St. Angela's College Sligo, a College of the National University of Ireland, Galway

Introduction

Read the Official Description

Колеџ Свети Анџела, Слајго, На Колеџот на Националниот универзитет на Ирска, Ирска, е снабдувач на образование и истражување на универзитетско ниво во северо-западно од Ирска. Како колеџ во рамките на поширока мрежа Националниот универзитет сме една динамична, брзо-растечки образовна институција која ја признава нашата стратешка локација во Слајго и Северозападната. Ние сме целосно одговора на локалните / регионалните потреби и свесни за нашиот придонес не само во образованието на универзитетско ниво, туку на социјалниот и економскиот развој на регионот.

Студенти на Колеџ Свети Анџела, Слајго им се дава висок квалитет на високото образование со мали класи, држава на уметноста ресурси во рамките силна заедница на животната средина, а е дадена и пошироки можности да бидат регистрирани студенти на НУИ Голвеј.

Колеџ Свети Анџела, Слајго, Е основана на повеќе од 400 години на образование традиција. Ова е традиција која вредности двете христијански идеали и академски совршеност. Како колеџ во рамките на поширокиот Националниот универзитет на Ирска мрежа постои силна заедница на животната средина, која е препознатлива по своите пријателски, се грижат, атмосферата се карактеризира со почитување на личноста.

Колеџ Свети Анџела, Слајго, Има добро заслуженото реноме за доставување на високо квалитетни програми на додипломски и постдипломски нивоа низ академските оддели за медицински сестри и здравствени науки, домашна економија и за образование. Колеџот нуди широк спектар на пристап, образование на возрасни и програми за професионален развој.

Иако основан како колеџ за образование за домашна економија наставниците во последните години на колеџ се прошири многу подалеку од оригиналот во нивна надлежност и во моментов својот профил на академски програми на студии, исто така, вклучува: медицински сестри и здравствени науки, образование, посебни образовни потреби, теологија, храна и на корисниците студии, наука, ирски, Економски и социјални студии.

Одлуката на ирската влада да го именува колеџ Свети Анџела, Слајго како единствен снабдувач на домашна економија наставниците во Ирска (2003) и на Катедрата за одобрување здравство на новата школа за медицински сестри и здравствени студии резултираше со драматично зголемување на бројот на студенти во последните пет години. Тековната бројот на студентите присуствува на колеџ се околу 900.

Обезбедување на таков спектар на академски придонеси во двете додипломски и постдипломски нивоа заедно со својата единствена географска положба како единствен снабдувач на високото образование во Северозападната доведе до драматично зголемување на бројот на студенти регионално и национално ниво со постојано зголемување на интересот на меѓународно ниво . Се предвидува дека ќе има значителен пораст на бројот на студентите во текот на следните неколку години.

Модерната ден кампус и животна средина

Во 1952 година, колеџ Свети Анџела, Слајго беше основана од страна на Ursuline Редот. Тоа беше во овој уникатен делкан камен зграда, убава 19-ти Век Clogherevagh куќа дека нашите современи ден кампусот, со поглед на езерото се развила.

Во последните неколку години на Колеџот поминала низ период на брзи инфраструктурниот развој. Обележје нови Aras Мајкл зграда е дом на добро опремени McKeown библиотека и на Катедрата за медицински сестри и здравствени студии инкорпорирање држава на клиничките капацитети уметност. Студентски домови Св Анџела луксузно сместување во непосредна близина на кампусот на Сент Анџела студент, со поглед Lough Гил и се достапни за студентите, во посета на академици и меѓународни гостувања. На сајт услуги за поддршка вклучуваат перење, теретана, погодност продавница со АТМ и паркинг. (види www.sasr.info)

Новата Старечки зграда, библиотека и студентски домови јасно да се покаже посветеност на колеџот за модернизација на објекти и инфраструктура. Сите инфраструктурни случувања одрази новата академска и запишување раст. Планови за инвестиции и развој во тек се да преземе значајни проекти за изградба и модернизација во наредните години, кои ќе вклучуваат: натамошна надградба на училници, предавање објекти и специјализирани лаборатории, затворен и отворен за спорт и рекреација.

Ги препознаваме и сме горди на фактот дека нашите колеџ кампусот се наоѓа во една од најпознатите сценско области во земјата, на брегот на Лох Гил. Колеџот Зелен Тим монитори и одржува начинот на однесување кон нашата идилична средина како ќе продолжиме да се развие и да се грижиме за зголемување на студентска популација. Целта на Грин тимот е да се фокусира на заштедата на ресурси и зголемување рециклирање толку еколошки кампусот може да се ужива од страна на студентите, вработените, заедницата и посетители, така.

Мисија

Колеџ Свети Анџела, Слајго, е Колеџот на Националниот универзитет на Ирска, Ирска, со курсеви потврдени преку НУИ Голвеј. Тоа е католички колеџ е основана од Ursuline собрание во 1952 година. Колеџот се наоѓа во копродукции Слајго, Ирска.

Ние обезбедуваме додипломски и последипломски програми за опсег на професионалните улоги во образованието и здравствената заштита. Ние исто така нудиме специјализирани програми за додипломски студии во областа на хуманистичките и општествените науки. Ние сакаме да им служи на потребите на регионално, национално и меѓународната заедница, преку едукација, применети истражувања и консултантски услуги.

Нашата образовна филозофија е да се развие на целосниот потенцијал на нашите студенти преку одговарање на лични, академски и професионални потреби. Оваа филозофија има за цел да ги поттикне студентите како рефлективна ученици. Ние сме посветени на квалитет во образованието, да се иновативни практика и до концептот на доживотно учење.

Ние промовираме само, партиципативност, инклузивен и недискриминаторски заедница на животната средина за кадар и студентите. Ние се придржуваат кон вредностите на социјалната правда, еднаквост, почитување на различноста и грижа за животната средина.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Health Master » Гледа Health Bachelor » Гледа Foundation Year » Гледа Summer courses » Гледа BScs » Гледа Diplomas » Гледа курс »

Programs

This school also offers:

MA

постдипломски сертификат / диплома / Мастерс во менаџмент и лидерство за заедницата и јавниот сектор

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Ирска Sligo

Оваа постдипломски сертификат / диплома / мајстор на уметноста во Лидерство и управување за сектор на Заедницата и јавни има за цел да се развие голем број на вештини за студентите да се направи разлика и да се анализира лидерство, менаџмент и управување во заедницата, доброволна, непрофитна, законски и јавни сектори. [+]

Овој Постдипломски сертификат / диплома / мајстор на уметноста во Лидерство и управување на заедницата и јавниот сектор има за цел да се развие голем број на вештини за студентите да се направи разлика и да се анализира лидерство, менаџмент и управување во заедницата, доброволна, непрофитна, законски и јавниот сектор. Студентите се охрабруваат да донесат свои искуства во овој сектор да се однесува на теоретски и академски ресурси на програмата. Овој флексибилен, со скратено работно време програмата се нуди или на проектот во две или три години и е акредитирана од страна на НУИ Голвеј.... [-]


постдипломски сертификат / диплома / мајстори во историски и наследство студии на северо-западно, Ирска

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години October 2018 Ирска Sligo

На постдипломски сертификат / диплома / м-р во историски и културно наследство студии на Северозападна ќе им овозможи на студентите да се справи со теоријата и практиката на историски студии; учат за ученост, животот и митологија во регионот; и да ги стимулираат студентите во темите на локалната историја, музејски студии и земјоделството. [+]

На Постдипломски сертификат / диплома / м-р во историски и културно наследство студии на Северозападна ќе им овозможи на студентите да се справи со теоријата и практиката на историски студии; учат за ученост, животот и митологија во регионот; и да ги стимулираат студентите во темите на локалната историја, музејски студии и земјоделството.

На програмата ќе ги запознае студентите со широк спектар на примарни извори и други материјали, користени во истражување на фолклорот, локални и прекугранични историја, музејски студии и историја на земјоделството во СЗ. На програмата ќе се одрази на односите меѓу теоријата и практиката, во комбинација со принципите на учењето на возрасни и процесот на доживотно. Па така, студентите ќе бидат изложени на голем број на иновативни стратегии за предавање и учење, вклучувајќи теренска работа искуство на постдипломски сертификат / диплома / м-р вклучува историја, културно наследство, земјоделството, музејски студии и фолклор да им помогне на студентите да се разбере подобро сегашноста преку очите на минатото.... [-]