Africa International University

Introduction

Read the Official Description

ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО АФРИКА МЕЃУНАРОДНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ

Африка Меѓународниот универзитет е експерт христијански универзитет се наоѓа во мирна околина на Карен, стратешка локација, мирна и погодна за учење. Африка Меѓународниот универзитет во моментов возови студенти во Теологијата, бизнис, ИКТ, психологија, јазици и образование.

Универзитетот има кадар и студенти од повеќе од 32 земји од пет континенти. Оваа година на Универзитетот дипломирани студенти од Либерија, Кенија, Уганда, Танзанија, САД, Мадагаскар, Гана, Нигерија, Конго, Демократска Република Конго, Малави, Сејшели, Гамбија, Етиопија, Eretria Јужен Судан меѓу другите. Објекти.

На универзитетот, се надева дека ќе се обучуваат повеќе Христос центриран лидери за црквата во Африка и пошироко активно и позитивно да учествуваат влијание во светот. Ние имаме цел нашите програми во различни области на стручно усовршување на нашите дипломци да се пренесе на учење на нивните кариери.

Универзитетот има модерни удобности да се направи вашиот престој удобен и информиран. Ние имаме добро порибено библиотека, со книга и современи материјали за учење. Универзитетот има модерна лабораторија ИКТ и 24-часовен пристап до WiFi. За оние кои сакаат да бидат жители на универзитетот имаме модерен хотелски апартмани да се направи вашиот престој удобен.

Начинот на студирање е вечер, викенд, редовно, базирана во училиштето и отворен, далечина и е-учење. Приемот е во јануари, мај, септември и училиште празници за училиштето базирани (април, август и декември).

Посветена на својата мисија, поврзани со неговиот свет.

Д-Dankit Nassiuma

Вице-Канцелар

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии » Гледа BBAs » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа PhD » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор на уметноста во Апостолски студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во Апостолски студии е дизајниран за да обезбеди научни и стручни обуки за оние кои се директно вклучени во пастирска министерства на црквата. [+]

Мајстор на уметноста во Апостолски студии

Мајстор на уметноста во Апостолски студии е дизајниран за да обезбеди научни и стручни обуки за оние кои се директно вклучени во пастирска министерства на црквата.

Таа има за цел да се обезбеди знаење и вештини потребни за подобрување на надлежностите во пастирска раководство и црковна управа, а во исто време се подготвува студентите за понатамошни студии.... [-]


Мајстор на уметноста во библиски студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. [+]

Мајстор на уметноста во библиски студии

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. На крајот на курсот на студии, студентот треба да бидат способни да: 1) да покажат компетентност во областа на библиски и богословски студии.

2) Покажи широко разбирање на најмалку еден библиски јазик.... [-]


мајстор на уметноста во мисиите на студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во мисиите студии програма е дизајнирана да се интегрираат во развојот на професионални вештини министерски во мисиите со академски студии. [+]

мајстор на уметноста во мисиите на студии

Мајстор на уметноста во мисиите студии програма е дизајнирана да се интегрираат во развојот на професионални вештини министерски во мисиите со академски студии.

Комбинирање на академски и професионални компетенции во областа на мисии, програмата се фокусира на опремување на потенцијалните и функционални лидери со знаење, вештини и карактер квалитети потребни за развој на компетенции во мисии поврзани со министерствата за црквата и црковни организации.... [-]


Мајстор на уметноста во Организациона Лидерство

Студии врз за студентски град Дел-студии May 2019 Кенија Nairobi

Целта на мајстор на уметноста во Организациона Лидерство степен е да обезбеди интерактивна образовна искуство што резултира со квалитативна промена во животот, односи и практики во водство на водачот. [+]

Мајстор на уметноста во Организациона Лидерство

Целта на мајстор на уметноста во Организациона Лидерство степен е да обезбеди интерактивна образовна искуство што резултира со квалитативна промена во животот, односи и практики во водство на водачот.

Тој се фокусира на специфични потреби и проблеми со кои се соочува христијански лидери во организации кои служат во Африка. ... [-]


мајстор на уметноста во превод студии

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Оваа програма обезбедува за потребите за професионален развој на вршење на преведувачи, лидери преведувачки проект, и превод консултанти вклучени во превод на Библијата и слични материјали. [+]

Мајстор на уметноста во Преведувачки студии

Оваа програма обезбедува за потребите за професионален развој на вршење на преведувачи, лидери преведувачки проект, и превод консултанти вклучени во превод на Библијата и слични материјали.

Библиски превод е интердисциплинарна задача, и нашата програма интегрира обука во библиските јазици, егзегеза, принципи превод, консалтинг, менаџмент преведувачки проект, и области на лингвистиката директно релевантни за преведување на Библијата.... [-]


Мајстор на уметноста во Теологијата

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко. [+]

Мајстор на уметноста во Теологијата

Мајстор на уметноста во Теологијата е две-годишна програма која бара 72 кредит часови на работа се разбира за да дипломираат.

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко.... [-]


Мајстор на уметноста во црковната историја

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

На крајот на студијата во мајстор на уметноста во црковната историја, студентите треба да бидат способни да: Резиме на историјата на христијанството до 1500 АД ... [+]

Мајстор на уметноста во црковната историја

На крајот на студијата во мајстор на уметноста во црковната историја, студентите треба да бидат способни да: 1) Преглед на историјата на христијанството до 1500 година.

2) Толкување на историјата на црквата од 1500 АД и да разговараат за неговите импликации за христијанскиот живот и министерството денес.

3) Опишете ги клучните случувања во Африка христијанската историја и да покаже како оваа историја има облик на Африканската христијански контекст во кој тој или таа ќе живеат и работат.... [-]


Мајсторот на уметностите во образованието

Студии врз за студентски град Целосна May 2019 Кенија Nairobi

Одделението за образование потврдува мисијата, визијата и обука филозофија на AIU во својата посветеност на стипендија, истражување, учење, верност на евангелските верата и традицијата, а и неговата желба за производство на мажи и жени кои може да се трансформира на пејзажот на образование во Африка и пошироко во рамките на Кристијан рамка. [+]

Мајсторот на уметностите во образованието

Одделението за образование потврдува мисијата, визијата и обука филозофија на AIU во својата посветеност на стипендија, истражување, учење, верност на евангелските верата и традицијата, а и неговата желба за производство на мажи и жени кои може да се трансформира на пејзажот на образование во Африка и пошироко во рамките на Кристијан рамка. Во брзо проширување на полето на студентите треба да бидат способни, на соодветно ниво, за да се разбере и критика на пошироките прашања и политики кои се информираат и да влијаат на истражување во образованието, планирање и имплементација во различни контексти со оглед на трансформирање на оние контексти во согласност со missional агендата Бог. На departmnet афирмира визија, мисија, посветеност и цели на Факултетот за Професионални студии (СПС), во настојувањето да се донесе христијански влијание за да се носи за образование професија. За да се постигне ова, оддел: 1. Се подготвува професионалци и практичари на различни нивоа fof лидерски улоги во образованието преку развој и спроведување на одлични, динамична и релевантни програми за 2 различни контексти. Се стреми да understandand информира образовна практика од страна на подобрување на условите за учење и настава на целиот животен век и со ангажирање во сеопфатен, ригорозни истражувања кои се обраќа на потребите и проблемите во практиката на образование 3. Се стреми да се поттикне и да се обезбеди крос-одделенски и крос-универзитетски дијалог за истражување, учење и учење, што ќе доведе до подобрување на наставата во AIU и после 4. Има за цел да се поврзат теоријата... [-]


Master

Мајстор на Божественоста

Студии врз за студентски град Целосна 3 години May 2019 Кенија Nairobi

Магистер на Божественоста програма е дизајнирана да обезбеди интегриран обука за оние кои влегуваат во pastorate во различни ситуации, вклучувајќи мисионерска служба, црквата министерствата за образование, наставата во теолошки установи и други сродни видови на христијански сервис. [+]

Мајстор на Божество

Магистер на Божественоста програма е дизајнирана да обезбеди интегриран обука за оние кои влегуваат во pastorate во различни ситуации, вклучувајќи мисионерска служба, црквата министерствата за образование, наставата во теолошки установи и други сродни видови на христијански сервис.

Програмата е составена од различни поделби на теолошкиот дисциплини, со што се овозможува на програмата за да им даде на студентите можност да се фокусира на една област на акцент или специјализација.... [-]


Videos

Diversity and Learning

Contact
Адреса на локацијата
Africa International University.,
Karen

Nairobi, Nairobi County, 00502 KE