EISTI : Graduate School in Computer Science and Mathematics Engineering

Introduction

Read the Official Description

На Факултетот за секоја пригода

Како ГУЦ официјално признати од страна на државата и се надлежни од страна на CTI (француски институција Инженеринг акредитација) струка EISTI е да ги обучи идните инженери во математика и Computering.

Надвор градење на професионална кариера со вас, иницирање ветувачка иднина Без разлика дали тоа е во областа на финансиите или голема и разновидна индустрија на нови технологии, EISTI води своите студенти на повеќе од 50 различни работни места во многу различни сектори на активност.

Со постојано мутира свет каде што технологии се заменува со голема брзина, EISTI го избра да остане во срцето на потребите на компаниите и технолошка еволуција и да ги обучи своите учење да им помогнат на студентите ќе го достигнат најатрактивните и иновативни работни места.

Практиканти, меѓународната мобилност, двојни дипломи: отворање на вашиот ум на светот

На EISTI, периодот на практикантска работа и професионално искуство се составен дел од вашиот обука, како и мрежа која ги носи на училиште, заедно со компаниите е "голема брзина" и секогаш активна.

Мултикултурна размислување и меѓународната мобилност има клучна позиција во наставните програми што ги нудиме. Над 40 партнерства се врзани со претпријатија од целиот свет.

EISTI е, исто така, на Факултетот за двојна диплома со престижни универзитети и управување со училиштата. Комплементарна формации и отворен ум за широк опсег на експертиза се некои од основните вредности на училиштето, и тие се материјализира преку нашите партнерства. За инженеринг студент, тоа е уште една прилика за да додадете дополнителна вредност на нивните CV.

Искуството Eistian: само на EISTI

Студентски живот тука е богат и полн со ентузијазам, со интензивна настани студент општество и мешањето на различни класи. На две кампуси, која припаѓа на училиштето, во Cergy и Пау, секој придружува силите за да се создаде атмосфера на колективна работа и благосостојба.

Академски квалитет во комбинација со силно чувство на хуманизмот секогаш донесоа Eistian култура и дух на живот. Училиштето го избра 4 основни вредности во Повелбата: Професионалност, отвореност, солидарност и етика. Тие го прават на EISTI единствена институција и одлично место да учат, додека зградата на ветувачка иднина за себе.

Студентски живот

Обука на EISTI, исто така, значи да се живее живот на врвот инженеринг училиште, каде што студентите ги споделува вредностите и активности. Да се ​​биде eistian е исто така начин на постоење и дејствување секој ден, со почитување на нашите повелбата четири вредности: Професионалност - Отвореност - Solidarity- етика. Секој може да се потпираат на нивните соученици, наставници и персоналот од нашите кампуси. Бидејќи човечкиот капитал е од суштинско значење за нас, сега повеќе од било кога. Напорна работа и волја секогаш победуваат.

Студентски живот тука е богат и полн со анимација, интензивна ритамот на различните активности кои триесет или па студент општества имаат да понудат. Има да биде направен за вас меѓу нив; а доколку тоа не е случај ... Зошто да не се создаде свој?

На свечената и поволни мешањето на различни години е и жив и топло. Тоа е место каде што може да се фалсификувани обврзници, а трае далеку од годините на EISTI. Во текот на годините вашето време на EISTI, ние сакаме да биде во можност да ги изразат своите таленти, развивање на нови страсти, се отвори кон другите, се хранат со доживувања, одат преку незаборавни моменти ... Со еден збор: базираат на лично и колективно ниво.

Ова благосостојба е исто така дел од она што го прави eistians успешна.

Во Cergy и Пау, работните средини се и пријатна и функционални, и разни современи алатки придонесе за оптимална работа на вашите студии: лап-топ компјутери, онлајн виртуелни училиште, видео и многу повеќе. Кампуси EISTI одразуваат нашите вредности: тие се Домашен, динамична, пријателски, и, исто така, добро интегрирани во универзитетските кампуси нивниот град.

Нашите кампуси

Нашите студенти се добредојдени во кампусот на нивниот избор, или во Cergy или во Пау.

Cergy кампус (95)

Изградена во 1989 година, во кампусот EISTI се карактеризира со три различни згради (Коши, Кондорсе и Тјуринг) додавање до вкупна површина од 8400 метри квадратни. Целосно опремени со модерна опрема (вклучувајќи и 3 видеоконференција подготвени амфитеатри и видео проектор во секоја училница) и се наоѓа во близина на студентскиот дом, тоа е достапно преку RER А поповолно наоѓа во рамките на 2-ри најголемиот студентски центар во Иле де Франс, во кампусот е во близината на префектурални парк, Cergy-Франција универзитет, Франција и трговски центар Trois-Fontaines. Cergy е енергична студентски град со неколку значајни средства: пријатна, зелени животната средина, повеќе спортски и културни активности на располагање (центар за водни спортови, театар, кино сали и повеќе).

Студентите може да се стигне до главниот град во рок од 35 минути преку RER А (од «Cergy-Префектура» станица).

Пау кампус (64)

кампусот придобивките на Пау од сите главни средства на еден голем град во регионот и од непосредна близина на Шпанија, на планината и на морскиот брег.

Се одликува со градежни достигнувајќи во близина на 5000m² во срцето на градот на врвот на универзитетскиот кампус. Оваа кампус нуди пријатен, модерен и прозрачна работна средина, и еко-пријателски (HQE) и опремени со најнова технологија (амфитеатри со Full HD алатки за видео конференции, оптички влакна, за контрола на пристап и повеќе), а особено пријателски за студентите. Тоа може да се пофали вегетација исполнето со атриум, поврзани амфитеатри и училници, студент сала и кафетеријата, аудио тутори за странски јазици и релаксација области.

Eistiens имаат корист од квалитетот на животот на атлетски град со богата историја, помеѓу океанот и планините.

Вредности за да се успее

Нашите Повелбата е составена од четири силни вредности дозволувајќи им на секој и секој човек на EISTI да се развива за време на нивниот престој тука, и после. Повелбата и сите што се залага за остава белег на нашите студенти, особено за време на прикажување на нивните професионални пат и развој. Нашите поранешни студенти често се повикуваат на Повелбата, како и нивните мрежи се чувствителни на тоа. Да се ​​биде Eistien е начин на постоење, дејствување и размислување на дневна основа. Со секоја нова учебна година, Повелбата е претставен на сите во училиштето, со цел за филозофијата на училиштето за да стане целосно интегриран во нивниот начин на размислување, дејствување и благосостојба.

ПРОФЕСИОНАЛНОСТ

 • Почитување на работа во групи
 • Соединувањето на индивидуалните талент и колективен успех
 • Обезбедување на довербата на бизниси

ОТВОРЕНОСТ

 • Останатите љубопитни на животот на другите
 • Одење на другите со цел да се збогати на знаењето и размена на сопствената со нив
 • Се осмели да ги споделат
 • Преиспитување на себе
 • Се доказ за смирение;
 • Игнорирање на непотребни претпоставки
 • Избегнување на ароганција и само-задоволство

СОЛИДАРНОСТ

 • Покажува солидарност со нашите старешини, како и оние кои се помлади од нас
 • Изработка на помагање на другите природен рефлекс
 • Слушање со почит кон другите
 • Одржување на солидарност помеѓу различните училиште години

ЕТИКА

 • Почитување на работата на еден наставници и колеги
 • Спроведување на очекуваните работа
 • Не се откажува, се соочуваат со тешкотии со главата напред
 • Се вклучени во една стажирање: сериозни, строги, преземање иницијатива
This school offers programs in:
 • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

мајстор во квантитативна финансии и управување со ризикот

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Pau Cergy + 1 more

Степен Магистер во квантитативна финансии и управување со ризикот се базира на признати совршеност на нашите инженерски училиште во квантитативна финансии, и прави голема употреба на соработки со универзитетите во Париз-Dauphine и Cergy-Франција. [+]

Степен Магистер во квантитативна финансии и управување со ризикот се базира на признати совршеност на нашите инженерски училиште во квантитативна финансии, и прави голема употреба на соработки со универзитетите во Париз-Dauphine и Cergy-Франција. На мајстор е првенствено ќе поднесе жалба до меѓународни студенти, "слободна Преселување" или оние од нашите партнер универзитети или, за високо потенцијални странски инженери кои се во потрага по меѓународна кариера во областа на финансиите.... [-]


Меѓународната Магистер по големите податоци

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Pau Cergy + 1 more

Магистер по бизнис Анализа: Архитектура, податоците од истражувањето и оптимизација ", акредитирани од страна на Министерството за високо образование и истражување на Франција, се базира на признати совршеност на нашите инженерски училиште во деловна интелигенција и прерасна од специјализации во решение за поддршка, Бизнис разузнавање и бизнис анализатор. [+]

Магистер по бизнис Анализа: Архитектура, податоците од истражувањето и оптимизација, акредитирани од страна на Министерството за високо образование и истражување на Франција, се базира на признати совршеност на нашите инженерски училиште во деловна интелигенција и прерасна од специјализации во решение за поддршка, Бизнис интелигенција и анализатор на бизнис . На мајстор е првенствено ќе поднесе жалба до меѓународни студенти, "слободна Преселување" или оние од нашите партнер универзитети или, за високо потенцијални странски инженери кои се во потрага за меѓународна кариера во областа на бизнис анализи.... [-]