ENAC

Introduction

Read the Official Description

ENAC е основана во 1949 година во Париз Орли, и се пресели во Тулуз, во 1968 година. Тоа се спои со Sefa (Service d'експлоатација де ла Формирање Aéronautique) на 1 јануари 2011 година. На "Ecole Nationale de l'aviation civile" (ENAC) е единствен пример: тоа е само авијација-ориентирана универзитет во Франција и во Европа нуди широк и целосно панел за аеронаутика-ориентирани програми и активности за обука, им служи на воздухопловните светот , а особено секторот на воздушниот транспорт.

Универзитетот на ENAC е составена од:

2.000 ученици во 25 различни обуки: инженер, магистерски, докторски, воздушниот транспорт пилот, контролор на летање, итн, 7.500 практиканти секоја година во 400 континуираното образование програми или напредни курсеви за обука, 10 лаборатории за истражување, Меѓународни активности: ENAC поздравува стотици меѓународни студенти и лица од 5 континенти, секоја година, А образование тим има исклучително многу професионални вештини и know-how, материјалот за обука на високо ниво поврзани со своите мултидисциплинарен активности: симулатори ATC, летот симулатори, 130 авиони, лаборатории за електроника, телекомуникации, GNSS, летала, обработка на податоци, аеродинамиката, јазици, итн ...

Преку сите овие активности, ENAC универзитет е посветена на исполнување на барањата на воздухопловна област, во која се вклучени и приватните и јавните актери, или во Франција или во странство. Во повеќе од 60 години, со 20.000 алумни, ENAC има стекнато признавање, во Франција и во странство, на сите партнери кои припаѓаат на широк спектар на своите активности. Денес, благодарение на признатите вештините на наставниците, бараат, студенти, практиканти и цели на своите вработени, ENAC универзитет се обидува да го зајакне своето влијание во светот, да се биде секогаш обврски во својата област на квалитет: аеронаутика.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MSc

Msc во воздушниот систем - навигација и телекомуникации

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Toulouse

Магистер ASNAT има за цел обука на научници во истражување и развој во областа на сателитско позиционирање и телекомуникации за авионската индустрија и сите други деловни сектори каде мобилните апликации за локализација и услугите се клучни средства за развој (автомобили и камиони, поморски, земјоделски, мобилни телефонски апликации итн.). [+]

Магистер по воздушен систем - Навигација и телекомуникации Магистер на науки (MSc) во ASNAT е 2-годишна програма нуди напредни и научни курсеви во Сателитски-базирани позиционирање и вселенски телекомуникации.

Изработена со поддршка на Европската комисија и Европската агенција за ГНСС, магистрирал во АСНАТ беше креиран во рамките на проектот SESAR (Единствено европско небо), чија цел е развивање на новата генерација на систем за управување со воздушниот сообраќај способен да обезбеди безбедност и флуидност на воздушниот транспорт во светот во текот на следните 30 години. Во рамките на оваа програма ENAC придонесува за истражување и обука на идните експерти за подобрување на инфраструктурата на АТМ. Неодамна, GNSS се здоби со големо внимание во светот поради значително зголемување на апликациите користејќи GPS или други провајдери за позиционирање:... [-]


МСЦ во меѓународниот воздушен транспорт и управување со операции

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Toulouse

Магистер IATOM е 2-годишна програма, која има за цел обука на експерти и менаџери со силен акцент на примена на најнови инженеринг и управување со концепти или методи на воздухопловна и воздухопловна индустрија. Магистер IATOM нуди 4 обуки во партнерство со водечките универзитети низ целиот свет, како што е Универзитетот за наука и технологија во Хонг Конг, Универзитетот Беиханг во Пекинг, Институтот Текнологи Бандунг, Универзитетот Сорбона Абу Даби. [+]

М-р во меѓународниот воздушен транспорт и операции за управување со

Опсегот на оваа Магистерски степен

Да се ​​обучат високи извршни директори способни за организирање на операциите на системот за воздушен транспорт, со целосна команда на сите негови аспекти.

Содржина Господар IATOM е четири семестар меѓународна програма за да се исполнат глобалните воздухопловни и воздухопловни потреби. ENAC и неговите партнери нудат четири обуки: Хонгконшкиот универзитет за наука технологија (HKUST), Универзитетот Сорбона Абу Даби. Покрај тоа, ние потпишавме договори со Beihang универзитет во Кина и Институтот Teknology Bandung во Индонезија за истиот. Магистер IATOM е дизајниран да ја истакне примената на најсовремени инженерски и управувачки концепти или методи на воздухопловна и воздухопловна индустрија. На полно работно време две години господар IATOM има за цел обезбедување на техничка и менаџерска експертиза неопходна за иден менаџер во меѓународна компанија.... [-]


напредна господар на воздухопловна навигација системско инженерство и операции (ms anseo)

Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри September 2018 Франција Toulouse

На МСП ANSEO интегрира теми на поранешниот мајстори, нудејќи им на систематски и глобален пристап на воздухопловна навигација системи: на теренот (комуникациски системи, системи за навигација, надзор системи, автоматски системи за контрола на воздушниот сообраќај), на-табла (сателит и Авионика системи), и нејзините методи на работа (управување со воздушниот сообраќај). [+]

Како дел од политиката на континуирано подобрување и прилагодување на својот господар програма да одговорат на технолошките еволуцијата, воздушниот транспорт работни места, и подобро да одговори на потребите на глобалната воздухопловна навигација индустрија, ENAC создаде нов Напредно мајстор систем за воздухопловна навигација инженерство и операции кои заменува 3 поранешниот напредни магистерски програми: MS воздухопловството и управување со воздушниот сообраќај, MS воздухот земјата соработка систем инженерство и MS Порака Навигација надзор.... [-]


Напредно мајстор за управување со аеродромот

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Toulouse

Изучува на англиски јазик.

Специјализираните мајстор 's диплома по менаџмент на аеродромот беше создадена во 1989 година од страна на ENaC во одговор на побарувачката од професионалци во овој сектор. [+]

Управување MS аеродром

Изучува на англиски јазик.

Специјализираните мајстор 's диплома по менаџмент на аеродромот беше создадена во 1989 година од страна на ENaC во одговор на побарувачката од професионалци во овој сектор. Поради особено значајната улога аеродроми во процесот на либерализација на воздушниот транспорт, на отворањето на аеродромот помош, разновидноста на професионални активности се вклучени во операцијата, се повеќе видно место преземени од страна на животната средина и безбедноста, нивото на конкуренција меѓу аеродромот платформи, генерален економски проблеми и специфични за бизнис сектор кој сега е главен дел од националната економија проблеми, постои потреба за високо квалификувани менаџери аеродром, со надлежност потребни за управување и развој на секој аеродром. Специјализираните мајстор 's диплома во управување со аеродромот е специјално дизајниран да ги обучуваат овие специјалисти, кои се високо ценети и многу баран од страна на аеродромите.... [-]


Напредно мајстор за управување со воздушниот сообраќај

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Toulouse

Економски и финансиски гледано, воздушниот транспорт компании сега се навикнати да работат во високо конкурентна средина бара голема адаптибилност. Програма специјализираните мајстор е [+]

Управување со MS воздушен транспорт

Изучува на англиски јазик

Економски и финансиски гледано, воздушниот транспорт компании сега се навикнати да работат во високо конкурентна средина бара голема адаптибилност. Програма специјализираните мајстор во управувањето со воздушниот сообраќај има за цел да обезбеди системски разбирање на сите аспекти на секторот на воздушниот сообраќај, вклучувајќи воздушен транспорт економија, операции, маркетинг и финансиски стратегии, управување со човечките ресурси и перформанси, и главните предизвици и стратегии за иднина.... [-]


Master

напреден главен беспилотни авиони системи услуги и управување со

Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри October 2018 Франција Toulouse

[+]

[-]

Напредно Магистер по безбедноста на системот за управување во воздухопловството - MS смс-а

Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Франција Toulouse

На ENaC Напредно мајстор безбедност систем за управување со односи во воздухопловството е наменета за сегашните или идните СМС менаџери на чело на развојот, распоредување, или подобрување на СМС во организации кои треба да се усогласат со ICAO барања за безбедност. [+]

Содржина и цели

ENAC Напредно мајстор СМС во воздухопловството е дизајниран да ги обучи СМС-менаџерите кои ќе водат структурни и административни промени во рамките на нивната организација, преместувајќи ги од реактивно размислување до предвидливо размислување.

Во обид да стигне на следното ниво на безбедност, меѓународно цивилно воздухопловни власти (ICAO, ЕАСА, Faa), како и IATA бараат организации и институции, така да се спроведе за безбедност за управување со систем (SMS) за управување со ризик за безбедноста. Соодветните полиња се: дизајнот и производството на авиони, воздушни операции, воздухопловна одржување, услуги во воздушниот сообраќај, аеродромот и организации за обука.... [-]


Напредно Магистер по пловидбеност авиони безбедноста во воздухопловството

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Toulouse

Главната цел на воздушен транспорт е да се осигура безбедноста на патниците, екипажот и луѓето на земјата, која главно, се прави преку активности за пловидбеност на воздухопловот. Таквите [+]

Напредно мајстор во воздухопловна безбедност пловидбеност на воздухоплови Главната цел на воздушен транспорт е да се осигура безбедноста на патниците, екипажот и луѓето на земјата, која главно, се прави преку активности за пловидбеност на воздухопловот.

Ваквите активности мора да се смета како една кохерентна процес работи од дизајн на авионот со следењето на неговата техничка состојба во авио служба. Ова Mastère специјализираат опфаќа и техничките аспекти на сертификација, односно согласност со важечките барања и правни импликации и обврски. Овој курс е дизајниран да им даде идни менаџери на широко разбирање на прашањата и приоритети кои, колку што воздухопловните изградба е во прашање, имаат меѓународна димензија.... [-]


Напредно мајстор во управување со проекти воздушната

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Toulouse

[+]

Воздухопловна, простор и одбрана бизнис е, по природа, сложени, иновативни со висока додадена вредност.

Програмата на СМ АПМ се предава, од страна на експерти или предавачи со долгогодишно искуство воздушната проектот, со комбинација на формални презентации, во класата вежби, или за студии случаи. Целите на овој практичен пристап е да им обезбеди на студентите со тековните техники и алатки за управување со проекти, земајќи ги предвид индустриски, економски или правни спецификите на бизнис Воздухопловна.... [-]


Videos

Welcome to ENAC

Contact

Ecole Nationale de l'Aviation Civile - ENAC

Адреса, линија 1 Ecole Nationale de l’Aviation Civile Campus Toulouse: 7 avenue Edouard-Belin BP 54005 -
31055 Toulouse, Occitanie, Франција
Website http://www.enac.fr/en/home
Број на телефон +33 5 62 17 40 00