Пребарај за Мастерс во Social Sciences

Најди ги вашите магистерска диплома по Social Sciences овде!

магистерски 's често претставуваат продолжување на студиите и прочистување на академски фокус. Овие курсеви имаат тенденција да бараат 's диплома за влез и обично трае најмалку две години да го заврши.

Што е Магистер по општествени науки? Општествените науки најчесто се дефинира во однос на специјализации. А потенцијалните студентот е веројатно да се сретне програми во областите како што се антропологијата, лингвистиката, економија, политички науки, социологија и историја. Сепак, постојат и можности во оваа дисциплина за студентите кои сакаат да ги извршуваат хибрид или интердисциплинарна програма. Во принцип, на општествените науки господар 's диплома за студентите преку истражување на методи на истражување и филозофија во прилог на дискусии на одредени теми. Овие програми често имаат проекти кои бараат комбинација на примарно и секундарно истражување, како и екстензивно дискусии, и писмено и усно.

Способноста да се разгледа општество од академска перспектива е често корисни во многу аспекти на постдипломски 's живот, од правење патување повеќе пријатни за помагање во личните односи. Држи господар 's степен, исто така, може да се обезбеди кандидати со одредено ниво на почетна кредибилитет во процесот на барање работа.

Проверете со секоја институција за повеќето релевантни проценки школувањето. Овие бројки се разликуваат во зависност од секое училиште, па дури и може да се менува од година во година.

Многу социолози имаат тенденција да дипломираат и одат за да аплицираат за докторски програми. Д-р или други програми терминал степен може да си дозволи можност за студентите да ги извршуваат специфични интереси преку истражување. носителот степен А господар 's општествените науки може да најдат вработување во било кој број на позиции, во зависност од неговата или нејзината специјализација. Примерите вклучуваат анализа на податоци, управување со проекти, прибирање финансиски средства или грант пишување.Исто така постои и можност за дипломирани студенти да се квалификува за корпоративни извршни позиции, како потпретседател.

Секоја институција има тенденција да понуди различни предности. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (Мир) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. [+]

Мајстори Social Sciences диплома. Клучни придобивки од мајстор за меѓународни односи и дипломатија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работа во академските институции и меѓународни институции; Обезбедување на знаења и вештини за да се анализира меѓународните прашања, да подготвуваат извештаи политика и да учествува во меѓународни одлучување преку меѓународни конференции и состаноци; Истражување на системот на Обединетите нации, меѓународни режими, регионални договори и техничка соработка меѓу државите; Стекнување на увид во мултилатералната дипломатија да се биде во срцето на "Меѓународниот Женева". ПРОФИЛ НА ... [-]

Master in Political Marketing

Rome Business School
Студии на универзитет или он-лајн Дел-студии 12 месеци March 2018 Италија Рим

[+]

Политичко-изборниот маркетинг - Стратегија - Истражување на пазарот за политика - Сегментација, таргетирање и позиционирање за политика - Политичко-изборни маркетинг микс - Маркетинг 2.0 и 3.0 за политика Веб и социјални медиуми за политика - Планирање, имплементација и контрола на кампањата за веб и социјални медиуми Политика - Користење на Фејсбук, Твитер, Скопје и Google+ за политичка комуникација - Политичко блогирање - техники за испраќање Јавно говорење - Вербална и невербална комуникација - Ефективност на повратни информации - Активно слушање - Чекори за ефикасна јавна презентација Политички прес-служби - Политичко новинарство - Прес Канцеларија - Планирање на активности - Активности за спроведување и следење на резултатите. Изборниот систем и неговата специфичност - Плуралноста системи - Мнозинство системи - Пропорционални системи - Мешани системи Лидерство за политика - Интерперсонално влијание - Лидерски стилови - Техники Спин докторирање - Улогата и еволуцијата на активностите - Стратегии и техники - Случаи на екселенција Прибирање средства за политика - Техники за прибирање финансиски средства и тактики - Обрасци за прибирање средства - Управување со односите со донаторите - Модели за буџетирање и екипирање - Ефективни и етички профили - Телефонско банкарство, анкетирање и специјални настани. Управување со изборните кампањи - Традиционални vs дигитални кампањи. - Управување со човечки ресурси и организација за изборна кампања. Тематска кампања - Територијална кампања - Студии по предмети Иновативни техники на комуникација за политиката - Графички, видео и дигитален дизајн - Моделирање и 3D анимација - Зголемена реалност - Мобилни апликации - Видео мапирање Меѓународни случаи на... [-]


ма училиште советување

University of San Francisco - School of Education
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Подготовка Училиште советници да биде социјална правда агенти на промени во урбаните училишта [+]

49 кредитни школа Советувалишта програма ги исполнува барањата неодамна издаден од Калифорнија Државната комисија за учител (ДТЦ) за оние кои сакаат кариера во училиште советување во К-12 училишта.

ОПЦИЈА: По првиот семестар во USF, студентите запишани во 49-кредитна школа Советувалишта / ученик персонал услуги (PPS) Сертификат програма имаат можност да се запишат во 60-кредитна Двојно Концентрација програма во школа Советувалишта и професионални клиничка советување.... [-]


господар во крајбрежните заедници и регионален развој

University Centre of the Westfjords
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци September 2018 Исланд

Крајбрежните заедници и регионалниот развој е меѓународна, мултидисциплинарна магистерска програма за развој на рурални и оддалечени области во минатото и во иднина. [+]

Крајбрежните заедници и регионалниот развој е меѓународна, мултидисциплинарна магистерска програма за развој на рурални и оддалечени области во минатото и во иднина. Тој се фокусира на крајбрежните заедници долж Северниот Атлантик и Арктикот, иако теоретски основи може да се најдат во други региони.

Програмата е специјално изградена врз принципот и практиката на социологијата, макроекономијата и географијата / планирањето. До крајот на програмата, учениците ги разбираат промените и предизвиците на развојот на крајбрежните заедници и се обучуваат во методи и вештини за да го предвидат нивниот развој и да управуваат со него. Јазикот на наставата и општата комуникација е англиски. Програмата ја нуди Универзитетскиот центар на Westfjords во Ísafjörður во соработка со Универзитетот во Akureyri . Наставата се одвива во Ísafjörður.... [-]


Master of International Policy and Practice

The George Washington University - Elliott School Of International Affairs
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Соединети Американски Држави District of Columbia + 1 more

[+]

Наставна програма

Диплома од акредитирана институција [-]

господар програма во меѓународните односи и управување

University of St.Gallen (HSG), School of Management, Economics, Law, Social Sciences and International Affairs
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Швајцарија St.Gallen

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. [+]

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. МИА дипломирани студенти се обучени како генералисти вешти во интегрирање на стручно знаење потребно за решавање на притискање на денешните политички, економски и социјални проблеми. Комбинирајќи интердисциплинарна студија со резултати-ориентиран пристап, Програмата МИА подготвува дипломирани за свет во кој лидери и професионалци мора да бидат способни повеќе од кога и да работат преку границите, дисциплини и сектори. ... [-]


магистратура програма во социјална исклученост

Åbo Akademi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Vaasa

Оваа програма произлегува од потребата да се препознае мултидисциплинарната природа на социјалната исклученост. Потребна е сериозна потреба да се обезбедат аналитички алатки за критичко размислување за нашите социјални и културни фјучерси од една поголема перспектива сочинета во хуманитарните науки и закотвени во теми како што се Историја, етика, филозофија, Студијата за религија, родови студии, теологија и малцинство студии. Програмата се прилагодува на збир на актуелни глобални прашања и ги поврзува релевантните фактори и димензии кои го засноваат процесот на социјална исклученост; вредности, идеи, верувања, трендови, идеологии, практики во комбинација со индивидуална и социјална агенција, способности и моќ. На вештиниet обезбедени од оваа програма е корисно и за студентите кои бараат кариера во голем број на организации и за оние кои се со цел за кариера во истражување. [+]

Времетраење: 120 кредити, 2 години со полно работно време студија

Степен доделени: Магистер, мајстор на теологијата

Годишен внес: 20

Школарина: 10 000 € за учениците од земјите кои не се членки на ЕУ / ЕЕА

Контакт: socialex@abo.fi

Во услови на зголемената разновидност и сложеност на денешното брзо менување на светот, луѓето кои страдаат од сиромаштија, лишувањето од законски права и културната и социјалната изолација станаа растечки глобален проблем. Овие прашања се примери за феномен што се нарекува социјална исклученост; комплексна состојба која се протега надвор од економската неповолност и сиромаштија. Тоа е повеќеслоен процес преку кој луѓето губат политички, правни и социјални агенции, преку кои се стигматизираат или дискриминираат. Оттаму, социјалната исклученост е тесно поврзана со културата и историјата, како ги поврзуваме и правиме границите, како размислуваме за општеството, за што сметаме дека е вистина, и како гледаме на добар свет.... [-]


господар во политиката, администрацијата и меѓународни односи

Zeppelin University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2018 Германија Friedrichshafen

За експерти за наука и истражување, фондации, парламенти, државна служба, здруженија, меѓународните организации, невладини организации, истражувачки центри мислење, политичките консултации, новинарство, односи со јавноста [+]

За експерти за наука и истражување, фондации, парламенти, државна служба, здруженија, меѓународните организации, невладини организации, истражувачки центри мислење, политичките консултации, новинарство, односи со јавноста

Нови образовните димензии за управување со политика, администрација, како и други организации

Јавниот сектор се наоѓа во еден од најзначајните фази на трансформација во историјата на современата државност. Следниве примери се индикативни за оваа длабока промена:... [-]


мајстори во извршната власт Тренер (AMEC)

Ashridge Executive Education
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години May 2018 Обединетото Кралство London

На Мастерс во организација Консалтинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да се видат и повторно да започне вашата пракса, го направи најдоброто од вашата природна вештини, да научат за себе како тренер преку надзорот и ко-Тренер, и да се исполнат некои од најискусните практичарите во областа. [+]

Ригорозни. Релевантни. Реал. Рефлексивни.

Вашата патека да стане целосно акредитирана професионална извршен тренер.

Ако сте заинтересирани да станат целосно акредитирана, професионална извршен тренер, опремен со најновите сознанија во областа, оваа програма е за вас. на Мастерс во организација Консалтинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да се видат и повторно да започне вашата пракса, го направи најдоброто од вашата природна вештини, да научат за себе како тренер преку надзорот и ко-Тренер, и да се исполнат некои од најискусните практичарите во областа.... [-]


мајстор во меѓународните односи. Европа и Латинска Америка

University of Bologna in Argentina
Студии врз за студентски град Целосна 1 година May 2018 Аргентина Буенос Аирес

Господар дава академски и практична обука да се разбере, управување, реши и да се предвиди проблеми и политичко-институционални, економски и стратешки промени на владините агенции и приватните компании во врска со меѓународните односи, со посебен фокус на Латинска Америка и Европа. [+]

Магистер се фокусира на односите меѓу Европа и Латинска Америка, со cursada во седиштето на Аргентина и Италија. Овој курс обезбедува академски и практична обука да се разбере, управување, реши и да се предвиди проблеми и политичко-институционални, економски и стратешки промени на владините агенции и приватните компании во врска со меѓународните односи со посебен фокус на Латинска Америка и Европа . Нејзините цели се:... [-]


Господар во Азија Пацифик студии

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2018 Јапонија Beppu Германија Birkenfeld + 2 more

Многу луѓе сметаат дека на 21-от век како "Азија Пацифик век", како резултат на континуираната и робустен раст во регионот. Важност на регионот може да се види преку зголемување на својата политичка моќ на Г-20 и економска меѓузависност го зголемува постојан раст. [+]

Програмата Магистер во Азија Пацифик студии има за цел да се едуцираат и да се трансформира студентите во компетентни лидери подготвени да се справи со предизвиците со кои се соочува регионот Азија-Пацифик. На програмата ги поттикнува студентите да се анализира сложени и постојано менување на социо-културни услови и меѓународни прашања, да се продолжи остварливи решенија и да го отвори патот на просперитетна иднина за регионот. Студентите се акумулира професионално знаење и увид, толкуваат сложени факти во целта и систематски начин и обезбеди остроумен решенија за проблемите.... [-]


господар во миграција студии (MIMS)

University of San Francisco - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco Мексико Мексико Сити + 2 more

Магистер по миграцијата студии е две години, 34-единица програма. Студентите ја стартувате програмата на Универзитетот во Сан Франциско во првиот семестар проследена со семестар на Универсидад Iberoamericana во Мексико Сити (класи се изведуваат на англиски јазик). [+]

Подготовка на професионалци и лидери да се одговори на потребите на мигранти и бегалци ширум светот.

Со повеќе од 230 милиони глобални граѓани кои живеат надвор од нивните матични земји, меѓународна миграција е еден од најважните проблеми со кои се соочува глобалната заедница во 21 век. На предизвиците со кои се соочуваат овие глобални граѓани се во фокусот на оваа Магистерски програма, која се подготвува професионалци да се подобри животот на мигранти и бегалци ширум светот.... [-]


господар во политичката уметност (speap)

Sciences Po
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Експерименталната програма за политички науки (SPEAP) е една година магистерска програма на Факултетот за јавни работи за средината на кариерата професионалци со најмалку 4 години професионално искуство. [+]

Што е SPEAP?

Експерименталната програма за политички науки (SPEAP) е една година магистерска програма на Факултетот за јавни работи за средината на кариерата професионалци со најмалку 4 години професионално искуство. Оваа редовна програма ги спојува архитекти, дизајнери, академици, јавни службеници, менаџери, истражувачи, администратори, активисти и куратори кои сакаат да ги подобрат своите вештини, да развијат инвентивни алатки и да дадат нов импулс во нивната кариера.... [-]


Магистер по криминологијата со судска психологија (р)

Middlesex University London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години October 2018 Обединетото Кралство London Велика Британија (Велика Британија) онлајн + 2 more

Курсот е од посебен интерес за оние без прв степен во психологијата, но со особен интерес во психолошки перспективи за кривичното дело и кривичната правда. [+]

Зошто да студирате М-р криминологијата со судска психологија во Middlesex University?

Студенти кои студираат овој мајстор 's степен во Middlesex ќе имаат корист од патувања областа и стручни предавања за гости. Набљудување на посети на кривичните судови им помогне на знаење на психо-правни судницата донесување одлуки и посета на затворот возрасен гради разбирање на затворен население и програмите за психо-социјална интервенција работат во затворите. Модул настава вклучува специјализирани гостин предавања дадено од страна на експерти кои работат во областа на сторителот управување, банди, полицијата, затвореникот заштита и благосостојба, и форензичар психологија.... [-]


господар на напредни студии во интеркултурна комуникација (МИЦ)

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Дел-студии 14 - 18 месеци September 2018 Швајцарија Лугано

Со скратено работно време постдипломски програма за професионалци ангажирани во управување со оперативна или стратешки ситуации во една мултикултурна контекст и во управувањето со мултикултурна човечки ресурси. Основана во 2004 година, МИЦ е само академска програма во интеркултурна комуникација од ваков вид во Европа, кој ви овозможува да ги извршуваат својата професионална дејност за време на студирањето. [+]

Збогати вашиот професионален профил во јавниот или во приватниот сектор со високо ниво на интеркултурни компетенции!

Излезе новиот број почнувајќи 2. Октомври 2017

Господар на напредни студии во интеркултурна комуникација (МИЦ) е програма за постдипломски студии на скратено работно време за професионалци ангажирани во управување со оперативна или стратешки ситуации во една мултикултурна контекст и во управувањето со мултикултурна човечки ресурси.... [-]