Alabama State University

Introduction

Read the Official Description

Државниот универзитет во Алабама е основана во 1867, во Марион, Ala., Како училиште за Американците со африканско потекло. Училиштето започна како Линколн Нормален школа со $ 500 покренати од страна на девет ослободени робови сега познат како Мерион Девет, со што ASU еден од нацијата најстарите институции за високо образование основана за црните Американци. денес, Државниот универзитет во Алабама, Кој се наоѓа во Монтгомери, Алабама., Е широко почитуван, од светска класа институција за високо образование која поздрави студентите од сите раси. Ние нудиме речиси 50 додипломски и постдипломски програми за образование,, Од нашето историско образование за наставници на нашиот нов, висока побарувачка програми во здравствени науки, нови д-р во микробиологија и мали во меѓународниот бизнис. Учениците кои следат ASU се различни како нашите академски придонеси, со студенти од повеќе од 40 држави и разни земји бараат Екслузивно образование, кој се протега далеку надвор од ѕидовите на училницата. Со сооднос од 20 до студент-факултетот, студентите добиваат лични внимание, менторство, охрабрување и знаења потребни за да се постигне своите соништа.

На ASU, Знаеме дека она што се случува надвор од училницата е суштински дел од искуството на колеџ. Нашите студенти уживаат во живописни кампус заедница каде што ќе се изгради доживотно пријателства и да се најде широк спектар на социјални, културни и спортски настани. Имаме повеќе од 70 клубови и организации, Вклучувајќи братства и sororities, а 18 интеруниверзитетски спортови. Нашата локација во Монтгомери, Родното место на модерната движењето за граѓански права, нуди на студентите единствена можност да живеат, учат и растат во град богат со култура и историја. Всушност, некои од најзначајните личности од времето на граѓански права - вклучувајќи го и свештеникот Ралф Дејвид Abernathy, адвокат Фред Греј и свештеникот Фред Shuttlesworth - се вбројува меѓу многу истакнати ASU е.

Нашата 149-годишната историја е наследство на упорност, напредок и ветување. Ние сме горди на нашето наследство, и ние го поздравуваме студентите да сонуваш, да ги споделат своите уникатни подароци и таленти, и да се гордееме знаат дека се дел од богата традиција.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health MSc » Гледа Health PhDs » Гледа Health Master » Гледа Doctors of Education » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста (MA) во историјата

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

На Катедрата за историја и политички науки поздрави сите оние кои сакаат да учат историја и политички науки во град обликувани од двете. Голем број од нас кои учат на ASU се бебиња граѓански права - роден за време на или во пресрет на движењето. [+]

ASU факултет, вклучувајќи Одделот за историја и членови на Факултетот за политички науки, подучени како и се бореше да обезбеди целосни граѓански права за сите. Одделот историчар LD ([Павле] Лоренс Данбар) Reddick стана, според зборовите на д-р Кинг, "историчарот на бојкот на Монтгомери автобус." Англиски факултет Џо Ен Робинсон и Марија саем Burks основана во 1946 година на жените политичка групација, водечка организација во 1955-1956 Монтгомери Автобуска бојкот.... [-]


MSc

Магистер на науки (МСП) во биологијата

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Дали имате желба да се продолжи одговори на биолошки прашања? Дали сте секогаш сакав да научат повеќе за микроби и / или човечкото тело? Дали ви се допаѓа можност да стане научник од светска класа медицински или здравствени работници? Ако одговоривте со "да" на било кое од прашањата погоре, тогаш ние многу ве охрабруваме да се зачлените на Одделот за биолошки науки на Државниот универзитет во Алабама (ASU)! [+]

Дали имате желба да се продолжи одговори на биолошки прашања? Дали сте секогаш сакав да научат повеќе за микроби и / или човечкото тело? Дали ви се допаѓа можност да стане научник од светска класа медицински или здравствени работници?

Ако одговоривте со "да" на било кое од прашањата погоре, тогаш ние многу ве охрабруваме да се зачлените на Одделот за биолошки науки на Државниот универзитет во Алабама (ASU)!... [-]


Магистер на науки (МСП) во клинички ментално здравје советување

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Магистер на науки во Клинички ментално здравје консултации на програмата е 60 часовна семестар, CACREP акредитирани програма. Оваа програма вклучува практикум (100 клинички часа) и две практиканти (600 клинички часа) и локалните центри за советување и агенциите на Заедницата. Нашите дипломирани студенти се обучени за користење на ефективни интервенции за да се задоволат потребите на различни клиенти. [+]

Магистер на науки во Клинички ментално здравје консултации на програмата е 60 часовна семестар, CACREP акредитирани програма. Оваа програма вклучува практикум (100 клинички часа) и две практиканти (600 клинички часа) и локалните центри за советување и агенциите на Заедницата. Нашите дипломирани студенти се обучени за користење на ефективни интервенции за да се задоволат потребите на различни клиенти.... [-]


Магистер на науки (МСП) во математиката

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Математиката е основа врз која се градат толку многу други академски дисциплини. Математичарите се користи математичка теорија, компјутерската техники, алгоритми, и најновата компјутерска технологија за решавање на економски, научни, инженеринг и бизнис проблеми. [+]

Математиката е основа врз која се градат толку многу други академски дисциплини. Математичарите се користи математичка теорија, компјутерската техники, алгоритми, и најновата компјутерска технологија за решавање на економски, научни, инженеринг и бизнис проблеми.

Инженери, компјутерски научници, физичари, економисти и се меѓу оние кои ги користат математиката опширно. Статистичари, актуари и истражувачки аналитичари, всушност, се специјалисти во одредена гранка на математиката. Математичарите треба да имаат значително познавање на компјутерско програмирање, бидејќи повеќето комплексни математички пресметки и многу математички моделирање се направи на компјутер.... [-]


Магистер на науки (МСП) во применета технологија

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Магистер на науки по применета технологија (MSAT) е иновативна програма наменета за решавање на технолошки потреби на пазарот на трудот. Тој е дизајниран да им помогне на кандидатите да се премости технолошкиот јаз во организации со обезбедување на потребните знаења, вештини и подготовки потребни од страна на менаџери технологија. [+]

Магистер на науки по применета технологија (MSAT) е иновативна програма наменета за решавање на технолошки потреби на пазарот на трудот. Тој е дизајниран да им помогне на кандидатите да се премости технолошкиот јаз во организации со обезбедување на потребните знаења, вештини и подготовки потребни од страна на менаџери технологија.

MSAT Цели на програмата Обезбеди напредна предмети и независни истражувачки можности во теорија и примена на применетата технологија за широк спектар на тековните проблеми во животната средина, урбано, економски, бизнис и општествени области. Развој на напредни критичко размислување способности и ги комбинира овие со решавање на проблеми вештини во текот на примената на технологијата алатки и методи. Подготви кандидати за приватниот сектор, владата, здравството, образованието и кариера, кои се идентификувани од страна на американското Министерство за труд, како што некои од главните индустрии раст за дваесет и првиот век. MSAT Резултати за учење Применуваат технички и педагошки знаења и вештини, да размислуваат за и да насочите практики, како и идентификување и решавање на проблеми во повеќе различни, динамична и комплексна технолошко општество. Модел на високи етички стандарди во рамките на нивните лични и професионални средини. Ја препознаваат потребата за и да се вклучат во континуиран професионален развој во технологијата. Поврзете се теоретските знаења, практични апликации, и претприемачки вештини за лидерство. ... [-]

Магистер на науки (МСП) во работна терапија

Студии врз за студентски град Целосна 7 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Ние се стремиме да ги унапредат работна терапија како водечка професија во унапредување на здравјето, продуктивноста и квалитетот на животот на поединците и општеството преку терапевтска примена на окупација. Мисијата на програмата за работна терапија во Алабама Државниот универзитет е да им служи на градот Монтгомери, на државата, нацијата и глобалната заедница. На програмата е исто така наменети за оние ученици чии интереси и способност да ги носат надвор рутински искуства во училница. [+]

Ние се стремиме да ги унапредат работна терапија како водечка професија во унапредување на здравјето, продуктивноста и квалитетот на животот на поединците и општеството преку терапевтска примена на окупација.

Мисијата на програмата за работна терапија во Алабама Државниот универзитет е да им служи на градот Монтгомери, на државата, нацијата и глобалната заедница. На програмата е исто така наменети за оние ученици чии интереси и способност да ги носат надвор рутински искуства во училница.... [-]


Магистер на науки (МСП) во форензичката наука

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Образовниот мисијата на МСП во форензичката наука степен на ASU ќе ги унапреди универзитет, колеџ поделба и мисии од страна на подготовка на квалификувани специјалност да ги извршуваат професионална кариера во форензички науки. [+]

Образовниот мисијата на МСП во форензичката наука степен на ASU ќе ги унапреди универзитет, колеџ поделба и мисии од страна на подготовка на квалификувани специјалност да ги извршуваат професионална кариера во форензички науки. Програмата настојува да се произведуваат дипломирани студенти кои може да се примени тековната методологија за вештачење на физички докази кои ги користат националните стандарди на испитување и се придржуваат до етичкиот кодекс на професијата (AAFS), вклучително и на важноста на непристрасен пристап кон испитување на форензички докази.... [-]


Master

Мајстор за образование (M.Ed.) во библиотеката медиуми

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во биологијата

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во здравството

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во историјата

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во математиката

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во наставата Лидерство

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Програмата на наставата Лидерство ќе се фокусира на лидерство која се развива кандидати за критична задача за трансформирање на училишни окрузи во културите на совршеност. За таа цел, кандидатите ќе бидат опремени со соодветни знаења, вештини и подготовки за да се олесни организациски промени. [+]

Програмата на наставата Лидерство ќе се фокусира на лидерство која се развива кандидати за критична задача за трансформирање на училишни окрузи во културите на совршеност. За таа цел, кандидатите ќе бидат опремени со соодветни знаења, вештини и подготовки за да се олесни организациски промени. Во согласност со нашите институционални академски цели, една од нашите мисии е да се развие на кандидатите кои ќе им помогне и да доведе училиште системи за да се елиминираат разликите достигнувања, и да се подобри животот на економски и социјално загрозените, кои имаат премногу долго е недоволно образовно во овој држава и нација. Кандидатите ќе се очекува да се развие експертиза во употребата на податоците за да се вози подобрување напори, проценки, и да се создаде и да доведе училиштата и училишните системи посветени на учењето на студентите и достигнување.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во општествените науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во посебни образование

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во раното детство образование

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery + 1 more

Главната цел на областа на раното детство образование е да се обезбеди континуитет на подготовка за ученици со потекло од либерални студии (генералниот студии), кои подоцна се примени на професионално образование во разновидна програма на студии води до диплома на науки и квалификации за сертификација Државниот Учител. [+]

Главната цел на областа на раното детство образование е да се обезбеди континуитет на подготовка за ученици со потекло од либерални студии (генералниот студии), кои подоцна се примени на професионално образование во разновидна програма на студии води до диплома на науки и квалификации за сертификација Државниот Учител.

Идни наставници заврши предмети нагласувајќи научна база на знаење и примена на принципите на развојни и социјални контекстуални претпоставки водат кон квалитетот на воспитно-образовната практика секој потенцијален наставникот.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во специјализирани читање

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во училиште советување

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во физичко образование

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Мисијата на Одделот за здравство, физичко образование и рекреација (HPER) во Алабама Државниот универзитет (ASU) се одразува на ASU и колеџ за образование (СЕ) мисии. Дисциплини на HPER се врз основа на хуманитарни и демократските идеали на самоопределување, почитување на човековата различност, образовни правдата и правото на поединци да направат информиран избор. [+]

Добредојдовте на Одделот за здравство, физичко образование и рекреација (HPER). Одделот за HPER во Алабама Државниот универзитет (ASU) е дел од Колеџот за образование (СЕ). Одделот нуди додипломски и постдипломски степени во физичко образование (P-12) и здравствено образование (6-12) со дипломираните студенти кои примаат наставник сертификација од државата Алабама, или додипломски не-настава степен на рекреација со концентрација во рекреативните терапија. Секторот, исто така нуди алтернатива "А" степени во физичко образование и здравствено образование, како и малолетно лице во здравствената едукација.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) на англиски јазик вештини

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајсторот на Сметководство (MAcc).

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Montgomery

Мајсторот на сметководствена програма е дизајнирана да се подготват дипломците: (1) за професионални кариери во јавниот сметководство и управување во индустријата и владата; (2) да се постигне професионални сертификати во областа на сметководството, како сертифициран јавен сметководител (КПД), сертифициран внатрешен ревизор (ЦИА), и Сертифициран менаџмент сметководител (ЦВА); и (3) да ги извршуваат терминал или д-р степени. [+]

Мајсторот на сметководствена програма е дизајнирана да се подготват дипломците: (1) за професионални кариери во јавниот сметководство и управување во индустријата и владата; (2) да се постигне професионални сертификати во областа на сметководството, како сертифициран јавен сметководител (КПД), сертифициран внатрешен ревизор (ЦИА), и Сертифициран менаџмент сметководител (ЦВА); и (3) да ги извршуваат терминал или д-р степени.... [-]