Anderson University South Carolina

Introduction

Read the Official Description

Андерсон Универзитетот е селективен сеопфатна христијански универзитет нуди ергени, мајстори и докторски дипломи на кампусот и онлајн. Андерсон има добиено бројни национални признанија, меѓу кои:

Врвот ниво (# 21) на САД Вести & е на Америка Најдобра колеџи Еден од "49 Up & Доаѓаат универзитети за да се види во Америка" (US News & World Report) 136 Најдобра Југоисточна колеџи на Принстон Преглед

2 Регионална колеџ во Јужна за "извонредност во настава" (US News & World Report)

Еден од "Америка 100 Најдобра колеџ купува"

  Нашата историја Андерсон Универзитетот влечи потекло на еден од првите институции на високото образование за жени во САД. Џонсон Женски Богословија отвори во градот Андерсон во 1848 година. Основач е на свештеникот Вилијам Б. Џонсон. Училиштето отецот г-дин Џонсон основана беше принуден да затвори за време на Граѓанската војна и не се отвори; но во време на нова генерација носи на она што започнало во таа институција. А група на јавниот дух на граѓаните, во желба да се има една институција за високо образование во Андерсон, нудат 32 акри земјиште и 100.000 $ за да баптистичка конвенција на Јужна Каролина на нивниот состанок во 1910 година. Конвенцијата номиниран група на стечајни управници, и Андерсон колеџ беше доделена повелбата во 1911 година од страна на Генералното собрание на Јужна Каролина. Во 1912 година, на Колеџот отвори вратите и да функционираат како четиригодишен колеџ за жени до 1930. Во 1929 година, Андерсон transitioned на помлад колеџ, првиот во државата. Колеџот стана coeducational двегодишен институција во 1930 година.

  Во декември 1989 година, Одборот на доверители гласаше да се врати на Колеџот за својот статус како четиригодишен институција, со почетокот на есента семестар на 1991 година. Подоцна оваа одлука беше потврдено од страна на едногласност на Генералниот Борд Крстител Конвенцијата на Јужна Каролина. Прва класа четири години од 1930 година дипломирал во мај, 1993 година.   Во пролетта на 2005 година, Одборот на доверители на Андерсон гласаа за промена на универзитет статус за институцијата да ги одрази новите додавање на програми за постдипломски студии и реорганизација на академски единици во колеџи. На 1 јануари 2006 година, Андерсон колеџ стана Андерсон Универзитетот.   Заедницата на Андерсон, ја родила на Универзитетот, ја негува и поддржува институцијата во текот на историјата на Универзитетот. За возврат, на Универзитетот има обезбедено интелектуални, културни и рекреативни можности за граѓаните од областа Андерсон, и направи значителен придонес за економијата на заедницата.   Андерсон Универзитетот има искусни брзиот раст под раководство на претседателот, д-р Еванс Витакер. Андерсон Универзитетот сега запишува околу 3.000 ученици од 38 држави и 15 странски земји. Втемелени во христијанска перспектива, Андерсон нуди повеќе од 50 додипломски, магистерски и докторски студиски програми.   Нашите акредитација Андерсон Универзитетот е акредитиран од страна на Јужна Здружение на колеџи и училишта на Комисијата за Колеџи за доделување бакалауреат и магистерски и докторски дипломи. Професионални акредитација вклучува на Националното здружение на училишта за музика (NASM), Националниот совет за акредитација на наставниците (NCATE), Здружението на колегиум Бизнис Школи и програми (ACBSP) и на Националното здружение на училишта за уметност и дизајн (NASAD ).   Нашиот факултет Водени од страна на посветеност на настава совршеност, факултет Андерсон инвестираат своите животи во лични и интелектуални вашиот успех. Нашиот факултет се разликуваат од страна на создавање на единствена можностите за ангажирањето на ученикот и корисни поддршка, особено за Ау Онлајн студенти. Осумдесет и два проценти од Ау факултет имаат највисок степен во својата област.   НАШИТЕ достапност Андерсон Универзитетот е признаен како еден од повеќето достапни универзитети во Јужна. Неодамна, САД Вести &, рангирана Ау меѓу првите 11 универзитети во Јужна (јавни и приватни) за студентите акумулира најмногу образовни долг.     НАША МИСИЈА Андерсон Универзитетот е академска заедница, обезбедување предизвик образование втемелени во либерални уметности, зајакната со професионален и програми за постдипломски студии и ко-наставни фокус на развојот на карактерот, лидерство слуга, и културни ангажман. Ова е разновидна заедница, која е Христос во центарот, фокусиран на луѓето, студент-ориентирана, квалитетот управувано, и иднина-режија.   НАШАТА ВИЗИЈА Андерсон Универзитетот постои за да биде премиер настава универзитетот каде либерални уметности и стручни студии напредува во рамките на еден изразито христијанска заедница на факултет, вработени и студенти посветен на учење и служба.

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Online Masters » Гледа BBAs » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа PhD » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

господар на кривичната правда (MCJ)

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии August 2019 Соединети Американски Држави Anderson Колумбија Ibagué Greenville + 3 more

Командата на Колеџот на Јужна Каролина во Андерсон универзитет е дизајниран да ги подготви извршната власт лидери во областа на кривичната правда да се справи со комплексноста и предизвиците на управување [+]

Господар на правда (MCJ) Мисија за мајстор на кривична правда (командата колеџ на Јужна Каролина во Андерсон универзитет) Командата на Колеџот на Јужна Каролина во Андерсон универзитет е дизајниран да ги подготви извршната власт лидери во областа на кривичната правда да се справи со комплексноста и предизвиците на управување со правниот систем агенции во организациски звук и етички начин. Фокусирајќи се на менаџерски, законски и политички аспекти на командната ниво раководство, на програмата е насочена кон сегашните и идните директори кои сакаат да воведат звук, истражуван-базирани промени во оваа област. Командата на Колеџот на Јужна Каролина во Андерсон Универзитетот нуди триесет и шест часа Master's ниво на обука / едукација програма која е насочена команда на ниво на вработените во кривичната правда.Наставната програма е наменет да обезбеди интензивна изложеност на релевантни постдипломски-ниво материјал што е посебно конструирана за професионалци во менаџерски позиции во областа на кривичната правда. Со акцент на организациско однесување како што се однесува на областа на кривичната правда, на програмата е дизајниран за да им помогне на поединци кои работат во спроведување на законот и други агенции за да се развие политика која се темели на истражувања кои се поврзани со оваа област. По завршувањето на програмата, дипломираните студенти на командата на колеџ ќе добијат сертификат и оние кои ги исполнуваат условите се доделени на мајстор на степен на правда (MCJ). Командата на колеџот е дизајниран за остварување на следниве цели: • Да се ​​развие темелно разбирање на клучните истражувачки кој влијае на успешното спроведување на... [-]


Master

господар на министерството (m.min.)

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Anderson Колумбија Ibagué Greenville + 3 more

На M.Min. подготвува дипломирани студенти со теологијата и практични вештини министерство за црква или pararchurch служба лидерство. [+]

Магистер на Министерството

Магистер на Министерството ќе им овозможат на студентите со солидна библиските-теолошки основа и со практични знаења и вештини за служба во црквата или друго министерство организации. Уникатен елемент на програмата е нејзиниот акцент на раководството на обука - што е далеку повеќе од еден типичен семинаријата програма ќе ги постават.

Зошто проучување на Министерството?... [-]


господар на образование (MED)

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Anderson Колумбија Ibagué Greenville + 3 more

За уверение наставници кои сакаат да се зголеми ефикасноста на нивната педагогија и влијанието на учењето на студентите, мајстор за образование степен програма нуди практична примена на тековната [+]

Мајстор за образование (MED) За уверение наставници кои сакаат да се зголеми ефикасноста на нивната педагогија и влијанието на учењето на студентите, мајстор за образование степен програма нуди практична примена на тековните истражувања базирани на најдобрите практики. Курсеви се доставуваат во on-line и вкоренета формати. Мајстор за образование степен е 33-часовна програма која не води до програмата за сертификација.Услови за прием ... [-]