Пребарај за Мастерс во Self-Improvement

Најди ги вашите магистерска диплома по Self-Improvement овде!

А господар 's степен може да се прошири на студентите кариера потенцијал, како тие ги извршуваат специјализирани степени и продолжување на образованието. Степенот е исто така неопходен чекор за оние кои влегуваат во докторска програма и за некои кариери.

Што е мајстор во самоподобрувањето? Самоподобрувањето се протега на физичка, емоционална, ментална и духовна благосостојба. Различните програми се прилагодуваат на специфични комбинации на овие аспекти на само-подобрување. Студентите учат да ги насочат своите напори во корист на организации, луѓе и системи. Научниците го развиваат знаењето за да ги обучуваат поединците, претприемачите и менаџерите за самодоверба, креативност, самопознавање, лидерство и повеќе, за да можат да го постигнат врвот на нивниот потенцијал. Повеќето програми бараат две години да ги завршат потребните предмети.

Учење како да се само-мотивира и да води група или поединец се неопходни вештини во двете движења нагоре во кариерата и во општ живот. Управувањето со настани и активности се протега многу подалеку од работата и во подобрувањето на личниот живот на учениците и нивните заедници.

Трошоците за секоја програма се зависни од универзитетот. Истражувањата се неопходни за да им се обезбеди на заинтересираните страни да ги разгледаат сите достапни информации пред да ја изберат најдобрата програма во рамките на нивниот буџет.

А мајстор во само-подобрување им овозможува на поединци да ги подобрат своите сопствени кариера патеки и животи, како и оние на другите. Оние што сакаат да работат со поединци можат да бидат тренери за живот, мотивациони звучници и лични развојни тренери. Поголемите компании и организации исто така бараат лица со оваа вештина да ја зголемат соработката на работното место, продуктивноста и општото задоволство. Тренинг претприемачи е друга работа на која се подготвува студентите. Без оглед на индустријата, стекнатото знаење во овие програми може да им помогне на поединците и работните средини на подобро.

Научниците имаат можност да преземат онлајн курс или еден понудени во лице на многу универзитети низ целиот свет. За почеток, побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Магистер по дизајн на размислување и искуство на клиентите

EAE Business School
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци April 2019 Шпанија Madrid

Мајсторот на дизајнот размислување и искуство на клиентите има за цел да се создаде иновации професионалци кои имаат концептуални и практични алатки за успешно да се развие иновации и дизајн размислување процеси во компании, фокусирајќи се на употребата на алатки и методолошки техники, практикуваат техники на "емпатија" за да се стават во чевлите на потенцијалните клиенти и да ги детектираат незадоволните потреби, да ја развиваат својата креативност, да го применат на решавање на вистински деловни проблеми и да го одразуваат својот профил како потенцијални професионалци за иновации, особено нивните став во лицето на ризик, грешка и несигурност. [+]

Според една студија на ManPower, околу 40% од работодавачите покажуваат недостиг на талент. Списанието Форбс во еден од своите статии за состојбата на пазарот на трудот смета дека не сме во криза на вработување, туку во криза на способности. Професите со висока дигитална содржина доведоа до т.н. невработени професии, бидејќи има недостаток на професионалци на пазарот на трудот, а компаниите влегоа во немирна битка за да ги фатат и задржат овие професионални профили. Светскиот економски форум спроведе студија во која утврди дека до 2020 година меѓу 10-те вештини кои најмногу се бараат се креативност, способноста за решавање на комплексни проблеми и критичко размислување.... [-]


Магистер по тренинг и позитивна психологија во образованието

VIU - Universidad Internacional de Valencia
Он-лајн студии 1 година October 2019 Шпанија Valencia

Комплексноста на образованието ги модифицира барањата со кои се соочуваат наставниците и другите членови на образовната заедница и емоционалната писменост. Дијалогот или критичкото размислување денес, повеќе од кога било, станаа основни алатки за да се соочат со предизвиците. [+]

Постојат опции за стипендии и сида

Комплексноста на образованието ги модифицира барањата со кои се соочуваат наставниците и другите членови на образовната заедница и емоционалната писменост. Дијалогот или критичкото размислување денес, повеќе од кога било, станаа основни алатки за да се соочат со предизвиците.

Дефиниција на програмата

Целта на мајсторот е да обучи квалификувани професионалци и истражувачи, способни за интегрирање на тренерот во нивната професионална изведба и, доколку сакаат, да работат како тренери во училиштата, универзитетите и образовните организации, одговарајќи на зголемената побарувачка на специјализирани професионалци.... [-]


Мастерс во Извршниот тренинг (АМЕК)

Ashridge Executive Education
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години May 2019 Обединетото Кралство London

Мастерс во Извршниот тренинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да ја разгледате и повторно да ја отпочнете вашата пракса, да направите најдобро од вашите природни вештини, да научите за себе како тренер преку надзор и ко-тренинг и да запознаете некои од најискусните практичари во оваа област. [+]

Ригорозни. Релевантни. Реално. Рефлексија.

Вашиот Pathway да стане целосно акредитиран извршен тренер.

Ако сте заинтересирани да станете целосно акредитиран, професионален извршен тренер, опремен со најновите сознанија од областа, ова е програма за вас.

Мастерс во Извршниот тренинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да ја разгледате и повторно да ја отпочнете вашата пракса, да направите најдобро од вашите природни вештини, да научите за себе како тренер преку надзор и ко-тренинг и да запознаете некои од најискусните практичари во оваа област.... [-]


Меѓународен мајстор на професионални и лични Тренер (Европска Диплома заверена од нотар)

ESNECA
Он-лајн студии Дел-студии 300 часа Open Enrollment Шпанија Spain Online

Со овој курс, студентите ќе научат да се планираат и да развијат програми Тренер како форма на обука за претприемачи, менаџери или поединци развијат своите самосвест, самодоверба, лидерство, креативност и други вештини кои ќе им дозволи да го достигнат својот целосен потенцијал на работното место како и вработените. [+]

примачи

Со овој курс, студентите ќе научат да се планираат и да развијат програми Тренер како форма на обука за претприемачи, менаџери или поединци развијат своите самосвест, самодоверба, лидерство, креативност и други вештини кои ќе им дозволи да го достигнат својот целосен потенцијал на работното место како и вработените.

модалитет

Господар на владата е на линија и Tutorizada

Откако запишани, студентот ќе добие кодовите за пристап во рок од 24 работни часа.Нашиот тим од наставници и воспитувачи ќе се јавите на студентот и до 48 часа по запишувањето да водич на студентот да го придружува на почетокот и по текот, и да одговори на сите прашања кои можат да произлезат.времетраењето... [-]

Магистер по велнес култура: спорт, здравство и туризам

University of Bologna
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Италија Rimini

Курсот "Велнес култура: спорт, здравје и туризам" е професионален магистрирал кој ги подготвува професионалците кои можат да планираат, промовираат и управуваат со настани и активности во областите поврзани со велнес културата и физичката и менталната благосостојба на лицето. [+]

Курсот "Велнес култура: спорт, здравје и туризам" е професионален магистрирал кој ги подготвува професионалците кои можат да планираат, промовираат и управуваат со настани и активности во областите поврзани со велнес културата и физичката и менталната благосостојба на лицето. Од спорт до туризам, од здравје до култура, дипломираниот ќе научи да ги анализира потребите и потенцијалите на животот на територијата. Тие ќе можат да создадат интегрирани и одржливи "системски проекти", преку поттикнување на соработка меѓу јавните институции и приватните субјекти, компаниите.... [-]


М-р во Организациона тренинг

Universidad UNIACC
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 18 месеци May 2019 Чиле Santiago

Постдипломските мајстор во Организациона тренинг ќе биде во можност за автоматско liderarse и управување на групата и организациски промени, со користење на различни вештини и алатки од неговата обука како феноменолошка тренер. Од друга страна, може да се испорача на своите вештини во служба на луѓето, системи и организации, се фокусира своите напори за проширување на можностите поврзани со остварувањето на целите, како и високо на индивидуалните и организациските благосостојба. [+]

Постдипломските мајстор во Организациона тренинг ќе биде во можност за автоматско liderarse и управување на групата и организациски промени, со користење на различни вештини и алатки од неговата обука како феноменолошка тренер. Од друга страна, може да се испорача на своите вештини во служба на луѓето, системи и организации, се фокусира своите напори за проширување на можностите поврзани со остварувањето на целите, како и високо на индивидуалните и организациските благосостојба.... [-]


Магистер по образование за кариера советници

Rezekne University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Летонија Rēzekne

Напредно професионални студии промовираат учениците надлежности во образованието науката и советување. [+]

За студиската програма

Напредно професионални студии промовираат учениците надлежности во образованието науката и советување.

Дипломирани студенти можат да работат во јавни институции како советници за кариера или специјалисти за човечки ресурси, во сите нивоа на образовни институции, агенции за вработување, институции за социјална заштита, како и да вршат независни научни истражувања во областа на советување за кариера и продолжување на образованието во докторски студии студии.... [-]


Господар на Интегрирано Wellness Management

American College of Acupuncture & Oriental Medicine
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Houston + 3 more

Целта на мајстор на Интегрирачки Wellness Management програма е да се обучуваат да бидете здравствен и велнес администратор. [+]

Цел

Целта на програмата на мајстор за интегративен Wellness Management (MIWM) е да ве обучи да бидете здравствен и велнес администратор.

MIWM е една од ретките регионално акредитирани програми кои вклучуваат акупунктура и ориентална медицина во здравствена администрација степен. Голем дел од знаењата и искуствата на ACAOM доаѓаат од неговата соработка со Хјустон методистичката болница за убавина , која ACAOM работи заедно од 2005 година и нашите 6 сестрински училишта во Азија. Откако ќе дипломирате, ќе имате завршено курсеви за акупунктура, велнес и менаџмент со здравствени услуги.... [-]