Boise State University College of Business & Economics

Introduction

Read the Official Description

На Колеџот за бизнис и економија на Boise Државниот универзитет е примарен акцент на бизнис училиштето во Ајдахо. Со повеќе од 100 факултет и кадар, над 3.000 студенти, и испорака сајтови низ Јужна Ајдахо, на Колеџот ја додипломски програми во сметководство, економија, финансии, информатичка технологија менаџмент, интернационален бизнис, менаџмент, маркетинг и снабдување за управување со промени. На ниво на постдипломски, на Колеџот нуди Магистер на науки степени во сметководство, и сметководство со акцент оданочување, како и Извршен МБА (IACBE), Мастер по Бизнис Администрација (МБА), МБА-ITM (Информатичка технологија) и сертификат за завршено во управување со снабдувачки синџири. Ние, исто така, служи како едукативен ресурс преку Ајдахо развој на малите бизниси центар, Техника Помош, Ајдахо и Советот за економски образование. На Колеџот за Бизнис и економија нуди висококвалитетни достапни AACSB-Меѓународен-акредитирани образование. Ние создаваме, дистрибуирање, и се применуваат нови знаења и да се поддржи економскиот развој на бизнисот, пред се во Ајдахо и во регионот. Нашите студенти, вработени, и факултет се вклучат нашите шефот изборни единици: заедниците, бизниси (добивка, а не-за-профит), организации и владини лица.

Гледа MSc » Гледа курс » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во сметководство

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Boise

Магистер на науки во лоцирањето на Boise Државниот универзитет е дизајниран да ги подготви кандидатите за кариера во рамките на поширока рамка на бизнис одлуки. [+]

Магистер на науки во лоцирањето на Boise Државниот универзитет е дизајниран да ги подготви кандидатите за кариера во рамките на поширока рамка на бизнис одлуки.

Примарната улога на програмата е да ги подготви студентите за кариера во јавното сметководство како овластени јавни сметководители (CPAs). Програмата се фокусира на ревизијата и го потврдат функции на јавниот сметководство. ... [-]


Магистер на науки во сметководство - оданочувањето акцент

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Boise

Оваа програма е многу погоден за студенти во бизнисот кои сакаат да станат квалификувани да седат во КПД испит [+]

На сметководство во Boise Државниот универзитет започна со Магистер на науки во Сметководство - Даноци степен програма во падот семестар на 1996 година. На програмата е дизајниран да ги подготви студентите за вработување како даночни професионалци во јавниот сметководство, приватниот сектор и владата и да обезбеди фокусирани данок образование. Според тоа, потребни предмети надвор од оданочување се одржуваат на минимум. ... [-]