University of Southampton

Faculty of Humanities

Introduction

Read the Official Description

Повеќе од 6.500 странски студенти од повеќе од 135 земји избираат да студираат на University of Southampton секоја година. Покрај тоа, имаме врски со универзитети и партнери ширум светот, што не прави вистинска меѓународна институција.

Тука во хуманитарни науки , ние сме фасцинирани од луѓето и нивните активности и достигнувања низ вековите, од праисторијата до современиот ден. Ние сме добро познати за преседан и меѓународно значајни истражувања и едукација во нашите широки дисциплини, од кои повеќето се рангирани во првите десет на британските универзитети .

Знаењето што ги прави луѓето да функционираат е поважно од кога и да е во овие турбулентни времиња. Студирањето за одреден степен во една од нашите дисциплини им нуди на луѓето нови сознанија за човештвото и го поттикнува видот на интелектуалната виталност и креативната енергија што извира од длабока страст за учење и подучување.

Нашиот академски кадар од светска класа им обезбедува на нашите студенти и постдипломци со највисоко ниво на школувањето и поддршката, нивната експертиза секогаш се базира директно на нивните лични истражувања.

Како и да работат во рамките на своите полиња, нашите академици работат заедно низ дисциплини за понатамошно знаење. Ова значи дека субјектите што провоцираат размислување, како што е ропството, може да се испитаат од неколку перспективи за да им дадат на учениците сеопфатна слика за сложените прашања.

Нашите иновативни истражувачки центри ги спојуваат истражувачите за да се фокусираат на широки теми како што се 18 век и средновековни и ренесансни светови. Ние, исто така, е домаќин на уникатниот Институт Паркес за еврејски / не-еврејски односи и библиотеката Parkes, една од најголемите збирки на еврејски архиви во Европа.

Нашите врвни истражувања го информираат нашето учење, кое редовно се препознава како второпласирано во годишниот Национален студентски преглед. Во текот на хуманитарните науки, нашите академски членови на персоналот се пријателски и пристапни; секогаш подготвени да им помогнат и да ги поддржат своите ученици да успеат.

Постдипломски можности за вас

Рангирана во првите 1% од универзитетите во светот (QS World University Rankings 2018), со 200 предавања и повеќе од 90 курсеви за истражување, Саутемптон има светски познати академици и објекти кои ќе ви помогнат да станете најдобри во својата област .

Избор да учат во Саутемптон значи да стане дел од енергична, постдипломски заедница.

Заземете место на врвни, меѓу некои од најталентираните студенти и академици во светот.

Саутемптон е најголемиот град во церемонијалната област Хемпшир на јужниот брег на Англија.

Ние се наоѓаме 75 милји од Лондон; 19 милји од Портсмут и 12 милји од Винчестер. Ние сме само неколку минути од Националниот парк Нова шума, кој е 219 квадратни милји на убави паркови и шуми. Голем дел од југозападниот дел на Хемшир е убава село која се протега во југоисточниот дел на Вилтшир и кон исток од Дорсет. Ние сме исто така многу близу до Стоунхенџ, едно од чудата на светот и најпознатиот праисториски споменик во Европа.

Саутемптон има население од околу 220.000 и е една од најпознатите зелени и пријатни метрополарни области во Велика Британија. Саутемптон има свој аеродром и брзи железнички врски со Лондон и со остатокот од Велика Британија. Се наоѓаме на јужниот брег, ние сме во домот на Карневал Велика Британија и имаме најголеми бродови за крстарење во светот кои не посетуваат редовно.

Саутемптон е исто така дом на Фудбалскиот клуб Саутемптон кој се натпреварува во Премиер Лигата и Ageas Bowl, домот на Крим клуб во Хемпшир.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Graduate Pathways » Гледа Summer courses » Гледа BAs »

Programs

This school also offers:

MA

MA ELT / TESOL студии

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Southampton

Оваа програма обезбедува фокусирана рута за нови професионалци на англиски јазик кои сакаат да развијат напредни знаења и вештини во наставниот план по англиски јазик, педагогија и оценување. Ќе ги изучувате современите пристапи кон наставната програма, оценувањето и педагогијата, со можности да ги следите специјалните интереси, како што е автономијата на учениците и англискиот како меѓународен јазик. Ќе се развие подлабоко разбирање на теоријата и практиката на наставата по англиски јазик и стекнување на вештини потребни за да се оспори сегашната професионална пракса, да иновираат и да преземат голем број на лидерски улоги во наставата по англиски јазик. [+]

Оваа програма обезбедува фокусирана рута за нови професионалци на англиски јазик кои сакаат да развијат напредни знаења и вештини во наставниот план по англиски јазик, педагогија и оценување. Ќе ги изучувате современите пристапи кон наставната програма, оценувањето и педагогијата, со можности да ги следите специјалните интереси, како што е автономијата на учениците и англискиот како меѓународен јазик. Ќе се развие подлабоко разбирање на теоријата и практиката на наставата по англиски јазик и стекнување на вештини потребни за да се оспори сегашната професионална пракса, да иновираат и да преземат голем број на лидерски улоги во наставата по англиски јазик.... [-]


MA англиски литературни студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Southampton + 1 more

Магистер по англиски литературни студии ќе ви даде можност да ги следите книжевните теми и жанрови од широк избор на автори и периоди: од Шекспир, Џејн Остин и фикција од Википедија на викториската култура за печатење, модернизми и модерности, литература и право, Литературата на холокаустот и постколонијалните светски литератури. [+]

Магистер по англиски литературни студии ќе ви даде можност да ги следите книжевните теми и жанрови од широк избор на автори и периоди: од Шекспир, Џејн Остин и фикција од Википедија на викториската култура за печатење, модернизми и модерности, литература и право, Литературата на холокаустот и постколонијалните светски литератури.

Програмата може да се земе во текот на една година со полно работно време или две години со скратено работно време.... [-]


М-р филмски и културен менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Southampton + 1 more

На почетокот на 21 век, културниот сектор играше сè позначајна улога во јавните политики; политички, социјално и економски. Културните индустрии, како што е филмската индустрија, сега се посебно внимание на ова внимание поради нивниот потенцијал да го премости јазот помеѓу културата и трговијата, односно нивниот капацитет истовремено да го зајакнат културниот живот и да генерираат богатство. Во овој контекст, постои силна свест за важноста на професионализмот во културниот менаџмент. М-р филмски и културен менаџмент е наменета за студентите кои сакаат да се комбинираат студија за филм на постдипломски студии со познавање на културниот менаџмент. Овој курс обезбедува рамка преку која може да се анализира и разбере современиот културен сектор; таа ја сместува филмската индустрија во тој контекст и во исто време обезбедува теоретски познавања на филмот и неговите индустриски димензии. [+]

На почетокот на 21 век, културниот сектор играше сè позначајна улога во јавните политики; политички, социјално и економски. Културните индустрии, како што е филмската индустрија, сега се посебно внимание на ова внимание поради нивниот потенцијал да го премости јазот помеѓу културата и трговијата, односно нивниот капацитет истовремено да го зајакнат културниот живот и да генерираат богатство. Во овој контекст, постои силна свест за важноста на професионализмот во културниот менаџмент.... [-]


М-р филмски студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Southampton + 1 more

Филмски студии на University of Southampton се добро воспоставени, бидејќи се работи 15 години. Програмата р е солидна и предизвик степен разбира, една од најкарактеристичните карактеристики на програмата е нејзиниот акцент на транснационалните и глобалните перспективи на кино. Програмата ја учат научници од меѓународна положба и има извонреден рекорд за истражување и објавување, вклучувајќи ги и врвните табели за најдобар филмски оддел во Велика Британија во Гардијан и за истражување во националната истражувачка проценка за 2009 година (под европски студии). [+]

Филмски студии на University of Southampton се добро воспоставени, бидејќи се работи 15 години. Програмата р е солидна и предизвик степен разбира, една од најкарактеристичните карактеристики на програмата е нејзиниот акцент на транснационалните и глобалните перспективи на кино. Програмата ја учат научници од меѓународна положба и има извонреден рекорд за истражување и објавување, вклучувајќи ги и врвните табели за најдобар филмски оддел во Велика Британија во Гардијан и за истражување во националната истражувачка проценка за 2009 година (под европски студии).... [-]


М-р филозофија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Southampton + 1 more

Магистер по филозофија обезбедува основа за напредни работа во филозофијата. Тој е дизајниран да ги задоволи и оние кои имаат интерес да направат магистерски труд за себе и за оние кои имаат намера да продолжат да продолжат со д-р. Оваа програма ќе ви овозможи да се здобијат со темелна обука во вештини за истражување, заедно со детално проучување на централните дела на филозофијата. Ќе имате можност да избирате од широк опсег на опции кои ги опфаќаат одредени области и посебни филозофи. Можете да изберете свој Pathway или да го прилагодите пристапот кон вашите студии. [+]

Магистер по филозофија обезбедува основа за напредни работа во филозофијата. Тој е дизајниран да ги задоволи и оние кои имаат интерес да направат магистерски труд за себе и за оние кои имаат намера да продолжат да продолжат со д-р. Оваа програма ќе ви овозможи да се здобијат со темелна обука во вештини за истражување, заедно со детално проучување на централните дела на филозофијата. Ќе имате можност да избирате од широк опсег на опции кои ги опфаќаат одредени области и посебни филозофи. Можете да изберете свој Pathway или да го прилагодите пристапот кон вашите студии.... [-]


Магистер по англиски јазик настава

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Southampton + 1 more

Магистер по англиски јазик настава (ELT) е пост-искуство програма која обезбедува наставниците по англиски како странски јазик (EFL) од Велика Британија и во странство со можност да размислуваат за нивното професионално искуство, да развијат подлабоко разбирање на теоријата и практиката на Предавања по англиски јазик и стекнување на вештини и компетенции потребни за лидерски улоги во ELT. [+]

Магистер по англиски јазик настава (ELT) е пост-искуство програма која обезбедува наставниците по англиски како странски јазик (EFL) од Велика Британија и во странство со можност да размислуваат за нивното професионално искуство, да развијат подлабоко разбирање на теоријата и практиката на Предавања по англиски јазик и стекнување на вештини и компетенции потребни за лидерски улоги во ELT.... [-]


MSc

М-р бизнис и управување со наследство

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Southampton

Индустријата за наследство е главен и растечки придонесувач за глобалната економија, при што вработува зголемен број на менаџери на квалификувано наследство. Овој степен нуди наменска курикулум за развој на база на знаење и вештини потребни од двете дисциплини на бизнис и археологија за да се овозможи ефикасно управување со светското наследство. Како студент на оваа програма ќе бидете водени преку модули за да го развиете вашето разбирање на економските и правните принципи во кои управувањето со наследството функционира низ целиот свет, од музејските презентации до презентациите на сајтот и како наследството ги обликува националните идентитети. Ова ќе се совпадне со образованието во теоријата и практиката на оценување, зачувување, презентирање и ублажување на влијанието на развојот врз нашето заедничко наследство. Вашите деловни вештини ќе се развиваат во финансиите, маркетингот, проектите и управувањето со ризиците за да обезбедат широка база погодна за работа во јавниот (владиниот) и приватниот сектор. Дипломирани студенти од оваа програма ќе бидат прилагодени да работат во широк спектар на бизнис и менаџмент улоги во наследство, туризам и градежништво. [+]

Индустријата за наследство е главен и растечки придонесувач за глобалната економија, при што вработува зголемен број на менаџери на квалификувано наследство. Овој степен нуди наменска курикулум за развој на база на знаење и вештини потребни од двете дисциплини на бизнис и археологија за да се овозможи ефикасно управување со светското наследство. Како студент на оваа програма ќе бидете водени преку модули за да го развиете вашето разбирање на економските и правните принципи во кои управувањето со наследството функционира низ целиот свет, од музејските презентации до презентациите на сајтот и како наследството ги обликува националните идентитети. Ова ќе се совпадне со образованието во теоријата и практиката на оценување, зачувување, презентирање и ублажување на влијанието на развојот врз нашето заедничко наследство. Вашите деловни вештини ќе се развиваат во финансиите, маркетингот, проектите и управувањето со ризиците за да обезбедат широка база погодна за работа во јавниот (владиниот) и приватниот сектор. Дипломирани студенти од оваа програма ќе бидат прилагодени да работат во широк спектар на бизнис и менаџмент улоги во наследство, туризам и градежништво.... [-]


Магистер археологија

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Southampton

Оваа програма е Pathways базирана на истражување степен, со силен акцент на развивање на вештини и specialisms во високото археолошки пракса, Palaeoanthropology или Bioarchaeology. Можете да изберете да се фокусирате на една од овие области, или алтернативно, можеби ќе сакате да стекнете широк спектар на вештини во овие специјализации. [+]

Оваа програма е Pathways базирана на истражување степен, со силен акцент на развивање на вештини и specialisms во високото археолошки пракса, Palaeoanthropology или Bioarchaeology. Можете да изберете да се фокусирате на една од овие области, или алтернативно, можеби ќе сакате да стекнете широк спектар на вештини во овие специјализации.

Ќе се ангажирате со практични археолошки материјали и ситуации во реалниот свет, вклучувајќи можности за соработка со голем број заинтересирани страни и партнери во археолошкиот сектор преку професионално сместување. Со овие средства ќе стекнете вештини за стручно вработување или последователни докторски студии. Вашата програма ќе биде вградена во специфичната истражувачка култура во Саутемптон, со светска класа експертиза, разновидна практика и контакти со комерцијалната средина и секторот на наследство.... [-]


Master

MMus Music (изведба)

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Southampton

Ние нудиме широка MMus програма со три Pathways : музикологија, перформанси и состав. Сите три Pathways можат да се користат како професионална обука за себе, или како подготовка за докторски студии. Студентите во нашата MMus програма имаат корист од интензивна едно-на-еден настава со водечки светски експерти во музичката историја, културни студии за музика, студии за изведба и анализи; интернационално забележани изведувачи со активна кариера со соло и ансамбл; и истакнати композитори на современа уметност музика, електронска музика, медиумска музика (вклучувајќи филмска, телевизиска и видео игра музика) и џез. [+]

Ние нудиме широка MMus програма со три Pathways : музикологија, перформанси и состав. Сите три Pathways можат да се користат како професионална обука за себе, или како подготовка за докторски студии. Студентите во нашата MMus програма имаат корист од интензивна едно-на-еден настава со водечки светски експерти во музичката историја, културни студии за музика, студии за изведба и анализи; интернационално забележани изведувачи со активна кариера со соло и ансамбл; и истакнати композитори на современа уметност музика, електронска музика, медиумска музика (вклучувајќи филмска, телевизиска и видео игра музика) и џез.... [-]