Bradley University

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Основана од страна на Лидија Мос Бредли во 1897 година, Бредли универзитет е приватна, независна универзитет нуди додипломски, постдипломски и континуираното образование програми во либерални и ликовната уметност, на науки, бизнис, комуникации, образование, инженерството, технологија и здравствени науки. А станбени кампусот на 5.700 ученици, Бредли е познат по својата одлична наставата и заложба за успех на студентот. Бредли Универзитетот поврзува академски совршеност, искуствено учење и развој на лидерство со претприемачки дух, за образование, од светска класа.

Мисија, визија и Основни вредности

Визија

Бредли Универзитетот ќе биде институција од национален разлика позната по одлични програми и за образовна искуство што им овозможува на своите студенти.

Мисија

Инспириран од основачот посветеност Лидија Мос Бредли до корисни учење и етика, Бредли Универзитетот за едукација на лидери, иноватори и придонесувачи за благосостојбата на целото човештво.

Основни вредности: Срцето на искуството Бредли

Совршеност: Бредли е динамична образовна заедница која вредности на квалитет во наставата, истражувања, креативна продукција, се применуваат за стипендии, а служба која ги надминува училницата со непосредна корист на студентите и на универзитетската заедница и со траен бенефиции за студентите и во светот.

Лидерство: На Бредли заедница е посветена на успехот на нашите ученици и нивниот развој во утре лидери кои ќе ја признае важноста на тимската работа кон успешни резултати.

Иновација: Бредли Универзитетот активно се обидува од развојот и имплементација на нови правци на развојот, програми и партнерства за да го подобри образовното искуство на нашите студенти со тоа продлабочување на нивното разбирање на светот и инспиративна нив да имаат корист човештвото.

Глобализацијата: Бредли Универзитетот е посветена на обезбедување на знаења и вештини за животно дело која ќе го промовира на општото добро на човештвото и да доведе до информиран и принципиелна учество во глобалниот пазар.

Колаборативно учење: Бредли универзитет е посветена на споделување на знаење преку традиционалните граници. Факултет и кадар за да се изгради врз силна основа на светското знаење. Нашиот универзитет нуди возбудливи можности за интердисциплинарни и колаборативно учење за да се осигура дека нашите студенти добиваат на широчината и длабочината на училницата и искуствено знаење и пракса. Ние сме посветени на успехот на нашите ученици и да колаборативна стипендија помеѓу факултетот и студенти.

Заедница: Бредли Универзитетот има смирување на заедницата кои ефикасно ги спојува факултет, вработени, студенти и дипломци, како ценети членови на семејството Бредли. Постои колективна одговорност за успехот на Универзитетот, како и сите негови составни делови. Успехот е олеснета преку почитувана и загрижен животната средина на Универзитетот.

Разновидност: Бредли Универзитетот претставува разновидна учење заедница, која признава важноста на почитување и разбирање меѓу индивидуите.

Искуствено учење: Како исцртани во изјава за мисијата на универзитетот, Бредли Универзитетот одржува старата заложба еден век до корисни учење и етика; ова се манифестира во различни искуствено учење можности за студентите, вклучувајќи практиканти и Co-op искуства, иницијативи сервис-учење, и многу други наставни и ко-наставни можности за учење.

Претприемништво: карактеристична комбинација на силни академски програми и акцент Бредли Универзитетот за соработка и интердисциплинарна студија дава позитивни искуства за студентите и факултетот да се успее во претприемачките иницијативи и можности.

Сервис: Заедно со лидерство, услугата е еден од столбовите на искуство Бредли Универзитетот. На Универзитетот се обврзува да им служи на поединци, семејства, и на околните заедница преку наставни, ко-наставни и воннаставни активности и можности.

This school offers programs in:
  • Англиски

Accreditations

Accredited by 22 national accrediting agencies, including the Higher Learning Commission. A complete list of accreditations is available at the accreditation section.

Students & Campus

Quickfacts

  • 77 buildings on an 84-acre campus
  • Located in the historic West Bluff residential neighborhood
  • One mile from downtown Peoria
  • Eight miles from the Peoria International Airport

Faculty

  • More than 350 full-time faculty members
  • Full-time faculty with doctorate or terminal degrees: 85%
  • Student/faculty ratio: 12:1

Average class size

21 students

Practical Information

Tuition and expenses

  • 2014-15 tuition: $30,500
  • 2014-15 total (tuition + $9,420 room & board + $344 fees): $40,264

Financial assistance awards
Received by more than 85% of Bradley students

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Господар на науката во биохемија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Програмата за биохемија на MS е идеален за хемија и биологија специјалност кои сакаат да ги унапредат своите знаења и професионална кариера со преземање на напредни работи во биохемија и сродните дисциплини. Во прилог на предизвикувачки предмети, нашата програма се фокусира на долгорочни менторирани истражувачки проект кулминирајќи во писмено теза и усна одбрана на магистерскиот труд. На програмата е дизајниран да ја негува одлични лабораториски вештини, ефективна комуникација и капацитетот на учениците за критичко размислување. Имаме целосен факултет дополнување која вклучува две искрен биохемичари, како и неколку други лица чие истражување има биохемиски важност. Имаме врвни објекти и опрема за инфраред, флуоресценција, и ултравиолетова / видлива spectroscopies; нуклеарна магнетна резонанца спектроскопија; електрофореза; центрифугирање; PCR; electroporation; микроскопија; термичка анализа; атомска апсорпциона спектроскопија; течна и гасна хроматографија; и масена спектрометрија. [+]

Програма за преглед Програмата за биохемија на MS е идеален за хемија и биологија специјалност кои сакаат да ги унапредат своите знаења и професионална кариера со преземање на напредни работи во биохемија и сродните дисциплини. Во прилог на предизвикувачки предмети, нашата програма се фокусира на долгорочни менторирани истражувачки проект кулминирајќи во писмено теза и усна одбрана на магистерскиот труд. На програмата е дизајниран да ја негува одлични лабораториски вештини, ефективна комуникација и капацитетот на учениците за критичко размислување. Имаме целосен факултет дополнување која вклучува две искрен биохемичари, како и неколку други лица чие истражување има биохемиски важност. Имаме врвни објекти и опрема за инфраред, флуоресценција, и ултравиолетова / видлива spectroscopies; нуклеарна магнетна резонанца спектроскопија; електрофореза; центрифугирање; PCR; electroporation; микроскопија; термичка анализа; атомска апсорпциона спектроскопија; течна и гасна хроматографија; и масена спектрометрија. ... [-]

господар на науката во електротехниката (MSEE)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Програмата електротехника се структурирани да обезбеди дипломците со избалансиран техничка позадина во основни области на модерна електротехника и значително искуство во напредни дизајн преку една теза или проект. На одделот има одлични компјутерски и лабораториски капацитети за поддршка на напредни студии во клучните области. Студентите работат тесно со факултет советник во кроењето на сеопфатна програма најдобро одговара на нивната позадина и интерес. Се разбира секвенци, дизајн проекти, како и истражување се достапни во применети electromagnetics, комуникациска теорија, теоријата на контрола дигитални системи и компјутери, електроника и микропроцесори апликации, процесирање на сигналот, и безжични компоненти и системи. [+]

Програма за преглед

Програмата електротехника се структурирани да обезбеди дипломците со избалансиран техничка позадина во основни области на модерна електротехника и значително искуство во напредни дизајн преку една теза или проект. На одделот има одлични компјутерски и лабораториски капацитети за поддршка на напредни студии во клучните области. Студентите работат тесно со факултет советник во кроењето на сеопфатна програма најдобро одговара на нивната позадина и интерес. Се разбира секвенци, дизајн проекти, како и истражување се достапни во применети electromagnetics, комуникациска теорија, теоријата на контрола дигитални системи и компјутери, електроника и микропроцесори апликации, процесирање на сигналот, и безжични компоненти и системи.... [-]


Магистер на науки во градежништвото (MSCE)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

На Катедрата за градежништво и градежништво нуди програма MSCE степен што ги подготвува дипломирани за кариери просперитетна инженеринг карактеризира со континуиран професионален развој. Нашите дипломирани студенти им се дава уникатна можност да се здобијат со таленти и вештини потребни во еден мошне технички општество се соочува со сериозни неизвесности и предизвици во областа на животната средина и инфраструктура. Нашата програма нуди на студентите со широк опсег потребен за плодна и успешна кариера во практиката на градежништвото и управувањето со изградба. [+]

Програма за преглед

На Катедрата за градежништво и градежништво нуди програма MSCE степен што ги подготвува дипломирани за кариери просперитетна инженеринг карактеризира со континуиран професионален развој. Нашите дипломирани студенти им се дава уникатна можност да се здобијат со таленти и вештини потребни во еден мошне технички општество се соочува со сериозни неизвесности и предизвици во областа на животната средина и инфраструктура. Нашата програма нуди на студентите со широк опсег потребен за плодна и успешна кариера во практиката на градежништвото и управувањето со изградба.... [-]


Магистер на науки по биологија (ms),

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Одделот за биологија нуди Магистер на науки степен на студентите кои сакаат да ги унапредат своите знаења во областа, за подобрување на нивните професионални кариери, или за да се подготват за програми за следните пост-мајсторот. На одделот нуди постдипломски курсеви во повеќето биолошки дисциплини, во согласност со филозофијата дека напредна работа во широчината на полето е соодветно на ниво на мајсторот. Покрај тоа, од истражувањето е камен темелник на биологија, секој студент е потребно да се заврши теза врз основа на оригинални истражувања. [+]

Програма за преглед Одделот за биологија нуди Магистер на науки степен на студентите кои сакаат да ги унапредат своите знаења во областа, за подобрување на нивните професионални кариери, или за да се подготват за програми за следните пост-мајсторот. На одделот нуди постдипломски курсеви во повеќето биолошки дисциплини, во согласност со филозофијата дека напредна работа во широчината на полето е соодветно на ниво на мајсторот. Покрај тоа, од истражувањето е камен темелник на биологија, секој студент е потребно да се заврши теза врз основа на оригинални истражувања. ... [-]

Магистер на науки по механички инженеринг (ММСП)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Програмата Машински факултет е наменета за зајакнување на способноста на студентите за решавање на комплексни технолошки проблеми во еден креативен начин со проширување на знаењето на учениците, обезбедување на во-длабочината на студии во областа на концентрација, и дополнување на теориски студии со релевантно и големо истражување и / или дизајн. Студентите ќе се концентрира во било механички област системи дизајн или во областа на енергетските системи / thermosciences. State-of-the-art се достапни во областите на пренос на топлина, механички вибрации, соларна енергија, енергетски системи, компјутерски потпомогната дизајн, роботиката, микропроцесорите и истражувачка лабораторија објекти и софтверски пакети. [+]

Програма за преглед

Програмата Машински факултет е наменета за зајакнување на способноста на студентите за решавање на комплексни технолошки проблеми во еден креативен начин со проширување на знаењето на учениците, обезбедување на во-длабочината на студии во областа на концентрација, и дополнување на теориски студии со релевантно и големо истражување и / или дизајн. Студентите ќе се концентрира во било механички област системи дизајн или во областа на енергетските системи / thermosciences. State-of-the-art се достапни во областите на пренос на топлина, механички вибрации, соларна енергија, енергетски системи, компјутерски потпомогната дизајн, роботиката, микропроцесорите и истражувачка лабораторија објекти и софтверски пакети.... [-]


МСП во Сметководство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Се стекнат со вештини треба да биде повеќе, со Магистер на науки во Сметководство (MSA) од Бредли Универзитетот: Стекнување на вештини и знаење (и бара 150 часа) за да се постигне вашиот сертификат КПД и скок-проектот вашиот напредување во кариерата.
Прошират вашата сметководствена знаење, истражуваат нови интереси или моментални специјализации, и да се развие вашите лидерски вештини за да стане се повеќе важна предност за вашата организација.
Бидат поконкурентни на пазарот на труд. Дипломирани Бредли MSA се на работа денес во широк спектар на подесувања, од Биг 4 и големите корпорации со локалните сметководствени фирми, владини агенции, и не-за-профит организации.
Бидете подготвени да се справат со предизвиците од професионална пракса во јавниот, приватниот и не-за-профит организации со Магистер на науки во Сметководство (MSA) од Бредли Универзитетот. [+]

Се стекнат со вештини треба да биде повеќе, со Магистер на науки во Сметководство (MSA) од Бредли Универзитетот:

Се здобијат со вештини и знаење (и бара 150 часа) за да се постигне вашиот сертификат КПД и скок-проектот вашиот напредување во кариерата.

Прошират вашата сметководствена знаење, истражуваат нови интереси или моментални специјализации, и да се развие вашите лидерски вештини за да стане се повеќе важна предност за вашата организација. ... [-]


Master

мајстори во индустриски инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Peoria + 1 more

Програмата на мајсторот на индустриско инженерство има мисија да се едуцираат лидери и менаџери со знаења и алатки за да им овозможат да се помогне во било која организација за постојано подобрување на својот систем и процеси. Нивната обука ќе им овозможи да имаат корист организациите со намалување на оперативните трошоци, додека обезбедување на врвен квалитет на услуги и производи. [+]

Програма Мисија

Програмата на мајсторот на индустриско инженерство има мисија да се едуцираат лидери и менаџери со знаења и алатки за да им овозможат да се помогне во било која организација за постојано подобрување на својот систем и процеси. Нивната обука ќе им овозможи да имаат корист организациите со намалување на оперативните трошоци, додека обезбедување на врвен квалитет на услуги и производи.... [-]


мајстори во производство инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Peoria

На мајсторот на производство инженеринг програмата на Бредли Универзитетот нуди на студентите со професионални робустен дизајн и принципи континуирано подобрување. На програмата на студентите им дава можност за подобрување на интегрирани системи, оптимизира процеси на производство, донесува на state-of-the-art материјали, и производство на супериорен квалитет на производите на минимална цена. Тесно соработувајќи со изборните единици и за студентите, на одделот комбинира теоретски учење со рацете на апликација за да се задржи на студентите - и организации тие имаат корист - глобално конкурентна во денешната економија. [+]

Програма Мисија

На мајсторот на производство инженеринг програмата на Бредли Универзитетот нуди на студентите со професионални робустен дизајн и принципи континуирано подобрување. На програмата на студентите им дава можност за подобрување на интегрирани системи, оптимизира процеси на производство, донесува на state-of-the-art материјали, и производство на супериорен квалитет на производите на минимална цена. Тесно соработувајќи со изборните единици и за студентите, на одделот комбинира теоретски учење со рацете на апликација за да се задржи на студентите - и организации тие имаат корист - глобално конкурентна во денешната економија.... [-]


МСП во компјутерски и информациони системи / MS по компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Peoria

MS по компјутерски науки Учениците се учат како да се соберат и анализираат барања, проектирање, развој и тестирање на софтверски системи и да изнајдат нови иновации и апликации во компјутер. МСП во компјутерски информатички системи Компјутерски информациони системи е дисциплина која се фокусира на информатичката технологија, како и широк спектар на научни, инженерство, бизнис апликации; математичките барања за компјутерските информативни системи не се толку строги како тие се за компјутерски науки бидејќи има помалку се фокусира на теоретски основи. [+]

MS по компјутерски науки

Учениците се учат како да се соберат и анализираат барања, проектирање, развој и тестирање на софтверски системи и да изнајдат нови иновации и апликации во компјутери.

Покрај исполнувањето на сите на општите услови на Факултетот за Менаџмент и на одделот, како што е наведено погоре, кандидатите за магистерски студии по компјутерски науки мора да ги задоволуваат следниве барања: Најмалку 21 од 33 потребните часови мора да се заработи во курсеви етикетирани CS. Најмногу, шест часа може да се заработи на одобрени курсеви, освен оние кои се етикетирани како CS или ЗНД.... [-]