Alliance Manchester Business School - The University of Manchester

Introduction

Read the Official Description

EFMD Equis Accredited

Алијансата Манчестер бизнис школа е една од првите две бизнис школи во Велика Британија, формирана во 1965 година), и сега е најголемиот кампус-базирани бизнис и менаџмент училиште во Велика Британија.

Манчестер е признат по своите оригинални мислители: нашата долга и горда историја на извонредност во истражувањето го продолжува духот на иновациите и достигнувањата за кои градот е познат.

Ние сме рангирани на второто место во Велика Британија за деловни истражувања (Бизнис и менаџмент студии, REF 2014), а најновото истражување на "Фајненшал тајмс" не рангираше како 4-ти во Велика Британија, 10-ти во Европа и 36-то во светот.

Знаеме дека истражувањето од светска класа сам по себе не е доволно, и гледаме дека нашето оригинално мислење се применува за влијание во бизнисот и менаџментот, владата и заедниците.

Ние нудиме светска класа бизнис и менаџмент образование за студенти, постдипломци, искусни практичари, како и оние со кариера ориентирани академски и истражувачки амбиции. Алијансата МБС обезбедува оригинално размислување и настава, информирана од современото трговско опкружување.

Вработливоста е вградена во наставната програма. Алијансата MBS постдипломски кариера служба тесно соработува со Универзитетот на Манчестер кариера служба, дозволувајќи им на учениците да пристапите до голем број на организации кои присуствуваат на кампусот настани. Универзитетот е број еден насочен Велика Британија универзитет од водечките дипломирани работодавци (The High Fliers Report, 2018).

Акредитација:

  • Алијансата МБС е дел од мала и селектирана група институции низ целиот свет кои се акредитирани од страна на сите три главни тела - AACSB International, AMBA и EQUIS.
  • Влажното тело на Велика Британија (HEFCE) ги рангира наставните способности на Алијансата MBS како "Одлично", највисока категорија.

Меѓународно училиште:

  • Имаме широка глобална мрежа, со присуство на терен во Бразил, Кина, Хонг Конг, Сингапур и ОАЕ.
  • Нашите специјализирани мајстори курсеви комбинираат академски совршеност, со фокус на реалниот свет бизнис и менаџмент практика. Плус, нашите ученици се поврзуваат со соученици од повеќе од 65 националности.
  • Придружувањето на нашата студентска заедница и повеќе од 300 специјалисти академски и истражувачки кадар ќе помогне да се подготват дипломирани студенти за глобалната деловна средина и денешниот пазар на труд.
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc »

Programs

This school also offers:

MSc

М-р бизнис анализа и стратешки менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Курсот за деловна анализа и стратешки менаџмент на м-р се фокусира на вистински меѓународни прашања за управување и како да ги решат. Клучниот елемент на курсот е нашиот единствен проект со кој се соочува клиентот, кој ви овозможува да го практикувате вашето учење. [+]

Курсот за деловна анализа и стратешки менаџмент на м-р се фокусира на вистински меѓународни прашања за управување и како да ги решат. Клучниот елемент на курсот е нашиот единствен проект со кој се соочува клиентот, кој ви овозможува да го практикувате вашето учење.

Ќе се истражуваат операцијата на мултинационалните претпријатија и да преземе компаративна бизнис анализа, додека стекнување на практични вештини потребни за ефикасно да работат во меѓународна деловна средина. Заедно со темелно разбирање на бизнис анализа и развој, ќе дипломираат со клучните вештини на меѓународниот бизнис консалтинг, како што се обликување на меѓународни деловни проблеми, пишување на бизнис извештаи и подготовка за интервјуа.... [-]


М-р Бизнис анализи: Оперативен истражување и анализа на ризик

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Научете како да се надмине главните предизвици со кои се соочува индустријата, бизнис и јавниот сектор денес, и тие влијаат врз процесот на иднината на донесување одлуки. Овој курс ви дава најсовремена аналитички пристап, методологии и алатки, што треба да самоуверено да се справи со проблемите и да се подобри резултати. [+]

Научете како да се надмине главните предизвици со кои се соочува индустријата, бизнис и јавниот сектор денес, и тие влијаат врз процесот на иднината на донесување одлуки. Овој курс ви дава најсовремена аналитички пристап, методологии и алатки, што треба да самоуверено да се справи со проблемите и да се подобри резултати.

Тоа ви овозможува да се специјализираат во различни видови на области, вклучувајќи... [-]


М-р за управување со иновации и претприемништво

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

М-р Иновативен менаџмент и претприемништво е возбудлива мајстори се разбира понудени од страна на Алијансата Манчестер бизнис школа - дом на најголем број на иновации истражувачи во Европа. Тоа може да се сфати како една година се разбира со полно работно време или со скратено работно време во текот на две години. [+]

На М-р за управување со иновации и претприемништво е возбудлива мајстори се разбира понудени од страна на Алијансата Манчестер бизнис школа - дом на најголем број на иновации истражувачи во Европа. Тоа може да се сфати како една година се разбира со полно работно време или со скратено работно време во текот на две години.

Ова меѓународно призната диплома гледа како:

нови идеи станат успешни производи претприемачкиот експертиза создава раст компании се подигнат знаење, за да останат конкурентни знаење обликува општеството и обратно климатските промени може да се реши со нова технологија за надминување на практични предизвици поврзани со создавањето на нови претприемачки потфат економии можат да се трансформираат преку последователни силни ветрови креативна деструкција? ... [-]

М-р квантитативни финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Алијансата Манчестер бизнис школа и на Факултетот за математика се комбинираат нивната академска сила и практична експертиза за реализација на магистер квантитативна финансии курс. [+]

Алијансата Манчестер бизнис школа и на Факултетот за математика се комбинираат нивната академска сила и практична експертиза за реализација на магистер квантитативна финансии курс.

Обезбедувајќи дека математичкиот елемент е достапен, програмата нуди добра рамнотежа меѓу математиката и финансиите. Тие се особено погодни за студентите со диплома по финансии, финансиска економија, актуарска наука, инженерство и математика (види услови за влез), како и релевантно работно искуство (не-задолжително). Таа е исто така погодна за оние кои сакаат да добијат плата подобрувања, или студенти кои сакаат да ги извршуваат напредни студии во квантитативни финансии.... [-]


М-р Меѓународен Управување со хумани ресурси и компаративни индустриски односи

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Унапредувањето на технологијата значи дека светот се намалува. Ставете ја вашата кариера со хумани ресурси на глобалната сцена со степен што се фокусира на управување со луѓе преку границите и ставање човечки ресурси во меѓународен контекст. [+]

Унапредувањето на технологијата значи дека светот се намалува. Ставете ја вашата кариера со хумани ресурси на глобалната сцена со степен што се фокусира на управување со луѓе преку границите и ставање човечки ресурси во меѓународен контекст.

Со се повеќе и повеќе луѓе кои работат за меѓународни корпорации или глобални меѓународни синџири на снабдување, студијата за меѓународни човечки ресурси и индустриски односи станува се поважна. Зголемената глобализација на економијата и пан-националното законодавство за вработување, исто така, значи дека способноста за споредување на процесите и практиките на континентите е барана вештина.... [-]


М-р меѓународниот бизнис и менаџмент (менаџмент)

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Направи потег во брза светот на меѓународната трговија со магистерски степен дизајниран да ви даде врвни познавања на глобалните проблеми за управување. Во денешната глобализирана економија, императив е способноста да размислуваат и да работат преку граници и граници. [+]

Направи потег во брза светот на меѓународната трговија со магистерски степен дизајниран да ви даде врвни познавања на глобалните проблеми за управување. Во денешната глобализирана економија, императив е способноста да размислуваат и да работат преку граници и граници.

Преземање на мултидисциплинарен приод, осврнувајќи се на економијата, финансиите, организациската теорија, маркетинг и управување со човечките ресурси, ги испита областите на меѓународниот бизнис и менаџмент во длабочина, вклучувајќи економски, финансиски, технолошки, маркетинг и менаџерски проблеми со кои се соочуваат мултинационалните претпријатија. Ова ви овозможува да ги примените своите вештини насекаде во светот.... [-]


М-р Управување со хумани ресурси и индустриски односи

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Луѓето се во срцето на секоја организација, па способноста да управуваат и развиваат вработени, да обезбедат нивна благосостојба и да го разберат менувањето на законодавството за вработување е од суштинско значење за опстанокот на бизнисот. Курсот има за цел да произведе добро заоблени практичари на човечки ресурси со примерен знаење и релевантно практично искуство. [+]

Луѓето се во срцето на секоја организација, па способноста да управуваат и развиваат вработени, да обезбедат нивна благосостојба и да го разберат менувањето на законодавството за вработување е од суштинско значење за опстанокот на бизнисот. Курсот има за цел да произведе добро заоблени практичари на човечки ресурси со примерен знаење и релевантно практично искуство.

Акредитирани од Институтот за кадри и развој (CIPD), курсот е дизајниран да:... [-]


Магистер по бизнис психологија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

За студентите без BPS акредитирана диплома, м-р Бизнис психологија ви нуди можност да учат заедно со студентите на м-р Организациона психологија и да се добијат фасцинантен поглед на науката за тоа како луѓето и групи се однесуваат на работа. [+]

За студентите без BPS акредитирана диплома, м-р Бизнис психологија ви нуди можност да учат заедно со студентите на м-р Организациона психологија и да се добијат фасцинантен поглед на науката за тоа како луѓето и групи се однесуваат на работа.

А подлабоко разбирање на организациска психологија е предност за секој кој работи во областа на општествените науки или управување со човечките ресурси, или размислување за учење да стане професионален психолог.... [-]


Магистер по операции, проект и менаџмент на снабдувачки синџири

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Ставете ги вашите организациски вештини на тест и научете да им помогнете на претпријатијата да управуваат со производството и испораката на производи и услуги на сè повеќе глобализиран пазар. Овој курс опфаќа операции за управување, менаџмент на снабдувачки синџири, управување со проекти и подобрување на процесот во една предизвик и наградува степен. [+]

Ставете ги вашите организациски вештини на тест и научете да им помогнете на претпријатијата да управуваат со производството и испораката на производи и услуги на сè повеќе глобализиран пазар. Овој курс опфаќа операции за управување, менаџмент на снабдувачки синџири, управување со проекти и подобрување на процесот во една предизвик и наградува степен.

Управување со операции е за тоа како да се организира производство и испорака на производи и услуги. Од банки до фабрики, 90% од луѓето се вклучени во операции. Овој курс ви дава вештини за да се обезбеди дека процесот работи непречено, особено во лицето на предизвиците и можностите кои произлегуваат од се повеќе глобален дофат на бизнисот.... [-]


Магистер по организациска психологија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Нашите магистерски Организациона психологија курс ви обезбедува со потребните вештини и знаења да се применуваат психолошки принципи, теории и методи за работа организации. Курсот развива вашето разбирање на психологијата, како и опремување на вас со практични вештини за работа како психолог во рамките на организациите. [+]

Нашите магистерски Организациона психологија курс ви обезбедува со потребните вештини и знаења да се применуваат психолошки принципи, теории и методи за работа организации. Курсот развива вашето разбирање на психологијата, како и опремување на вас со практични вештини за работа како психолог во рамките на организациите.

Курсот на Алијансата Манчестер бизнис школа:

Е целосно акредитирана од страна на Британското психолошко друштво, обезбедувајќи основа за постигнување статус на овластен психологОпфаќа седум основни области на организациска психологија, кои ви даваат широка основа за идната праксаВклучува испитуван корисник: професионална способност и личност (ниво А и Б) квалификации за психометриско тестирање на работа, овозможувајќи ви да се запишете во Регистарот на квалификации за тестирање на Британскиот психолошки општествоДоставен е од истражувачки активен персонал, кој се потпира на нивната експертиза за да ве ангажира со најсовремени психолошки истражувања и методиРазвива комерцијална свест и бизнис вештини потребни во конкурентна работна срединаКурсот трае повеќе од една година (две години за вонредни студенти) и се состои од два научни семестри плус истражувачка дисертација. Предава модули користат различни наставни методи, вклучувајќи предавања, групна работа, студии на случај и практични вежби, и се проценува со користење на голем број на техники, вклучувајќи испитувања, есеи, применети предмети и презентации.Специјални карактеристики... [-]

Магистер по сметководство и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Преземете ги вашите вештини и знаење на следното ниво со најдобрата сметководствена и финансиска група во светот. Без разлика дали сакате да ја продолжите својата професионална кариера или да продолжите да студирате за д-р, овој курс ви дава квалификација што ви е потребна за да успеете. [+]

Преземете ги вашите вештини и знаење на следното ниво со најдобрата сметководствена и финансиска група во светот. Без разлика дали сакате да ја продолжите својата професионална кариера или да продолжите да студирате за д-р, овој курс ви дава квалификација што ви е потребна за да успеете.

А кариера во сметководство, финансиски услуги или сродни сектори на економијата бара високо ниво на разбирање и на теоријата и практиката на сметководство и финансии. Овој курс е дизајниран да ви даде широка разбирање на основните предметни области со акцент на емпириски истражувачки методи и на сметководство и финансии практика.... [-]


Магистер по финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Од деривати и инвестиции до спојувања и превземања и глобални пазари, овој курс ги опфаќа суштинските информации што ви се потребни за да се извршуваат голем број возбудливи кариери во финансиите на меѓународно ниво, или академска кариера преку д-р. [+]

Од деривати и инвестиции до спојувања и превземања и глобални пазари, овој курс ги опфаќа суштинските информации што ви се потребни за да се извршуваат голем број возбудливи кариери во финансиите на меѓународно ниво, или академска кариера преку д-р.

Инвестирањето во магистерска финансии придонесува за одлична кариера и добивате вредни квантитативни вештини кои се во голема побарувачка од страна на работодавците. Дисертација, фокусирајќи се на емпириско истражување, ви овозможува да ги истражувате избраните области на интерес во детали, а вие сте поддржани во текот на нашиот персонал со висок калибар.... [-]


Магистерски маркетинг

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Земете ги вашите идеи таму и вашите пораки слушнав со специјалист степен кој ви ги дава сите вештини и знаења кои ви се потребни за успешна кариера во маркетинг, плус голем број на опции за да ви помогне да се специјализираат во избраната област. [+]

Земете ги вашите идеи таму и вашите пораки слушнав со специјалист степен кој ви ги дава сите вештини и знаења кои ви се потребни за успешна кариера во маркетинг, плус голем број на опции за да ви помогне да се специјализираат во избраната област.

Уживајте во стимулативен и флексибилен степен дизајниран да ви помогне да развиете критичко вреднување на клучните области во маркетингот, истовремено да ви дадете шанса да ги усовршите вашите вештини во одредена област или да продолжите со академска кариера преку последователна докторска работа.... [-]


Сметководство на м-р

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Нашите нови специјализирани MSc сметководство курс ќе ви помогне да се развие во-длабочината на разбирање на теоријата и практиката на сметководство, како и вашето критичко размислување. Ќе се запознаете со различни аспекти на сметководствените истражувања и ќе ви дадете водство во спроведувањето на истражувањето. Ќе го унапредите нивното размислување и дебата за современите прашања во финансиското известување, сметководствената сметка, ревизијата и управувањето. Овие вештини не се вреднуваат само од страна на работодавците, туку и ги подготвуваат студентите за истражувачка кариера во академијата. [+]

Опис на курсот

Зголемете ја вашата кариера преку развивање на напредни познавања на сметководствената теорија и пракса, и да се подготви за водечка улога во сметководствената професија.

Нашите нови специјализирани MSc сметководство курс ќе ви помогне да се развие во-длабочината на разбирање на теоријата и практиката на сметководство, како и вашето критичко размислување. Ќе се запознаете со различни аспекти на сметководствените истражувања и ќе ви дадете водство во спроведувањето на истражувањето. Ќе го унапредите нивното размислување и дебата за современите прашања во финансиското известување, сметководствената сметка, ревизијата и управувањето. Овие вештини не се вреднуваат само од страна на работодавците, туку и ги подготвуваат студентите за истражувачка кариера во академијата.... [-]


Управување со м-р

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Управување со м-р е возбудлив една година магистерски разбира отворена за кандидати од сите средини, но првенствено насочена кон студентите кои не претходно студирал бизнис и менаџмент. [+]

Управување со м-р е возбудлив една година магистерски разбира отворена за кандидати од сите средини, но првенствено насочена кон студентите кои не претходно студирал бизнис и менаџмент.

Менаџерите се агенти на промени, иноватори и социјални и деловни претприемачи. Менаџерите се критични, предизвикувачки, независни и креативни мислители. Менаџерите имаат влијание врз нивната околина.... [-]


Videos

What Manchester Means To Me

Why I chose to study my Masters in the UK over the USA

Where can we take you?

Contact

Manchester Business School

Адреса, линија 1 The University of Manchester Booth Street West
M15 6PB Manchester, England, Обединетото Кралство
Website http://www.mbs.ac.uk/masters/
Број на телефон +44 (0) 161 820 8343