Brooklyn College CUNY

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

За Бруклин Колеџот

Бруклин Колеџот е составен дел на граѓанските, урбани и уметнички енергија на Њујорк и користи целиот град како жив училница која ги проширува разбирање на нашите ученици "на светот околу нив.

За повеќе од 80 години, на колеџ е привлекување на широк спектар на мотивирани студенти - многу од нив имигранти или децата на имигрантите кои сакаат да ги подобрат нивните животи преку врвен образование. Тие доаѓаат поради познатиот факултет на академици, професионалци и уметници, кои се меѓу најдобрите во својата област на колеџот. Тие знаат дека ќе се учат на кампусот се смета за еден од најубавите во земјата, со добро опремени објекти, студиа, паметни училници, како и производство и пракса соби - сите со многу прифатлива школувањето.

факти

Бруклин Колеџот има запишување на 17.390 ученици - 14.115 студенти и 3.275 дипломирани студенти, кои доаѓаат од 150 земји и зборуваат 105 јазици.

На колеџ нуди 120 додипломски и постдипломски програми во креативните уметности; хуманитарни науки; социјалните, бихејвиоралните и природните науки; математика; образование и бизнис. Приемните критериуми имаат се повеќе селективен текот на последната деценија, со средна са резултат од 1134 за 2011 година. Повеќе од 4.000 ученици добија диплома и господар, како и напредни сертификати, на нашата последна Започнување вежби.

Академска можности

Студентите кои бараат високо предизвик надвор ригорозни академска програма целокупната програма на колеџ се поканети да аплицираат за Почести колеџ Macaulay во Бруклин колеџот и специјализирани програми во Почести академија. Прием во овие програми е многу конкурентен и нуди огромни бенефиции, кои може да вклучуваат можности да се вклучат во академски ригорозни активности низ градот и низ целиот свет, бесплатно школување и лап-топ компјутери, стипендии за патување и многу повеќе.

За студентите на додипломски студии, на колеџ е високо ценета јадро на наставната програма создава цврста основа во либерални уметности и науки. Нашата силна програма за консултации ги раководи во текот на нивниот колеџ години. Дури и пред да започне на првиот семестар, во прва година се запознаваат со првиот колеџ година, што им помага да се транзиција од средно училиште на колеџ преку лето програми мостот и со учење заедници кои ги зајакнуваат врските меѓу нив и со факултетот. Preprofessional програми се достапни за студентите заинтересирани во областа на инженерството, право, медицина, оптометрија и нега на стопала.

Посебни програми за дипломирани студенти се предвидени како добро. Инвестициона програма за постдипломски нуди грантови за патување кои го поддржуваат присуството на домашни и меѓународни конференции, грантови на истражување што го финансира набавки и материјали, како и работилници на теми од посебно значење за дипломирани студенти - грант пишување, помош теза и многу повеќе. Бруклин Колеџот исто така е активен дел од дипломиран фокусирани програми CUNY, вклучувајќи ги Њујорк Луис Стоукс Алијансата за малцински учество, мостови кон докторат програма и латинскиот / Грчкиот институт.

На колеџ, ги охрабрува студентите да студираат во странство преку посебни академски програми. Студентите имаат истражено медицина во Кина, учествуваа на археолошките ископувања во Израел и Исланд, а студирал политички системи во Аргентина, направени документарни филмови во Индија, и изострен своите уметнички вештини во Италија и Франција, само за да именува неколку. Тие често им помогне во нивните истражувања на професорите, ангажирање во истрагите врвни додека истражување е дел од светот тие не може да се види на сопствените.

А од светска класа факултет

Бруклин Колеџот професори се победниците на Наградите и приматели на националното финансирање од институции како што НАСА и Националната фондација за наука, Националниот институт за здравство и Министерството за образование. На факултет вклучува Пол Мојсеј, добитник на Пулицеровата награда новинар; Урсула Oppens, на Греми номиниран за концертен пијанист и современиот американски музички изведувач; Mac Велман, еден Obie Наградуваниот драматург; и Кристоф Дијаз, на Тони награда номиниран за драмски писател. Други значајни факултет членови се основањето декан на Бери Р. Feirstein Факултетот за филм и режисер Џонатан Wacks, реномираните биограф Жан Theoharis, хемичар Роберто Санчез Делгадо, NIH 1.700.000 $ грант-победник и психолог Ентони Sclafani, меѓународно признати компјутер теоретичар Rohit Parikh , заслужните audiologist Шломо Силман, водечки експерт во микроалги биотехнологијата Јирген Polle, и политички науки и автор Кори Робин.

студентски живот

Студентски живот во Бруклин Колеџот е активен, разновидна и повеќеслојна. Нашите студенти се вклучени во повеќе од 100 студенти клубови и организации што опфаќа широк спектар на културни, етнички, заедницата, медиумите, уметнички, општественото делување, верски и други посебни интереси. Повеќе од една десетина братства и sororities донесе грчкиот живот во кампусот. Интрамурална спортови се многу популарни, и наградуваниот кошарка на колеџ, крос-кантри, Фудбал, Софтбол, тенис и одбојка екипи се натпреваруваат на ниво Дивизија III од Националниот колегиум Атлетска Асоцијација.

Градење на иднината

Бруклин Колеџот има скршена основа за нов центар за изведувачки уметности, која ќе обезбеди соодветен дом за нејзините програми перформанси наградуван. На колеџ, е, исто така, длабоко во фаза на планирање за нова наука комплекс на state-of-the-art.

кампусот живот

Како студент на Бруклин Колеџот, вие сте дел од една разновидна и жива заедница на научници. Ние сме посветени на обезбедување на безбеден простор во кој можете да истражуваат сите аспекти на кампусот живот, без разлика дали академски, спортски, културни, политички, рекреативни, социјални или духовно.

Нашите студенти се нови матурантите само почетна нивниот колеџ кариера, студентите со веќе во рака и да работат кон нивната напреден степен еден степен, трансфер на студенти од други факултети, ветерани, студенти од други држави и земји, а возрасните се врати на училиште. И ние нудиме широк спектар на кампусот активности преку кои можете да ги пречека. Можете да се приклучат на еден од нашите интеруниверзитетски или интрамурална спортските тимови или знак на поддршка на вашиот како гледач во нашите игри; стане волонтер заедница или да учествуваат во студентското влада; залог на еден од нашите многу грчки организации; стане членка на една или повеќе од нашите 100 студенти клубови; или посетете Quad центар Запад за добар тренингот или пикап кошаркарски натпревар.

Еден од најдобрите начини да ги задоволат другите е од страна да се движи во Домот резиденција, која ги обезбедува сите утешува на почеток, плус додадени гости, по пристапни цени. Но нашите студенти патнички - и тоа е најголемиот дел од нашите студентски тело - да има многу места за да се исполнат, исто така, како што се нашите 24/7 библиотека Кафе, која вклучува Старбакс; раздвижениот Студентски центар; и нашата прекрасна (и прецизно одржува) основа.

Исто така, постојат две дузина на кампусот центри и институти - центри на учење и социјалните активности на оние кои имаат слични интереси со твое. И специјални настани во текот на годината се отворени за сите, да ни ги обединува во една кохезивна заедница.

Ние ве охрабруваме да стане активен член на Бруклин Колеџот. Ако ви треба помош во навигацијата на изгледите на располагање на вас, на Одделението за студентски прашања, во соработка со Канцеларијата на академски работи, ќе ви помогне во изборот на можности кои ќе ви го збогати кампус искуство.

на
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа Health MSc »

Programs

This school also offers:

MA

магистер по индустриски и организациска психологија

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Оваа програма ги подготвува студентите за влез на ниво на извршната власт позиции како генералисти во областа на персоналот и човечки ресурси во организации или за позиции споредливо ниво во консултантски фирми, кои ги нудат своите услуги во овие области. [+]

Оваа програма ги подготвува студентите за влез на ниво на извршната власт позиции како генералисти во областа на персоналот и човечки ресурси во организации или за позиции споредливо ниво во консултантски фирми, кои ги нудат своите услуги во овие области. Ја дели заеднички јадро на пет предмети со други концентрации во индустриски и организациска психологија, но става дополнителен акцент на теоријата и практиката на ниво на група на организационата дејност.... [-]


магистер по меѓународни односи

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Програмата за политички науки господар 's нуди на студентите за избор на три концентрации: политички науки, меѓународни прашања, или урбаната политика и администрација. [+]

Програмата за политички науки господар 's нуди на студентите за избор на три концентрации: политички науки, меѓународни прашања, или урбаната политика и администрација.

Концентрацијата на политички науки комбинира теории и методологии на политички науки, со можност да се специјализираат во еден од четирите области: во американската политика, компаративна политика, политичка теорија, и меѓународни односи. ... [-]


МНР во кино уметност

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Мајстор за ликовни уметности во кино уметност е програма од три години, кој прифаќа студенти од само со полно работно време. [+]

Мајстор за ликовни уметности во кино уметност е програма од три години, кој прифаќа студенти од само со полно работно време. Тој нуди високо стручно образование во соработка рацете на учење на животната средина во шест филмови специјализации:

Кинематографија Насочување Пост производство Производство Драматургија Дигитални уметности (започнува во есента 2016 година) ... [-]

МНР во перформанси и интерактивни медиумски уметности

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

На постдипломските програма во перформанси и интерактивни медиуми уметност (PIMA) ќе ви помогнат да се развие во еден уметник перформанси со репутација за иновации и креативни успех. [+]

На постдипломските програма во перформанси и интерактивни медиуми уметност (PIMA) ќе ви помогнат да се развие во еден уметник перформанси со репутација за иновации и креативни успех. Нашата програма ќе ви даде алатки за да се замисли и да се изврши за соработка, мултидисциплинарен театарски парчиња. PIMA ќе ве научи да се истражуваат начини да ја користат технологијата во уметнички соработки со разни креативни дисциплини. Ќе учат со студентите од различни потекла кои можеби веќе имаат воспоставено кариера во областа на уметноста, а кои носат со нив богатство на влијанија и контакти. Друга важна компонента на програмата е интензивен менторство ќе добиете од успешна најинтересните и факултет од четири одделенија - Уметност, Компјутерска и информатичка наука, телевизија и радио, и Театар - како и конзерваториум за музика. Дури и пред да дипломираат, ќе се сфати вашата уметничка визија.... [-]


МНР во телевизиска продукција

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

МНР во телевизиска продукција на подготвува студентите за професионална кариера медиуми како писатели, продуценти, режисери, и уредници. [+]

МНР во телевизиска продукција на подготвува студентите за професионална кариера медиуми како писатели, продуценти, режисери, и уредници. Ова производство-базирана програма изложува на студентите на програмата многу жанрови, вклучувајќи, но не ограничено на, документарен филм, драма, вести, спорт, уметност и културна, експериментални и демонстрации. Студентите се развие содржина и да се произведе и директна и на единечни и повеќе камера, во живо вклучен продукции. МНР програмата е изградена врз основа на производство естетика, критичка анализа, и медиумската писменост. Учениците се учат како да се создаде програми кои ги информира, забавува, и наредува публика со толкувањето на содржината преку социјална, политичка и економска гледна точка. ... [-]


MSc

MS по компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Кандидатите се очекува да имаат еднаков на најмалку 15 кредити во компјутерски и информатички науки и сродните области, вклучувајќи ги и сите од следниве: познавање на високо ниво на компјутерски јазик (по можност C ++ или Јава), познавање на асемблер јазикот и компјутерска архитектура, се разбира во дискретни структури, а се разбира во структури на податоци, и се разбира во анализа. [+]

Барања матура

Кандидатите се очекува да имаат еднаков на најмалку 15 кредити во компјутерски и информатички науки и сродните области, вклучувајќи ги и сите од следниве: познавање на високо ниво на компјутерски јазик (по можност C ++ или Јава), познавање на асемблер јазикот и компјутерска архитектура, се разбира во дискретни структури, а се разбира во структури на податоци, и се разбира во анализа. Студентите кои не ги имаат сите овие барања можат да бидат прифатени со услов тие да завршат овие предмети на ниво на додипломски. ... [-]


МСП во бизнис администрација (MBA)

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Бизнис администрација степен може да им обезбеди на студентите со спектар на кариера патеки кои се движат од јавната политика на меѓународните финансии со банкарството. [+]

Бизнис администрација степен може да им обезбеди на студентите со спектар на кариера патеки кои се движат од јавната политика на меѓународните финансии со банкарството. На сметководство, бизнис менаџмент, финансии и економија одделенија нудат 33-кредитна степен Магистер на науки во бизнис администрација со пет опции за специјализација: економска анализа, глобалниот бизнис, сметководство, генерален бизнис, деловна интелигенција и анализа на податоци. ... [-]


МСП во информациските системи

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

На МСП во информациските системи е наменета за студентите кои избираат да се фокусираат на употреба на компјутерски системи за управување со деловни и административни операции и прашања. [+]

На МСП во информациските системи е наменета за студентите кои избираат да се фокусираат на употреба на компјутерски системи за управување со деловни и административни операции и прашања.

Програмата нуди на подготовка за широк спектар на позиции во рамките на постојано проширување на полето на информациони системи и технологија, вклучувајќи ги компјутерски системи, софтверски инженер, компјутерски апликации, софтверски инженер, компјутерски системи аналитичар, база на податоци администратор, и мрежни системи и комуникација на податоци аналитичар. Сите овие позиции се појави во десет врвот платени работни места во Бирото за труд статистика листа од триесет најбрзорастечки работни места, проектирани преку 2014. На програмата, исто така, ги подготвува студентите за докторски студии или истражувачка работа во оваа област. ... [-]


МСП во медиумски студии

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

Оваа програма е базирана програма за истражување и теорија која ја нагласува врската меѓу теоријата и практиката. [+]

Оваа програма е базирана програма за истражување и теорија која ја нагласува врската меѓу теоријата и практиката. Наставната програма ја истражува средина и влијанието на електронските медиуми од социјални, политички, културни и економски перспективи. Студентите се стекнат во-длабочината на знаење на телевизија и радио индустрија, новите дигитални медиуми индустрии, медиумската писменост, како и клучните критички, теоретски и истражувачки перспективи на медиумите во голема мерка. Програмата ги подготвува студентите да ги применат своите образование во различни професионални позиции или да го продолжат своето образование од уписот во докторска програма. ... [-]


Videos

Brooklyn College CUNY Campus