Hindustan University

Introduction

Read the Official Description

Добредојдовте на Хиндустан Универзитетот Хиндустан колеџ за инженерство, започна во 1985 година, му беше доделена на Универзитетот "Статус" од страна на Универзитетот Грантови комисија (UGC), Владата на Индија, според член 3 UGC акт од 1956 од академската 2008-09 година и под ударите на името ( Хиндустан институт за технологија и наука).

Денес, Хиндустан институт за технологија и наука е еден од најбараните инженеринг институции во Тамил Наду, познат по своите високо квалификувани и искусни факултет и одлични инфраструктурни објекти за наставни и вон-наставни активности, Универзитетот ги одржува завидна академски совршеност право од своето основање. заедница на студентот се состои од ученици од цела Индија и во странство. Имаме студенти поздравуваат од Авганистан, Бангладеш, Бутан, Кина, Египет, Етиопија, Франција, Индонезија, Кенија, Кореја, Либерија Либија, Маврициус, Нигерија, Оман, Руанда, Сингапур, Јужна Африка, Јужна Кореја, Судан, Обединетите Арапски Емирати, Тајланд , Виетнам, Танзанија, САД, итн

Универзитетот ги остварува својата мисија и нејзините академски достигнувања се сведоштво за истото. Повеќе од 80% од учениците се обезбеди прва класа со разлики од година во година. Над 950 студенти се ставени во водечките компании во Индија и во странство во последните 3 години. Студентите на овој наводен институција добиваат понуди поставеност од водечките компании во Индија и во странство. Институцијата има заеднички партнерства со водечки универзитети во САД, Сингапур, Австралија, итн Тој има ученици и програми за размена факултет со водечките меѓународни универзитети. На универзитетот, исто така, има добиено бројни признанија и награди во текот на годините.

Зошто Хиндустан?

Над 75%, а годишното конверзија поставеност Поттикнување на иновативни таленти и духовите на студенти преку Хиндустан бизнис инкубатор (HTBI) и Хиндустан претприемништво и иновативен центар (HEIC) Силен алумни мрежа Спонзорство да присуствуваат на семинари / конференции (национален и меѓународен) Високо квалификувани факултет со индустријата и академски искуства Пристап до state-of-the-art лаборатории и работилници Меѓународни програми за мобилност, вклучувајќи еден семестар во странство програмата, размена на студенти / факултет и повисоки студии Стипендии се достапни за посебни заслуги и спортски студенти Меморандуми за Разбирање со водечките индустрии и институции во Индија и во странство Одлично објект библиотека со комплетен дигитален пристап за онлајн бази на податоци како SCOPUS, IEEE, Спрингер, ScienceDirect, природа, итн Можност да бидат вклучени во различни истражувачки центри и проекти на кампусот. Редовна индустриски посети и стажирање за извршување на проекти на национално и меѓународно индустрии / институции 10 Истражувачки центри и 7 училишта (Aeronautical, зграда, компјутер, електрични, за управување, Машински, наука и хуманистички) Почитувањето на Таксономија и базирано на резултати во образованието (OBE) Практики Блум Избор врз основа на кредитен систем (CBCS) за учениците да избираат предмети и наставници

ВИЗИЈА Да се ​​направи секој човек УСПЕХ И никој не е неуспех.

МИСИЈА Да им овозможи на секој поединец со поволна клима погодна за постигнување на неговите / нејзините цели за кариера, со силен акцент на развојот на личноста, и да им понуди на академски склони ресурси за да се добие квалитет на образование во сите сфери на инженеринг, применети науки и менаџмент, без да се загрозат квалитетот и Кодексот на етика на секој студент на институцијата.

Универзитетот е акредитиран од страна на Националниот совет за проценка и акредитација (NAAC), која е статутарно тело за акредитација на образовните институции во Индија и е автономна институција на Комисијата на Универзитетот Грантови (UGC), Владата на Индија.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа BBAs » Гледа BScs » Гледа Diplomas » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

М-р англиски јазик и комуникација

Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

Централната цел е да ги поттикне студентите усовршувајќи ги своите комуникациски вештини, така што тие може да ги исполни условите за вработување и да се соочи со предизвиците на модерното општество со леснотија. [+]

Централната цел е да ги поттикне студентите усовршувајќи ги своите комуникациски вештини, така што тие може да ги исполни условите за вработување и да се соочи со предизвиците на модерното општество со леснотија.

М-р на англиски јазик студии понудени од страна на Одделот на англиски јазик, Хиндустан Универзитетот се состои од 20 курсеви се шири повеќе од 4 семестри во 2 години. Од нив 12 се основни документи и 8 се изборни.... [-]


MSc

м-р. материјали науката

Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

Материјали науката е возбудлива, мулти-дисциплинарен поле што ги истражува материја и материјали во широк спектар на скали, интеракции, и апликации. Како потребата за полесни, помали и попаметни материјали и уреди расте, значителен напредок во технологијата е increas¬ingly потпираат на материјали научници и инженери за дизајнирање и развој на нови материјали и уреди, моќен карактеризација техники и роман за обработка и изработка technolo¬gies. [+]

За курсот материјали науката е возбудлив, мулти-дисциплинарен поле што ги истражува материја и материјали во широк спектар на скали, интеракции, и апликации. Како потребата за полесни, помали и попаметни материјали и уреди расте, значителен напредок во технологијата е increas¬ingly потпираат на материјали научници и инженери за дизајнирање и развој на нови материјали и уреди, моќен карактеризација техники и роман за обработка и изработка technolo¬gies. Од нанотехнологијата да биоматеријали, материјали научници развој на нови материјали и техники, како и подобрување на постоечките. За да се задоволи побарувачката за истражувачите и научниците во оваа област, Хиндустан Универзитетот нуди иновативен, интердисциплинарна р програмата се фокусира на основните науки на материјали. Наменети за дипломирани студенти на науки кои сакаат кариера во интердисциплинарни истражувања, м-р материјали во науката е две години пост gradu¬ate програма со која ќе се развие знаење и истражување искуство во интерфејсот на физика, хемија, биологија и инженеринг. ... [-]

м-р. хемија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

Со полно работно време се разбира на м-р (хемија) нуди основните аспекти на хемиски науки Имено. Физички, органски, неоргански, аналитички, нуклеарната хемија, спектроскопија и биохемија. Покрај тоа, изложеност на хемија поврзани со интердисциплинарни области се исто така покриени. Подесување на студентите со знаења и know how за практична обука и проектот за обука се протега на истражување се други основни компоненти на курсот. Вкупната кредитна на курсот е 93. Евалуацијата на курсот се состои од континуирана интерна проценка (50%) и крајот на семестарот испитување (50%). Студентите по завршување на курсот ќе имаат добро разбирање на примената на хемија во ден-за-ден, кои ќе им овозможат да се соочи со предизвиците на тековните индустриски потреби. [+]

За курсот

Полно работно време Курс за м-р (хемија) нуди основните аспекти на хемиски науки Имено. Физички, органски, неоргански, аналитички, нуклеарната хемија, спектроскопија и биохемија. Покрај тоа, изложеност на хемија поврзани со интердисциплинарни области се исто така покриени. Подесување на студентите со знаења и know how за практична обука и проектот за обука се протега на истражување се други основни компоненти на курсот. Вкупната кредитна на курсот е 93. Евалуацијата на курсот се состои од континуирана интерна проценка (50%) и крајот на семестарот испитување (50%). Студентите по завршување на курсот ќе имаат добро разбирање на примената на хемија во ден-за-ден, кои ќе им овозможат да се соочи со предизвиците на тековните индустриски потреби.... [-]


Master

M. технолошки воздухопловна инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

Зборник на воздухопловни Инженеринг разбира возови студентите во дизајнот и развојот на структурните компоненти. Предметот ги истражува нови области и создава нови можности во областа на воздухоплови структурни компоненти и се фокусира на развивање на талентирани инженери во нови технологии и бизнис вештини за управување. [+]

Зборник на воздухопловни инженерство Се разбира возови студентите во дизајнот и развојот на структурните компоненти. Предметот ги истражува нови области и создава нови можности во областа на воздухоплови структурни компоненти и се фокусира на развивање на талентирани инженери во нови технологии и бизнис вештини за управување. На полето на активност на квалификуван инженер вклучува развој (изградба, анализа и тестирање), грундирање на работа, изработка и следење на функционалност на авиони и хеликоптер структури. Студентите се подложат на ригорозен тренинг во симулација на софтвер, како на пример, MATLAB SIMULINK, ANSYS, м-р / NASTRAN и LabVIEW. Дизајнот на учениците и развој според зададените стандарди и да демонстрираат работа на проекти во областа на метални и композитни структури.... [-]


господар на архитектурата

Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

Курсот има за цел негување на архитекти, кои се добро обучен со минатото, се свесни за најновите иновации и интелектуално втемелени да гледаат архитектура и дизајн за сегашноста и иднината. Курсот ќе се развие истражување култура, каде што студентите се охрабруваат да учат преку експериментирање и да се разбере архитектура во различни културни и еколошки контекст. [+]

Курсот има за цел негување на архитекти, кои се добро обучен со минатото, се свесни за најновите иновации и интелектуално втемелени да гледаат архитектура и дизајн за сегашноста и иднината. Курсот ќе се развие истражување култура, каде што студентите се охрабруваат да учат преку експериментирање и да се разбере архитектура во различни културни и еколошки контекст.

Истакнатите карактеристики Курсот за постдипломски е замислено како платформа за спроведување на различни истражувачки проекти и започнување на докторски студии програми во иднина. Курсот се наоѓа на нејзината потреба во inculcating во рамките на студентите, способноста да се справи со современите прашања кои влијаат на архитектурата и се предвиди идните правци во архитектурата и архитектонски дизајн пракса. Тоа дава можност да се reground нивниот дизајн вештини и да се залагаат за истражување од страна на извршување на нивното разбирање на архитектура преку најновите иновации во технологијата. ... [-]

господар на компјутерски апликации

Студии врз за студентски град Целосна 3 години July 2019 Индија Chennai Delhi Coimbatore Оман Muscat Шри Ланка Colombo Kochi + 7 more

На програмата е дизајниран да ги обучуваат учениците да стане софтверски професионалци. Овој курс е наменета за развој на знаење и вештини во сите области на компјутерски апликации. Овој курс има за цел да се одговори на зголемената потреба за програмери соодветно да се претстави ИКТ сценарио. [+]

На програмата е дизајниран да ги обучуваат учениците да стане софтверски професионалци. Овој курс е наменета за развој на знаење и вештини во сите области на компјутерски апликации. Овој курс има за цел да се одговори на зголемената потреба за програмери соодветно да се претстави ИКТ сценарио.

Истакнатите карактеристики Наставната програма е добро балансирана со изложеност на теоретски и практични аспекти на инженерска практика. На студентите им се изучуваат преку комбинација на предавања, вежби и лабораториски класи. Practising инженери се повикани да одржи предавања на широк спектар на теми во сите фази на курсот. Посетите се организира редовно за различни индустрии во корист на студентите. Покрај обезбедување на до-to-date технички вештини од страна на добро квалификуван персонал, пријателски и поддршка на животната средина се предвидени за учениците. ... [-]