Boston University School of Law

Introduction

Read the Official Description

Универзитетот во Бостон Основана е во 1869 година, Бостон универзитет е еден од светските 's премиерот институции за високо образование и истражување. Нашата глобална кампусот е просперитетна центар за истражување и стипендија која вклучува повеќе од 8.000 меѓународни студенти кои претставуваат 133 земји од целиот свет, 10-та најголема таква население меѓу универзитетите во САД. BU отелотворува разновидност, кој се карактеризира најдобар во САД образование. Бостон Универзитетот на Правниот факултет Бостон Универзитетот на Правниот факултет е законот училиште топ-ниво, кој нуди широка програма подучени од професори признат на национално како исклучителни наставници и еминентни научници. Јадрото на учење на БУ Законот е супериорен во однос на наставата и поддршка, динамична средина за учење во кои наставниците водич, да се инспирираат и предизвик. професори БУ Законот се национално признати за нивните правни вештини и стипендија, на сечење на работ во истражувањето, пишување и советување за јавниот и приватниот сектор. Но, она што е уникатно ги дефинира својата посветеност на студенти, академски, стручно и поединечно. Ова објаснува зошто училиште е постојано рангирана од страна на 2016-то издание на Принстон преглед како училиште на # 2 во државата за "Најдобра професори". Школата е исто така во рамките на првите 10 проценти од американските школи во САД и Светот Вести Извештај и во првите десет во специјализирани области на интелектуална сопственост, даночни и здравјето закон. Програми за постдипломски студии БУ Законот повеќе од 300 студенти LLM училиштето донесе восхит мешавина на средини и интереси во кампусот. Нашата актуелна група претставува 54 различни земји на потекло. Просечната возраст на ученик БУ Законот LLM е 33 години, а на возраст од 20 - 72, и 24% од нашите адвокат студентите имаат напреден степен во право пред да се запишат во нашето училиште. Овие студенти во моментов се запишани во следниве програми:

LLM во американската Законот програма Додипломски програма во банкарскиот и финансиски закон LLM во Програмата за право на интелектуална сопственост Извршниот Програмата LLM во меѓународниот бизнис закон Данок на постдипломските програма, која вклучува опција целосно онлајн запишување

Покрај тоа, ние ви нудиме неколку специјализирани програми сертификат за студентите кои не бараат целосна искуство LLM:

Правната програма на англиски јазик Сертификат во претпријатие за управување со ризик и усогласеност Сертификат во меѓународниот бизнис закон Сертификат имотното

Прегледајте ја нашата целосна профил, и да ги пополните барање за информации форма за дополнителни информации за сите наши програми!

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа Law LLM »

Programs

This school also offers:

Videos

Boston University School of Law: an Overview

Contact

Адреса, линија 1 Boston University School of Law 765 Commonwealth Avenue
02215 Boston, Massachusetts, Соединети Американски Држави