ESAIP Graduate School of Engineering

Introduction

Read the Official Description

ESAIP е Факултетот за инженерство посветени на:

  • Компјутерски науки и мрежи - безбедност, животната средина и управување со индустриски ризик

ESAIP е Ла Сал училиште и како таков има за цел да им понуди на своите програми за студенти од сите сфери на животот со почитување на секој поединец.

Соработка и учење на проектот се во срцето на нашиот проект. Сите нашите студенти имаат меѓународно искуство, двете академски и професионални, вградени во нивните дипломи.

Анжу - Замоци на Лоара

Град на историскиот регион Анжу и портата на Лоара, на угледот на Анжи шарки околу богатството на нејзиното наследство, како и неговите културни и економски динамизам.

Уживаат извонреден животната средина

Анже и регионот, исто така, имаат голем углед за квалитетот на неговата околина, на познатиот "douceur Angevine" или благи Анже воздух и убавината на нејзините природни локалитети (на Лоара е светски УНЕСКО наследство).

Агломерацијата исто така е национален конкурентни кластер «VEGEPOLYS» на полето на истражување на растителен материјал.

Анже во кратки и во бројки На периферијата на Анже, град во срцето на Лоара

155.000 жители (283.000 со агломерација) - 17-ти по големина француски град 48% од жителите се помлади од 30 33.000 студенти од кои 5000 од странство 90 мин од Paris 90 мин од брегот Атлантикот и аеродромот Нант

This school offers programs in:
  • Англиски
  • француската

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

дигитален инженер

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2018 Франција Angers

Лекциите вклучени во јадро на наставната програма ќе ви овозможи да се развие знаење и вештини во компјутерската наука се прошири, но и општо познавање на инженер. [+]

Обука на дигитални ESAIP инженер е дизајниран за да ви дозволи:

да се разбере на различни аспекти на професијата инженер и компјутерските мрежи на нашиот кампус во Анже Залагајќи се за еден бизнис-ориентирана тема за одржливи технологии

На ESAIP ви нуди да се заврши вашиот курс за обука:

за една година ESSCA во Анже, како дел од двојна диплома во управување со од страна на меѓународен двоен степен на партнер универзитет ИТ сертификати се меѓународно признати ... [-]

превенција на ризикот, инженерство, животната средина

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2018 Франција Angers

Обука инженер ESAIP спречување на ризици, животната средина е дизајниран да ... [+]

Обука инженер ESAIP спречување на ризици, животната средина е дизајниран за да ви дозволи:

да се разбере на различни аспекти на професија на инженерство на животната средина, безбедноста и спречување на ризици на еден од нашите два кампуси (Анже или Грас) да се одлучат за тематски бизнис

ESAIP ви нуди да се заврши вашиот курс за обука:

за една година ESSCA во Анже, како дел од двојна диплома во управување со од страна на меѓународен двоен степен на партнер универзитет Трасата ... [-]

програми во е-бизнис и безбедност на информации

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Angers

Нема потреба да се зборува француски да присуствуваат на нашите програми (предава целосно на англиски јазик), сепак ќе господар на француски и на француската култура пред да дипломираат ... [+]

Нема потреба да се зборува француски да присуствуваат на нашите програми (предава целосно на англиски јазик), сепак ќе господар на француски и на француската култура пред да дипломираат.

НА КРАТКО:

2 годишна програма Паѓаат програма од септември Sping програма од март Клучни модули: База на податоци на софтвер и инженеринг Мрежа и безбедност управување со Културна интеграција Интензивна француски курсеви (партнерство со CIDEF) 4 сертификација пакувања (1 избор): Проект менаџер (ITIL, CMMI) Експерт за сајбер безбедност (CEH, ECSA) Мрежа и системи за експерт (Cisco CCNA, ЛПИ или Windows Server) Експерт мобилната развој (Андроид, IOS или Windows Mobile) ... [-]

Videos

Gala ESAIP 2015

ESAIP - école d'ingénieurs - Angers

Contact

ESAIP

Адреса, линија 1 GROUPE ESAIP 18, rue du 8 mai 1945 St Barthélemy d'Anjou
49124 Angers, Pays de la Loire, Франција
Website http://www.esaip.org/formations/international