University of Dundee

Introduction

Read the Official Description

University of Dundee е еден од 200-те светски универзитети според Тајмс високото образование Светски универзитет рангови 2018.

Ние исто така одржуваме Златна награда - највисок можен рејтинг - во Рамката за извонредност на наставната програма од 2017 година, која беше воведена од Владата на Велика Британија за да се препознае и награди одлично учење и настава.

Нашиот компактен градски кампус има идеална локација во срцето на Данди, и со ниски трошоци за живеење, прекрасни предели и фантастични можности за стипендии, тој е совршен за вашиот нов студентски живот.

Дознајте повеќе за нас преку овие страници или доаѓајте и посетете не за да го доживеете Данди за себе.

Факти и бројки

  • Данди стана независен универзитет во 1967 година, по 70-годишна врска со Универзитетот Св. Ендрјус
  • Потеклото на Универзитетот датира од 1881 година кога беше основано Универзитетскиот колеџ, Данди
  • Универзитетот е дом на повеќе од 17.000 студенти и повеќе од 3000 вработени, помагајќи да се направи најмногу студент пријателски град во Данди Шкотска
  • 25% од студентите со кои сме ангажирани се надвор од Велика Британија
  • Данди е една од највисоко рангираните универзитети во Велика Британија во Меѓународниот студентски барометар, годишна мерка на задоволство на студентите
  • Универзитетот е постојано оценет најдобар во Шкотска во годишниот Тајмс високото образование Студент Искуство Анкета
  • Универзитетот е основачки партнер на V

Највисоки 200 универзитети во светот

Ние сме една од 200-те светски универзитети (Тајмс високото образование 2018) и еден од само 12 во Обединетото Кралство, кои исто така држат златна награда во рамката за извонредност на наставата 2017 година.

Ние сме еден од најдобрите универзитети во Обединетото Кралство за студентско искуство и дипломиран вработување, со што Данди е едно од најдобрите места за студирање во Обединетото Кралство.

Во главните табели во Велика Британија, забележавме просечен пораст од 20 места во текот на изминатите три години и се наоѓаат на врвот 30 за секој од нив - Водич за добриот универзитет во Сандеј Тајмс, Водич за Гардијан Универзитетот и Водич за целосен универзитет.

Ние сме, исто така, рангирани меѓу најиновативните универзитети во Европа, кои излегуваат на врвот во Велика Британија во Индексот на природни иновации 2017 и во првите пет меѓу "најиновативните универзитети" на Ројтерс зад само Кембриџ, Империјал, Оксфорд и Манчестер.

Студентски живот во Данди

Нашиот компактен градски кампус има идеална локација во срцето на Данди, само пет минути пешачење од најдобрите продавници во градот, барови, уметнички и рекреативни објекти, но сепак останува тивка и опуштена и ги обезбедува сите аспекти на студентскиот живот.

Данди е динамичен и мултикултурен град, со вистински зуи за тоа. Неодамна е опишано како "Најмалиот мал град во Британија" ( GQ Magazine ) и ние сме возбудени поради многуте промени и случувања што се случуваат во моментот.

Данди е четвртиот по големина град во Шкотска и има околу 150.000 жители. Луѓето од Данди се славно пријателски и отворени, а релативно малата големина и тесно поврзана заедница го прават градот и прифатлив за живеење и сигурно место за живеење.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health MSc » Гледа Health Master » Гледа BScs » Гледа Law LLB » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MA

М-р (Hons) / BSc (Hons) во психологијата

Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Во овој курс, ќе научите како човечкиот ум работи од детството до старост и стекнуваат основни вештини за вработување во јавниот и приватниот сектор. Ќе имате можност да учествувате во студиската програма за учење, да научите вештини за истражување преку учество во вистински истражувачки проекти кои ги спроведуваат вработените во нашиот оддел. [+]

Ќе дознаете за многу различни теми кои заедно го формираат предметот на психологијата.

Меѓу другото, ќе дознаете за тоа како бебињата учат, што се случува со менталните вештини на луѓето кога стареат, како се разликуваат личностите на луѓето, како функционира динамиката на социјалната група, како се сеќаваме, гледаме и слушаме работи и како разговараме едни со други, и за различни психолошки нарушувања.... [-]


М-р (Hons) во либерални уметности

Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Нашите либерални уметности магистерски разбира ви дава максимална флексибилност да се развие програма на студии кои се одразува на вашите лични интелектуални и креативни интереси. [+]

Нашиот курс претставува најдобра шкотска либерална уметност традиција на широко истрага за широк спектар на предмети и дисциплини, предизвик да се најде креативни решенија за проблемите преку активно учење.

Ние ви даваме слобода низ целиот степен да проучуваме неколку различни теми без услов да специјализирате само за еден или два. Сепак, исто така, имате слобода да се фокусирате на еден предмет (главен) ако сакате, а исто така добивате увид од широк опсег на други субјекти сè до вашиот курс.... [-]


MSc

Магистер по градежништво

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Продлабочување на вашето знаење, зголемување на вашето разбирање, и развивање на вештини во градежништвото, во подготовка за кариера во индустријата, трговијата или академијата. [+]

Магистер по градежништвото се базира на нашата реномирана експертиза за истражување и индустриско искуство во сегашните аспекти на градежништвото. Тој е дизајниран како за луѓе кои имаат повисоки степени наскоро или веднаш по добивањето на нивниот прв степен, како и за оние со значително работно искуство.

Данди е главен центар за градежништво со меѓународно познати истражувачки групи во конкретната технологија, механиката за флуиди, геотехничкото инженерство, лесните и распоредливите структури и управувањето со градежништвото.... [-]


Магистер по дизајн за бизнис

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Dundee + 1 more

Дизајнот има трансформативен ефект врз светот околу нас. Ова влијание ги намалува културата, бизнисот, животната средина и економијата. Магистерски Дизајн за бизнис ќе ви даде разбирање на ова влијание и како можете да ја обликуваат. [+]

Дизајнот има трансформативен ефект врз светот околу нас. Ова влијание ги намалува културата, бизнисот, животната средина и економијата. Магистерски Дизајн за бизнис ќе ви даде разбирање на ова влијание и како можете да ја обликуваат.

Научете како да бидете влијателен тимски играч и да развиете лидерски и претприемачки вештини.Мешавина од теорија и практика гледаат цели системи и стратешки пристап.Научете како да ги искористите можностите како што е модел на кружна економија во креативните индустрии.Добие во костец со дизајн размислување и да видиме како тоа се користи во бизнис маркетинг, системи размислување во финансии и одржливост.Користете рамки за разбирање на комплексноста на организациите.Добијте нови перспективи за стратегијата, иновациите и дизајнерското размислување.Користете дизајн истражувачки методи за да им помогне разбере и empathize со корисниците.... [-]

Магистер по дизајн на производи

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Програмата има воспоставено реноме од светска класа во индустријата, истражувањето и наставата. Имаме силни врски со Велика Британија и глобалната економија на дизајн и нашите тутори соработуваат во истражувачки и индустриски проекти со консултации за глобален дизајн. [+]

Програмата има воспоставено реноме од светска класа во индустријата, истражувањето и наставата. Имаме силни врски со Велика Британија и глобалната економија на дизајн и нашите тутори соработуваат во истражувачки и индустриски проекти со консултации за глобален дизајн.

Достапни средства

University of Dundee задоволство нуди ограничен број на целосно финансирани места за подобни студенти за овој курс. Ова е иницијатива од Шкотскиот фонд за финансирање (SFC) дизајнирана да ги поддржи клучните сектори во економијата на Шкотска за да развие високо ниво на вештини.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2019 Обединетото Кралство Dundee

Подготвува бизнис и не-бизнис дипломирани студенти за широко-базирани и специјализирани кариери во меѓународниот бизнис. [+]

Овој флексибилен курс на University of Dundee е дизајниран да ги ориентира вашите претходни степен квалификација кон кариера во меѓународниот бизнис, управување, финансии, банкарство, сметководство, маркетинг или управување со човечките ресурси. Тоа ви овозможува да изберете област за која сакате да се специјализирате, како и стекнување на преносливи вештини, така што ќе бидете подготвени за голем број потенцијални заработувачки.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис и банкарство

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2019 Обединетото Кралство Dundee

Подготвува бизнис и не-бизнис дипломирани студенти за широко-базирани и специјализирани кариери во меѓународниот бизнис. [+]

Овој флексибилен курс на University of Dundee е дизајниран да ги ориентира вашите претходни степен квалификација кон кариера во меѓународниот бизнис, управување, финансии, банкарство, сметководство, маркетинг или управување со човечките ресурси. Тоа ви овозможува да изберете област за која сакате да се специјализирате, како и стекнување на преносливи вештини, така што ќе бидете подготвени за голем број потенцијални заработувачки.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис и маркетинг

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2019 Обединетото Кралство Dundee

Подготвува бизнис и не-бизнис дипломирани студенти за широко-базирани и специјализирани кариери во меѓународниот бизнис. [+]

Овој флексибилен курс на University of Dundee е дизајниран да ги ориентира вашите претходни степен квалификација кон кариера во меѓународниот бизнис, управување, финансии, банкарство, сметководство, маркетинг или управување со човечките ресурси. Тоа ви овозможува да изберете област за која сакате да се специјализирате, како и стекнување на преносливи вештини, така што ќе бидете подготвени за голем број потенцијални заработувачки.... [-]


Магистер по социјална работа

Студии врз за студентски град Целосна 22 месеци September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Нашиот курс ви нуди можност да учат и практикуваат социјална работа на начин кој ги разбива бариерите меѓу теоријата и практиката. [+]

Магистер по социјална работа е дадено во рамките на Факултетот за образование и социјална работа. Ова го одразува мултидисциплинарниот контекст во кој социјалната работа дејствува како професија.

Целите на курсот се да ви овозможат да:

Работете во партнерство со поединци, семејства, групи, организации и заеднициРабота за социјална правдаДејствува со силен професионален идентитет и компетентно функционира во мултидисциплинарни тимови и поставувањаВежбајте како одговорни и автономни професионалциРаботи со довербаГрупа за негуватели и корисници... [-]

Master

MEd во образованието (водечки учење

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Развивање на напредни критички, аналитички, интердисциплинарни и истражувачки вештини во широк спектар на образовни контексти. Нашиот флексибилен курс може да биде прилагоден на вашите индивидуални интереси. [+]

Нашите мајстор за образование (MEd) е за професионалци со некои настава или образовни искуства. Тој се фокусира на сложените прашања и предизвици на образованието од 21 век.

Во Данди, имаме голем број на експертиза и искуство, вклучувајќи интердисциплинарност (уникатна сила на курсот), лидерство, истражување, вклучување и меѓународно образование. Особено сме заинтересирани да воспоставиме врски меѓу теоријата и практиката.... [-]


Марк (Hons) во архитектурата

Студии врз за студентски град Целосна 5 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Ние едуцираме наменски и прилагодливи архитекти кои се способни креативно да одговорат на барањата на сложена и промена на животната средина. [+]

Оваа 5 годишна програма е професионално акредитирана од ARB / RIBA за дел 1 и дел 2.

Првите три години (дел 1) се дизајнирани да изградат основни знаења и вештини во дизајнот, комуникациите, архитектонската историја / теоријата и одржливата технологија. Секоја година кулминира во еден голем проект за интегриран дизајн кој ги поврзува овие паралелни теми.

Последните две години (дел 2) нудат повеќе можности за избор на студиска програма која одговара на вашите нови интереси како зрели дизајнер. На ниво 4 ќе изберете интегриран проект за дизајн од серија на понудени опции, а исто така ќе изберете тема за "дизајн истражување" која води кон студиски програми за финална година. Овие студија ви даваат можност да развиете индивидуални тези за проекти кои се специјализирани за аспектите на архитектурата кои најмногу ве интересираат.... [-]