University of Limerick

Introduction

Read the Official Description

Професор Дон Бери е Претседател на Универзитетот во Лимерик, Лимерик, Ирска и како Главниот извршен директор е одговорен за сите операции на Универзитетот. Целокупното управување на Универзитетот 's работи е одговорност на Извршниот комитет на Универзитетот. На Универзитетот во Лимерик функционира под покровителство на Универзитетите од 1997 година. Целокупната орган за работите од областа на Универзитетот е доверена од страна на државата во Управниот орган на Универзитетот во Лимерик. Управниот орган, 34-членото тело, е назначен во согласност со Универзитетите од. Живеат на кампусот ви нуди можност да уживате во вашето време на Универзитетот до хотелот.Во кампусот на Универзитетот во Лимерик нуди погодности кои се меѓу најдобрите во државата и да се споредат и со многу светски реномирани универзитети. Отворање во септември 2012 година, Престој Quigley е нашиот најнов развој на кампусот Северна Кореја. Исклучиво за постдипломски студенти, Престој Quigley ќе бидат сместени 120 студенти во удобно 4 и 2 креветот апартмани. Наоѓа во непосредна близина на новата UL Медицинскиот факултет зграда, резиденција Quigley обезбедува модерни објекти во атрактивна пејзаж. Кампусот живот услуги има за цел да се намали емисијата на јаглерод врз животната средина преку ангажирање на студентите во голем број на еколошки иницијативи во текот на мандат. Ние сме многу среќни во таа нашиот кампус се наоѓа на прекрасна паркови сајт се граничи со реката Шанон. На Универзитетот во Лимерик (UL) (ирски: Ollscoil Luimnigh) е еден универзитет во Ирска во близина на градот Лимерик.Таа е основана во 1972 година, како на Националниот институт за високото образование, Ирска, и стана еден универзитет со статут во 1989 година во согласност со Универзитетот во Лимерик од 1989 г. Универзитетот беше првиот универзитет основана уште од основањето на државата во 1922 година, по што следи подоцна истиот ден од страна на воспоставување на Даблин универзитет. На универзитетот, се наоѓа по должината на реката Шанон, на 80 хектар (200 хектари) сајт во 240 хектар (600 хектари) Национална технолошки парк во Castletroy, 5 км од центарот на градот Лимерик. На универзитетот, во моментот има во износ поголем од 11.000 со полно работно време студенти и 1.500 вонредни студенти. Исто така, постојат повеќе од 800 истражување постдипломци и 1.300 научи постдипломски студенти [се бара извор] на универзитетот. Кооперативните образование (најчесто се нарекува Co-op) програма доделува сите ученици со 8-месеци работа поставеност, како дел од нивниот степен. Ова беше прв такви програми во државата. На Универзитетот е познат по своите "UL Искуство ", и чиста чувство на заедница на кампусот.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по психологија,

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Limerick

Мајстор на уметноста во психологија (р психологија) е нова полно работно време 1-година реализација курс, кој ги интегрира постојните додипломски студии и постдипломски модули. [+]

Магистер по психологија,

&nbsp

Мајстор на уметноста во психологија (р психологија) е нова полно работно време 1-година реализација курс, кој ги интегрира постојните додипломски студии и постдипломски модули.

Курсот е акредитиран од страна на ПСИ и е наменета за студентите со претходно искуство во психологијата и истражувачки методи (на пример, БА Заеднички Достигнувања). Ова претходно искуство треба да се спореди со 1 година на студии (10 модули; 60 ЕКТС). ... [-]


MSc

магистер по психолошки науки,

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Limerick

Магистер по психолошки науки, (1-година со полно работно време постдипломски програма) е возбудлива нова р програма која им нуди на студентите со мени на модули кои се рефлектираат на широчината на психолошки истражувања и неговите апликации. [+]

Магистер по психолошки науки

Магистер по психолошки науки, (1-година со полно работно време постдипломски програма) е возбудлива нова р програма која им нуди на студентите со мени на модули кои се рефлектираат на широчината на психолошки истражувања и неговите апликации. Програмата за постдипломски студии покажа основни сили на Одделот за психологија, со акцент на истражувачки методи, применети и социјалната психологија и клиничка психологија. Курсот претставува излез за оние кои се заинтересирани во истражување кариера во доброволно или државниот сектор, и обезбедува одлична основа за влез во докторска степен програми во психологијата.... [-]