Babson College

Graduate School

Introduction

Read the Official Description

EFMD Equis Accredited
AACSB Accredited

Бабсон е едукатор, креатор и мисловен лидер за претприемништво на сите видови.

Независна, непрофитна институција, Бабсон е акредитирана од Асоцијацијата за напредување колегиум училишта за бизнис (AACSB), Нова Англија Здружение на училишта и колеџи, и EFMD системот за подобрување на квалитетот (EQUIS). Во 2015-2016 академска година, повеќе од 2.100 додипломци и 900 студенти на постдипломски студии присуствуваат на Бабсон, кој претставува повеќе од 80 земји. Дознајте повеќе за учениците во прва година додипломски студии како и МБА и Мајстори програми за постдипломски студии. Како креатори и собирачи на знаења за претприемништвото, Бабсон се одликува со:

  • Додипломски школа, која обезбедува врвни бизнис образование, мешајќи иновативни, интегрирани и применети бизнис и либерални уметности програми со наставни и искуства за учење на учениците.
  • На FW Olin Факултетот за бизнис , кој дава високо рангиран МБА и MS степени.
  • Извршна програма за образование за професионалци кои бараат да расте во денешниот брзо се развива бизнис средина.
  • А факултет од светска класа со вистински искуство во светот - 87% од нашиот редовен факултет имаат докторска диплома или еквивалент, а се остваруваат претприемачи, директори, научници, автори, истражувачи, поети и уметници.
  • Глобални истражувачки проекти кои се користат како клучни показатели за споредба од страна на бројни истакнати регионални, национални и наднационални власти ширум светот.
  • Babson Global, која работи со корпоративни, универзитетски, владини и фондација партнери за унапредување на претприемничкото образование и претприемачката мисла и акција ® низ целиот свет.
BabsonInfo

Мисија

Бабсон колеџ едуцира претприемачки лидери кои создаваат голема економска и социјална вредност - насекаде.

Изјава за визијата на

Сакаме да бидеме најистакнат институција во светот за Претприемачка мисла и акција® - и позната по тоа. Сакаме да го прошириме идејата за претприемништво за да ги прифатиме и славиме претприемачите од сите видови. Сакаме да ја ставиме моќта на претприемништвото како сила за економско и општествено создавање вредност во што повеќе раце во светот што можеме.

Основни вредности

Интегритет

Довербата, почитта и учтивоста ги изложуваат најдобрите во луѓето. Ние ги почитуваме и однесуваме етички едни кон други и нашите надворешни партнери. Ние практикуваме социјална и граѓанска одговорност во поголемите заедници на кои припаѓаме.

Разновидност

Ние го цениме нашето членство во доживотна заедница која е во голема мера разновидна. Ние веруваме дека разликите го прават Бабсон побогата заедница и ги нудат потребните контексти за заедничко остварување. Ги поздравуваме и ги цениме луѓето и нивните перспективи и ги почитуваме интересите на сите членови на заедницата.

Иновации

Имаме долгогодишна заложба за институционална култура која поттикнува креативност, преземање ризици, континуирано подобрување, лидерство и претприемачки дух. Ние ги охрабруваме луѓето да преземат иницијатива и да направат разлика.

Соработка

Нашата посветеност на меѓу-дисциплинска соработка и тесна соработка со студентите ги дефинира практиките на факултетот, администрацијата, вработените и кои работат на кампусот на Бабсон колеџ. Заедно со нашите алумни и со нашите надворешни партнери создаваме учење и работно искуство кое е поголемо од збирот на неговите делови.

Извонредност

Бабсон колеџ е посветена на совршеност. Наша е заедница во која сите членови можат да го постигнат својот личен најдобар. Ние сакаме да се поддржуваме едни со други внимателно за континуиран раст и развој.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Certificates » Гледа Part time MBAs » Гледа 1-year MBAs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

MS in Management in Entrepreneurial Leadership

Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Wellesley

Подгответе се за професионален успех со Магистер на науки во менаџмент во претприемачко лидерство (MSEL) од Бабсон. [+]

[-]

Магистер на науки во финансии

Студии врз за студентски град Целосна 9 - 16 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Wellesley

Магистер на науки во финансии (MSF) во Babson обезбедува во-длабочината на финансиски и квантитативно знаење во комбинација со софистицирани решавање на проблеми, практична примена, етички проценка, и професионален развој и комуникациски вештини. Ќе ги преземете вашите основни курсеви со вашата MSF група, но имаат можност да учат рамо до рамо во изборни курсеви со МБА студенти, сите додека добиваат индивидуализирана менторство од факултет. [+]

Дознај во Бабсон: Инвестирајте во својата иднина.

Магистер на науки во финансии (MSF) во Babson обезбедува во-длабочината на финансиските и квантитативните знаења во комбинација со софистицирани проблеми со проблемот, решавање на проблеми, практична примена, етичко расудување и професионален развој и комуникациски вештини. Ќе ги преземете вашите основни курсеви со вашата MSF група, но имаат можност да учат рамо до рамо во изборни курсеви со МБА студенти, сите додека добиваат индивидуализирана менторство од факултет. ... [-]


Магистер на науки по бизнис анализи

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Wellesley San Francisco Miami + 3 more

Подемот на Биг податоци значи дека организациите од сите видови се повеќе се потпираат на донесување на одлуки за раководење со податоци, за да растат и да пронаоѓаат. За разлика од другите програми за постдипломски анализи, наставната програма на Babson's MSBA оди подалеку од ИТ и статистика, земајќи интердисциплинарен пристап кој гарантира дека ќе развиете критичко техничко знаење додека учат како да ја примени својата експертиза за креативно решавање на пошироки деловни и социјални проблеми. [+]

Дознајте анализи за претприемачки свет.

Подемот на Биг податоци значи дека организациите од сите видови се повеќе се потпираат на донесување на одлуки за раководење со податоци, за да растат и да пронаоѓаат. Но, големите и малите компании треба повеќе од научници од податоци; тие бараат претприемачки мислители-преведувачи кои можат да ги поврзат аналитичките согледувања со вистински деловни решенија. Всушност, извештајот на Меккинси Глобалниот институт за 2016 година предвидува дека во следната деценија ќе има побарувачка помеѓу 2 и 4 милиони од овие деловни преведувачи.... [-]


Videos

Tomorrow Belongs to the Entrepreneur

The Zamora Family in The Entrepreneurs: A True Babson Story

Jon Feinman MBA’10 in The Entrepreneurs: A True Babson Story

Contact

Адреса, линија 1 Forest Street,231
02457-0310 Wellesley, Massachusetts, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined

Адреса, линија 1 100 High Street First and 12th Floors
02110 Boston, Massachusetts, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined

Адреса, линија 1 135 Main Street, Third Floor
94105 San Francisco, California, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined

Адреса, линија 1 CIC Miami (Cambridge Innovation Center) 1951 NW 7th Avenue, Suite 600
33136 Miami, Florida, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined