ENSEA Graduate School

Ecole Nationale Superieure de l'Electronique et de ses Applications

Introduction

Read the Official Description

А дипломиран училиште во електротехника, компјутерски науки и телекомуникации ENSEA е една од водечките европски постдипломски училиште кое е рангирана 9-ти од 220 француски инженерски школи и меѓу првите 3 во електрониката.

Со својата поволна позиција во близина на Париз (30 mm од Champs-Elysees), Roissy Шарл де Гол аеродромот и Версај. ENSEA е доделување на Магистер на науки во електротехниката од 1952 година.

Повеќе од 6.000 алумни 800 студенти 30 различни nationalites Присутна во 30 земји на 5 континенти 40 странски партнерски институции 90 tenured професори 180 визитинг професори од индустријата и партнерски институции 27 teachnig лаборатории 40 изборни предмети 8 последната година специјализации 2 истражувачки тимови 100 истражувачи, вклучувајќи ги и р и пост-докторски студии 33 здруженија на студентите 200 корпоративни партнери

This school offers programs in:
  • Англиски
  • француската

Види магистерски студии » Гледа курс »

Programs

This school also offers:

Master

инженерски степен

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Cergy

Мајстори за истражување заеднички акредитирани со Cergy-Франција Универзитетот:

  • Господар Комуницирање системи (ЗНД)
  • Електроника Магистер на автономни системи (ЕСА)
[+]

Да се ​​интегрираат ENSEA за господар обука има инженеринг степен, регистрирањето е од папка.

ENSEA нуди 2 мајстори истражување.

Мајстори за истражување заеднички акредитирани со Cergy-Франција Универзитетот:

Господар Комуницирање системи (ЗНД) Електроника Магистер на автономни системи (ЕСА)

ENSEA, исто така, е домаќин на инженери ревизори од трета година.

Имотот, исто така има possibilty да се признае во третата година на втората година студентите на INPG или INPL (на договор)... [-]


Videos