School of Architecture - Syracuse University

Introduction

Read the Official Description

Основана во 1873 година, Универзитетот Сиракуза школа за архитектура постојано рангирана меѓу најдобрите школи на архитектурата во нација.

Причините најчесто споменуваната се нашите обврски и разновидна факултет, нашите бројот и разновидноста на можности за студирање во странство, како и нашите национално акредитиран, професионални програми за образование, кој им обезбеди на студентите со техничка вештина и културни знаења потребни за да се практикуваат во поконкурентна глобалната пазар.

Во студиото искуство, во сржта на нашите програми, се фокусира на интензивна истражување на креативниот процес, поддржан од најпредизвикувачките пристапи за историја и теорија во контекст на технологиите кои ги информира за иднината на нашата област. Високата школа обезбедува високо иновативни средина за дизајн образование во кое студентите ќе имаат корист од голема еден-на-еден комуникација со посветен факултет во формалното и неформалното коментарите интеракции.

За да ги подготви студентите за светот во форма на глобализацијата, на Факултетот за Архитектура нуди студии во странство семестар во Лондон и во Фиренца на нашиот Универзитет центри располага со полно работно време архитектура факултет. Студентите исто така имаат можност да поминат еден семестар на Фишер центар на Универзитетот во Њујорк, на state-of-уметноста објект беше отворена во 2013 година. Пократок студии во странство програми се достапни во локации како што Тајван, Турција, Јапонија, Кина и Индија. Школата, исто така, носи светска класа лекари и наставниците да учат и предавање во нашиот дом кампус, како што е докажано од страна на нашата посета на серија предавања во кој се познати архитекти и дизајнери, и нашата посета критичар програма во која меѓународно признати професори доведе студија на кампусот.

Во текот на изминатата деценија, практиката на архитектурата претрпе драматични промени, поставување на архитект, уште еднаш, во центарот на некои од најпознатите дефинирање прашања на нашето време. На Факултетот за Архитектура, не само што се во согласност со овие промени, но нашиот факултет, вработени, студенти и алумни доведоа и продолжи да ја води напорите да се создаде подобар свет преку дизајнот на подобро згради и градови. Ве покануваме да ја посетите и да ни се придружат.

Мајкл зборуваД-р Деканот на Факултетот за Архитектура

Училиште Историја

Како еден од најстарите програми во САД, Сиракуза Архитектура прерасна од скромни почетоци да стане национален лидер во едукација на идните архитекти.

На Факултетот има богата и истакнат историја, со почеток во 1873 година, три години по Универзитетот Сиракуза е основана, кога архитектура е формирана како една од новите две одделенија во рамките на Академијата за ликовни уметности од страна на Џорџ Удобност Фиск, декан на новиот колеџ за ликовни уметности , кој е основач на Метрополитен музејот во Њујорк.

На одделот првично понудена четири-годишна програма што доведува до диплома по архитектура степен, на првата програма од ваков вид во земјата. Дин Фиск кријат услугите на професори од сликарство оддел и на Колеџот на Либералната науките. Тој, исто така, се приближи локалните архитекти како Horatio Нелсон бела, Архимед Расел, а Вард Велингтон Вард, и побара од нив да ги учат архитектонски дизајн - без плата. Во зависност од локалните архитекти бесплатно настава се одвиваше во the1900 е, делумно се должи на штедење, но исто така и како стандардна практика обликувана по Ecole de убавите уметности во Париз, светската премиера архитектура училиште. Ова усогласување на архитектура оддел во рамките на Академијата на ликовни уметности воспоставено дизајн фокус кој трае до ден денес. Првиот дипломирањето класи во архитектурата биле мали, со 74 студенти заработуваат степени помеѓу 1900 и 1922 година. Френсис Випл Бигелоу стана првата жена да дипломираат од училиште во 1898 година. Како архитектура програма порасна, тој се соочува со постојан предизвик за наоѓање на соодветен простор. Во текот на првите години, првиот дом на Академијата за ликовни уметности беше во салата на јазиците. Таа се пресели во новоизградените Crouse колеџ во 1883 година, а потоа во Стил сала во 1908 година, и конечно во ново дизајнирани, skylit SLOCUM сала во 1919 година. SLOCUM беше дизајниран од страна на Фредерик открива, за 1895 година дипломирал на Академијата за ликовни уметности кој претседаваше со одделот за архитектура од 1902 до 1934 година, а професорот Ерл Hallenback на класата на 1897 година. Заедно, открива и Hallenbeck дизајниран голем број на Универзитет Сиракуза обележја, вклучувајќи Карнеги библиотека, Archbold Stadium, Bowne и Лиман сали.

За време на Втората светска војна јас период, европскиот модернизам почна да стичам во американската архитектура училишта. Додека Универзитетот Сиракуза призна тренд, тие продолжиле да се нагласи учењето на повеќе традиционални, прагматични стилови. Во овој период на Универзитетот сфати дека наставната програма од четири години не може адекватно да може да им овозможат на архитект за пракса. Во 1934 година, Lemuel В. Dillenback се донесени од Универзитетот во Колумбија да учат дизајн. Тој наскоро стана одделот стол, а под негово водство, веќе петта година е додадена на наставната програма во форма на една теза, во која беа вклучени градежни цртежи и спецификации, со 184 кредити потребни за дипломирањето. Во 1937 година формирана е дипломиран програма во урбанистичкото планирање и истражување. Во 1930-тите и 1940-тите го означи почетокот на автономија за архитектура програма.

Прагматични тон училиштето беше акцентирана по Втората светска војна, кога 150 ветерани преплавија програма. Нетрпеливи да се продолжи со својот живот и кариера, тие беа високо мотивирани и практични за нивните цели. Во 1957 година, кога Dillenback во пензија, професор Д Кенет "Док" Sargent '27 го наследи, инсистирајќи на задржување на титулата и авторитетот на деканот. Така на училиште стана посебен ентитет од Колеџот за ликовни уметности. Познат лекар, Sargent почна наставата во 1930 година и имаше длабоко влијание врз програмата за следните четириесет години. Sargent стави висока вредност на професионализам, како и на широко либерални уметности образование. Тој верува дека архитектите мораше да биде добро образовани да станат лидери, и за време на неговото време, како декан, опција од шест години беше создадена со кој се доделува Б. лак и М. Арх степени.

Кон крајот на 60-тите години беа години на студентски протести во Сиракуза кампусот што имаше свое влијание на школа за архитектура. Во 1969 година, Sargent поднесе оставка на функцијата декан. Тој бил наследен од страна на серија на дејствување и привремена декани, и на крајот од Џон Фишер, кој го предводеше училиште како декан за само неколку години. Вернер Seligmann, наградуваниот архитект и авторитетот на Френк Лојд Рајт и Ле Корбизје, беше назначен за декан во 1976 година, и го постави јасна патека за наредните десетина години. Видливост на училиштето и меѓународна репутација зголеми со формирањето на посета критичари програма, предавања и изложба серија, како и за утврдување на Фиренца програма во 1980 година. Во доцните 80-ти, училиштето доби грант на IBM за близу половина милион долари овозможи развој на мултидисциплинарниот компјутерска лабораторија во SLOCUM. Во 1990 година, Seligmann поднесе оставка на функцијата декан и се врати на факултет. Во Фиренца програма, често се нарекува "скапоцен камен во круната на архитектурата програма", продолжува да игра стратешка улога помеѓу третата и петтата година на додипломски студии. Брус опатија, поранешен претседател и заменик-деканот на Универзитетот во Вирџинија, беше именуван за декан во 1990 година. Универзитетот Сиракуза, се соочува со голема финансиска криза создадена од демографските промени, оценуваат своите програми и заклучи дека од Факултетот за архитектура беше главен центар на квалитет, го заслужи тоа дополнителна поддршка. Платите се зголемија, SLOCUM сала надградува, инсталирани нови компјутерски објекти, и факултетот за истражување поддржано. Студентите по архитектура рангиран со најдоброто од оние примени од страна на Универзитетот, како и рацете на-пристап во наставата направија Училиште модел за студент-центрирано истражувачки универзитет. За време на неговата дванаесет-годишен мандат, Еби се прошири на архитектурата програма преку повеќе предмети во економијата, повеќе изборни предмети, како и поттикнување на повеќе различни архитектонски точки на гледање.

Во 2002 година, Еби се повлече од функцијата декан да се врати редовно настава. Професор Артур Мекдоналдс доведе училиштето привремен декан за следните две години, додека за пребарување беше спроведено за нов постојан декан.

Марк Робинс стапи на функцијата декан на Факултетот за архитектура на Универзитетот Сиракуза во 2004 година. Под раководство на канцеларот Ненси Кантор, на училиште и на Универзитетот стана значителни сили во градот Сиракуза, помага да се создаде повеќе урбани кампусот и поцврсти градот, додека поттикнување на истражување на границите меѓу двете. Во тоа време, помошник декан и директорите на развој и комуникации позиции беа додадени на административната структура да му служи на проширување на потребите на училиштето. Во 2007 година, програмата Сиракуза Архитектура Лондон беше промовирана Farraday центар на Универзитетот, а во 2009 година, Сиракуза Архитектура програмата во Њујорк беше воведен во новата студиото простор во средината на градот Менхетн.

Петгодишна иницијатива стипендија за унапредување на разновидноста на студентите на телото е воведен како и регрутирање посети во главните области на метрополите низ целата земја дека армирано оваа иницијатива и се прошири географски нерешено на училиштето. Партнерства беа воспоставени со други центри на Универзитетот за поддршка на наставата и истражувачки факултет. Во 2005 година, горниот дел од државата: Центар за дизајн, истражување и недвижности е создаден во рамките на Школата како ресурс за градот, кампус и регионот, обезбедување на средства со кои се архитекти, факултет и студентите работеле актуелните проекти во Сиракуза. Робинс се повлече од функцијата декан во 2012 година и професор Рандал Корман служеше како привремен декан од 2012 до 2013 година.

Во 2013 година, Мајкл зборува стана десеттиот деканот на Факултетот. Тој претходно беше декан на колеџот за дизајн на Универзитетот во Кентаки и е исто така поранешен директор на програмата за постдипломски во Јужниот Калифорнискиот институт за архитектура во Лос Анџелес. Како научник и лидер во дизајн образованието, Мајкл нагласува иновативни пристапи и интердисциплинарни врски фокусира на реалниот свет за решавање на проблемот.

Во Сиракуза, тој има развиено серија на работилници во ново лансиран на Универзитетот Сиракуза Фишер центар во Њу Јорк се нарекува Дизајн и политика, воведе нови постдипломски студиски програми, и воспостави постојана соработка со универзитети и владини претставници во Тајван и Хонг Конг.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MSc

Пост-професионални МСП во Архитектура програма

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Syracuse

Програмата се фокусира на енергија и изградена средина со истражувачки проекти за проекти кои се движат низ многу размери, од урбан дизајн до високи перформанси згради, од VR и компјутерска симулација на истражување на градежни материјали и дизајн на производи, како и низ низа дисциплински и практични области. [+]

Дизајн | Енергија | Фјучерси е концентриран истражувачки дизајн програма која води до пост-професионални Магистер на науки (MS) во архитектурата. Програмата се фокусира на енергија и изградена средина со истражувачки проекти за проекти кои се движат низ многу размери, од урбан дизајн до високи перформанси згради, од VR и пресметковна симулација на истражување на градежни материјали и дизајн на производи, како и низ низа дисциплински и практични области, адаптивна повторна употреба, проекти за развој на недвижнини и урбанистичко планирање.... [-]


Master

Господар на Архитектура Професионална Програма

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Syracuse

Сиракуза Архитектура постојано е рангирана меѓу најдобрите професионални училишта за архитектура во земјата со Магистер по архитектура конзистентно рангирана од DesignIntelligence. Мајсторот на архитектура е акредитирана од страна на Националниот Архитектонски Одборот за акредитација како прв професионален степен, услов за licensure за да стане практикант архитект во САД, и терминал степен за многу дизајнер едукатори низ целиот свет. [+]

Мајсторот на архитектура е акредитирана од страна на Националниот Архитектонски Одборот за акредитација како прв професионален степен, услов за licensure за да стане практикант архитект во САД, и терминал степен за многу дизајнер едукатори низ целиот свет.

Нашата програма е наменета за студентите со бакалауреат дипломи во било која област да се здобијат со прва професионална степен, но, исто така, поддржува напредни позиции за студентите со бакалауреат степени во архитектурата и сродни полиња.... [-]


Contact
Адреса на локацијата
201 Slocum Hall
Syracuse

Syracuse, New York, 13244 US
Social Media