Пребарај за Мастерс во Sustainability Studies

Најди ги вашите магистерска диплома по Sustainability Studies овде!

Sustainability Studies

На интердисциплинарна област на одржливост постои на состанокот точка на општествените науки, екологијата и економијата. Господар на одржливост студентите ќе научат за науката и политиката на климатските промени, сиромаштијата и развој, корпоративна општествена одговорност, етика и животната средина и многу повеќе во процесот на доаѓа да се разбере нови и длабоко важно поле на истражување во одржливост. Поради нивната високо интердисциплинарен карактер, мајстор на одржливост програми може да се најде во голем број на универзитетските катедри, на пример во антропологијата, филозофија, менаџмент, економија, бизнис, политички науки, студии на животната средина, па дури и арт и дизајн. Понатаму, во рамките на избрани мајстор на одржливост на програмата, студентите ќе најдете голем број на професори, средства и материјали кои доаѓаат од различни дисциплини поврзани со, комбинирајќи да формира богата ткаенина на учење.

Магистер по одржливост програми се обично 1-2 годишните програми кога се зема во редовен курс распоред. Скратено работно време, на интернет и за учење на далечина студија режими се исто така достапни на некои универзитети кои нудат Мастер програми во одржливост. Предуслови често вклучуваат диплома со соодветен степен средна точка, а некои училишта може да бараат јазик тест.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за тоа како може да се запишат во Мајстори на одржливост програма, движете се надолу и да прочитате повеќе за различните акредитирани универзитети и институции вклучени подолу.

Читај повеќе

Магистер по одржлив туристички дестинации и планирање на територијалниот туризам

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Студии врз за студентски град Целосна April 2018 Шпанија Барселона Мадрид

Ostelea одлучи да спроведе програма за мајстор во одржлив туристички дестинации и територијална Планирање на туризмот, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои ја води промена кон повеќе одржлив планирање и управување на туристичката дејност, без разлика дали во јавната администрација или приватниот сектор. [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. Мајсторите за одржлив туристички дестинации и територијална Планирање на туризмот Одржливиот развој стана нова парадигма на векот, и во јавниот и приватниот сектор, од меѓународните на локално ниво. Во областа на туризмот, оваа парадигма се кристализираат во идејата за одржлив туризам, кој се фокусира на животната средина, социјалните и економските аспекти на овој сектор. Сè повеќе, владини агенции, академски институции, туристички дестинации, компании и меѓународни организации кои се грижат за интегрирање на одржливост критериуми во нивните политики. Ostelea одлучи да спроведе програма за мајстор во одржлив туристички дестинации и територијална Планирање на туризмот, која има за цел да ги обучи професионалци и менаџери кои ја води промена кон повеќе одржлив планирање и управување на туристичката дејност, без разлика дали во јавната администрација или приватниот сектор. Среќавајте најновата студија од страна на Ostelea на "еко-туризмот и одржлив во Шпанија", кој ги анализира и да се види една од формите на туризмот кој доживеа поголем раст во последниве години. Причини да учат на мајстор: Осум теренска работа во туристичката област на Барселона на искуства во одржлив планирање. Ostelea е поврзано членка на Светската туристичка организација (OMT). Се приклучат на СТО во иницијативи, како што мрежата на знаење, се гарантираат академски квалитет на програмата. Истражувачката група: дел од факултет на програмата е интегриран во група на мултидисциплинарни истражувања во туризмот (OSTELEA Грит-EAE), кој се фокусира своите научни производство во областа на меѓународните туристички менаџмент. Цели Мајсторите за одржлив туризам туристичка дестинација планирање и територијален ти овозможува да: ЗНАМ одржлив... [-]

Мајстор програми во ООП и лидерство, одржливост во Германија со полно работно време и далечина

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 15 месеци October 2017 Германија Berlin + 1 more

Студентите се добие пристап до мултидисциплинарен обука часови и онлајн и офлајн. Студентите се подложат на различни семинари. Ние аплицираат онлајн студии преку е-учење, webinars и MOOCs. Целта е студентите да ги развијат своите знаења и вештини во корпоративна социјална одговорност, бизнис етика, одржливост, социјална претприемништво и социјални иновации. Студии во овие области ќе им овозможи на студентите bredar своите знаења во различни истражувачки полиња, каде што може да се извлече концепти и алатки за практичната примена на проекти одржливост и CSR. Покрај тоа, студентите меѓународно искуство и подобри можности за кариера во цела Европа. [+]

Мајстор програми во ООП и лидерство, одржливост во Германија Полно работно време и за учење на далечина. Мајстор на уметноста (MA) во одговорен за управување (MRM) е 15 месеци на високо образование. На програмата е меѓународно извршни програми за образование, кои им даде на сегашните и идните лидери на потребните знаења и алатки за извршување на проекти во одржливоста и ООП на различни видови на организации, со фокус на резултати. Програмата ја следи ОН и PRME принципите на одржлив развој и неколку од едукаторите се членови на работни групи иницијатива на Глобалниот договор на ОН поврзани. Постои голема потреба од лидерите во областа на одржливост и CSR. На програмата се во рамките на концептот дека ООП е алатка да се вози напред одржлив развој во компании и организации. Централно место во оваа обука е стратешко водство за одржливост. Студентите добиваат темелно познавање на методологијата за структуирање на концепти, методи и алатки за поддршка на планирање и изработка на стратешки одржлив развој одлука. Без тоа ООП треба да биде бизнис бариера. Исто така надополнета методологија со теоријата на раководството во комплексност. Фокусот е ставен на тоа како вработените може да бидат вклучени за да се промени и како организациите може да се анализира нивната животна средина брзо и се развиваат во флексибилен, прилагодлив организации кои може да дејствува проактивно и стратешки за одржлив развој. Неколку комплементарни теории во областа на одржливост е вклучена во програмата и се структурирани во однос на централните области. Во рамките на програмата, студентите со сеопфатен разбирање... [-]

господар на животната средина и одржливоста управување

IMC University of Applied Sciences Krems
Студии врз за студентски град Дел-студии 4 семестри October 2017 Австрија Кремс

Програмата на мајсторот во животната средина и одржливоста управување започнува за прв пат во септември 2012 година, предмет на одобрување од страна на FH Советот.На [+]

Господар на управување со животната средина и одржливиот развој

Програмата на мајсторот во животната средина и одржливоста управување започнува за прв пат во септември 2012 година, предмет на одобрување од страна на FH Советот. Текот јазик е англиски и германски јазик.

Студијата

"Животната средина и одржливоста менаџмент ви се квалификува за усвојување на одговорни активности во национални и меѓународни професионално поле, така да се способни за двете клиент / s, како и на изведувачот / да работи компетентно и да дејствува користење на вашиот стручно знаење, независна и решение-ориентирана.... [-]


Master in Natural Resources Management and Ecological Engineering

Czech University Of Life Sciences Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Чешка Прага

Natural Resources Management and Ecological Engineering (NARMEE) is a new joint degree program following the double degree program in Natural Resources and Environment (NRE) which has been successfully taught in cooperation with BOKU Vienna. [+]

Joint Degree Program between CULS and BOKU Natural Resources Management and Ecological Engineering (NARMEE) is a new joint degree program following the double degree program in Natural Resources and Environment (NRE) which has been successfully taught in cooperation with BOKU Vienna. The program is drawn up to enable students to obtain the best level of knowledge and skills by taking specific subjects at CULS or BOKU and combining them. Students can freely choose optional and fully optional subjects from the offerings of both universities. For students and their future engagement there are additional important practical subjects focused on the protection and remediation of soils, waste water treatment, GIS, or management of protected areas. The program contains practicum, excursions, and semestral projects. The Diploma thesis (DT) has to be completed under the supervision of the supervisor of the home university and co-supervisor from the partner university. Defense of the DT takes place at the home university in front of the commission composed of teachers from both universities. [-]

M.plan. во урбаниот дизајн, одржливост и заштита на

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Мајстор за планирање во урбанистички проект, одржливост и конзервација, подготвува студентите со знаења и вештини за да се разберат и анализираат урбаните средини како просторните структури, социјални мрежи, културни предели, како и системи на услуги, и да се дизајнира подобро, и повеќе инклузивен и одржлив урбаните средини на посебната природните и културните идентитети и наследство на место. Овој курс ги повикува студентите да се вклучат со градови во мултидисциплинарен начин да му предложи на локални решенија за глобални прашања како што се климатските промени и миграцијата, како и за заштита на вредности наследство. Тој нуди мулти дисциплинарен пристап кон урбаниот дизајн и конзервација која критички се спојува со идеите на одржливоста и отпорност, урбано и регионално, како и развој и во заедницата. [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. M.Plan. во урбанистички проект, одржливост и заштита Од мали населби на големи градски центри, урбаните области во Индија денес се наоѓаат во состојба на брзиот раст и трансформација. Брзата урбанизација и немилосрдните глобализацијата се заканува да се намали, се намали, како и бришење на културното наследство (материјални и нематеријални), заедно со непоправлива уништување на природната средина на места. Ние веруваме дека со подлабоко разбирање и со ангажирање на културното наследство и животната средина и екологија на одредени локации ќе доведе до креативни и иновативни стратегии за заштита на вредности наследство додека дојдеме за инклузивен и одржлив гола во дизајн на урбани пејзажи. Мајстор за планирање во урбанистички проект, одржливост и конзервација, подготвува студентите со знаења и вештини за да се разберат и анализираат урбаните средини како просторните структури, социјални мрежи, културни предели, како и системи на услуги, и да се дизајнира подобро, и повеќе инклузивен и одржлив урбаните средини на посебната природните и културните идентитети и наследство на место. Овој курс ги повикува студентите да се вклучат со градови во мултидисциплинарен начин да му предложи на локални решенија за глобални прашања како што се климатските промени и миграцијата, како и за заштита на вредности наследство. Тој нуди мулти дисциплинарен пристап кон урбаниот дизајн и конзервација која критички се спојува со идеите на одржливоста и отпорност, урбано и регионално, како и развој и во заедницата. Курсот е програма на Катедрата на УНЕСКО во областа на културата, живеалиште, и одржлив развој на Srishti. Како таква, студентите ќе се... [-]

господар на одржлив фјучерси (истражување)

University of Technology Sydney
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години January 2018 Австралија Sydney + 1 more

Овој степен подразбира период на надгледувана проучување и истражување, кулминирајќи во поднесувањето на тезата. Тоа е понудена на двете локални и странски студенти. [+]

Дипломирани студенти од господар конзистентно постигнуваат одлични испитувачи извештаите "од меѓународните лидери во своите области. Многу се подобни за Наградата на UTS канцелар, а неколку се ставени на листата на канцелар.

Институтот има за цел поддршка на студентите со земање на транс-дисциплинарни или интердисциплинарен пристап кон истражување, додека зградата на нивните постоечки експертиза.... [-]


мајстор во одржлив туризам

Polytechnic of Leiria
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци October 2017 Португалија Leiria

Господарот на програмата во одржлив туризам управување има за цел обука на студентите можност да ги вршат задачите во различни гранки на туризмот, без разлика дали во јавниот или во приватниот сектор. [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. Мајстор во одржлив туризам управување Господарот на програмата во одржлив туризам управување има за цел обука на студентите можност да ги вршат задачите во различни гранки на туризмот, без разлика дали во јавниот или во приватниот сектор. Така, има за цел: развивање на повисоко ниво на знаење за различните дисциплини кои ги интегрираат разбира, адаптација на принципи и основните концепти на управување и одржливост во туризмот; знам длабоко човечки влијанија на туристички системи и да бидат способни да воспостават ефективни решенија за овој проблем, ќе се применуваат на концепти и техники развиена со точност и способноста да се само-критика; да биде во состојба да, преку знаењето стекнато, да дијагностицирање на проблемите и предлага решенија за управување и одржливост, имаат вештини за извршување планови за одржливо управување на туристички ресурси; постигнување истражувачки способности, критичка анализа на информации и научни и технички дисеминација; да се мотивираат за апликациите на знаење, особено преку нивниот одржлив истражување и интегрирано управување, идентификување на потенцијалните работодавци, како и промовирање на иновации; да бидат воведени нови идеи и нови производи и услуги поврзани со одржливо искористување и управување на туристички ресурси во националните / меѓународниот пазар, преку самовработување; разберат и применат техниките на научни истражувања, развој на лични и професионални вештини кои им овозможуваат да доведе или да се приклучите работни тимови; да се стекнат со вештини потребни за да се интегрираат доктори на науки или слични програми во сродни области. Услови за пристап Носители на диплома или правно еквивалент во областа на... [-]

господар степен разбира во хемиски инженеринг за одржлив индустриски развој

University of Catania
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Катанија

Магистрирал на курсот во Хемиски факултет за одржлив индустриски развој е програма од две години се разбира на англиски јазик, со цел да им обезбеди на студентите на способноста да се формализира и решавање на комплексни технички проблеми и формулирање на иновативни решенија, планирање, организирање и управување со сложени процеси преку иновативни знаења во на полето на корпоративна организација и професионалната етика. [+]

На Магистрирал на курсот во Хемиски факултет за одржлив индустриски развој е две години се разбира одржи на англиски јазик, со цел да им обезбеди на студентите на способноста да се формализира и решавање на комплексни технички проблеми и формулирање на иновативни решенија, планирање, организирање и управување со сложени процеси преку иновативни знаења во областа на корпоративна организација и професионалната етика. Службен план (1 година) 1 семестар Елементи на одржливи зелени хемија Принципот на хемиски инженеринг Наука и технологија на материјали 2 семестар Изградба на опрема за хемиската индустрија Механички за хемиската индустрија Енергетски техники конверзија еко-одржлив ПРИМЕНА во 4 чекори 1. PRE-евалуација: Од студентите се бара да ги пополните формулар за пријавување (за повеќе информации, Ве молиме пишете info@studentsworld.com) и да испратите сите потребни документи (сертификат за диплома на студии со списокот на субјектите изучува; сертификат на англиски јазик, ако е достапно). Откако студентите ги подигнале документи, тие треба да ги достават онлајн формулар за административните и академските преглед. Тие ќе добијат е-пошта (обично во рок од 30 дена) ги информира за тоа дали или не тие можат да ги претстават своите пред-запишување барање до амбасада / конзулат. 2. Студентска виза: Не-европски студенти, кои се позитивно претходно евалуирани, мора да одат на Италијанската амбасада во нивната земја на живеење, со цел да аплицираат за виза за периодот до визи (обично помеѓу крајот на мај и почетокот на јули ). Во зависност од земјата на живеење, студентите ќе можат да се има да се произведе еден примерок од писмото на... [-]

Господар на инженеринг лидерство во интегрирано управување со водите

University of British Columbia - Faculty of Applied Science
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2018 Канада Vancouver

Учителот од Инженеринг Лидерство (MEL) во интегрирано управување со водите е интензивна едногодишната програма која ќе ви овозможи да ја предводат иницијативи се фокусира на користење на водата, третман, истражување и заштита. [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. На Учителот од Инженеринг Лидерство (MEL) во интегрирано управување со водите е интензивна едногодишната програма која ќе ви овозможи да ја предводат иницијативи се фокусира на користење на водата, третман, истражување и заштита. Постои голема побарувачка за професионалци во јавниот и приватниот сектор, кои може да се развие и да доведе одржливи решенија за управување со водите. Дипломирани студенти на оваа програма ќе биде многу баран за нивната уникатна комбинација на лидерство и секторот, специфични технички вештини. Погледнете го ова видео и дознајте повеќе за оваа уникатна програма техничкото управување од нашите студенти и професори. Пропелете ја вашата кариера напред Оваа уникатна степен програма мајстор ќе: ви овозможат со разбирање на водната животна средина; како да се применуваат физички, хемиски и биолошки единица операции и процеси на водните ресурси; и да се зголеми познавањето на регулаторните и еколошки рамки; прошири вашето сектор релевантни вештини, преку наставна програма врз основа на проекти што ги опфаќа сите фази на синџирот на вредност на индустријата; обезбеди динамична средина за учење, која вклучува работа на проекти за соработка со студентите и факултетот; нудат можности за да ги научат од светски познатиот факултет и индустријата експерти; и да ви помогне да ги унапредат својата кариера со балансирање технички учење, со во-длабочината на лидерство курсеви за управување со проекти, бизнис и комуникација. Подобност Барања Вие сте подобни за оваа програма, ако ги исполнуваат барањата за прием и MEL имате: диплома за додипломски студии во хемиски и биолошки инженеринг, градежништво, геолошки инженеринг или... [-]

Магистер по животната средина и управување со ресурси

Vrije Universiteit Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Амстердам

Програмата Магистер во животната средина и управување со ресурси е организирана од страна на Институтот за животна средина и студии (IVM), која е една од ... [+]

Магистер по животна средина и управување со ресурси

 

Програмата Магистер во животната средина и ресурси е организирана од страна на Институтот за животна средина и студии (IVM), која е една од најстарите и најреномираните истражување Европа институти во науки за животната средина. На IVM добива високи оценки за својот одличен квалитет истражување од страна на надворешните коментарите квалитет и, исто така, голем број многу добро во цитат анализа на објавување рецензирани весник. Нашите истражувачки проекти се движат од анализата на локалните предизвици, како што се финансирање на еколошки услуги за земјоделците, употребата на граѓанското жири за да се олесни учеството на јавноста во управувањето со водите, адаптација кон климатските промени во Холандија, национални предизвици како што се позеленување на бруто-домашниот производ, за да се глобални предизвици како што се анализа на меѓународните преговори и финансиски механизми север-југ. Примарната цел на програмата за животна средина и управување со ресурсите е да се изгради критична маса во клучните дисциплини и истражувачки теми преку обука на мулти-дисциплинарен, независна и претприемачки истражувачите со страст за комбинирање на совршеност во областа на науката со општествен ангажман.... [-]


Магистратура по меѓународен менаџмент одржливост

ESCP Europe Business School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Paris Германија Berlin + 2 more

[+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. Студии на Берлин и Париз кампуси. Научниот директор: Д-р Силвија Geisendorf Цели на предметната програма Твојата кариера ќе се направи разлика! Зачлени се меѓународен студентски тело во програмата за одржливост за управување со м-р во меѓународниот бизнис. Студија во Берлин и Париз на ESCP Европа да имаат корист од научната експертиза на истражувачки центар SustBusy и се здобијат со специфични знаења за одржлив и одговорен за управување со: Одржливост култура, одржливо снабдување со синџири и ООП известување, како и содржината генералниот менаџмент во силна меѓународна димензија. Можности за кариера Како професионален одржливост, ќе бидете во можност да работат во зелените сектори како што се енергетиката, технологија или храна, стратегија и маркетинг одделенија, за консултации или невладини организации. Ние, исто така, ќе ви овозможи да се најде свој стартување и да стане социјален претприемач. Наставна програма Комбинација на теорија класи и на живи практични случаи ги опфаќа областите на: Животната средина и одржливоста управување Екосистеми, климатските промени и економската теорија Рамки за транзиција одржливост Општество, земјите во развој и финансиска димензија Одржливо управување и менаџмент во меѓународен контекст Управување и консултации Истражувачки методи, комплексни системи и организациски промени Јазични курсеви и развој на кариера Овој мајстор програма е вистинскиот избор ако сакате да ... Се здобијат со широко познавање на одржливост ќе се квалификуваат за управување позиција во оваа област Работа во меѓународен контекст Притисни глобалната осмислување на одржливо управување и бизнис модели Среќавајте наставници, претставници на компанијата и колегите кои делат вашата страст Подобрување на вашиот... [-]

господар во паметни згради и одржлив дизајн

IED – Istituto Europeo di Design Torino
Студии врз за студентски град Целосна 6 месеци January 2018 Италија Торино

Магистерски студии во Smart Buildings и одржлив дизајн се осврнува на прашањето на одржливоста во однос на стратегии за дизајн кои го оптимизираат животната, енергетско и социјално однесување на урбаната средина. [+]

На Магистер разбира во паметни згради и одржлив дизајн Се осврнува на прашањето за одржливост во однос на стратегии за дизајн кои го оптимизираат животната, енергетско и социјално однесување на урбаната средина. Курсот е насочен кон вградување интерактивна и веб-поврзана технологија со архитектура, со цел да стане свесна за она што се случува во околината и да се здобие со способност за доблесни реакции. Одржлив дизајн се занимава со предизвиците и проблемите на пост-индустриските загадени градови преку комбинирање на дизајнерски и технички вештини со извонредни теоретски, критички и културни знаења. Професионални можности - Дипломирани студенти можат да напредуваат или да започнат кариера во национални и меѓународни архитектура и инженеринг студија како дизајнери или специјалисти во одржливи стратегии и иновативни технологии. Високо технолошкиот профил на магистерскиот курс, вклучувајќи ја и употребата на 3D печатари и новите градежни технологии, ги отвора вратите за јавни или приватни истражувачки центри, експериментални лаборатории и институции поврзани со дизајн на производи и технолошки иновации. Цел - Магистер по паметни згради и одржлив дизајн е наменета за дипломирани студенти во архитектура, градежништво, архитектура и изградена средина студии или дизајн студии во сродни области кои сакаат да истражуваат изградена средина да се претвори економски и еколошки ограничувања во креативни дизајн можности, како и Како што предлагаат техно-функционални стратегии со оглед на социјалните и енергетските прашања. Методологија и структура - Курсот вклучува различни наставни активности: теориски часови, семинари, работилници за дизајнирање, говори, градежни лаборатории. Првиот месец ќе биде посветен на воведување на студентите во вештините на работата, вклучувајќи 3d... [-]

господар во еко-социјална дизајн

Free University of Bozen - Bolzano
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Болзано

Ова тријазичен Магистер се фокусира на потенцијалите на локалните заедници и економии, како и за тоа како да им се расплетува во глобализираниот свет. Еко-социјална дизајн не е само за повеќе еко-ефикасни производи и услуги, но се бори за повеќе општествено добро и добар живот со помалку материјални добра. [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. Овој тријазичен мајстор на уметноста се фокусира на потенцијалите на локалните заедници и економии, како и за тоа како да им се одвиваат во еден глобализиран свет. Еко-социјална дизајн не е само за повеќе еко-ефикасни производи и услуги, но се бори за повеќе општествено добро и добар живот со помалку материјални добра. Дизајнот е катализатор на промени. Камен темелници и карактеристики дизајнери можат да помогнат да се гледа и да се овозможи еластични проекти на локално ниво, кои можат да бидат прилагодени на друго место - множи и мрежни глобално ниво. Ние ги користиме на регионот кои ние се сместени во - Алпите - за да се практикуваат и да ги учат начини на работа, што може да се примени и во другите региони, исто така. Мајсторот им овозможува на младите креативни професионалци за дизајн за одржлив практики на производството, потрошувачката и живеење. Со оваа цел на дизајн на производи, интерактивни апликации и комуникации се пристапува како интегриран задача. Студентите учат да се работи на дизајн на проекти опремен со трансдисциплинарните сет на инструменти надвор дизајн, собрани од социјалните и еколошките науки, економија и бизнис, технологија и занаетчиство. Наставата и учењето се организирани во мултидисциплинарни проекти, каде што теоријата и практиката се интегрирани со цел да се справи со сложените прашања и да се развијат ефективни "одговори" преку средствата на дизајн. Програмата на мајсторот работи во неколку области на дизајнот и обезбедува можности да се специјализираат во одредени дизајн дисциплини, вештини и / или области на... [-]

Господар во снабдувањето со вода, испуштање на вода и рационално користење и заштита на водните ресурси

Georgian Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Грузија Тбилиси

Програмата Магистер во снабдувањето со вода, отпуштање на вода и рационално користење и заштита на водните ресурси им обезбедува на своите дипломци знаење и вештини потребни на пазарот за самостојно и слободно започнување со развој на изградба на системи за водоснабдување и канализација и соодветно управување со процесот на градење во Одржлив и безбеден начин. [+]

Цели на програмата Програмата Магистер во снабдувањето со вода, отпуштање на вода и рационално користење и заштита на водните ресурси им обезбедува на своите дипломци знаење и вештини потребни на пазарот за самостојно и слободно започнување со развој на изградба на системи за водоснабдување и канализација и соодветно управување со процесот на градење во Одржлив и безбеден начин. Научат да се обезбеди рационално користење и заштита на водните ресурси во сегашната ситуација. Учат за решавање на комплексни инженеринг и еколошки проблеми во изградба на системи за водоснабдување и канализација. Да научат да работат самостојно со нормативните документација поврзани со проектот и за пренос на градежен објект во експлоатација ориентирани на квалитетот. Опис на програмата Програмата е развиена според ЕКТС системот, 1 кредит е еднаква на 27 часа, што е наменето како контакт, како и независно работно време. Дистрибуцијата на кредити претставени во наставната програма. Дистрибуцијата на кредити претставени во наставната програма. Продолжување на програмата е 2 години (4 семестри) и покрива 120 кредити (ЕКТС) Основни курсеви - 75 кредити и истражувачка компонента - 45 кредити. Процесот на учење во прва година (два семестри 21-21 недели) е закажан на следниов начин: две недели, особено во VII и XIV недела, обезбеди среднорочни испитувања, односно времетраење на учењето и среднорочни испитувања е 17 недели. Во текот на XVIII и XXI недела се обезбедени испити (Главни и дополнителни испитувања). Во првиот семестар на оваа година господар учат 5 кредитни 1 предмет, 7 кредит 1 предмет и 9 кредитни 2 предмети. Во вториот семестар мајстор... [-]

м-р одржливост и адаптација

Centre for Alternative Technology
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Machynlleth + 1 more

Мајстори степен на одржливост и адаптација ви дава на знаење и вештини за планирање за адаптација кон промена на животната средина. Магистерска програма нуди можност да се развие [+]

Мајстори Sustainability Studies диплома. Мајстори во науката за животната средина и политика А флексибилна магистерски степен дизајниран да се развие ригорозни разбирање на трансформациски одговори на климатските промени. Предава на Центарот за алтернативна технологија (CAT), која е пионер одржливост на теорија и пракса во Велика Британија, ова е прв курс магистер правилно да се интегрираат и на социјални, политички, економски и практични аспекти на живеење со промените на животната средина. Овој мајстор 's степен се однесува на овие теми преку комбинација на академски студии, дискусија и рацете на практична работа. Ние им дадеме на нашите Магистер на студентите со знаења, вештини и искуство потребни за да се развие кариера во областа на животната средина и да има влијание. Програмата се базира на нашите стручни кадри (https://gse.cat.org.uk/index.php/postgraduate-courses/msc-sustainability-and-adaptation/sa-staff-profiles) и широк избор на академски и стручни гости предавачи; луѓе кои го направија исклучителен придонес за размислување и дејствување на животната средина. М-р разбира го користи концептот на одржливост и трансформација адаптација на рамка анализа на животната средина и климатските промени политиката и нејзиното влијание во општеството. Студентите потоа може да изберете модули од широк спектар, која опфаќа политиката и економијата, урбанизација, заедници, биолошката разновидност и екосистемските услуги, енергија во згради, одржлив материјали, оценка на животната средина и обновливите извори на енергија. Како се учи на курсот? Нашите магистер програма се изучува или со учење од далечина или преку станбени блокови во една од најпознатите креативни еколошки згради во Велика Британија, или мешавина од двете. Што квалификација ќе добиете? Успешно завршување на програмата м-р... [-]