Ecole Nationale d'Ingenieurs de Brest: ENIB

Introduction

Read the Official Description

Основана во 1961 година, ENIB е јавна инженеринг училиште на Министерството за високо образование и истражување, предводена од Жак Tisseau од 2008 година. Училиштето се наоѓа на местото на Брест-Iroise Технополис, поврзувајќи висока технологија истражувачки лаборатории и компании. Поврзани со Институтот Рудници-Телеком и член на ЕНИ група, на училиште нуди обука во општа инженеринг со професионални цели во областа на ИКТ (електроника и компјутерски науки) и мехатроника. ENIB е акредитирана од страна на Комисијата за инженеринг квалификации (CTI) и етикетирани EUR-ACE (акредитација на инженеринг образование во Европа).

Член на Европскиот универзитет во Бретања (UEB) и на "Слики и мрежи" и "Мер Бретања" конкурентноста столбови, ENIB врши меѓу своите две истражувачки лаборатории, Лабораториски STICC и LBMS, активности фокусирани на виртуелната реалност, оптички телекомуникациски и dadptive материјали и системи.

ENIB е исто така член на кампусот Франција и Agence Универзитетскиот франкофонија (Auf).

This school offers programs in:
  • француската

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

инженерски степен

Студии врз за студентски град Целосна 5 години September 2018 Франција Brest

ENIB возови инженери во областа на електроника, информатичка технологија и мехатроника. [+]

Наслов: Инженер ENIB

Почетна обука

Влез ниво LAC

BAC 5 излез,

Бројот на дипломирани студенти / година: 120

Етикети сопственост: CGE (Конференција des Grandes Ecoles), Фи, EUR-ACE Одделение мајстор, visa држава, CTI

Презентација на диплома

ENIB возови инженери во областа на електроника, информатичка технологија и мехатроника.

На ENIB инженери се во можност да го совладате сите технологии во производите и модерен индустриски системи. ... [-]


магистратура истражување

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Brest

Истражувања на магистерските [+]

Наслов: Мајстори за истражување

Почетна обука

Влез ниво BAC 4

BAC 5 излез,

Бројот на дипломирани студенти / година: 9

Етикети сопственост: CGE (Конференција des Grandes Ecoles), Фи, EUR-ACE Одделение мајстор, visa држава, CTI

Мобилност за студентите ENIB Студентот може да избере мобилност истражување господар во последната година на инженеринг разбира ENIB.

5 специјалитет истражување мајстори Господар I-МАРС (Микро-технологии, архитектура, мрежи и комуникациски системи) во партнерство со Телеком Британија, UBO, ИНСА, Supelec и на Универзитетот на Јужна Бретања (УБС) - Господар фотоника во партнерство со ENSSAT, ИНСА, Универзитетот на Рен 1, Телеком Британија и UBO - Господар сигнали и кола во партнерство со UBO и Телеком Британија - Компјутерски мајстор во партнерство со Рен 1 УБС, UBO, ЕНС Cachan, ENSTA Британија, ИНСА, и Supelec Телеком Британија - Господар материјали и конструкции во партнерство со ENSTA Британија и UBO [-]

Videos

Ecole Nationale d'Ingenieurs de Brest - ENIB