Cardiff University

Introduction

Read the Official Description

За нас

Ние сме амбициозни и иновативни универзитет со смели и стратешка визија наоѓа во една убава и просперитетна главниот град. Нашите водечки светски истражувања се рангираше на 5-ти меѓу универзитетите во Велика Британија во 2014 година истражување совршеност Рамка за квалитет и за 2-ри влијание. Ние обезбеди образовно исклучително искуство за нашите студенти.

Управувано од љубопитност и креативност, ние се стремиме да ги исполниме нашите социјални, културни и економски обврзувања да Кардиф, Велс, и светот.

Кои сме ние

Ние ексел во производство на високо квалитетни, иновативни истражувања кои ги преведува во корист и на локално и во целиот свет.

Имаме различни студентска популација со студентите кои доаѓаат од повеќе од 100 земји и со голем број на позадини. Нашите академски кадар се водени од љубопитност и креативност и многу од нив се лидери во своите области, создавање стимулативна средина за учење.

образование

Нашите студенти да имаат корист од истражување предводени од наставата која се развива своите индивидуални интелектуални способности.

истражување

Ние го користиме нашето знаење за развој на иновативни истражувања, кои ќе имаат влијание врз светот.

Иновации

Ние ексел во поврзување на индустријата, бизнис, владини и невладини организации со нашите академици.

Меѓународни

Кардиф е меѓународен универзитет - од целиот свет соработки на студентите ги поздравуваме од над 100 различни земји.

А велшки универзитет

Велшкиот јазик е составен не само за нашата култура и општество, туку во поттикнувањето на економскиот развој на Велс.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа 1-year MBAs » Гледа Law LLM »

Programs

This school also offers:

MA

м-р / PGDip во применета лингвистика

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години August 2019 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Нуди знаења и експертиза за да ве однесе кон улога во било која професија која бара специјализирани јазик свест, вклучувајќи јазик настава. [+]

М-р / PgDip во применета лингвистика

1 година (со полно работно време) / 2 години (со скратено работно време) / n / a (далечинско / Е-учење)

Курсот има за цел

Нуди знаења и експертиза за да ве однесе кон улога во било која професија која бара специјализирани јазик свест, вклучувајќи јазик настава.

Посебни карактеристики

Центарот за јазикот и комуникациските истражување има меѓународен углед како лидер во областа социолингвистика, анализа на дискурсот, мултимодален комуникација, системски функционален лингвистика, судска лингвистика и формулаичен јазик.... [-]


ма во меѓународните односи со јавноста и глобалните комуникации за управување со

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Cardiff

Односи со јавноста е уживајќи во индустријата - дури и во рецесија, како и други промотивни сектори договор, ПР продолжи да расте од година во година. [+]

Магистер по меѓународни односи со јавноста и Глобал Менаџмент комуникации

Односи со јавноста е уживајќи во индустријата - дури и во рецесија, како и други промотивни сектори договор, ПР продолжи да расте од година во година. Бројот на односи со јавноста службеници (добрите) сега се совпаѓаат новинари во Велика Британија и постои голема побарувачка за дипломирани студенти кои имаат вештини за да се исполнат динамични промени на овој возбудлив и растечки сектор.... [-]


ма во урбаните дизајн

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

М-р урбанистички проект е заеднички работи од страна на факултет и на велшкиот Факултетот за Архитектура и повеќе информации за ова е секако на располагање на Магистер по Урбан дизајн - велшки школа за архитектура. [+]

М-р во урбанистички проект

"Урбан дизајн - на знаење и вештини потребни за да дизајн и избави подобро населените места."

М-р урбанистички проект е заеднички работи од страна на факултет и на велшкиот Факултетот за Архитектура и повеќе информации за ова е секако на располагање на Магистер по Урбан дизајн - велшки школа за архитектура.

М-р Урбан дизајн користи дизајн пракса, теорија, развој и контрола на практики за да се информираат дизајн процеси, и користи студио наставата се фокусира на можностите за локален развој да се развие креативни, практични и одржливи решенија за голем број на типично градски дизајн проблеми.... [-]


Магистер по меѓународна новинарство

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

М-р Меѓународниот новинарство во Кардиф има за цел да им овозможи на земјите аспиранти новинари и средината на кариерата лекари да се разбере овие промени и нивните последици за странските новинари. [+]

Магистер по меѓународна новинарство

Новинарите денес се соочи со брзите промени, како технологија се прават напори медиумите подостапни преку границите и нови концентрации на глобалниот медиумски власт ги обликуваат на комерцијални или политички цели. На скала, обемот и брзината на денешната Мултимедија новинарство го издвојува од онаа на која било од претходниот период.

М-р Меѓународниот новинарство во Кардиф има за цел да им овозможи на земјите аспиранти новинари и средината на кариерата лекари да се разбере овие промени и нивните последици за странските новинари. Меѓународна новинарство нуди мешавина на теорија и пракса; новинарски техники и напредни академски студии. Ова е особено погодна за секој студент со меѓународна перспектива.... [-]


Магистер по новинарство, медиуми и комуникации

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Кардиф школа за новинарство, медиуми и културни студии е во првите редови на нови возбудливи случувања во новинарството, медиумите и комуникациите. [+]

Магистер по новинарство, медиуми и комуникации

Кардиф школа за новинарство, медиуми и културни студии е во првите редови на нови возбудливи случувања во новинарството, медиумите и комуникациите.

Магистер по новинарство, медиуми и комуникации е најдолгата основани на м-р програми Кардиф. Таа им овозможува на студентите да истражуваат на итни прашања на нашите медиуми на животната средина - од новинарството етика за интернет управување, од медиуми на заедницата на глобалните комуникации, како и од кризата известување на трансформативниот потенцијалот на новите технологии. Таа обезбедува напредни знаења и темелно разбирање на улогата на информации и комуникација во современите општества, со фокус на двете традиционални и нови форми на новинарството.... [-]


MSc

м-р во градежништвото

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Обединетото Кралство Cardiff

М-р во градежништвото е дизајниран за да обезбеди стручно, постдипломска обука во целиот спектар на градежништво. [+]

Магистерски студии по цивилно инжењерство

М-р во градежништвото е дизајниран за да обезбеди стручно, постдипломска обука во целиот спектар на градежништво. Главната цел на курсот е да се зголеми инженеринг вештини на своите дипломирани студенти, како и продолжен проект во рамките на една од Градежниот полиња сочинува голем дел од курсот.

Изготвувањето на која било прогресивно општество е во голема мера зависи од вештината, имагинацијата и посветеноста на своите градежни инженери. Тие се задолжени за планирање, проектирање, изградба, одржување и затворање на автопати, железнички пруги, аеродроми, пристаништа, пристаништа, канали, крајбрежната одбрана, системи за наводнување, од суштинско значење општинските услуги (како што се водовод, одвод и канализација), и структурни работи, вклучувајќи згради, мостови, брани, акумулации и електраните. А градежништвото кариера нуди многу различни предизвици и можности во сите делови на светот.... [-]


м-р во меѓународниот транспорт

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

М-р во меѓународниот транспорт е бизнис ориентирана степен за оние во, или кои сакаат да влезат, меѓународната сектори испорака, транспорт и логистика. [+]

Магистратура по меѓународен транспорт

М-р во меѓународниот транспорт е бизнис ориентирана степен за оние во, или кои сакаат да влезат, меѓународната сектори испорака, транспорт и логистика.

Кардиф Бизнис школа има над 40 години искуство на истражување и настава меѓународен превоз, а на програмата има многу добра репутација во индустријата. Треба транспортната индустрија денес добро образовани и адаптибилен менаџерите на сите нивоа, без разлика дали во креирањето на политиката или на оперативно ниво.... [-]


м-р во управување со човечките ресурси

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

На магистер по Управување со хумани ресурси ви обезбедува со теорија и практични вештини за да регрутира, обучи и развој на вработените, и да ги наградат за нивните перформанси. [+]

Магистер по менаџмент на човечките ресурси

Привлекување на најдобрите вработени и им помагаат да се изврши на најдоброто од нивната способност е од клучно значење за успехот на секоја организација.

На магистер по Управување со хумани ресурси ви обезбедува со теорија и практични вештини за да регрутира, обучи и развој на вработените, и да ги наградат за нивните перформанси. Ќе се разбере како вработени обликуваат културата на организацијата како членови на еден продуктивен и мотивирана работна сила.... [-]


м-р ек во меѓународните односи

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Оваа програма на студии е дизајниран за да обезбеди сеопфатна основа во дисциплински и академски вештини централни за студијата за меѓународни односи. [+]

М-р ик.на по меѓународни односи

1 година (со полно работно време) / 2 години (со скратено работно време) / n / a (далечинско / Е-учење)

Курсот има за цел

Да им понуди на знаење и експертиза во меѓународното право, човековите права, безбедност, за надворешна политика студии, меѓународна политичка економија, глобално владеење, етика и меѓународни односи и Површина студии, како и истражувачки способности.... [-]


м-р компјутерски и ИТ менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години August 2019 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Наменети за дипломирани студенти кои сакаат да се преселат во компјутери од друга дисциплина, оваа еден-годишна програма ви обезбедува широк технички знаења и звук бизнис контекст за управување со ИТ системи. [+]

М-р Компјутери и ИТ менаџмент М-р Компјутери и ИТ управување со сместување

Наменети за дипломирани студенти кои сакаат да се преселат во компјутери од друга дисциплина, оваа еден-годишна програма ви обезбедува широк технички знаења и звук бизнис контекст за управување со ИТ системи. Овие се потребни за задоволување на основните потреби ИТ секторот како што се дизајнирање на големите проекти или подобрување на бизнис стратегија, и се од суштинско значење за оние со аспирации за управување со улога во ИТ секторот.... [-]


магистер по безбедноста на информациите и приватноста

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Студентите земање на информации Безбедноста и приватноста степен се дава можност да се здобијат со надворешен акредитација во Microsystemation XRY, индустрија водечки мобилен телефон криминолошки науки алатка. [+]

М-р во информатичка Безбедноста и приватноста

1 година (со полно работно време) / 3 години (со скратено работно време) / n / a (далечинско / Е-учење)

Студентите земање на информации Безбедноста и приватноста степен се дава можност да се здобијат со надворешен акредитација во Microsystemation XRY, индустрија водечки мобилен телефон криминолошки науки алатка. Школата е една од само пет универзитети во Велика Британија за да им понуди на оваа обука... [-]


Магистер по бизнис стратегија и претприемништвото

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Магистер по бизнис стратегија и претприемништво нуди на студентите со вештини потребни за да се развива и расте нови вложувања и во стартување и корпоративни контекст. [+]

Магистер по бизнис стратегија и претприемништво

Магистер по бизнис стратегија и претприемништво нуди на студентите со вештини потребни за да се развива и расте нови вложувања и во стартување и корпоративни контекст.

Програмата е наменета за дипломирани студенти кои бараат ригорозни основа пред лансирање сопствен компанија или внесување на постоечка корпорација во улога фокусира на развој на бизнисот и раст.... [-]


Магистер по Градежништво

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци August 2019 Обединетото Кралство Cardiff

Магистер по Градежништво е дизајниран за да обезбеди стручно, постдипломска обука низ избрани аспекти на структурните инженеринг. [+]

Магистер по Градежништво

Магистер по Градежништво е дизајниран за да обезбеди стручно, постдипломска обука низ избрани аспекти на структурните инженеринг. Главната цел на курсот е да се зголеми инженеринг вештини на своите дипломирани студенти, како и продолжен проект во рамките на една од Градежништво полиња сочинува голем дел од курсот.

Креирање на модерни згради е комплексна операција бара професионални вештини од многу дисциплини. Овој курс нуди напредна обука во анализа, дизајн и изградба на објекти во различни материјали. Таа е основана на теоретски и применети истражувања во однесувањето на реални објекти преземени во Кардиф Факултетот за инженерство, која има воспоставено меѓународен углед за својата работа на композитни структури, плоча носачи, големи тестирање, сајт за следење и точна пресметка на свиткување и вибрациите на структури.... [-]


Магистер по меѓународна економија, банкарство и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Програмата предвидува ригорозен тренинг во современите економски и финансиски методи, како што се применуваат на монетарната, банкарски, финансиски и меѓународни економски проблеми во реалниот свет. [+]

Магистер по меѓународна економија, финансии и банкарство

На магистер по меѓународна економија, финансии и банкарство предвидува ригорозни обука во модерната економска и финансиска методи, како што се применуваат на монетарната, банкарски, финансиски и меѓународни економски проблеми во реалниот свет.

Зошто учат на Магистер по меѓународна економија, финансии и банкарство?

Програмата е наменета за дипломирани студенти со солидна квантитативни вештини, кои сакаат да се специјализираат во областа на пари и банкарство. Исто така е од интерес за оние кои дипломирале помалку неодамна и кои во моментов работат во една финансиска институција или други приватниот или јавниот сектор тело, како на пример централна банка или националниот трезор.... [-]


магистер по меѓународна планирање и развој

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Магистер на меѓународен планирање и развој се справува со предизвиците на урбанизација во 21 век. Од 2008 година, повеќе од половина од светската популација живее во градовите. [+]

Магистер по меѓународна планирање и развој

"Во пресрет на предизвиците на промена и развој во urbanising светот, да промовира квалитет во професионалната пракса".

Магистер на меѓународен планирање и развој се справува со предизвиците на урбанизација во 21 век. Од 2008 година, повеќе од половина од светската популација живее во градовите. Градовите се crucibles за култура, знаење и иновации, но исто така, имаат сиромаштија и исклученост; глобализацијата, загадувањето на животната средина и климатските промени се закануваат на сите благосостојбата на урбаните жители.... [-]


Магистер по напредни компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

На м-р напредни компјутерски науки нуди на студентите изложеност на state-of-the-art теми кои се вози клучните технолошки случувања и трендови. [+]

Магистер по Напредно Компјутерски науки

1 година (со полно работно време) / 3 години (со скратено работно време) / n / a (далечинско / Е-учење)

На м-р напредни компјутерски науки нуди на студентите изложеност на state-of-the-art теми кои се вози клучните технолошки случувања и трендови.

Курсот има за цел

Дизајниран за компјутери дипломирани студенти кои сакаат самите да се разликува понатаму преку напредно мајсторство на дисциплината, ова предводник на програмата нуди изложеност на state-of-the-art теми кои се вози клучните технолошки случувања и трендови.... [-]


Магистер по напредни механички инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Обединетото Кралство Cardiff

Курсот ќе се обезбеди можност за дипломирани машински инженери за двете прошири и продлабочат своите знаења од широк спектар на важни теми. [+]

Магистер по Напредно Машински факултет

Состави на овој курс ќе се обезбеди можност да се развие широк спектар на интелектуални, практични и преносливи вештини кои ќе им овозможи на студентите да ги следат кариера во истражувањето, индустријата и други стручни области на економијата. Курс дипломирани студенти ќе имаат свест за држава на уметноста практика на машинството и ќе бидат опремени да се претпостави водечки улоги како професионални инженери во широк спектар на механички инженеринг индустрија.... [-]


Магистер по одржлив енергија и животна средина

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Обединетото Кралство Cardiff

Климатските промени се бара од страна на многу авторитетни личности, вклучувајќи ги Велика Британија главен научен советник, да биде најголема закана за нашата планета во овој век. [+]

Магистер по одржлива енергија и животна средина

Климатските промени се бара од страна на многу авторитетни личности, вклучувајќи ги Велика Британија главен научен советник, да биде најголема закана за нашата планета во овој век. Постои значителен тело на докази дека сега се однесува на климатските промени на глобалната потрошувачка на енергија, а особено, употребата на фосилни горива за обезбедување на топлина, енергија и транспорт. Исто така, како резерви на фосилни горива се намали и да стане концентрирани во помалку глобалната региони, безбедноста на снабдувањето во светот станува се повеќе предизвик, особено со оглед на моменталната раст во светската популација. На заканата од меѓународниот тероризам влошува снабдувањето со гориво прашања, како и воведување на нови технологии претставува нови ризици, реално и се разбира, технички и финансиски, кои бараат внимателно управување.... [-]


Магистер по оперативни истражувања и применета статистика

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Нашите иновативен магистерска програма ќе ви овозможат со потребните аналитички вештини, методи и начини на размислување за да се справи и да се анализира сложени организациски проблеми. [+]

Магистер по индустриски односи и применета статистика

1 година (со полно работно време) / 2-3 години (part-time) / n / a (далечинско / Е-учење)

Курсот има за цел

Нашите иновативен магистерска програма ќе ви овозможат со потребните аналитички вештини, методи и начини на размислување за да се справи и да се анализира сложени организациски проблеми, да ви помогне да се подобри одлуки, и да стане убеден статистички аналитичарите. Ова е идеален за обука и искуство за оние кои бараат можности за кариера во областите како што се оперативните истражувања, управување со науката, статистика, менаџмент консултантски услуги, бизнис анализи, менаџмент на снабдувачки синџири, Владата и / или статистика итн... [-]


магистер по применета на животната средина Геологија

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Кардиф магистер по применета за животна средина Геологија е фокусирана на обезбедување Geoscience дипломирани студенти со напредни вештини соодветни за кариера со geoengineering и geoenvironmental консултации. [+]

Магистер по применета за животна средина Геологија

1 година (со полно работно време) / n / a (part-time) / n / a (далечинско / Е-учење)

Курсот има за цел

По завршувањето на м-р студентите ќе бидат способни да:

Опишете ги и објасни основни научни принципи и концепти на почвата / рок механика, вода и загадувањето на почвата, водата и воздухот Одредување на стандарди, регулативи, политики и правни рамки потребни за професионална пракса на применети животната средина Геологија Истражување и напишете Стадиум I професионални студија биро сајт извештајот на гео-еколошки опасности користење примарни извори и ГИС техники Дизајн и извршување на Стадиум II геотехнички, геофизички, хидрогеолошки и geoenvironmental сајт и лабораториски испитувања, анализа на податоци и развој на помошни решенија за проблемите geoenvironmental Комуницира ефективно (и писмено и усно) во мултидисциплинарни тимови, етичкото однесување и во согласност со прописите за безбедност и здравје, и да се процени одржливоста на политики и проекти Посебни карактеристики Седум месеци изучува курсот во Кардиф по пет месеци професионални проект, обично како дел од индустријата поставеност Стручна обука, обезбедување на во-побарувачката вештини во геотехнички и животната средина Геологија Силни врски со индустријата и владини агенции низ поканети предавачи и индустриски проекти Во 2010-2011 и 2011-2012 година, повеќе од 95% од студентите обезбедено вработување до крајот на нивните Магистер на курсот Националниот признавање на академски стандарди со четири последователни р дисертации (2008/2009/2010/2011) се доделува на Кари награда од Здружението на Геолозите " Опис на курсот ... [-]

Магистер по сметководство и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Магистер по сметководство и финансии, е дизајниран од страна на еден од водечките сметководство и финансии на Велика Британија делови за да им обезбеди на студентите со напредна програма на студии во главните аспекти на сметководството и финансиите. [+]

Магистратура по сметководство и финансии

Магистер по сметководство и финансии, е дизајниран од страна на еден од водечките сметководство и финансии на Велика Британија делови за да им обезбеди на студентите со напредна програма на студии во главните аспекти на сметководството и финансиите.

Програмата ќе се подготват студентите за кариера во сметководството професија или во финансискиот сектор, во области како што се финансиска анализа, управување со средства или инвестициското банкарство.... [-]


Магистер по стратешки маркетинг

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Магистрирал на Стратешки маркетинг програма е една година, со полно работно време програма дизајнирана за да се прошири знаењето на оние кои сакаат да се развие успешна кариера во маркетинг. [+]

Магистер по стратешки маркетинг

Магистрирал на Стратешки маркетинг програма е една година, со полно работно време програма дизајнирана за да се прошири знаењето на оние кои сакаат да се развие успешна кариера во маркетинг.

Програмата им овозможува на студентите да се истражуваат динамичен улогата и вредноста на маркетинг во различни широка потрошувачка, индустриски и на меѓународните пазари.... [-]


магистрирал во логистика и операции за управување со

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Во програмата се развива технички и академски вештини на студентите, со обезбедување на широчината на разбирање, кој е од витално значење за успешна кариера во логистика, управување со синџирот на снабдување и операции на управување. [+]

Магистрирал во логистика и операции за управување со

Магистрирал во логистика и операции за управување се развива технички и академски вештини на студентите, со обезбедување на широчината на разбирање, кој е од витално значење за успешна кариера во логистика, управување со синџирот на снабдување и операции на управување.

Логистика и операции за управување со стипендии ИСГ е ... [-]

Videos

Study at Cardiff University

Pre-Departure Briefing: Induction, Societies & Support

Contact

Cardiff University

Адреса, линија 1 Cardiff University Park Place
CF10 3AT Cardiff, Wales, Обединетото Кралство
Website http://www.cardiff.ac.uk/international
Број на телефон +44 (0)29 2087 4432