ESJ Lille : École Supérieure de Journalisme

Introduction

Read the Official Description

Основана е во 1924 година, Лил Факултетот за новинарство (ESJ Лил) е една од првите професионални училишта на новинарството обука во Европа. Таа е најстариот од 14 училишта признати од страна на професијата во Франција.

дипломиран светилникот на училиштето, најстарата, со важност од две години на школување за 60 студенти. Првата година е Polymedia (радио, телевизија, весници, агенција, веб), а втората е стручен. Вториот може да се направи преку учење.

Тоа е посетена од страна на селективен конкуренција на ниво +3. Специфичен настан се организира меѓународни студенти. Натпреварот е организиран заедно соЛил Институтот за политички студии (науки Po Лил). Овој договор овозможува на студентите да добијат на крајот од школувањето две дипломи: на ESJ Лил (призната професија) и на тој на ИОП на Лил (во вредност од Степен 2 Магистер по политички науки).

На ESJ Лил има развиено во текот на годините, во прилог на својата историја степен, други курсеви:

  • Од септември 2014 година, Академијата ESJ Лил нуди пост ферибот пат. Што ги внесувате на рекорд (150 места) со минимално ниво на Бач. Оваа "позадина новинарство ESJ ЛИЛ", единствен во Франција, студентите им овозможува на дипломираните студенти да го следат воведна обука за кариера во печатот и на натпреварот подготовка училишта околу 10 часа неделно. За студенти во партнерските универзитети од Лил канали 1,2,3 го следат овој курс може да се провери од една третина од кредитите неопходни за добивање на дозволата за годината и најдобар почеток во училиште конкуренцијата.
  • Регионалната неделните весници умре како петнаесет години студентите на регионалните неделниците. Тоа е професионална лиценца, има влегува конкуренција +2.
  • Новинарот и научниот сектор (на ниво на диплома М2) форма една година студенти по новинарство, кои веќе поседуваат магистратура или науката и технологијата Магистер 1. Влегува во конкуренција на +4.
  • Меѓународната Магистер умре по медиуми за управување (Mi2M) (ниво диплома м2). Влегуваме за претплатници со мајстор 1, наставата се направи од далечина, со платформата за обука.
  • Првично еднакви можности придружува млади селектирани врз академски и социјални критериуми во подготовката на приемните испити признати новинарство училишта. На ESJ Лил поддржува сите трошоци за обука кои се ослободени студенти од оваа класа.
  • ТВ-подготовка овозможува на кандидатите за новинарство училишта да се подготви во најдобар наставата се направи од далечина, со платформата за обука. Тоа е внесен на регистрација.

Училиштето исто така, развива многу меѓународни активности. Таа редовно интервенира во многу земји во Европа, Африка и Азија. Таа е основана во 1994 година за Теофраст мрежа кој ги собира заедно 20 француски центри за новинарство обука.

На ESJ Лил се стреми да се промовира размена и размислување кај новинарите и истражувачите. на тој начин што ги објавува во партнерство со Универзитетот Лавал (Квебек), Les Каје новинарство. Училиштето исто така сака да го користи лабораторија функција во служба на професијата и на медиумите.

асоцијација за управување со училиштето е составен од педесетина члена (информации професионалци, алумни, локалните власти, претставници на регионалните високото образование, регионални претпријатија, политички, културни и економски). Одборот е предводен од Луис Драјфус, извршен директор на Ле Монд. Директорот е Пјер Savary (новинар, поранешен студент на ESJ Лил, 65-промоција).

This school offers programs in:
  • француската

Види магистерски студии » Гледа Online Bachelor » Гледа Online Masters »

Programs

This school also offers:

Master

Магистер по новинарство

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години September 2018 Франција Lille

На ESJ Лил Диплома е најстариот дипломиран на училиштето. Денес е диплома призната од страна на Националниот Заеднички комитет за вработување на новинари (CPNEJ) и Министерството за високото образование, како ниво "мајстор 2". Влегува во натпреварот за 3 (180 ЕКТС). [+]

На ESJ Лил диплома е најстариот дипломиран на училиштето. Денес тоа е диплома призната од страна наНационалниот Заедничкиот комитет за вработување на новинари (CPNEJ)и Министерството за високото образование, како ниво "мајстор 2". Влегува во натпреварот за 3 (180 ЕКТС).

Школувањето трае две години континуирано оценување. По две години, студентите ќе добијат двојна диплома (диплома и диплома ESJ Лил Лил IEP).... [-]


Videos

Présentation de l'Ecole supérieure de journalisme de Lille (ESJ Lille)