Centrale Nantes

Introduction

Read the Official Description

Основана во 1919 година, Centrale Нант (ECN) е меѓу првите образовни и истражувачки институции повисоки во Франција во науката и инженеринг. Нејзината цел е да се развие највисоко ниво научници и инженери во мултидисциплинарни и конкретни области од 2150 студенти годишно во инженерство песна (5 години), магистерски и доктори на науки. Меѓународен развој, е во центарот на стратешката политика на Centrale Нант: 100% од своите студенти по технологија се оди во странство, а 30% од населението на кампусот е меѓународен.

нови

Силата на мрежи

Centrale НАНТ припаѓа на престижниот Groupe des Ecoles Centrales, високото образование и истражувачките институции со долга традиција на иновации, проектирање, изградба и производство. Од своето основање, Groupe des Ecoles Centrales ја следел истата вика: обука инженери способни за задоволување на најголемите предизвици на нивната ера. Centrale НАНТ олеснува и професор и студент на меѓународна размена, преку програми на високо ниво на квалитет со Еразмус Мундус етикета на совршеност дадено од страна на Европската комисија мајстор. Навистина, оваа институција, во моментов се вклучени во 4 А.1 Еразмус Мундус проекти (3 мајстор, 1 докторат), 15 проекти А.2 Еразмус Мундус (3 како координатор со Индија и Јужна Азија), две А3 проекти. Некои грантови се достапни во рамките на овие проекти. Повеќето меѓународни студентите се доделуваат атрактивни стипендии од Centrale Нант, компании, Европската комисија, француски амбасади или Пеи де ла Лоар. Признавањето на научни совршеност на Centrale НАНТ олеснува неговата соработка со регионалната економска органи, како и глобални компании, како и интеракција со слични мрежи во странство. Centrale НАНТ премостува јазот помеѓу образованието, истражувањето, развој, и на корпоративниот свет.

Пристап до најсовремената технологија платформи

Како извор на иновации и отвореност, Centrale НАНТ обезбедува силни врски со индустријата и ужива репутација на квалитет во целиот свет. Истражувачки единици училиштето поседуваат експериментални опрема, која е уникатна во нивните области, особено во поморските хидродинамика, течност механика, нискоградба несреќа тестирање, виртуелната реалност, роботика, и обработка. Истражувачки лаборатории се целосно интегрирани во образовната програма на училиштето да обезбеди студија-преку-истражување за инженеринг на студентите и да се збогати за обука на IR страна давајќи им пристап до индуктивни педагогии во лабораториите и овозможување на оние кои започне својата кариера во истражување и развој за да се подготват за иднината на нивните одговорности. За време на вашиот трета година во Centrale Нант, ќе имаат можност да пристапите на оваа опрема.

Нант

Тука е topnotch меѓународни господар Centrale НАНТ понуда: 10 Меѓународниот мајстори (курсеви се изучува на англиски јазик)

Урбаната животна средина:

 • Атмосферата, водата и урбаната околина

Применета механика:

 • Компјутерската механика
 • Дизајн на системи и производи
 • Материјали Процес и технологија Композити
 • Хидродинамика и Океан факултет
 • Енергетика и погон
 • AMASONE = Операција Брод и поморски инженеринг

Градежништвото

Контрола инженеринг, роботика и применета информатика:

 • Напредно Роботика
 • Автоматска контрола, сигнал, & Слика
 • Реално време, управување и супервизија

ВОИ социјалните медиуми присуство линкови:

Фејсбук: Centrale НАНТ мајстори на YouTube: Меѓународен Centrale Нант

Практични информации

Меѓународната канцеларија им помага на сите странски студенти за пополнување на административни барања и да се добие сместување во близина на кампусот.

Centrale Нант се предлага и многу активности низ разни клубови и здруженија. Благодарение на Centrale НАНТ Алумни еден и единствен надомест, можете да добиете пристап до Centralian мрежа и да имаат корист од сите услуги веднаш и без истекот датуми! Можете директно да пристапите до сите активности, професионални и регионални контакти клуб, како и други Centrale училиште групи.

По дипломирањето, ќе бидат додадени и следниве услуги: проценка бесплатно кариера на секои 5 години, постојан попусти на курсеви за образование извршната власт и голем број на други бенефиции.

Живеат во Франција

Петта по големина економија во светот, Франција е исто така четвртиот најпопуларната дестинација за странски студенти. Земјата останува посветена на нејзината долгогодишна политика на еднаков третман на домашните и странски студенти. Секоја година, Франција го прави големи инвестиции во образованието и истражувањето. Всушност, образованието е најголемиот категорија на владините трошоци, сметководство за повеќе од 20% од буџетот. Економијата на Франција е петта по големина во светот. Тоа сметки за 5% од светскиот БДП и 6%.

Школарина

Школарината на Centrale Нант се од 0 до € 9000 € годишно.

Најинтересните информации

Алумни се многу важни за Centrale Нант. Здружение на Centrale НАНТ алумни е широко распространета во многу земји низ целиот свет, кои работат во различни сектори. Некои од нив заземаат високи позиции во различни истражувачки Insitutes или компании, додека некои други се успешни претприемачи. Престојуваат поврзани со најинтересните докажува непроценливо значење за учениците во многу термини. Алумни мрежи не само што дава можност за студентите да комуницирате со алумни, но, исто така, им помага на учениците да се остане поврзан со институтот и да се ажурирани на различни случувања. Заедно со ова, платформа за редовна размена на мислења и идеи меѓу најинтересните е подеднакво важно за нивниот развој и раст.

Повик за пријавување: Еразмус Мундус мајстор: EMship Напредно Дизајн стипендии: До € 48 000 по ученик повик за аплицирање на http://www.emship.eu/ Мајстор програма признати од страна на Европската комисија со етикета Двојна диплома Еразмус Мундус дадено од страна на Centrale Nantes (Франција) и Универзитетот во Лиеж (Белгија)

This school offers programs in:
 • Англиски
 • француската

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

Master in Atlantic Master on Ship Operation & Naval Engineering (M-TECH AMASONE)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Поморско знаење и навигација Напредна хидродинамика Француски јазик и култура

Примери на претходни практиканти во индустријата:

CFD оптимизација на процесот на подобрување: апликација за подводно возило

Примери на претходни практиканти во истражувачки лаборатории:

Експериментални методи со користење на видео анализа за мерење на движењето предизвикано од проток на растенија. Пристап на слаба раса за моделирање на OWC Евалуација на критериумите за стабилност на втората генерација за воени бродови ... [-]

Master in Atmosphere, Water and Environment (U-ENV AWE)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Вовед во географски информациски науки Урбан менаџмент и планирање бизнис средина Анализа на податоци за животната средина Современи јазици Современи јазици

Содржина на курсот - М2

Урбан менаџмент и животна средина Урбана метропола, планирање и услуги Алатки, управување и моделирање за урбани бази на податоци Интердисциплинарна методологија за истражување Вовед во урбанистички проекти Урбани индикатори и оценка на животната средина на проекти [-]

Master in Embedded Real Time Systems (CORO ERTS)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Овој специјализам се потпира на неколку курсеви кои опфаќаат различни теми: дизајн на системи во реално време и архитектура на оперативен систем во реално време (OSEK / VDX стандард се користи); политики за распоредување во реално време и придружна имплементација; алатки за моделирање и верификација на системи во реално време: Petri мрежа, конечни државни автоматски и временски автомат итн.... [-]


Master in Hydrodynamics for Ocean Engineering (MTECH HOE)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој господар специјалист има за цел да им даде на студентите напредна обука за типични проблеми на хидродинамиката применети за поморска архитектура и океански инженеринг: бродот отпор, одгледување, брод однесување во неправилни мориња, вода, бранови и морска средина ... физичките, моделирање и нумерички аспекти се изучува. [+]

Овој господар специјалист има за цел да им даде на студентите напредна обука за типични проблеми на хидродинамиката применети за поморска архитектура и океански инженеринг: бродот отпор, одгледување, брод однесување во неправилни мориња, вода, бранови и морска средина ...

Механика на флуиди Механички дизајн Програмирање и алгоритми Енергетика Нумерички методи Погон Вибрации и диференцијални равенки бизнис средина Современи јазици [-]

Master in Materials and Structures in their Environment (C-ENG MSE)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Фотографирање во градежништвото Нумерички методи геотехнички инженеринг Вибрации и диференцијални равенки Бетон и конструкции бизнис средина Конференции и иницијација за истражување Современи јазици

Содржина на курсот - М2

нумеричката анализа Конститутивни закони Трајност и структурно одржување Земјотресно инженерство Дизајн и однесување на модерниот бетон Статистика на материјали и структурна сигурност [-]

Master of Engineering in Advanced Manufacturing (M-ENG AM)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Сектори: аеронаутика, автомобилски, транспорт, ветер и поморска енергија, механика, консултации Полиња: Машински факултет, Дизајн, Материјали, Напредни процеси, Додаток Производство, Истражување и Иновации Позиции: Машински инженер, Процес инженер, Дизајн инженер, Истражувања и иновации инженер (пост докторат)

Содржина на курсот - М1

Композити и состојки Дизајн на методологијата Виртуелна реалност во развој на производи Поддршка на одлуката за процесот на дизајнирање Композитни технологии за обработка Композитни структури Нумерички дизајн на производи Оптимизација во механика [-]

господар во вградени системи во реално време (coro erts)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Системи за реално време + Софтверска архитектура за роботика Обработка на сигнали + Мобилни роботи + Напредно и роботичко програмирање + Вештачка интелигенција + Компјутерска визија + Техники за оптимизација + Современи јазици Теорија на нелинеарна контрола + [-]

господар во паметно и поврзано претпријатие (i-eng sce)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

[+]

Управување со производството Симулација (1) Симулација (2) Моделирање на комплексни системи (2) Економија и менаџмент за индустриски инженеринг Иновативен инженеринг Конференции / Вовед во истражување Современи јазици

Содржина на курсот - М2 Паметно и поврзано претпријатие

Моделирање на претприемачи (2) [-]

господар во хидродинамика и Океан факултет

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Целта на оваа програма е да им даде на студентите и напредна обука за типичните проблеми на хидродинамика применува на океанот и префрлани Инженеринг: Отпорност на брод, seakeeping, вода бранови и морската средина. Физички, моделирање и нумерички аспекти се изучува. [+]

Мајстор во хидродинамика и Океан факултет

Овој мајстор е меѓународно призната и акредитирана од страна на француското Министерство за високо образование.

Квалитетот на курсеви е признат во рамките престижниот Еразмус Мундус на Европската Комисија преку EMship мајстор.

Голем дел од обуката е посветен на практична употреба на софтвери за решавање на проблеми што е дефинирано погоре голем број на нумерички методи: границата елементи или спектрален методи во теорија на потенцијалот на проток, на конечни разлики или ограничен обем техники во решаваат за слатка текови, Нежните честички хидродинамика (СПХ). ... [-]


господар на брод операција и поморски инженеринг - amasone

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Двајца од најдобрите француски технички универзитети се здружија за да ви понудат единствена можност да научат поморски инженеринг и да станете инженер искусен во работењето на бродот. [+]

Мајстор за управување со бродови и поморски инженеринг

Двајца од најдобрите француски технички универзитети се здружија за да ви понудат единствена можност да научат поморски инженеринг и да станете инженер искусен во работењето на бродот. Во Ecole Centrale Nantes обезбедуваме програма за обука на поморски инженери на високо ниво. Ќе имате пристап до експериментални објекти, како што се резервоарот за влечење, резервоарот за бран, тестери за мотор со внатрешно согорување. Во соработка École Navale во Lanvéoc-Poulmic во близина на Брест е Француската поморска академија каде што се обучени офицери на француската морнарица. Во Ecole Navale нудиме сериозна научна обука, знаење за навигација и поморска средина. Извонредната сила на оваа магистерска програма е дека ќе имате обуки на бродот во француски морнарица. Ќе добиете увид во практиката на одборот за да служите комплексна опрема и да се вклопите во брзото развивање на знаења и техники кои се многу вредни за поморски инженер и, се разбира, високо ценети од индустриските работодавци. 100% англиски мајстор! Покрај ова техничко и научно знаење, ќе дознаете и за француската култура и за јазикот.... [-]


господар на инженеринг во материјали процеси и технологија на композити (m-eng mptc)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој мајстор развива вештини за обезбедување на иновативни и оптимизирани решенија во дизајнот и производството на композитни материјали за истражување и во индустријата. [+]

Материјали, процеси и технологија на композити (M-ENG MPTC)

Овој мајстор развива вештини за обезбедување на иновативни и оптимизирани решенија во дизајнот и производството на композитни материјали за истражување и во индустријата.

На перформансите на композитни структури и структури засилени со фибер-органски елементи се под влијание на конститутивните материјали и фазата на обработка. Композитен механички дизајн може да биде ефикасно и оптимално изведен кога некој има добро разбирање на влијанието и ограничувањата на производството. Затоа, курсевите кои се нудат во оваа програма ќе обезбедат теоретски и експериментален акцент на односите помеѓу составните делови, обработката и структурниот дизајн.... [-]


господар на инженерство во енергетика и погон (m-eng ep)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој мајстор развива вештини за дизајнирање и оптимизирање на иновативни погонски погони со фокус на термофлуид процеси и конверзија на енергија за истражување и индустрија. [+]

Енергетика и погон (M-ENG EP)

Овој мајстор развива вештини за дизајнирање и оптимизирање на иновативни погонски погони со фокус на термофлуид процеси и конверзија на енергија за истражување и индустрија.

На перформансите и ефикасноста на моторите со внатрешно согорување и турбоагрегатите влијаат различни процеси, вклучувајќи проток на гас, компресија и проширување преку турбомашини или клипни клипови, вбризгување на гориво и согорување, конверзија на енергија и пренос на топлина. Затоа, курсеви кои се нудат во оваа програма ќе обезбеди акцент на сите овие процеси и како тие ќе комуницираат.... [-]


господар на инженерството во компјутерската механика (m-eng cm)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој мајстор развива вештини во напредни техники во научни компјутери на интерфејсот меѓу научните дисциплини за моделирање на проблеми со механички инженеринг. [+]

Компјутерска механика (M-ENG CM)

Овој мајстор развива вештини во напредни техники во научни компјутери на интерфејсот меѓу научните дисциплини за моделирање на проблеми со механички инженеринг.

Курсевите опфаќаат моделирање и нумеричка симулација на комплексни механички системи (и течности и цврсти) кои вклучуваат можна спојка на различни физики на различни нивоа. Обуката се заснова на глобален приод кон прашањата поврзани со нумеричко моделирање, од изградбата на модели и нивна дискреција на нумерички резолуција на дискретни модели и до математичката анализа на моделите и методите на приближување.... [-]


Господар на науката во применетата механика - дизајн на системи и производи

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој мајстор обезбедува алатки, модели и методологии за проектирање на механички производи и за проектирање и управување на inustrial системи. [+]

Магистер на науки по применета механика - Дизајн на системи и производи

&nbsp

Овој мајстор обезбедува алатки, модели и методологии за проектирање на механички производи и за проектирање и управување на inustrial системи. Ние се земе во предвид технички, човечки и економски фактори. Курсевите се потпираат на двата аспекти и ги покриваат следниве области: Mecanical дизајн на иновативни механизми и производи, клиент-ориентиран дизајн на производи, индустриски инженеринг. ... [-]


Европската Магистер по компјутерската механика

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Магистер на науки во компјутерската Механика е наменета за студентите кои сакаат да ги развијат своите знаења и компетентност во областа на компјутерската механика [+]

Европската Магистер по компјутерската механика

&nbsp

Магистер на науки во компјутерската Механика е наменета за студентите кои сакаат да ги развијат своите знаења и компетентност во областа на компјутерската механика со апликации во тела, течности и интердисциплинарни области. Целта е да им обезбеди на студентите со вештини за моделирање, формулација, анализа и имплементација на симулација алатки за напредни инженерски проблеми, како и вештини за разбирање на овие пристапи во поширок контекст на инженеринг науката. Студентите ќе имаат корист од една водечка група на научници и возбудлив меѓународна средина. Студентите може да преземе на мајстор 's како професионален терминал степен, или како подготовка за д-р степен.... [-]


Еразмус Мундус - emship напредни дизајн

Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Франција Nantes

Целта на EMSHIP Еразмус Мундус мајстор е да се обезбеди високо образование во Морнарицата на Архитектура и брод дизајн, преку 1.5 година - 90 кредити - мајстор на курсот достапни [+]

Еразмус Мундус - EMship Напредно Дизајн

&nbsp

Целта на EMSHIP Еразмус Мундус мајстор е да се обезбеди високо образование во Морнарицата на Архитектура и брод дизајн, преку 1,5 година - 90 кредити - мајстор на курсот достапни како постдипломски студии, што доведува до Двоен магистрирал од ULG-Лиеж, Белгија и ECN-Нант, Франција) и дополнување диплома од Германија (Росток), Италија (Џенова), Полска (Шчечин) или Романија (Galate). ... [-]


м-р во урбана средина - атмосферата, водата и урбана

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Овој мајстор нуди добро балансирана образование на идните инженери и урбанисти со обезбедување на потребните вештини за решавање на еколошките и енергетските прашања [+]

Магистер на науки и техники во урбана средина - атмосферата, водата и урбаната околина

&nbsp

Овој мајстор нуди добро балансирана образование на идните инженери и урбанисти со обезбедување на потребните вештини за решавање на еколошките и енергетските прашања преку интегриран пристап, во комбинација технолошкиот развој заедно со разгледување на човековите, социјалните и урбана ограничувања. ... [-]


Магистер по градежништво

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Мајстор за градежништво во материјалите и структурите во нивната животна средина е посветен на развивање научни и технолошки знаења. Се карактеризира со висок степен на научна специјализација. [+]

Магистер по градежништво

Овој мајстор е меѓународно призната и акредитирана од француското Министерство за високо образование.

Високата струка на нашиот мајстор е дизајнирана да ги подготви студентите за истражување во јавниот и приватниот сектор.

Јазик на наставата

Во текот на првата година, сите предмети се на англиски јазик (курсевите по француски јазик се исто така вклучени).... [-]


мајстори во контрола и роботика во напредната роботика (коро имаро)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Главната цел на овој специјалист е да го совлада моделирањето и контролата на сложените роботи кои се развиваат во динамични средини со користење на проприоцептивните и екстерецептивните перцепции. Фокусот е на напредната роботика, но генерално специјализмот се занимава со модерни техники во системи инженеринг за моделирање, симулација, оптимизација, анализа и контрола на различни роботички системи. Исто така ги зема предвид моделирањето и перцепцијата на околината. Квалитетот на овој мајстор е признаен од Европската Унија преку поддршка на Европскиот мајстор за напредна роботика (EMARO +) во рамките на програмата Еразмус Мундус. [+]

Напредна роботика (CORO IMARO)

Главната цел на овој специјалист е да го совлада моделирањето и контролата на сложените роботи кои се развиваат во динамични средини со користење на проприоцептивните и екстерецептивните перцепции.

Фокусот е на напредната роботика, но генерално специјализмот се занимава со модерни техники во системи инженеринг за моделирање, симулација, оптимизација, анализа и контрола на различни роботички системи. Исто така ги зема предвид моделирањето и перцепцијата на околината. Квалитетот на овој мајстор е признаен од Европската Унија преку поддршка на Европскиот мајстор за напредна роботика (EMARO +) во рамките на програмата Еразмус Мундус.... [-]


мајстори во контрола и роботика во процесирање на сигнали и слики (коро гнездо)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Nantes

Програмата за сигнали и обработка на слики (СИП) ги обезбедува неопходните вештини за моделирање на сигнали, обработка на слики и машинско учење, релевантни за теоријата и практиката на анализа на податоци и пронаоѓање информации за развој на современи нумерички методи. [+]

Сигнал и обработка на слика (CORO SIP)

Програмата за сигнали и обработка на слики (СИП) ги обезбедува неопходните вештини за моделирање на сигнали, обработка на слики и машинско учење, релевантни за теоријата и практиката на анализа на податоци и пронаоѓање информации за развој на современи нумерички методи.

Курсевите на SIP програмата се однесуваат на теоријата и практиката на напредни техники за анализа на податоци, од компјутерска статистика, применета математика, научно пресметување и нумеричко снимање, до нивната практична имплементација во неколку области како што се биомедицински инженеринг, наука за слики, аудио обработка и информации технологија.... [-]


Videos

Centrale Nantes Master engineering

Welcome to Centrale Nantes

Contact

Centrale Nantes Études

Адреса, линија 1 Nantes, Pays de la Loire, Франција
Website http://www.ec-nantes.fr/
Број на телефон +33 2 40 37 16 21