Bentley University - McCallum Graduate School of Business

Introduction

Read the Official Description

EFMD Equis Accredited
AACSB Accredited

Универзитетот Бентли е една од водечките бизнис школи во земјата, посветена на подготовка на нов вид на бизнис лидер и еден со длабоки технички вештини, широка глобална перспектива и високи етички стандарди потребни за да се направи разлика во постојано менување на светот. За да ја оствариме нашата цел, го вметнуваме нашиот напреден бизнис-наставен план со богатството на образование за либерални уметности. Резултатите се дипломирани студенти кои влијаат врз избраните полиња и ги претвораат своите страсти во успешни приказни. Се наоѓа на класичен кампус Нова Англија само неколку минути од Бостон, Бентли е динамична заедница на лидери, научници и креативни мислители. Денес, предизвиците на брзо менување на светот имаат направено бизнис вештини и искуство со топла стока. Повеќе студенти размислуваат за бизнис како основа за нивното високо образование и размислувајќи за Бентли во процесот. Со нашиот уникатен спој на бизнис, технологија и либерални уметности, Бентли, приватна, непрофитна институција, им нуди на студентите релевантни, практични и преносливи вештини. На Bentley, ние се вклопуваат широчината и технолошката сила на голем универзитет со вредности и студент фокус на мал колеџ. Студентите заинтересирани за бизнис професии изберете од широк спектар на програми кои се однесуваат на сите функционални области, вклучувајќи сметководство, финансии, маркетинг, менаџмент и либерални уметности - сите закотвени во технологијата. Вашето образование е повеќе од учење. Станува збор за уживање во заедницата, придонесувајќи со сопствените вештини и таленти, и создавање доживотни пријателства и врски. Со класичен кампус во Нова Англија, само неколку минути оддалеченост од плоштадот Харвард и Бостон, ќе уживате во убава амбиент и лесен пристап до други универзитети и богата култура, активности и забава во Бостон.

СТУДЕНТИ ДОПОЛНИТЕЛНИ

 • Додипломски студенти: 4.200
 • Просечна класа на додипломски студии: 26
 • Околу 81% од редовните студенти живеат во кампусот
 • Меѓународните студенти претставуваат 13% од додипломската студентска популација

Додипломски и доктор на науки СТУДЕНТИ

 • Дипломирани студенти: 1.000
 • Просечна дипломска класа: 21
 • Д-р. кандидати: 24
 • Меѓународните студенти претставуваат 24% од дипломираните студенти, вклучувајќи PhD. кандидати

Ја гради својата кариера во време на брзи промени, забрзана иновација, интензивна глобализација и длабоки демографски промени. Успехот зависи од тоа колку брзо можете да ги идентификувате и проценете трендовите, да се прилагодувате на новите култури и да креирате креативни пристапи кон засегнатите страни, производи, услуги и социјални контексти. Универзитетот Бентли ја обликува академската наставна програма околу подготовката за постојано менување на работната сила.

ФАКУЛТЕТ

 • Повеќе од 276 со полно и 184 со скратено работно време членови на факултет, кои предаваат на двете додипломски и постдипломски нивоа
 • 82% од факултетот имаат докторски дипломи
 • Професорите се достапни, посветени на одлична настава и советување, како и за истражување и стипендија во својата област
 • Многумина имаат значително искуство во светот на бизнисот
 • Соодносот факултет-студент е 1 до 14

КУЛТУРИУМ

 • Како бизнис универзитет, Бентли посебно "осигурува" бизнис и уметност
 • Бентли е лидер во промовирањето на етичко и општествено одговорно претпријатие и критичната улога на информатичката и комуникациската технологија во постигнувањето одржливи високи перформанси
 • Диплома за наука степени во 11 деловни полиња; диплома за уметнички дипломи во пет дисциплини на уметностите и науките
 • На постдипломски училиште нагласува влијанието на технологијата на деловна практика и нуди д-р. програми во бизнис и сметководство, МБА со 7 области на концентрација, интегриран МСП МБА, седум Магистерски науки, и обичај извршен образовни програми

КАРИЕРИ

Твојот искуство Бентли е повеќе од само она што го учат во училницата - тоа е за обезбедување на вас со можности да ги извршуваат вашите страсти. Нашите активности на кампусот вклучуваат атлетика, уметност, културни настани, волонтерство и повеќе од 100 студентски организации. Ние го олеснуваме да запознавате нови пријатели и да ги најдете активностите што ги сакате.

СТУДЕНТ ЖИВОТ

Кога станува збор за атлетиката, нудиме нешто за секого - од фудбалски фудбал до одбојка. Без разлика дали сте член на еден од колеџските 20 варијаторски тимови, или рекреативни атлетски намери за одржување на вашата физичка благосостојба, ќе се вклопите во Бентли. Во секој случај, ќе најдете спортски објекти на колеџот да бидат извонредни и state-of-the-art.

This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:


Магистрирал во ревизорската аналитика - STEM

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Waltham

Во следните неколку години, ќе се создадат повеќе од 2 милиони нови работни места за анализа на податоци, со што ќе се зголемат можностите за вработување со неверојатни 45 проценти. На Бентли МСП во ревизија анализи (MSAA) обезбедува вештини и искуство што треба да се понапред од конкуренцијата во оваа брзо растечки, конкурентни работа на пазарот на податоци. Големата побарувачка за сметководствени дипломци со силни податоци и вештини за анализа е причината зошто Бентли создаде диплома за студенти заинтересирани за ревизорски фирми практики, како што се управувањето со ризикот и процесот на осигурување. Студентите ќе стекнат вештини во сметководствените практики и напредна експертиза во областа на сметководството и ревизијата, користејќи индустриски алатки за истражување на податоци за рударство и предвидувачка анализа. [+]

Бентли Магистер на науки (MS) во ревизија анализи подготвува дипломирани за околу 2 милиони нови податоци за анализа на податоци кои ќе бидат создадени во следните години, со можности за вработување се зголеми за 45 проценти. На полето служи постојано растечката потреба да се направи смисла на "големи податоци" преку статистички податоци, наука за податоци, економија, управување со информации, маркетинг менаџмент и финансии.... [-]


Магистер по финансии-STEP

Студии врз за студентски град Целосна 15 - 20 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Waltham

Развиен во соработка со корпоративната заедница, Магистер по финансии степен на Бентли Бизнис школа интегрира математика, економија, сметководство и придружните дисциплини со теории и апликации за финансии. [+]

Рангирана # 4 во САД од страна на " Фајненшл тајмс", програмата ефикасно ја интегрира технологијата во наставниот план за да им даде на дипломираните студенти конкурентна предност на пазарот на труд. Нашиот светски центар Hughey центар за финансиски услуги е добро опремен со state-of-the-art хардвер, пристап до најквалитетни бази на податоци и симулациски софтверски програми - од кои сите овозможуваат мајсторство на алатките и техниките што се користат во индустријата денес. Програмата нуди две патеки за избор од: патека за финансии и патека за финансиска анализа. Новиот 10 курс, ПАМ-назначениот Financial Analytics песна има математички и пазарот на капитал фокус кој ќе поднесе жалба на студентите заинтересирани за анализа на ризик, управување со ризик, усогласеност, инвестиции, како и финансиска технологија. Во зависност од претходното образование и искуство, од учениците може да се бара да поминат до четири пред-програма фондација курсеви.... [-]


Магистер по бизнис анализи - STEM

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Waltham + 1 more

Биг податоци стана голем бизнис. И, како што полето на бизнис аналитиката расте, исто така, побарувачката за квалификувани професионалци со длабоко аналитичко искуство. Магистер на науки во Бизнис анализи (MSBA) продолжува долга традиција на Бентли на обука на аналитичари професионалци на ниво на постдипломски, обезбедување на вредни алатки потребни за да се успее во оваа нова област. [+]

Биг податоци стана голем бизнис. И, како што полето на бизнис аналитиката расте, исто така, побарувачката за квалификувани професионалци со длабоко аналитичко искуство. Магистер на науки во Бизнис анализи (MSBA) продолжува долга традиција на Бентли на обука на аналитичари професионалци на ниво на постдипломски, обезбедување на вредни алатки потребни за да се успее во оваа нова област.... [-]


Магистер по дигитални иновации - STEP

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Waltham

Магистер на науки во дигитални иновации (MSDI) е бизнис степен дизајниран да брус експертиза и развивање на клучните вештини во области како дигитална стратегија, вештачка интелигенција, развој на апликации и архитектура на податоци, обезбедување на непосредна вредност за вашата организација и трансформирање на вашата кариера. [+]

Во денешниот технолошки управуван свет, бизнис лидерите треба да ги надополнат своите менаџерски вештини со технички акумен за да ја постават својата компанија за вистинска дигитална иновација. Лансирањето во есента 2019 година, Магистер на науки во дигитални иновации (MSDI) е бизнис степен дизајниран за да ја искорени експертизата и развивање на клучните вештини во областите како што се дигиталната стратегија, вештачката интелигенција, развојот на апликации и архитектурата на податоци, обезбедувајќи непосредна вредност на вашата организација и трансформирање на вашата кариера.... [-]


Магистер по сметководство

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Waltham

Технологијата го прави бројот-Британија. Сметководителите обезбедуваат широка анализа, увид и експертиза што ги прави овие броеви корисни. Првично основана како школа за сметководство и финансии, Бентли продолжува да ги едуцира технички умешните сметководители кои влегуваат во работната сила со критичко размислување, аналитички и комуникациски вештини потребни во глобалната деловна средина. [+]

Технологијата го прави бројот-Британија. Сметководителите обезбедуваат широка анализа, увид и експертиза што ги прави овие броеви корисни. Првично основана како школа за сметководство и финансии, Бентли продолжува да ги едуцира технички умешните сметководители кои влегуваат во работната сила со критичко размислување, аналитички и комуникациски вештини потребни во глобалната деловна средина.... [-]


Videos

Why Bentley?

Meet Bentley's Graduate School of Business

Bentley - Ahead of the curve

Contact

Bentley University Graduate School of Business

Адреса, линија 1 175 FOREST STREET
02452 Waltham, Massachusetts, Соединети Американски Држави
Website http://www.bentley.edu/graduate
Број на телефон +1 781-891-2108