University of Strathclyde Business School

Introduction

Read the Official Description

EFMD Equis Accredited

Стратклајд бизнис школа (SBS) има долга историја и горд на се иновативни бизнис училиште - и дел од водечките технолошки универзитет - со "корисни учење" во своето срце. SBS беше именуван Бизнис школа на годината на доделувањето на наградите Тајмс високото образование 2016 објавен во ноември. Наградата беше направен во признавањето на иновативни и претприемачки став на бизнис школа и неговата целокупна "извонредни" перформанси.

Стратклајд е трикратен акредитирани бизнис училиште, една од само 77 во светот и првиот бизнис училиште во Шкотска да биде трокреветни акредитирани, држејќи акредитација од страна на меѓународни тела, AMBA, AACSB и EQUIS. Во прилог на тројна акредитација. Тоа е исто така прв во Европа факултет на Универзитетот треба да се додели лиценца за работа МБА програма во Обединетите Арапски Емирати.

предмет одделенија на училиштето и специјализирани единици соработуваат за да се обезбеди динамична, целосно заоблени и разновидна програма на специјалистички и интердисциплинарни постдипломски студии.

предводник на МБА програмата на училиштето е достапен надвор од Велика Британија од 1988 година, со илјадници учесници МБА сега дипломира разбира, и многу други во моментов студираат во сопствената земја. Програмата има многу студиски насоки, но ние се нагласи пристап на нашите "еден МБА. Извршниот МБА ќе учат преку еден од нашите меѓународни центри е иста програма како што ќе учат во Глазгов, а академиците кои доставуваат основни елементи на програмата во вашата земја исто така, дава на МБА во Глазгов.

Програмата формат е посебно дизајниран за зафатени директори, кои треба да се комбинираат кариера и семејни обврски со барањата на МБА студии. Флексибилноста на пристап на скратено работно време им овозможува на учесниците да дипломираат во рок од две години. Сепак, студијата може да се шири во текот на подолг период, ако е потребно, до максимум од шест години.

На Стратклајд МБА е понуден на скратено работно време, преку нашите меѓународни центри во:

Бахреин Дубаи и Абу Даби Грција Малезија Оман Сингапур

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Part time MBAs » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

MSc International Marketing

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Програмата ви овозможува да се развие напредна-ниво на академска стручност во меѓународниот маркетинг. Ќе се стекнат со технички и лични вештини за да работат во различни области на динамичен и конкурентен меѓународни средини.

Курсот има широк избор на изборни предмети; многу вклучуваат меѓународни димензии, како одраз на сегашните разновидност во глобалните маркетинг практика. Курсот има многу карактеристики на додадена вредност, вклучувајќи но не ограничувајќи се на:... [-]


м-р / PGDip во квантитативна финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

На глобално ниво, финансиски инструменти, производи и софтвер се повеќе се сложени и софистицирани. Има побарувачка на пазарот свесни дипломирани студенти кои можат да покажат разбирање на математичките модели кои се користат во овие производи. [+]

Зошто овој курс?

На глобално ниво, финансиски инструменти, производи и софтвер се повеќе се сложени и софистицирани. Има побарувачка на пазарот свесни дипломирани студенти кои можат да покажат разбирање на математичките модели кои се користат во овие производи.

М-р во квантитативна финансии - иновативен крос-факултет сојуз помеѓу бизнис школа Стратклајд и на Факултетот за наука - е развиена за да одговори на овие потреби. Курсот е дизајниран така што студентите кои имаат силна способност за математика, статистика и компјутери, но кои не ги проучувале овие теми во детали во нивниот прв степен може да се научат потребните вештини да се движат во финансиската индустрија.... [-]


м-р во глобалниот менаџмент на енергија (ГЕМ)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24  August 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

М-р во Глобал управување со енергијата (ГЕМ) е интензивна текот цел да се произведуваат идните лидери во областа на енергетиката. [+]

Зошто овој курс?

М-р во Глобал управување со енергијата (ГЕМ) е интензивна текот цел да се произведуваат идните лидери во областа на енергетиката. Глобалниот енергетски систем е во процес на брзите промени и тоа:

ескалацијата на побарувачката ограничувања на испораките зголемените цени на енергија регулаторните притисоци за намалување на емисиите на јаглерод сменетата демографија и шеми на користење и снабдување со енергија ... [-]

м-р во инвестиции и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Магистерски степен во инвестиции и финансии е наменета за оние кои имаат намера да се развие кариера во областите како што се безбедноста анализа, портфолио анализа и управување со инвестиции. [+]

Зошто овој курс?

Магистерски степен во инвестиции и финансии е наменета за оние кои сакаат да се развие кариера во областите како што се безбедноста анализа, портфолио анализа и управување со инвестиции.

Овој курс обезбедува со ригорозни образование во теоријата на финансии. Исто така го вклучува различни техники и аналитички алатки кои се користат од страна на инвестициски професионалци во практичната одлучување.... [-]


м-р во управување со човечките ресурси (полно работно време)

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Магистер по Управување со хумани ресурси е една година, со полно работно време програмата. Тоа е за оние од вас кои имаат за цел да се продолжи кариера во областа на управување со човечките ресурси. [+]

Зошто овој курс?

Магистер по Управување со хумани ресурси е една година, со полно работно време програмата. Тоа е за оние од вас кои имаат за цел да се продолжи кариера во областа на управување со човечките ресурси. Мешањето на теорија и пракса, оваа програма ви нуди можност за во-длабочината на студија на организации и управување на работата. Тоа ви овозможува да работат во насока на професионално ниво на членство на Институтот за кадри и развој (CIPD).... [-]


М-р во човечките ресурси и управување со меѓународни

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Во овој со полно работно време на програмата, студентите ќе учат за управување со предизвици со кои се соочуваат глобалните организации, со посебен акцент на привлекување, управување и развој на луѓе. [+]

Зошто овој курс?

Во оваа полно работно време програмата, студентите ќе учат за управување со предизвици со кои се соочуваат глобалните организации, со посебен акцент на привлекување, управување и развој на луѓе.

Во програмата се среќаваат врвни стипендија за глобален бизнис менаџмент и меѓународни управување со човечките ресурси за да се обезбеди нарачана учење приспособено за студентите кои бараат да ги извршуваат високи улоги кои имаат силен елемент "управување со луѓе.... [-]


М-р Глобална одржливи градови

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци August 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Оваа иновативна програма се фокусира на справување со големите урбани можности и проблеми. Овој курс обезбедува со вештини и разбирање да стане лидер во дизајнот и испорака на одржливи стратегии градот. [+]

Зошто овој курс?

Оваа иновативна програма се фокусира на справување со големите урбани можности и проблеми.

Овој курс обезбедува со вештини и разбирање да стане лидер во дизајнот и испорака на одржливи стратегии градот.

Повеќе од половина од светската популација сега живеат во градови. Постигнување на одржлив фјучерси за урбани центри се загрижувачки. Ќе се развие целосно разбирање на тоа како градовите работат и се здобијат со алатки за да се:... [-]


М-р за управување со проекти и иновации

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Зошто овој курс?

На значителен јаз во знаење и вештини потребни за управување со иновативни и трансформациски проекти, а предвидениот глобалната побарувачка за дипломирани студенти кои се способни да се справат со идните предизвици, го прави потенцијалните можности за вработување на дипломирани студенти на нашите нови р за управување со проекти и иновации, навистина извонредни.... [-]


М-р применета економија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Ќе дознаете сите на основните принципи на економска анализа. Вие исто така ќе се стекнат со вештини за примена на увид добиени од овие принципи во одреден контекст. [+]

Зошто овој курс?

Ќе дознаете сите на основните принципи на економска анализа. Вие исто така ќе се стекнат со вештини за примена на сознанија добиени од овие принципи во конкретниот контекст, како што се:

стекнување и анализа на информации поддршка на донесување одлуки решавање на проблем креирањето на политиката во приватниот и јавниот сектор, организации

Курсот е погоден за оние кои имаат намера да се развие својата кариера во областите како што се економијата, банкарството, енергетиката, централната и локалната власт, добротворни организации и управување.... [-]


м-р туризам маркетинг менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Програмата М-р туризам маркетинг менаџмент програма нуди полн вовед во менаџмент на маркетинг во рамките на меѓународната туристичка индустрија и да се подготвува со потребните знаења и вештини барани од страна на водечките организации низ целиот свет. [+]

Прва или втора класа Достигнувања степен, или еквивалент во странство. Владеење на англискиот јазик на ИЕЛТС 6.5 минимум.

Пред-мајстори Подготовка на курсот

Програмата pre-мајстори е курс за странски студенти (кои не се во ЕУ / Велика Британија), кои не ги исполнуваат условите за магистерска диплома на Универзитетот во Стратклајд влез подготовка. Пред-Мастер програма обезбедува прогресија на голем број на степен опции.... [-]


м-р управување со човечките ресурси (Оман)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци August 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Целта на магистер по Управување со хумани ресурси е да обезбеди хумани ресурси професионалци и оние кои сакаат да работат во оваа област со алатки за да работат ефективно во рамките на овој брзо менување на животната средина. [+]

Зошто овој курс?

Ефикасно управување на вработените во приватниот и јавниот сектор е клучен за идниот успех на Омански економија.

Оман се соочува со брз трансформација во својата работна сила, под влијание на технолошката и генерациски промени и произлезено од политиките дизајнирани да се зголеми присуството на Omanis на сите нивоа на работното место.

Целта на магистер по Управување со хумани ресурси е да обезбеди хумани ресурси професионалци и оние кои сакаат да работат во оваа област со алатки за да работат ефективно во рамките на овој брзо менување на животната средина.... [-]


м-р финансии и управување со

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Разликување на себе си во преполн пазар дипломиран работа е од клучно значење, без разлика во која земја ќе изберат да работат во. А постдипломски бизнис обука која има целосно преносливи вештини во различни организации, како и преку меѓународните граници, е од клучно значење дека диференцијација. [+]

Зошто овој курс?

Разликување на себе си во преполн пазар дипломиран работа е од клучно значење, без разлика во која земја ќе изберат да работат во. А постдипломски бизнис обука која има целосно преносливи вештини во различни организации, како и преку меѓународните граници, е од клучно значење дека диференцијација.

Ако сте во потрага за да се развие вашето знаење на финансии и управување со истовремено пред да се одлучите на вашиот прв професионален бизнис улога, а потоа м-р финансии и менаџмент е курс за вас. Или, ако сте дипломиран со некои бизнис искуство, оваа обука ќе се обезбеди можност за вас и понатаму да напредува на вашата кариера во финансиите и / или управување со улога во врска.... [-]


м-р финансии и управување со

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Ако сте во потрага за да се развие вашето знаење на финансии и управување со истовремено пред да се одлучите на вашиот прв професионален бизнис улога, а потоа м-р финансии и менаџмент е курс за вас. Или, ако сте дипломиран со некои бизнис искуство, оваа обука ќе се обезбеди можност за вас и понатаму да напредува на вашата кариера во финансиите и / или управување со улога во врска. [+]

Зошто овој курс?

Разликување на себе си во преполн пазар дипломиран работа е од клучно значење, без разлика во која земја ќе изберат да работат во. А постдипломски бизнис обука која има целосно преносливи вештини во различни организации, како и преку меѓународните граници, е од клучно значење дека диференцијација.

Ако сте во потрага за да се развие вашето знаење на финансии и управување со истовремено пред да се одлучите на вашиот прв професионален бизнис улога, а потоа м-р финансии и менаџмент е курс за вас. Или, ако сте дипломиран со некои бизнис искуство, оваа обука ќе се обезбеди можност за вас и понатаму да напредува на вашата кариера во финансиите и / или управување со улога во врска.... [-]


Магистер по економија и финансии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Магистер по економија и финансии беше лансиран во 2014/15. Целта на програмата е да се произведуваат високо квалификувани професионалци, кои може да анализира, се разбере и објасни комплексните економски и финансиски проблеми кои се јавуваат во еден глобализиран свет. [+]

Зошто овој курс?

Разбирање на интеракцијата помеѓу дисциплини за економија и финансии, е сега од клучно значење за разбирање на светот во кој живееме. Обука во овие предмети е од суштинско значење за оние кои сакаат да работат во јавниот или во приватниот сектор, како економисти, аналитичари или советници.

Магистер по економија и финансии беше лансиран во 2014/15. Целта на програмата е да се произведуваат високо квалификувани професионалци, кои може да анализира, се разбере и објасни комплексните економски и финансиски проблеми кои се јавуваат во еден глобализиран свет.... [-]


магистер по меѓународна сметководство и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Програмата е наменета за дипломирани студенти бараат да се прошират своите претходни студија на сметководството, или за оние кои веќе работат во сметководство и финансии. [+]

Зошто овој курс?

Програмата е наменета за дипломирани студенти бараат да се прошират своите претходни студија на сметководството, или за оние кои веќе работат во сметководство и финансии.

Курсот ви дава меѓународна перспектива на теоријата и практиката на сметководство. Ќе учат пазарите на финансиски менаџмент и хартии од вредност. Има посебен фокус на овој потег во насока на усогласување со меѓународните сметководствени стандарди и влијанието на водечки стандард за поставување власти.... [-]


магистер по меѓународна управување со човечките ресурси (полно работно време)

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Овој курс ќе ви помогне да се развијат разбирање на тоа како и зошто политики и практики за човечки ресурси се разликуваат од целиот свет. Ќе се испита како меѓународни компании се справат со овие предизвици. [+]

Зошто овој курс?

Овој курс ќе ви помогне да се развијат разбирање на тоа како и зошто политики и практики за човечки ресурси се разликуваат од целиот свет. Ќе се испита како меѓународни компании се справат со овие предизвици.

На курс овозможува да се разгледа овие прашања критично. Тоа, исто така, ги охрабрува да размислуваат повеќе практично во врска со вештини потребни за управување во меѓународен контекст.... [-]


магистер по меѓународно банкарство и финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Магистер по меѓународно банкарство и финансии е наменета за оние кои сакаат да се развие кариера во финансиско управување во рамките на меѓународните банкарски сектор. За оние од вас кои веќе работат во финансиите или банкарството, курсот ќе ја зајакне вашата ефективност со покривање на најновите случувања во областа. [+]

Зошто овој курс?

Магистер по меѓународно банкарство и финансии е наменета за оние кои сакаат да се развие кариера во финансиско управување во рамките на меѓународните банкарски сектор. За оние од вас кои веќе работат во финансиите или банкарството, курсот ќе ја зајакне вашата ефективност со покривање на најновите случувања во областа.

Ќе развијат концепти и вештини потребни од страна на финансиски менаџери и финансиски аналитичари кои работат во меѓународните банкарски сектор. Вие исто така ќе се здобијат со разбирање на современите финансиски проблеми и прашања со кои се соочува меѓународната бизнис и банки.... [-]


Магистер по претприемништво, иновации и технологија

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Според Жичен списание, некои од најпознатите динамична и возбудливи можности за кариера во моментов може да се најде во мал бизнис сектори на подигнување и. Зголемување на бројот на дипломирани студенти се одлучуваат да работат за иновативни претприемачки потфати, а не извршуваат повеќе традиционалните постдипломски работни места. [+]

Зошто овој курс?

Според Жичен списание, некои од најпознатите динамична и возбудливи можности за кариера во моментов може да се најде во мал бизнис сектори на подигнување и. Зголемување на бројот на дипломирани студенти се одлучуваат да работат за иновативни претприемачки потфати, а не извршуваат повеќе традиционалните постдипломски работни места. На Стратклајд Магистер по претприемништво, иновации и технологија места дипломирани студенти од пред крива кога станува збор за поседување на вештини и знаења потребни за да се направи влијание во овој брзо се движат и брзо се развива пазарот на работни места.... [-]


магистер по финансии

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Овој курс е погодна за оние кои имаат намера да ги развијат своите кариери во финансии. Ако сте веќе работат во финансии, се разбира ќе се зголеми ефикасноста во вашата сегашна улога. [+]

Зошто овој курс?

Овој курс е погодна за оние кои имаат намера да ги развијат своите кариери во финансии.

Ако сте веќе работат во финансии, се разбира ќе се зголеми ефикасноста во вашата актуелна улога. Ние ќе се истражуваат на најновите случувања во областа и да ги поттикне да се сомневаат традиционални правила и техники и да ги преземат аналитички пристап на практични проблеми.... [-]


магистер по финансии и законот

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Во денешниот непредвидливи финансиските пазари, стратешки финансиски одлуки и политики често треба да се смета во однос на различните законски барања и ограничувања. [+]

Зошто овој курс?

Во денешниот непредвидливи финансиските пазари, стратешки финансиски одлуки и политики често треба да се смета во однос на различните законски барања и ограничувања.

Деловните луѓе се повеќе треба да имаат разбирање на финансиските и сметководствените принципи кои ги поткрепуваат и го извести правното регулирање на финансиските институции, финансиски инструменти и финансиски пазари.... [-]


Магистратура по маркетинг

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Програмата одразува динамиката и технолошки иновативни природата на современиот маркетинг, што опфаќа и приватни, јавни и третиот сектор.

Ќе се стекнат со солидно познавање на принципите на маркетингот. Што е најважно, ќе се развие разбирање на однесувањето на потрошувачите во однос на поединци и организации.

Тие вклучуваат: познатиот студент ceilidh во октомври со шкотски земја танцување, на маркетинг работи големото финале и свечена вечера во јуни, спортски натпревари и настани; Студентите исто така, понекогаш се организираат крај на програмата за одбележување себе.... [-]


Магистратура по меѓународен менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

На магистер по меѓународна менаџмент ќе ви помогнат да се развие на знаење и вештини потребни од страна на меѓународни менаџери и лидери да работат на глобално ниво. [+]

Зошто овој курс?

На магистер по меѓународна менаџмент ќе ви помогнат да се развие на знаење и вештини потребни од страна на меѓународни менаџери и лидери да работат на глобално ниво.

Овој курс обезбедува со широко познавање и разбирање на практики и процеси на меѓународната менаџмент.

Ќе се развие својата разбирање на национално и глобално контексти во кои меѓународната менаџери работат.... [-]


меѓународни мајстор за управување со проектот

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Меѓународната Магистер за управување со проекти (IMPM) е соработка помеѓу МИП Politecnico di Milano (Италија) и Стратклајд бизнис школа. Секој носи нивните совршеност во истражување, консултантски услуги и настава во управување со проекти за меѓународна наставната програма. [+]

Зошто овој курс?

Меѓународната Магистер за управување со проекти (IMPM) е соработка помеѓу МИП Politecnico di Milano (Италија) и Стратклајд бизнис школа. Секој носи нивните совршеност во истражување, консултантски услуги и настава во управување со проекти за меѓународна наставната програма.

На програмата изгледа на стратешките и холистички барањата на модерни проекти во современите организации. Ќе се здобијат со знаење во нова област која ги комбинира:... [-]


податоци и анализатор

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Нашите магистер по податоци и анализатор е дизајниран да се создаде заоблени податоци и анализатор решавачи на проблеми. [+]

Зошто овој курс?

Нашите магистер по податоци и анализатор е дизајниран да се создаде заоблени податоци и анализатор решавачи на проблеми.

Овој курс се фокусира на употреба на техники за анализа на податоци во рамките на бизнис контекст, правење информирани одлуки за соодветна технологија за да се извлече знаење од податоци и разбирање на теоретските принципи со кои оваа технологија работи.... [-]


претприемничкиот менаџмент и лидерство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

Од најголемите светски корпорации на повеќе традиционални тела од јавниот сектор, организации се во потрага за поединци кои поседуваат и начин на размислување и вештини за да се "мисли и да дејствува претприемачки. [+]

Зошто овој курс?

Од најголемите светски корпорации на повеќе традиционални тела од јавниот сектор, организации се во потрага за поединци кои поседуваат и начин на размислување и вештини за да се "мисли и да дејствува претприемачки.

Дадени во текот на 12-месечен период, м-р е многу практични, кариера фокусирани на програма која се обраќа на глобалната побарувачка за талентирани претприемачи и оние кои работат и управување со претприемачки потфати.... [-]


финансиски технологија

Студии врз за студентски град 12 месеци August 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Финансиски технологија (FinTech) се занимава со употребата на технологијата да се направи финансиски трансакции поефикасно. Дипломирани студенти во оваа област ќе има добро разбирање на финансии, сметководство, деловни информациски системи и аналитички методи. [+]

Зошто овој курс?

Финансиски технологија (FinTech) се занимава со употребата на технологијата да се направи финансиски трансакции поефикасно. Дипломирани студенти во оваа област ќе има добро разбирање на финансии, сметководство, деловни информациски системи и аналитички методи.

Нашите магистер FinTech е предвидено заеднички од страна на одделенијата за сметководство и финансии и управување со наука каде што е релевантно искуство престојува во сите основни надлежности и во наставата и истражувањата. Ова е преодна мајстори степен и ги прифаќаме студенти од различни позадина кои сакаат кариера е оваа област.... [-]


Contact
Адреса на локацијата
University of Strathclyde Business School
199 Cathedral Street

Glasgow, Scotland, G4 0QU GB