Budapest Metropolitan University

Introduction

Read the Official Description

Причини за проучување во Будимпешта

  • Диплома и Постдипломски студии доделена од страна на унгарски високообразовни институции се признаваат во сите земји на ЕУ
  • доделување на животните трошоци - добра вредност за парите
  • мулти-културен град
  • безбедна средина
  • слободно движење во ЕУ
  • Европската наследство, комбинирано со космополитски начин на живот
  • "Најдобрите културни и забавни сцени во светот за млади толпата" - Lonely Planet

Ректорот ви посакува добредојде

Ние се инспирирани од креативност. Уметноста на креативното образование е основната вредност на нашиот Универзитет. Што се вклучени во нашите наставни методи, тоа е централен концепт во нашиот пристап и став на нашите ученици. Креативност е сила организирање на секојдневниот живот на Универзитетот отворајќи го патот за идниот успех на нашите студенти. Ние нудиме стимулирање на животната средина и единствена атмосфера што ги мотивира нашите студенти да се направи употреба на широк спектар на исклучителни можности и да ги применат своите знаења во пракса, во потрага по нови, иновативни решенија. Оваа инспиративна свет нуди клучот за креативно размислување, која е веднаш очекување на денешниот пазар на трудот и клучно прашање за иднината.

Од друга темелна вредност на METU лежи во практична природа на нашите програми за пренесување на теоретското знаење со цел да нејзините потенцијални начини на примена и практично искуство. Со таа цел во умот, нашата главна мисија е да се подобрување на јазичните вештини, комуникациски способности и да се подобри креативно размислување, кој е поддржан од страна на посебен систем на интензивни програми за обука понудени секој семестар.

Ние мерка за успешноста и ефикасноста од строгите стандарди на пазарот на трудот. Нашата тесна соработка со сите заинтересирани страни во нашата средина, за компании и институции од заедницата и професионални организации водичи ни да се обучуваат постојан проток на општествено одговорни, интелектуална дипломирани студенти кои се подготвени да одговорат на предизвиците на пазарот на трудот, со видлива потенцијал за одлични перформанси.

Будимпешта Метрополитен универзитет стана дел и парцела на унгарскиот местото на високото образование во изминатите 11 години. Со што постојано се зголемува бројот на ученици, места образование и кампуси, и различни видови на програми, денес METU е најголемиот приватен универзитет во Унгарија присутни во два града, Будимпешта и Hódmezovásárhely со голем студентската заедница од 8.000 ентузијастички млади луѓе. METU нуди комплекс образовна програма во две стручни гимназиите, разни стручни обуки на повисоко ниво, магистратура програми и програми за специјализирана обука пост-дипломски изграден на програми диплома во областа на комуникација, бизнис, туризам и уметностите. МЕТ се карактеризира со отворен и пријатна атмосфера, силно да се фокусира на перформансите и конкуренција поддржан од врвни инфраструктура на цврсти темели.

Постојан развој и успехот се вредности кои бара одлучност и напорна работа. Ние сме подготвени да се соочат со конкуренцијата и ние очекуваме нашите студенти да го следат примерот. Доколку сакате да станете член на тимот, вие сте добредојдени во авионот. Вие треба само резолуција и посветеност.

Ние со нетрпение очекуваме да ви добредојде меѓу нас.

Д-р ст. Ласло Vass ГСЦ

Ректорот на Будимпешта Метрополитен универзитет

ЗОШТО МИТРОПОЛИТ?

Ние создаваме нови начини на размислување и постигнување, со што ни се издвојува како ПССЕ творецот и инспиративна место да учат.

Професионално знаење по реални цени!

Уникатни можности за кариера: 87% од нашите унгарски дипломци да најдат вработување во рок од 3 месеци од дипломирањето, 51% веќе за време на универзитетските години. Повеќе од 400 можности за стажирање во истакна компании, како и можност да се приклучат уште додека во универзитет професионална заедница. Во текот на работилници и студиски групи на METU ќе имаат можност да се здобијат со практично искуство, да се подобри вашите вештини и да уживате во тимска работа.

Персоналот на реномирани експерти: Во прилог на познати научници, топ бизнис професионалци се, исто така, регрутирани за нашите предавања тим.

Странски изложеност преку интензивни меѓународни програми за размена во Австрија, Белгија, Канада, Чешка, Англија, Франција, Германија, Италија, Литванија, Луксембург, Холандија, Полска, Португалија, Романија, Шпанија, Шведска, Швајцарија, Турција, САД, како и зголемување на бројот на други земји.

Енергична студентски живот! Ски кампови, патувања, патувања, паб патувања, забави организирани од Студентскиот сојуз, фото клубот и носивост на други неверојатни програми ...

Модерни згради, пријатна атмосфера, до-to-the-минута технологии со повеќе од 400 компјутерски станици, јазикот лабораторија, звук студио, радио и телевизиско студио, паметни табли, мултимедијална библиотека и бесплатен Wi-Fi пристап на целата површина на кампусот.

Зелениот појас во срцето на градот: Паркот на главната зграда на кампусот во Наги Лајош Király Улица и зелените приградска атмосфера на нашата Egressy патот кампусот обезбеди тивка и мирна средина и за студиски и рекреација цели.

On-сајт на училиште книжарница и слободни референтна библиотека!

Лесен пристап! Сите објекти се на дофат на главните јавни транспортни центри.

This school offers programs in:
  • Англиски
  • унгарскиот

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа BBAs » Гледа BAs » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по графички дизајн

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Со нас можете да станете вид на графички дизајнер кој може да реагира во реални ситуации со креативен и уметнички увид, кој во својата област може да замисли и да создаде висококвалитетна работа. [+]

Со нас можете да станете вид на графички дизајнер кој може да реагира во реални ситуации со креативен и уметнички увид, кој во својата област може да замисли и да создаде висококвалитетна работа.

Во текот на нашиот курс, може да стане графички дизајнер уметник кој е во состојба да одговори на актуелните ситуации и да презентира креативни и уметнички решенија, и кој е во состојба да креира и имплементира висококвалитетна работа на секоја работна платформа... [-]


Магистер по комуникации и медиумски студии

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

За успешен професионалец, тоа е суштинска алатка за да имате силни комуникациски вештини, за успешен професионалец во медиумските науки, ова е основно. Мајсторите на комуникација програма нуди теоретски знаења со силен фокус на практични, професионални вештини и компетенции. [+]

За успешен професионалец, тоа е суштинска алатка за да имате силни комуникациски вештини, за успешен професионалец во медиумските науки, ова е основно. Мајсторите на комуникација програма нуди теоретски знаења со силен фокус на практични, професионални вештини и компетенции. Едукативната програма на курсот е силно медиумски ориентирана која се темели на темелна основа во општествените и однесувањето науки и сегашните прашања на интеркултурна комуникација. Во согласност со тековните барања на социјалните и пазарот на трудот, курсот ги интегрира областите на теорија на комуникација, медиумски студии, општествени науки, политички науки, социологија, психологија и културни студии во областа на општествените науки кои нудат познавање на висок стандард, што може да се стави на профитабилна и практична употреба во различни области.... [-]


Магистер по менаџмент и лидерство

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Водењето компанија е комплексен предизвик, нека биде мало претпријатие или голем или организација во јавниот сектор. Управување со било кој од нив бара експерт во анализа, планирање, водечки, решавање на конфликти и проблеми, одржување на работното. [+]

Водењето компанија е комплексен предизвик, нека биде мало претпријатие или голем или организација во јавниот сектор. Управување со било кој од нив бара експерт во анализа, планирање, водечки, решавање на конфликти и проблеми, одржување на работното.

Овој пристап го презентираме на нашите студенти, така што тие можат да се справат со сите области на управување со бизнисот и да се претворат во вистински лидери на претпријатија, сите на професионално ниво.... [-]


Магистер по туризам менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Новиот магистер по туризам програма за управување комбинира универзални дисциплини, како што се управување со туризмот и развој на бизнисот, со некои главни предности на родниот град на METU . [+]

Будимпешта е една од највозбудливите туристички дестинации во светот, а бројот на странски туристи, како и студенти, расте. Како и нејзините прекрасни места за наследство и погледи на реката Дунав, градот е единствениот главен град во светот кој има толку многу термални бањи или бањи, номиниран е како Град на Дизајн од страна на мрежата за креативни градови на УНЕСКО, а градот нуди жив културна сцена и ноќен живот со своите светски познати "уништи барови".... [-]


MSc

Магистер по развој на бизнисот

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Како студент на главниот, ќе бидете во можност да го совладате не само теоријата и методолошките знаења за иновациите, туку исто така ќе можете да ги зголемите вашите бизнис знаења во раководството на проектот, аналитички и евалуациски методи, како и техники за комуникација и преговарање. [+]

Потребни се комплексни вештини за развој на претпријатија и нивните процеси кои се менуваат. Како студент на главниот, ќе бидете во можност да го совладате не само теоријата и методолошките знаења за иновациите, туку исто така ќе можете да ги зголемите вашите бизнис знаења во раководството на проектот, аналитички и евалуациски методи, како и техники за комуникација и преговарање. Ние ќе ви помогнеме да ги разберете врските и интеракциите на деловното управување со цел да бидете во можност да правите бизнис на среден менаџмент и лидерски позиции во областа на домашниот и меѓународниот бизнис.... [-]


Videos

Welcome to Budapest Metropolitan University

Contact
Адреса на локацијата
Budapest Metropolitan University,
Budapest
Nagy Lajos király útja 1-9.

Budapest, H-1148 HU