University of Ulster, Faculty of Business and Management

Introduction

Read the Official Description

курсеви Овој факултет се групирани во три, национално определена, предметни области: сметководство, бизнис и менаџмент и угостителство, туризам и одмор. На Агенцијата за обезбедување квалитет (QAA) е добитник на факултет е "одлична" оценка (со совршен резултат од 24 од вкупно 24) во бизнис и менаџмент, во предметната област опфаќа поголемиот дел од курсот обезбедување на Факултетот. Слично на тоа, на Факултетот доби "одлична" оценка за угостителство, туризам и одмор. Во ноември 2003 година, QAA е Развојна Ангажирање потврди еквивалентен оценка за предметната област на сметководство. Следствено, во услови на настава, на Факултетот самоуверено да докажете, врз објективна основа, дека тоа е водечки квалитет benchmarked центар за бизнис образование во Ирска, ставајќи ја меѓу најдобрите во поширок контекст британските острови. Во однос на целта, квалитетот benchmarked истражување критериуми, во 2001 година, бизнис и менаџмент истражување за оценка вежба редовите на Универзитетот во Алстер придонес во оваа област во 3А, што покажува дека над 75% од своите истражувања на националниот совршеност.

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Online MSc » Гледа Graduate Diplomas » Гледа 1-year MBAs » Гледа Diplomas » Гледа курс »

Programs

This school also offers:

MSc

Диплома на м-р агро-храна за развој на бизнисот

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години September 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 3 more

Примарна цел на овој курс е да го додадете значајна вредност на учесници од земјоделско-прехранбената индустрија, во домашните и меѓународните пазари, преку развој на стратешки маркетинг и иновација размислување во земјоделско-прехрамбените контекст. [+]

Примарна цел на овој курс е да го додадете значајна вредност на учесници од земјоделско-прехранбената индустрија, во домашните и меѓународните пазари, преку развој на стратешки маркетинг и иновација размислување во земјоделско-прехрамбените контекст. Таквите размислување ќе се развиваат на концептуални и практични нивоа и за неодамнешните маркетинг дипломирани студенти и дипломирани студенти од други дисциплини кои можат да покажат соодветна камата и / или компетентност во агро-бизнисот со храна. Програмата е посебно важно за оние менаџери кои веќе работат во агро-прехранбената индустрија во земјата и странство кои имаат специфичен интерес во маркетинг, иновациите и претприемништвото. Развој на знаење, интелектуални квалитети, професионални и преносливи вештини, заедно со се карактеризира со меѓународна перспектива за стратешки маркетинг и иновации прашања, ќе им овозможат на учесниците за средно ниво на менаџмент и на повисоки назначувања во текот на земјоделско-прехрамбените синџирот на снабдување дома и во странство. Програмата е развиена во соработка со високи менаџери и клучните политички одлуки од Северна Ирска (BG) и на Соединетите Американски Држави (САД) земјоделско-прехрамбените бизнис секторот, како и водечките маркетинг и претприемништво академици од целиот свет. Учесниците се очекува успешно да заврши осум основни модули за доделување на диплома за постдипломски студии и оние кои сакаат да се заврши на м-р ќе се бара исто така да се заврши применета земјоделско-прехрамбените бизнис проект. Основни модули: Принципи на маркетинг на храна, однесување на потрошувачите и пробивање на пазарот, поттикнување на иновации и претприемништво, лидерство, Меѓународниот агро-бизнис стратегија храна, храна Менаџмент на снабдувачки синџири, Современи проблеми во прехранбената Маркетинг и агро-бизнис и... [-]

Диплома на м-р бизнисот и информатичката иновации

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2018 Обединетото Кралство Coleraine Antrim Londonderry Belfast + 4 more

На управување на иновации е со површина од витално значење за развојот на бизнисот и конкуренцијата и има клучна улога во развојот на модерната технолошката база на единиците на локалната регионалната економија. [+]

Програмата

На управување на иновации е со површина од витално значење за развојот на бизнисот и конкуренцијата и има клучна улога во развојот на модерната технолошката база на единиците на локалната регионалната економија. Оваа уникатна секако е развиена за да се задоволи побарувачката на пазарот за дипломирани студенти способен за управување информации иновациите во контекст на бизнисот, а особено е-бизнис. ... [-]


Диплома на м-р иноваторство и претприемништво

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години January 2019 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 3 more

На иновациите и претприемништвото програма е наменета за менаџери кои се принудени да бидат шампиони во промени и потребата креативно учење, да го остварат својот потенцијал. [+]

Програмата Претприемништво се занимава со креирање на економски или социјални вредност во контекст на било кој тип на организација. Вредност е создадена преку идентификување на можности и искористување на тие можности преку систематско иновации. На иновациите и претприемништвото програма е наменета за менаџери кои се принудени да бидат шампиони во промени и потребата креативно учење, да го остварат својот потенцијал. Тоа се базира на експертиза на водечките експоненти на управување и развој на Универзитетот во Алстер и Соединетите Американски Држави, судот за број еден универзитет за образованието за претприемништво, во САД. Курсот може да биде достапна на други локации врз основа на побарувачката. Траење и Начин на Публика Диплома на постдипломски студии започнува во јануари секоја година и се состои од осум основни модули донесено над осумнаесет месеци. Еден модул е ​​дадено во Соединетите Американски Држави. На магистерски степен се состои од диплома и дополнителни дисертација проект завршен во текот на шест-месечен период. Севкупно целосната програма може да биде завршен за две години. Услови за влез Менаџерите треба нормално да имаш диплома во било која дисциплина или еквивалентно на сметководствени / професионални квалификации образование, и да имаат најмалку три години работно искуство. Тие исто така треба да биде во позиција да влијае на развој на бизнисот преку организациски промени, за можностите на пазарот или технолошки експлоатација. Менаџерите кои не ги исполнуваат овие барања, но имаат исклучителни определба, искуство и / или алтернатива квалификации се добредојдени да разговараат за нивните потреби со програмата режисер. Структура и содржина Програмата се состои од... [-]

Диплома на м-р меѓународниот бизнис

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2018 Обединетото Кралство Londonderry Coleraine Antrim Belfast + 4 more

На Диплома за меѓународен бизнис во беше прва од ваков вид во Ирска и беше развиен за решавање на брзо проширување на полето на меѓународниот бизнис. [+]

Програмата

На Диплома за меѓународен бизнис во беше прва од ваков вид во Ирска и беше развиен за решавање на брзо проширување на полето на меѓународниот бизнис. Курсот има за цел да им овозможи на студентите да се здобијат со познавање и на макро и микро контексти на меѓународниот бизнис, и е дизајниран да им овозможи на студентите да се здобијат, развива и да се интегрираат на меѓународниот бизнис теорија, како и развивање на вештини за да потоа се применува оваа во однос на меѓународниот бизнис пракса. Мајсторите дисертација дава можност да се замисли, дизајн и имплементација на задоволително голем истражувачки проект во рамките на широк предметната област на меѓународниот бизнис. ... [-]


Диплома на м-р управување со хумани ресурси

Студии врз за студентски град Дел-студии 1 година August 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 3 more

Овие предмети ги исполнуваат професионални обуки и развој на потребите на оние кои се во почетокот на дел од својата кариера во персонал администрација, обука или индустриски односи. [+]

Овие предмети ги исполнуваат професионални обуки и развој на потребите на оние кои се во почетокот на дел од својата кариера во персонал администрација, обука или индустриски односи, но исто така се дизајнирани како средство со кое се искусни менаџери на високи може да го обновите своето знаење и да ги пласираат своите искуства во рамките на теоретски перспективи.

Услови за влез ... [-]


Диплома на маркетинг и претприемништво

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 4 more

На PGDip / Велика Британија и претприемништво е иновативен и уникатен. Тоа е академски предизвик и стратешки релевантни програма во напредни маркетинг студија, со посебен акцент на претприемништвото. [+]

Програмата На PGDip / Велика Британија и претприемништво е иновативен и уникатен. Тоа е академски предизвик и стратешки релевантни програма во напредни маркетинг студија, со посебен акцент на претприемништвото. Програмата е карактеристична за истражување на водечките компании за размислување од научни извори, заедно со исхрана богата со практичната примена на маркетинг и претприемништво. На програмата е дизајниран во врска со високи претставници на маркетинг директори од индустријата, како и локални претприемачи. Се обраќа на стратешки императив дека компаниите мора да стане уште фокусира на можностите што се појавуваат низ претприемништвото и претприемачките размислување. Ова може да има доста влијание врз студентите. Мајкл Џенкинс е завршување на програмата заедно со воспоставување на деловниот потфат. Неговиот и трчање атлетска опрема франшиза во Белфаст е најдобар вршење продавница во синџирот во Велика Британија. "Моето учество во програмата Магистер е на Универзитетот во Алстер ме направи прашање и предизвик начинот на кој јас пристап мојот бизнис. Јас сум сега на размислување на многу поголеми размери. Речиси секоја класа и модул правам има силна врска со мојот бизнис. " Студентите се обврзуваат осум модули за завршување на PGDip а потоа дисертација за на маркетинг и претприемништво. Модули вклучуваат: Маркетинг и истражување принципи, Е-маркетинг, Претприемачки маркетинг во пракса, Лидерство и Менаџмент, Маркетинг Макро, маркетинг менаџмент, развој на претпријатијата, и Дисертација развој. Услови за влез Кандидатите кои вообичаено треба да поседуваат соодветни втора класа почести степен, или подобро, или еквивалентно квалификација. Тие исто така мора да поседува ниво на англиски јазик прифатлив за компетентност на Универзитетот. Носителите... [-]

м-р подобрување на бизнис

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години September 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 3 more

Курсот е дизајниран за голем број на менаџери во приватниот, јавниот и комерцијалниот сектор, пред се на средината на повисокото ниво на управување. [+]

Темпото на промени во глобалната бизнис заедница продолжува да се создаде потребата за значителни оперативни подобрувања. Овој курс има за цел да развие лекари кои ќе бидат способни да прават значајни придонеси во областа на бизнисот, а со тоа подобрување на бизнис перформансите внатре и надвор од нивните организации. Практично знаење и експертиза стекнато ќе биде врз основа на звук теоретските концепти, од кои треба да се појават на учењето на заедницата на дипломирани студенти, кои ќе имаат значително подобрени вештини во подобрување на бизнис. Поважно, курсот ќе плаќаат силна внимание на луѓето поврзани со прашањата на управување со промени и лидерство. Курсот е дизајниран за голем број на менаџери во приватниот, јавниот и комерцијалниот сектор, пред се на средината на повисокото ниво на управување. Сите кандидати треба да бидат во постојан вработување и, колку што е можно, се очекува да остане во работен однос (иако не се со ист работодавачи) во текот на времетраењето на курсот. Курсот се состои од осум научи модули: подобрување на бизнис стратегии, лидерство и промени; бизнис процесот на подобрување; клучните мерки; луѓе и резултати; клиент синџирот на снабдување, информации, знаење и учење и организација, истражување и решавање на проблеми методи; плус дисертација ( во куќата на решавање на проблемите проект кој ќе се обиде да одговори на прашањето / проблемот со потенцијал за мерливи оперативно подобрување). Особено на курсот ќе: ... [-]


Магистер на извршната власт во водство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 4 more

Магистрирал на Извршниот раководството е повеќе од една академска програма на студии и стекнување знаења. Тоа е личен и професионален пат кон совршеност во водечките луѓе и организации. [+]

Програмата

Колективните карактеристики на луѓето е основниот двигател на успех во сложени и конкурентни денешниот бизнис средина. Висока вршење на организации препознае критичната важност на лидерство. Тоа е клучот за отклучување на човечкиот потенцијал и доставување на бизнис резултати. Тоа е средство со кое организации обезбеди и одржување на нивната конкурентност. Тој е средство преку кое тие создале и фаќање вредност. Корелацијата помеѓу организациските перформанси и лидерство е неприкосновен. Промени во работни навики и опкружувања да доведе до невиден барањата на денешните лидери. ... [-]


Магистер на меѓународен туризам и менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Обединетото Кралство Belfast Coleraine Antrim Londonderry + 4 more

Целта на Мастер (р) Меѓународен туризам и менаџмент е да го вклучите познавање на вештини, и способност за, туризам и менаџмент. [+]

Програмата

Целта на Мастер (р) Меѓународен туризам и менаџмент е да го вклучите познавање на вештини, и способност за, туризам и менаџмент. Овој курс ќе ви овозможи да се стекне разбирање на политиката, стратегијата и раководството аспекти на меѓународни хотели и туризмот. Тој е дизајниран да обезбеди кохерентно академски алатка за студентите кои ќе се истражуваат на агрегат средина во која меѓународни хотели и туристички работи. Силниот применат димензија на оваа програма ќе им овозможат на дипломирани студенти со знаења за понатамошно подобрување на нивните аспирации кариера во рамките на хотелот и туризмот. ... [-]


постдипломски диплома / м-р во напредна сметководство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година August 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 4 more

Целта на курсот е да развие високо ниво на вештини, разбирање и лидерски способности неопходни за да влезат во кариера во професионалната сметководствена работа и да добијат подлабоко разбирање на современите проблеми и проблеми со кои се соочуваат сметководителите и бизнис професионалците. [+]

Целта на курсот е да развие високо ниво на вештини, разбирање и лидерски способности неопходни за да влезат во кариера во професионалната сметководствена работа и да добијат подлабоко разбирање на современите проблеми и проблеми со кои се соочуваат сметководителите и бизнис професионалците. Мастер елемент на курсот ќе им овозможи на студентите да ги развиваат своите студии понатаму со барајќи од нив да ја заврши истражувањето дисертација. Постојат голем број на јадро и опционални модули и од студентите се очекува успешно да заврши осум за диплома за постдипломски студии и осум плус дисертација за магистер. Основни предмети вклучуваат ревизија и професионална етика; управување со сметководство; бизнис финансии; финансиско сметководство; оданочување; и професионални компјутерски базирани системи. Постојат четири основни модули во Семестар I и два основни модули плус два изборни модули во Семестар II. Изборни предмети можат да бидат избрани од голем број релевантни постдипломски модули кои веќе ги нуди Факултетот, на пример, истражувачки методи; стратегија и маркетинг менаџмент; и е-трговија. Нормално ќе се очекува да успешно ги завршите методите за истражување пред избор пред да се запишете на дисертацијата. [-]

Master

мајстори во бизнис студии

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Antrim Coleraine Londonderry Belfast + 3 more

На МБС е наменета за неодамна дипломираните студенти, пред се на не-бизнис сродни дисциплини кои се стремат кон управување со кариера и кои се привлечени од постдипломски курс кој нуди баран квалификација во комбинација со практични менаџерски искуство. [+]

Мајсторите за бизнис студии (MBS) се базира на постоечките знаења и вештини на дипломците со воведување на основите на бизнис и менаџмент. Курсот е фокусиран на опремување на студентите со основите на бизнисот и финансиите за да им се овозможи да градат успешна кариера. Клучниот елемент на курсот е нејзиниот практичен фокус, што се демонстрира во 13-неделен менаџмент, каде што учениците работат заедно со компанија како дел од нивните студии. На МБС е наменета за неодамна дипломираните студенти, пред се на не-бизнис сродни дисциплини кои се стремат кон управување со кариера и кои се привлечени од постдипломски курс кој нуди баран квалификација во комбинација со практични менаџерски искуство. Во прилог на академска содржина на курсот, една од клучните карактеристики на МБС е дека ги подготвува студентите со практични вештини потребни за кариера во управувањето. Вештини како: Способноста да се комуницира сочувствително во различни медиуми Способноста да се дискутираат прашањата за управување критички, рационално и убедливо потоа да се презентираат и да се имплементираат заклучоци врз основа на ригорозни анализи Способноста да се применат знаења и вештини стекнати на курсот во организациските контексти Интерперсонални и тимски вештини кои се белег на ефикасно управување ... [-]