени да управуваат со туристички компании и кои се способни да се постигнат очекуваните резултати на глобално ниво. РАЗВОЈ НА СТРАТЕШКИ ПЛАН Учење од клучните фактори во изработка на стратешки и непосреден акциони планови во мултинационални поставувања туризам. ОДРЖЛИВ иновации и управување Развој на вештини потребни за глобален директор... [-]