Магистерски програми - MBA - MSc - MA

Master

Добредојдовте на најдобрите место за пребарување за мајстори степени, м-р, м-р, и господар програми кои се нудат од страна на најдобрите универзитети и бизнис школи од целиот свет! Имаме над 30.000 различни програми за вас можете да изберете. Можете да пребарувате за мајстори програми од областа на истражување, училиштето локација, со полно работно време, скратено работно време или онлајн / растојание студии, и сортирање на резултатите од земјата, градот и програмата насловот. Ние ќе ви помогнеме со вашето истражување во образовниот светот: го најдете тука мајстори степен што ќе одговараат на вашите барања најдобрите и се јавите во училиштето директно!

Придобивките на Мастерс

А степен Магистер на програмата е можност за понатамошно унапредување на вашето образование. Многу луѓе ја заврши пост-средно училиште наставна програма која ги задоволува диплома \ 's степен. Во овој момент, многу студенти влезат во работната сила и да започне работа во кариерата тие ve \ 'избрани за нивната диплома \' s степен. Сепак, има \ 's повеќе да учат и дека \' s каде што Господарот стапува на сцена.При донесувањето на одлуката да се запишат во мајстор програмата, студентите мора да се разгледа нивните глобални цели. Еден од клучните придобивки со магистерска диплома е дека ученикот е во можност да учат на повисоко ниво и на повеќе напредни теми. Како резултат на тоа, на поединецот е во можност потоа да аплицираат за повисоки нивоа на вработеност, заработуваат повеќе во нивната позиција, или дури и работат во повеќе напредни полиња. Често, работодавците се поттикне вработените да работат кон Мастер како што се покажува ученикот е посветен на неговата или нејзината област.

Колку долго е Мастер програма?

Секоја програма е малку поинаква во однос на времетраењето. Општо земено повеќето поединци може да заврши господар \ 's степен програма во 18-24 месеци. Сепак, многу други присуствуваат само дел од времето, што може да значи одење за еден подолг период, но со помалку класи земени на секои неколку месеци. За некои области, како што се напредни здравството и закон, тоа е заедничко за овие програми да потрае до 36 месеци, како редовен студент.

При изборот на универзитетот за Мастер програма, наставниот план ќе нагласи специфични предмети потребни. Тоа \ 'е важно да се напомене дека, сепак, дека повеќето програми ќе ви овозможи за некои прилагодување за да се осигура дека ученикот е во можност да се добие за образование тој или таа треба вистински да ги исполни неговите или нејзините саканиот учење.

Видови на Мастерс програми достапна

На Мастерс програми на располагање опсег значително, главно поради тоа што речиси сите видови на диплома степени \ 's може да продолжи со дополнителни предмети за да се заврши мајстор. Ова вклучува области како што се:

  • Бизнис менаџмент, вклучувајќи се фокусира на финансии, човечки ресурси, и маркетинг
  • Инженерството и технологијата
  • Закон и прописите
  • Биолошки и медицински
  • Општествените науки
  • Уметноста и хуманитарните науки

Многу универзитети нудат мајстор што ќе им овозможи на студентите да се фокусира на неговата или нејзината посакуваната област на студии. Ако сте во потрага за таква програма и не може да го најдете на еден универзитет, уште еден, најверојатно, ќе го понудат.

Трошоци

Цената на магистерска програма ќе се разликуваат значително од еден училиште и во друг регион. Универзитети имаат тенденција да наплаќаат повеќе за овие повеќе напредни курсеви на студентот во однос на наставната програма дизајнирана за дипломиран \ 's. Сепак, ова се должи на повеќе напредни знаења, повисоките нивоа на технологијата се потребни, и многу повеќе напредни методи на настава. Глобал трошоците за Мастер програма може да биде многу прифатлива за многу скапи, како резултат.

Физички лица заинтересирани за уписот во Магистрирал ќе сакате да се обезбеди тој или таа ги има сите потребни степени во прв план. Тогаш, тоа е можно да се најде програма дизајнирана специјално за оваа област на студии што тој или таа сака да се истражуваат за продолжување на кариерата.Прочитајте повеќе за магистерски програми тука.

Читај повеќе

Магистер по современа уметност пазари

NABA - Nuova Accademia di Belle Arti, Milano
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Милан

Магистер по современа уметност пазари е интензивна студија патека која ќе ви даде уметничкиот речник и експертиза за да се протолкува на динамика и економија на денешниот пазар на уметноста. Ќе имаат можност да се поврзат со основани индустриски професионалци и да соработуваат со меѓународно признати уметнички галерии, аукциските куќи, уметнички саеми, институции, збирки и уметнички центри. [+]

МАСТЕР ВО СОВРЕМЕНИ УМЕТНИЧКИ ПАЗАРИ

Нашиот пристап преку учење преку учење ги комбинира традиционалните визуелни дисциплини со нови дигитални технологии и синтетизира индивидуални студии со групна работа на проекти. Ние воспоставуваме бројни соработки и проекти со италијански и меѓународни компании и институции кои ќе им овозможат на студентите практични можности за работа за да го развијат своето критичко размислување, концептуално решавање на проблеми и практични уметнички и дизајнирани вештини.... [-]


постдипломски архитектура степени

NewSchool of Architecture and Design
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години October 2018 Соединети Американски Држави San Diego

NewSchool нуди повеќе програми за постдипломски студии во архитектурата за решавање на уникатните потреби на нашата индустрија. Многу од нашите програми се NAAB акредитирани. NewSchool може да избере да се фокусира на нивните студии или во невронски мрежи за архитектура или здрави урбанизам. [+]

NewSchool нуди повеќе програми за постдипломски студии во архитектурата за решавање на уникатните потреби на нашата индустрија. Многу од нашите програми се NAAB акредитирани. По барање на повеќе информации нашите запишување специјалист може да се објасни различни придонеси програма подетално да ви помогне да се најде на патот кој е во право за вас.

На Мајстор на Архитектура I степен е NAAB акредитирани степен што ги подготвува студентите да ги извршуваат државни архитектура licensure. Програмата е поделена во две песни во зависност од образовна позадина на студентот. Студентите кои имаат диплома во архитектурата од една програма која не беше NAAB акредитирани може да заврши програмата за две години. Студентите кои имаат диплома во неповрзани поле ќе потроши една дополнителна година за учење на основите на архитектурата и заврши степен во три години. ... [-]


Мајстор за јавна

Victoria University of Wellington, Business School
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри February 2018 Нов Зеланд Велингтон

Подобрете ја вашата кариера и да научат да се направи организации работат подобро со постдипломски студии по јавна менаџмент на школа на Владата на Викторија. Дознајте како да ги наведат луѓето и да се направи промена да се случи. [+]

Ефективно лидерство, подобро управување, позитивни промени

Подобрете ја вашата кариера и да научат да се направи организации работат подобро со постдипломски студии по јавна менаџмент на школа на Владата на Викторија. Дознајте како да ги наведат луѓето и да се направи промена да се случи.

Стане успешен јавен менаџер и да се изгради на вашата способност да влијае на стратешки и оперативни насока на јавниот сектор, организации. Дознај повеќе за управувањето и реформата на јавниот сектор, и како да управуваат буџетите, финансии и организациски капитал.... [-]


Мајстор во Информации Дизајн

Domus Academy
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Италија Милан

Магистер по Технологија има мултидисциплинарен пристап кој ги собира заедно визуелен дизајн, анализа на податоци и креативни кодирање. Студентите ќе се развие skillset и начин на размислување да се разбере различни културни, социјални и економски контексти, се преведе комплексни информации во ангажирање визуелни форми и приказни кои се читливи од различни публики, за поддршка на сеопфатна комуникациски стратегии. [+]

Магистер по ИНФОРМАЦИСКИ ДИЗАЈН - Негување на достапни комплексни информации

"Учење преку дизајнирање" е како Domus Academy ќе ја зајакне вашата кариера. Не само тоа е место каде што дизајнерите на утре можат да произведат чуда и изненадувања, исто така е место каде што студентите можат да откријат нови реалности и да измислуваат професионални траектории усогласени со барањата на утрешниот пазар.... [-]


Господар на Меѓународен бизнис (MIB)

Hult International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Boston San Francisco Кина Шангај Обединети Арапски Емирати Дубаи Обединетото Кралство London New York Cambridge + 9 more

Врз основа на нашите наградуваниот МБА програма, Hult е една година Магистер на меѓународен бизнис програма ќе ви помогне да се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија. [+]

Се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија со нашите Магистер на меѓународен бизнис програма.

Врз основа на нашите наградуваниот МБА програма, Hult е една година Мајстор за меѓународен бизнис програма ќе ви помогне да се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија.

Локации

Започнете ја вашата мајстор на меѓународен бизнис во Бостон, Сан Франциско, Лондон или Дубаи, а потоа изберете да се истражуваат сите други два кампуси, како дел од единствена Глобална Кампус ротација Hult е.... [-]


професионален господар во фудбалскиот бизнис

FBA The Football Business Academy
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 година March 2018 Швајцарија Женева Швајцарија онлајн + 2 more

На FBA нуди професионален мајстор во фудбалскиот бизнис кој е прв од ваков вид; тоа е хибридна програма која ги зема сите предности на онлајн и физички курсеви и ги комбинира во една единствена програма. [+]

Бидејќи бизнисот на фудбалот станува сè попрофесионален, потребата за менаџери со вистинско знаење и вештина е сè поголема. Затоа, Фудбал Бизнис академија седна со индустријата експерти и создаде уникатна и сеопфатна програма која ќе ги подготви студентите за успех во динамична, глобална иднина на фудбалската индустрија.

Ракел Мадруга (Кандидат на ФБА 2018): "Отсекогаш сакав да работам во фудбал и сакав да се проширам и да знам повеќе за фудбалската индустрија - Програмата FBA е неверојатна бидејќи е многу интересно и практично". Факултет од светска класа ... [-]

Мајстор за финансии

Rady School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 15 месеци September 2018 Соединети Американски Држави La Jolla

Ради школа е во уникатна позиција да понуди мајстор за финансии, кој нагласува квантитативни методи, емпириски работа и финансиски економетријата. УЗ Сан Диего има богата традиција во емпириска и теоретска економетрија. Некои од најшироко користените емпириски модели развиени од истражувањето на УЦ Сан Диего факултет. Акцентот на ригорозни емпириски податоци управувано методи се разликува Магистерски Рајли школа на финансии од програми од областа на финансискиот инженеринг. [+]

Степенот назначени мајстор за финансии програма на UC Сан Диего е Ради школа за менаџмент подготвува дипломирани да се справи со значајни предизвици со кои се соочува финансискиот сектор.

Дипломирани студенти на Магистерски студии за Рајли школа имаат обезбедено позиции со организации како што се Голдман Сакс, ЈП Морган Часе, Алтегрис, ЦИТИЦ хартии од вредност, Дробни Капитал, Рејлијант Глобал Советници, Гуртин Општински Бонд Менаџмент, ФениксМарт, Мерико Сервисни, советници за димензионални фондови, УБС и Стенфорд Универзитет.... [-]


Магистер по дигитален трговија

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година December 2017 Италија Болоња

Секоја индустрија е во потрага за менаџери кои се способни да се создаде, управување и следење на дигиталната продажба. Магистер по Дигитални трговија, обезбедува потребните вештини за дизајнирање на стратегија и за успешно извршување на било кој вид на комерцијален канал, да стане специјалист во дигитален маркетинг ... [+]

Секоја индустрија е во потрага за менаџери кои се способни да се создаде, управување и следење на дигиталната продажба. Магистер по Дигитални трговија, обезбедува потребните вештини за дизајнирање на стратегија и за успешно извршување на било кој вид на комерцијален канал, да стане специјалист во дигитален маркетинг. Главните достигнувања за учесниците ќе биде:

учење за дефинирање на стратегии за успех во онлајн средина развивање на проекти за дигитално-продажба знаејќи и маркетинг на различни видови на продавници и платформи работи како професионален во секое поле на дигитален маркетинг, вклучувајќи употребливоста на веб, е-мејл маркетинг, пребарувач за оптимизација и маркетинг, веб анализатор. ... [-]

Гренобл Мајсторот на меѓународен бизнис (MIB)

GISMA Business School
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Германија Berlin

Програмата на Гренобл MIB користи меѓународна перспектива да им пријде на клучните концепти и вештини за успешно управување. Програмата ги испитува најосновните концепти во меѓународниот бизнис, вклучувајќи маркетинг, сметководство, деловно право и стратешки менаџмент. [+]

Програмата на Гренобл MIB користи меѓународна перспектива да им пријде на клучните концепти и вештини за успешно управување. Програмата ги проучува најфундаменталните концепти во меѓународниот бизнис, вклучувајќи маркетинг, сметководство, деловното право, и стратешки менаџмент. Германски часови на слободни почетници за сите ученици.

2: 1 додипломски степен од признат универзитет Работно искуство не е услов, [-]

MPA – Master of Public Administration

Unicaf University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии Open Enrollment Кипар Larnaca Соединети Американски Држави Hell's Kitchen Грција Атина Романија Букурешт Обединетото Кралство London Египет Каиро Гана Акра Малави Лилонгве Маврициус Port Louis Кенија Најроби Нигерија Лагос државата Сомалија Mogadishu Замбија Лусака Јордан Irbid Кипар онлајн + 27 more

The MPA has been designed to develop professionals in the public sector, who understand the increasingly complex issues shaping policies and projects at the local and national level, and who have the necessary analytical and managerial skills to apply their knowledge to real-world situations. [+]

The MPA has been designed to develop professionals in the public sector, who understand the increasingly complex issues shaping policies and projects at the local and national level, and who have the necessary analytical and managerial skills to apply their knowledge to real-world situations. The Master in Public Administration programme equips graduates with the skills, perspectives and understanding needed to function effectively in solving problems and tackling challenges within the wider public sector.

Delivery Mode

Online and through Supported Open Learning

Entry Requirements Regular admission to a Master’s programme requires an accredited Bachelor degree Applicants with an accredited Master’s degree will also be considered for entry HND Relevant holders with good relevant work experience (post graduation) may be considered for entry English proficiency (if the Bachelor degree was not taught in English) Updated CV One official letter of recommendation (either Academic or Business) Personal Statement (minimum 500 words) Copy of passport or ID Pathway UU-FNT-203-ZM Introduction to Master Degree UU-MPA-7000 Policy Analysis: Frameworks, Approaches and Values UU-MPA-7010 Contemporary Public Policy: Theoretical Perspectives UU-MPA-7020 Public Management UU-MPA-7030 Ethics in Public Administration UU-MPA-7040 Governance and Public Policy UU-MPA-7050 Managing Human Resources in the Public Sector UU-MPA-7060 Strategic Thinking and Planning UU-MPA-7070 Electronic Governance and Statistical Applications UU-MPA-7080 Research Project UU-Msc-IND100-ZM Induction Module [-]

магистрирал во меѓународниот туризам управување

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Студии врз за студентски град Целосна October 2018 Шпанија Барселона Мадрид

Мајстор во меѓународен туризам, отсек во меѓународниот туризам управување код има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во туристичкиот сектор. [+]

Господар во меѓународниот туризам управување

Мајстор во меѓународен туризам, отсек во меѓународниот туризам управување код има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои водат глобална бизнис проекти во туристичкиот сектор.

Зошто проучување на мајстор:

По завршувањето на мајстор, студентите ќе добијат Службен универзитетска диплома од Универзитетот во Леида. Признаен како еден од 100-те најдобри господар во светот во категоријата туризам и угостителство, според рангирањето "Мајстори Пласман 2015-2016 Eduniversal светот" Трет најдобар мајстор на Шпанија, а вториот во Барселона. Ostelea е поврзано членка на Светската туристичка организација (OMT). Се приклучат на СТО гарантира академски квалитет на програмата. Ostelea е член на шпанскиот Асоцијација на туристички професионалци (HETP). Станбени четири дена во Мадрид: Специфични обука со претставници на Светската туристичка организација (UNWTO), туризам на Шпанија, и Амбасадата на една земја гостин секоја година. Практиканти во компании и институции поврзани со овој сектор. Присуството на саеми: Студентите на повикот октомври, присуствува FITUR (Мадрид), се смета за втор најважен трговски саем во светот на туризмот; и Б-Травел (Барселона), во врска со туризмот фер. Меѓународни факултет: Дел од содржината на одредени предмети се одржуваат од страна на професори од универзитети и бизнис школи Ostelea партнер. Цели ... [-]

MRes напредни хемиски науки

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Кина Суджоу

На MRes Напредно Хемиска науки програма обезбедува темелна образование и обука за да се разберат различните аспекти на моменталната материјал хемија. На програмата се усогласува со слични р програми на Универзитетот во Ливерпул и е дадено целосно на англиски јазик. [+]

Преглед

На програмата MRes Напредно хемиски науки им нуди на студентите со образование и обука се потребни за да се разберат различните аспекти од областа на материјално науки. Тоа се усогласува со слични Магистерски програми на Универзитетот во Ливерпул.

Програмата содржи научи модули кои ги покриваат областите од синтетички хемија на нанотехнологијата да аналитичките методи и инструменти. Се става силен акцент на развојот на управување со проекти и професионални вештини. По завршувањето на предавал модули, ќе се вклучат во 12-месечно со детално истражување проект на вашиот избор, што доведува до поднесување на дисертацијата.... [-]


Магистер по менаџмент на снабдувачки синџири и логистика

EAE Business School International
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци October 2018 Шпанија Мадрид

Магистер по менаџмент на снабдувачки синџири на EAE им овозможува на учесниците да се развие успешно позиции во областа на операции, и обезбедува професионална флексибилност потребни за да се справат со гаранции во областа на купување, планирање, производство, логистика и дистрибуција. Тоа е програма дизајнирана за унапредување на вашата кариера на максимално ниво на развој. [+]

Магистер по менаџмент на снабдувачки синџири и логистика

Во еден глобализиран, и поконкурентна економија, компаниите бараат да преживеат на пазарот, да се направи континуирано подобрување на нивото на ефикасност, продуктивност, квалитет и флексибилност, одржување и подобрување на нивото на услуги на клиентите.

Една од најкритичните области во компании кои можат да ни помогнат да се постигнат овие цели е операции и, особено, менаџмент на снабдувачки синџири Крај-до-крај (од снабдувачи на клиентите). Во оваа средина, со која се бара максимална ефикасност на трошоците и флексибилност за да се непредвидени промени во побарувачката, професионален менаџмент на синџирот на снабдување станува витална конкурентна алатка за компаниите да обезбедат диференцијални вредност на нивните клиенти, како и да биде профитабилна. т... [-]


господар во меѓународниот бизнис (MIB) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

Мајстор на Меѓународен бизнис (MIB) е наменета за студентите заинтересирани во спроведувањето кариера во меѓународниот бизнис менаџмент. Степен е насочена кон последните студенти или професионалци работат со помалку од две години работно искуство. На MIB обезбедува сеопфатен вовед во меѓународниот бизнис: како да се направи на пазарот компании и да работат на меѓународно ниво? Кои се комуникација и културни предизвици за бизниси денес? Кои се етички и општествени одговорности на светот на бизнисот? [+]

Клучни придобивки од господар на меѓународниот бизнис Швајцарија е динамична и мултикултурна средина за учење; Преглед на клучните бизнис теории и практики; Практични комуникациски и преговарачки вештини за да влезат во мултикултурни работното место; Увид во најновите глобалниот бизнис трендови и предизвици; ПРОФИЛ НА

Мајстор на Меѓународен бизнис (MIB) е наменета за студентите заинтересирани во спроведувањето кариера во меѓународниот бизнис менаџмент. Степен е насочена кон последните студенти или професионалци работат со помалку од две години работно искуство. На MIB обезбедува сеопфатен вовед во меѓународниот бизнис: како да се направи на пазарот компании и да работат на меѓународно ниво? Кои се комуникација и културни предизвици за бизниси денес? Кои се етички и општествени одговорности на светот на бизнисот? ... [-]


Магистер на науки во финансиска анализа

University of San Francisco - School of Management
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 22 месеци August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco + 1 more

Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на Универзитетот во Сан Франциско се фокусира на градење на експертиза во анализа на инвестициите и менаџмент. [+]

Програмата Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на Универзитетот во Сан Франциско обезбедува уникатна комбинација на академска строгост и практична експертиза во квантитативна финансиска анализа и економија. Се здобијат со софистицирана обука во областите кои се сметаат за клучни од професијата за управување со инвестиции, како што е отелотворено во назначеноста за овластен финансиски аналитичар (CFA) . Овој дипломиран програмата се интегрира квантитативните обука кое се бара од страна на финансиските професија со солидна основа во етичкото однесување кој што се заснова на финансиските пазари и трансакции. ... [-]