California International Business University

Introduction

Read the Official Description

Калифорнија Меѓународен бизнис универзитет (CIBU) е основана во 1995 година како Меѓународна школа за менаџмент (ISM), Калифорнија непрофитни корпорација. Во 2002 година, за да се намали забуна со слично име институции, ISM промени своето име во Калифорнија школа за Меѓународен менаџмент (CSIM). Во 2008 година, се должи на акредитација и додавање на нашата докторат програма, CSIM беше променето во Калифорнија Меѓународен бизнис на Универзитетот.

CIBU е една од само неколку национално акредитиран, приватни, меѓународни универзитети. Ние сакаме квалификуван поединец студентите и глобални партнерства со признати универзитети и колеџи. CIBU се гордее во понудата лично внимание од професорите во мали класи и различни академски програми и услуги за поддршка. CIBU е бизнис училиште со вистински меѓународен карактер што се студентите кои претставуваат повеќе од 80 земји присуствуваа нашите програми. Ова обезбедува нашите студенти во можност да се доживее различни мулти-националните животната средина како тие ги извршуваат нивните образовни цели придружени со современите претприемачкиот дух.

Нашата институција е акредитирана од страна на Советот за независни колеџи и училишта (ACICS), 750 Прва улица СИ, Suite 980, Вашингтон 20.002-4.241, (202) 336-6780, да степени награда диплома, магистерски и докторски дипломи. ACICS е наведена како национално признати агенција од страна на Министерството за образование во САД и е призната од страна на Советот за акредитација на високото образование (Чеа).

Покрај тоа, ова училиште е дадено одобрение да признаам не-имигрантски туѓо студенти од страна на Бирото САД за државјанство и имиграција услуги.

EducationUSA центри се мрежа од над 400 советодавни центри во 170 земји со цел да им помогне на американскиот Стејт департмент локалните студенти се најде соодветната колеџ или универзитет во САД. Ние ве охрабруваме да ја посетите вашата локална центар за информации за изборот на американскиот колеџ или универзитет, кој одговара на вашите потреби, разбирање и подготовка за приемните тестови потребни, помош во процесот на прием, совети за изнаоѓање на финансиска помош за вашите студии, подготовка за ученикот виза процес, и пред заминувањето ориентации.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа BScs » Гледа DBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во меѓународниот менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 15 месеци September 2019 Соединети Американски Држави San Diego + 1 more

Оваа програма е наменета за оние кои се заинтересирани во лидерски улоги во меѓународните бизниси и организации. 100% флексибилен и наменска. [+]

Оваа програма е наменета за оние кои се заинтересирани во лидерски улоги во меѓународните бизниси и организации. Глобални прашања се интегрирани во текот на наставната програма и се испитуваат во текот изборни предмети. Дипломираните студенти ќе го совладате основните алатки, а се применува врвни бизнис стратегии кои ги подготви студентите да напредува во различни работни средини и да се соочи организациски предизвици.... [-]