Universiti Malaysia Sarawak

Introduction

Read the Official Description

Universiti Малезија Sarawak (UNIMAS), осмиот универзитет Малезија беше официјално усвоен на 24 декември 1992. А универзитетски која е современа во карактер и прогресивен во Outlook, тоа е сторено во обезбедување на нација со лидери, менаџери, научници и технички специјалисти, како и внимателен граѓани кои се способни за справување со комплексни предизвици на нашата заедничка иднина - сигурно, компетентно и креативно.

Со околу 30 академскиот кадар, Универзитетот отвори своите врати за првата група од 118 студенти на 8 август 1993 година. Студентите беа регистрирани во две пионерски факултети, на Факултетот за општествени науки и на Факултетот за ресурси наука и технологија. Две академски центри за поддршка, исто така, беа воспоставени: Центарот за применета учење и Мултимедија, и Центарот за академски сервиси за информации.

Следната година (1994) видов уште четири факултети отвораат вратата за степен курсеви: Факултетот за когнитивните науки и човеков развој, на Факултетот за применета и креативните уметности, Факултетот за инженерство и Факултетот за информатичка технологија. Персонал и бројот на студентите четири пати. Во меѓувреме, на Универзитетот, исто така, се зголеми во профилот како и повеќето факултети почнаа да нудат постдипломски програми. Истражувачки активности почнаа да се вкоренуваат со формирањето на Институтот за биодиверзитет и конзервација на животната средина, кој се фокусира на огромен број на флората и фауната во Борнео. Врски со разни универзитети во странство, исто така, биле основани. Во истата година, Центарот за трансфер на технологија и консултантски услуги UNIMAS, го доби договорот за ОВЖС студија на хидроцентралата проект Bakun, најголем досега ОВЖС на проектот во земјата.

Периодот јануари 1995 година и на крајот на декември 1996 година видов понатамошна консолидација во академски и истражувачки структура на универзитетот. Уште две факултети почнаа земајќи ги во нивни пионер серии на студентите; Факултетот за медицина и здравствени науки (1995) и на Факултетот за економија и бизнис (1996). Овие донесе вкупниот број на факултети во осум, како што првично беше планирано. Центарот за јазици и комуникациски студии почнаа да им понуди на TESL програма, во прилог на генерички курсеви по англиски јазик. Институтот за здравје и општа медицина, и на Институтот за софтвер технологија тогаш беа додадени на листата на истражувачки институти.

Историскиот годината на 1997 година беше сведок на пионерски серија на дипломирани студенти кои примаат нивните дипломи на инаугуративната свикување на Универзитетот. Годината, исто така, беа формирање на Институтот за Источна Азија студии.

2000 година беше сведок на промена во седиштето Вице-Канцелар; Професор Дато "Zawawi Исмаил, првиот заменик-канцелар успеа од страна на професорот Datuk Јусуф Хади како втор заменик-канцелар на UNIMAS. Проф Datuk д-р Абдул Рашид Абдула беше назначен како трет Вице-Канцелар на 1 февруари 2005 година. Од 2001 до 31 март 2013 година, професор д-р Datuk Khairuddin Аб Хамид беше назначен како четврта Вице-Канцелар на UNIMAS. YBhg проф Morshidi бин Sirat подоцна беше назначен како петти VC на 1 април 2013 година. Неговиот мандат, сепак, беше краток како што тој беше повикан да го окупираат позиција на генерален директор во Министерството за образование, Малезија. Како резултат на тоа, YBhg проф Дато "Д-р Mohamad Kadim Suaidi ја презеде функцијата шестиот Вице-Канцелар на UNIMAS на 16 април 2013 година.

Почнувајќи од септември 2013 година, UNIMAS вкупниот број запишани студенти е 16.085 состои од 14.033 студенти, 1.343 постдипломци и 709 пред-универзитетски студенти. Покрај тоа, вкупно 2189 вработени биле вработени како на август 2013 година.

UNIMAS е ISO-уверение универзитет. Тоа беше доделена престижната MS ISO 9001:2000 сертификат за квалитет во своите основни за управување со процеси - од внесувањето на нови студенти на сертификација на своите дипломци. Нашите програми за додипломски студии се дизајнирани да одговараат на потребите на општеството и индустријата. Нашите силен акцент на технологијата ни наградени со престижната Мултимедија Супер Коридорот (MSC) Статус на 17 ноември 2003 година. Наградата беше доделена за нашата улога и способност во развој на работна сила за MSC и слични потреби, преку нашиот стратешки учење и програми за обука.

UNIMAS го освои Премиера Информатичка технологија награда од малезиската влада, На "Премостување на дигиталниот јаз" категорија на eAsia награда AFACT е. Тоа е, исто така, освои индустрија Иноватори награда за развој на системот и примена од американско-базирани Друштвото на сателитска професионалци Меѓународниот (SSPI), за неговиот успех во создавање на telecentre во оддалечените заедница на Bario, Sarawak, да им помогне на заедница во комуникација , образование, е-трговија, здравје и владините служби.

UNIMAS била успешна во купувањето на грантови на истражување, Доаѓа со публикации и корисни научни наоди. Институтот за здравје и општа медицина на универзитетот успешно го разви кандидат вакцина за денга, преку соработка со меѓународна компанија, баварската нордиските. Покрај тоа, на Факултетот за ресурси Наука и технологија успешно го разви процес за претворање на саго скроб да млечна киселина за производство на еколошки пластика.

На знаење откритие иницијативите на UNIMAS се темели делумно врз богатството на природните ресурси и разновидна социо-културните сочинуваат на државата Sarawak. Додека UNIMAS е силна во биодиверзитетот студија, овој и повеќето други истражувачки активности на овој универзитет се цврсто врз основа на современите технологии. На пример, зачувувањето на природните ресурси на државата, преку комбинирана сила во компјутерската наука и технологија, со експертиза во молекуларната биологија и биотехнологија, биле ефективно synergized неколку заеднички истражувања, и на локално и на меѓународно ниво. На културната разновидност и општествените уникатноста на Sarawak заедници нудат можности за студии во здравството и медицината, со нудење поглед на влијанието на еколошките фактори и социо-културните практики на интеракции на различни патогени; како и други прашања поврзани со здравјето во заедницата.

Посветеност UNIMAS да истражувањето е веќе призната од страна на засегнатите страни и партнери во индустријата преку обезбедување на донации за воспоставување на осум истражување столици; овие вклучуваат Tun Заиди Катедрата за медицинска хемија, на Tun Openg Катедрата за саго технологија, Шел Катедрата за животна средина и студии, и Sapura Катедрата за ИКТ.

Денес, сила UNIMAS во истражувања се потврди од страна на колегите во најмалку три лажат области на истражување: - биотехнолошките истражувања во епидемиологија (денга, JE, FMHD, маларија), биогеографијата (phylogenetics) и земјоделството (саго); - ИКТ, особено на руралните комуникација и анализа на слика; и - биодиверзитет, природни ресурси и управување со животната средина.

Управување универзитет е ажуриран, врз основа на нивната сила во истражувањето, статусот на некои од нивните истражувачки групи на UNIMAS да центри на извонредност кои се: - маларија истражувачки центар - Центар за истражување на водата - Рурален информатика - анализа на слика и просторно технологии - Семантички технологија и зголемени реалност - Обновливите извори на енергија - саго концепт - инвалидско студии

Во 2012 година, UNIMAS доби национално признание со освојувањето 4 злато, 3 сребрени и 10 бронзени награди на MTE 2012 година. UNIMAS, исто така, провиснал 11 златни медали на БИС 2012, меѓународен саем се одржа во Лондон. Д-р Balbir Синг од Факултетот за медицина и здравствени науки беше меѓу неколку примачи на наградата за најдобра Малезија научник дадени од страна Akademi Sains Малезија за својот забележани и исклучителен придонес во маларија истражувачки активности.

Минатата година, UNIMAS обезбедени 44 проекти во рамките на Министерството за наука, технологија и иновации (MOSTI) грант наука фонд, со вкупен износ од RM7.59 милиони. А понатаму RM2.88 милиони беше обезбеден од Министерството за високо образование (MOHE) за 81 научно-истражувачки проекти.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки (учење науки) програмата од

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години January 2019 Малезија Kuching

Овој м-р учење науки програма е понудено од страна на Факултетот за когнитивните науки и човеков развој и е наменета за професионалци заинтересирани во наставата и учењето. Учење науки програма е интердисциплинарна во природата, комбинирајќи напредни знаења и вештини во областа на когнитивните науки, технологија за учење и учење науки истражување во својата програма. [+]

Овој м-р учење науки програма е понудено од страна на Факултетот за когнитивните науки и човеков развој и е наменета за професионалци заинтересирани во наставата и учењето.

Учење науки програма е интердисциплинарна во природата, комбинирајќи напредни знаења и вештини во областа на когнитивните науки, технологија за учење и учење науки истражување во својата програма. Ова е прва програма за постдипломски студии во оваа област да бидат понудени во Малезија. Оваа програма е комбинација на предметот и истражување на хартија. А минимум 40 кредити на студии и конечна кумулативното одделение точка просек (CGPA) од најмалку 3,0 е потребен за доделување на магистрирал. ... [-]


Магистер на науки во развој на човечки ресурси (РЧР) програмата од

Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Малезија Kuching

Овој м-р РЧР програма е понудено од страна на Факултетот за когнитивните науки и човековиот развој и е особено насочена кон работните професионалци. Курсевите се дизајнирани да се надополни знаењето и вештините меѓу професионалци во областа на развојот на човечките ресурси и менаџмент. [+]

Овој м-р РЧР програма е понудено од страна на Факултетот за когнитивните науки и човековиот развој и е особено насочена кон работните професионалци. Курсевите се дизајнирани да се надополни знаењето и вештините меѓу професионалци во областа на развојот на човечките ресурси и менаџмент. Оваа програма е комбинација на предметот и истражување на хартија. А минимум 42 кредити на студии и конечна кумулативното одделение точка просек (CGPA) од најмалку 3,0 е потребен за доделување на магистрирал. Единствена функција на оваа програма е вклучувањето на сознавањето, човековото однесување и информатичката технологија знаење со основни курсеви на развојот на човечките ресурси и управување. Студентите треба да завршат истражувањата хартија како делумна услов за завршување на програмата. Покрај тоа, студентите ќе бидат изложени на полето на обуката, индустриски посети и споделување на седницата од најинтересните и практичари кои ги прошират своите искуства за учење на универзитетот. ... [-]


Master

Господар на инженеринг (граѓански) програмата од

Студии врз за студентски град Целосна 1 - 4 години September 2019 Малезија Kuching

На Факултетот за инженерство, UNIMAS е посветена да го прифатат предизвикот на модернизација и подобрување на инженерски знаења преку мајстор на факултет (граѓански) Програмата од страна на предметот. [+]

Комплексноста на модерната ден градежништвото во различни специјализирани областа (т.е. водните ресурси, објекти, изградба на фондации и почвата проблеми, транспорт и проблеми во сообраќајот, управувањето со градежни проекти кои се еколошки-пријателски) бара до-to-date инженерски знаења. Напредни технички know-how, стана задолжително квалификација и од суштинско значење за сите идни и практикување инженери. ... [-]


господар на напредна информатичка технологија (Mait) програмата од

Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Малезија Kuching

Факултет за компјутерски науки и информатичка технологија (FCSIT) мисија е да се биде прв избор институција, признати за нејзината динамика, иновативни и првата стапка високото образование програми, визионерски цели заедно со извонредни истражување и професионални услуги во сродни експертиза. FCSIT нуди широк спектар на курсеви во областа на компјутерските науки и информатичката технологија, и обезбедува соодветни можности за истражување за да ги исполни барањата на земјата и својата модерна дипломираните студенти. [+]

Факултет за компјутерски науки и информатичка технологија (FCSIT) мисија е да се биде прв избор институција, признати за нејзината динамика, иновативни и првата стапка високото образование програми, визионерски цели заедно со извонредни истражување и професионални услуги во сродни експертиза. FCSIT нуди широк спектар на курсеви во областа на компјутерските науки и информатичката технологија, и обезбедува соодветни можности за истражување за да ги исполни барањата на земјата и својата модерна дипломираните студенти. ... [-]


господар на управување со животната средина / господар на животната средина, науката одржливо користење на земјиштето и управување со природни ресурси (sluse-к) програма со предмети

Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци January 2019 Малезија Kuching

SLUSE-Малезија (SLUSE-М) програма е наменета за професионалци работат и свежо дипломирани студенти за промоција на одржливо користење на земјиштето и управување со природни ресурси во Малезија и други земји во развој во овој регион. На програмата е моделирана врз основа и спроведуваат паралелно да слична програма иницирана од дански конзорциум на универзитети. [+]

Господар на управување со животната средина / Магистер на науката за животната средина за одржлива употреба на земјиштето и управување со природните ресурси (SLUSE-М) Програмата од страна на предметот

SLUSE-Малезија (SLUSE-М) програма е наменета за професионалци работат и свежо дипломирани студенти за промоција на одржливо користење на земјиштето и управување со природни ресурси во Малезија и други земји во развој во овој регион. На програмата е моделирана врз основа и спроведуваат паралелно да слична програма иницирана од дански конзорциум на универзитети. ... [-]


Videos

UNIMAS Promo