American Film Institute

Introduction

Read the Official Description

На Американскиот филмски институт е Америка ветување за зачувување на наследството на филмот, во чест на уметниците и нивната работа и да се едуцираат за следната генерација на раскажувачи. Како непрофитна организација со образовни вештини, АФИ обезбедува лидерство во филмот и телевизијата и е посветен на иницијативи кои се вклучат на минатото, сегашноста и иднината на подвижна слика уметности. на АФИ Архива и АФИ Каталог на играни филмови зачувување на Наследството на Америка филмско наследство за идните генерации, Се состои од ретки снимки од целата историја на подвижните слики и составувањето на авторитетен рекорд од првите 100 години од американски филм.

АФИ во чест на филмот и телевизијата уметници и нивните дела од страна на хостинг различни годишни програми и посебни настани, вклучувајќи го и Награда за достигнување АФИ Живот и АФИ НАГРАДИ. Наградата за остварување на АФИ живот остана највисока награда за кариера во филмот и покажува огромна моќ и на филмската уметност. АФИ НАГРАДИ, Институтот на 21-ви век филм и телевизија алманах, слави најистакнатите филмови и телевизиски програми на годината и креативни тимови зад нив во неконкурентни атмосфера. АФИ аплаузи режисери и филмски ентузијасти слично со филмот изложби во текот на годината; АФИ Docs, Претставува пет дена на меѓународни документарни и е единствен фестивал во САД посветен на проекции и настани кои се поврзете публика, филмски работници и лидери на политиката во Вашингтон; на АФИ Сребрена театар и Центарот за култура нуди целогодишна програмирање во областа на Вашингтон; АФИ ФЕСТ презентирани од страна на Audi, покажат на Институтот за најдобар фестивал филмови на годината и можност за господар режисери и новите уметници да дојдат заедно со публиката во срцето на Холивуд. АФИ ФЕСТ е единствен фестивал од својата раст кои се бесплатни за јавноста. АФИЕ забележлив 100 години ... 100 филмови листи повторно воведување на класичен американски филмови на милиони љубители на филмот во целиот свет.

АФИ едукација на следната генерација на раскажувачи на АФИ конзерваториум, Која постојано е призната како една од најдобрите светски филмски школи. соработка, рацете на производство на животната средина со акцент на приказни може да се пофали признати најинтересните Конзерваториумот, вклучувајќи Дарен Аронофски, Пети Џенкинс, Јануш Kamiński, Хајди Левит, Метју Libatique, Дејвид Линч, Теренс Малик, Воли Фистер, Роберт Ричардсон, Ед Zwick и многу, многу повеќе. На АФИ конзерваториум нуди две години Мајстор за ликовни уметности степен во шест дисциплини: кинематографија, режија, монтажа, производство, производство дизајн и драматургија.

Престижната Одборот на доверители, на чело со Сер Хауард Стрингер, и Управниот одбор, со кој претседава Боб Дејли, заедно со претседателот и извршниот директор Боб Gazzale, е составен од клучните фигури од забава, бизнис и академски заедници кои го водат АФИ. Како непрофитна образовна организација, се потпира на великодушна финансиска помош од ентузијасти се движат на сликата уметност како да се обезбедат финансиски средства за своите програми и иницијативи. стане АФИ член денес и да играат својата улога во зачувување на тоа како и што се прави американската историја филм.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

господар во монтажата

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Los Angeles

Програмата за уредување е дизајниран околу естетски, технички и колаборативниот аспект на пост-продукција со примарен фокус на раскажување. Соработници се развие вештини за да бидат уредници, асистент уредници и производители на пост-продукција, а соработува и со други членови на тимот. [+]

Програмата за уредување е дизајниран околу естетски, технички и колаборативниот аспект на пост-продукција со примарен фокус на раскажување. Соработници се развие вештини за да бидат уредници, асистент уредници и производители на пост-продукција, а соработува и со други членови на тимот.

Дигитална уметност центар на Sony е страствен базирана на пост-продукција држава-of-the-art.

... [-]

мајстор во производство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Los Angeles

Развива во-длабочината на знаење на сите аспекти на креативни и физички производство, производство соработници дипломираат со способност да размислуваат креативно и да доведе со доверба и авторитет. [+]

Развива во-длабочината на знаење на сите аспекти на креативни и физички производство, производство соработници дипломираат со способност да размислуваат креативно и да доведе со доверба и авторитет.

Прва година соработници произведува три наративни проекти во соработка со соработници од други дисциплини. Тие учествуваат со свои екипи во двете креативни и производство состаноци, за време на која се дискутира и се развива своите индивидуални проекти. Производство на соработниците исто така, присуствуваат неделно работилници и семинари каде што тие учат за улогата и одговорностите на производителот во процесот на кино.... [-]


мајстор во производство дизајн

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Los Angeles

Привлекување на уметници од архитектура, внатрешен дизајн, сценографијата, театарската уметност и други сродни области, наставната Производство Дизајн фокусира на креативниот процес на визуелно и физички развој на животната средина, кој станува суштинска компонента на процесот на раскажување приказни. Производство дизајнери мора да имаат големо разбирање на приказната, со цел да се создаде веројатна и реален свет на екранот. [+]

Привлекување на уметници од архитектура, внатрешен дизајн, сценографијата, театарската уметност и други сродни области, наставната Производство Дизајн фокусира на креативниот процес на визуелно и физички развој на животната средина, кој станува суштинска компонента на процесот на раскажување приказни. Производство дизајнери мора да имаат големо разбирање на приказната, со цел да се создаде веројатна и реален свет на екранот.... [-]