Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra

Introduction

Read the Official Description

Исполнуваат PUCMM

Pontificia универзитет католички Мадре y Маестра (PUCMM) Тоа е не-држава, католичка институција на служба на заедницата. Таа е формирана од страна на Епископската Конференција на Доминиканска, на 9 септември 1962 година. Тоа е институција за високо образование, кој нагласува академски совршеност и е отворен за сите лица без оглед на расата, општествената класа, идеологија или верски убедувања. Тој се фокусира на научни потрага по решенија за решавање на социјални проблеми и потреби на општото добро.

училиште

Тоа Misio n

"Барај научни решенија за предизвиците со кои се соочува Доминиканска луѓе и глобалната животна средина, и се подготвува лидери, обдарени со етички, хуманистички и христијански принципи потребни за материјал и духовен развој на општеството, одржување на карактерот на отворен простор за слободна дискусија на идеи ".

поглед

"Да се ​​биде институција за високо образование во прилог на христијанскиот хуманизам, национално и регионално референца за квалитетот и релевантноста на нивната работа и меѓународно акредитирани програми."

училиште

Студии врз за студентски de Santiago

Сантијаго кампусот е лоциран на автопатот Дуарте, 1 1/2 км од градот Сантијаго де los Caballeros. Оваа кампус, кој беше отворен на 26 јануари 1967, е икона на градот. Тоа зафаќа површина од 950.000 квадратни метри и е вистински еколошки белите дробови од регионот и една убава градина која ги повикува кампусот студии и истражувања. Со оваа визија, архитектот Франциско Camarena ја водеше дизајн работа на своите згради. Од оваа идеја и има за цел да се зачува топографија и оригиналниот убавината на пејзажот, а во исто време се создаде соодветна средина за развој на академски и духовниот живот на учениците, наставниците и другите членови на универзитетската заедница.

Студии врз за студентски Св Томас де Акино

Кампусот на Св Томас де Акино се наоѓа во централната точка на Санто Доминго, најстариот град во Америка. Се состои од комплекс на модерни згради наоѓа на периметарот и областа околу стариот Понтификалниот Богословија Св Томас де Акино, е составен дел на глобално ниво. Тој почна да работи во градот Санто Доминго во 1981 година.

This school offers programs in:
  • шпански

Види магистерски студии » Гледа Health M.D. » Гледа Health Master » Гледа Health Bachelor »

Programs

This school also offers:

Master

Master of Business Administration (Dual degree with Creighton University)

Студии врз за студентски град Целосна 20 месеци January 2019 Доминиканска Република Santiago De Los Caballeros Santo Domingo + 1 more

[+]

Затоа, на

[-]

М-р во високи финансиски менаџмент (двојна диплома)

Студии врз за студентски град Целосна 20 месеци January 2019 Доминиканска Република Santiago De Los Caballeros Santo Domingo + 1 more

Програмата Магистер во Горна Финансиски менаџмент е насочена кон финансиските професионалци во индустриски, комерцијални, услужниот сектор и брокерски фирми наслови финансиски. [+]

Двојна диплома со Универзитетот Монтескје Бордо IV (сопствени степен) ​

Presentación

Програмата Мајсторите во Финансиски менаџмент висок Таа е насочена кон финансиските професионалци во индустриски, комерцијални, услужниот сектор и брокерски фирми наслови финансиски.

Експертиза вклучува продлабочување на разбирањето на процесот на регистрација, производство извештаи и споредба на различни сметководствени системи.... [-]


осигурување МБА програми

Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Доминиканска Република Santiago De Los Caballeros Santo Domingo + 1 more

Во последниве години, осигурителниот сектор Доминиканската претрпе значителни промени и восхитувачки раст. Ова се вклучени учеството на големите компании, меѓународни брокери и осигурување Нагодувачи извршуваат во нашата земјата нудат светска класа на услуги. [+]

Presentación

Во последниве години, осигурителниот сектор Доминиканската претрпе значителни промени и восхитувачки раст. Ова се вклучени учеството на големите компании, меѓународни брокери и осигурување Нагодувачи извршуваат во нашата земјата нудат светска класа на услуги. Тоа е причината зошто е потребно специјализирани академска обука на човечките ресурси во областа на осигурувањето; професионалци со вештини кои им овозможуваат ефикасно да се соочи со предизвиците на овој сектор.... [-]


Videos

Documental Institucional PUCMM 2016

Contact
Адреса на локацијата
Autopista Duarte Km 1 1/2
Santiago De Los Caballeros, Santiago Province, DO
Social Media
Адреса на локацијата
Abraham Lincoln esq. Simón Bolívar
Santo Domingo, Distrito Nacional, DO