The Catholic University of America, Department of Biology

Introduction

Read the Official Description

Добредојдовте на Катедрата за биологија

Секој семестар Одделот за биологија дипломирани студенти биде домаќин на семинар серија, каде што поканети говорници од други институции ги презентираат резултатите од нивните истражувања.

Семинари се одржа во понеделник во 11:10 часот во РМ. 215 McCort-Вард. Пица се служи во 12:00 часот во РМ. 200 по семинарот.

Настанот е спонзориран од страна на Здружението на дипломиран студент.

биологија клуб

На Биологија клуб Cua е организација за сите оние кои се заинтересирани во животот науки. Во текот на учебната година во Клубот организира комбинација на социјални и образовни активности што нуди многу можности за студентите да комуницирате со факултет и едни со други. спонзорите на клубот серија предавања актуелните прашања и други теми од интерес, и обезбедува членови со можности за воспоставување на контакти со професионалци во животот науки.

А за земање мостри на досегашните активности Клуб вклучува: Поздравувајќи партија на почетокот на учебната година; кариера разговори; падне вечера; серија предавања; premed-ориентирани програми; Божиќ партија; крајот на годината скара, и; фонд raiser Денот на благодарноста за некои (па други може да се јаде).

Мисија

Центарот за напредна обука во мобилната и молекуларна биологија, единица на Одделот за биологија на Католичкиот универзитет на Америка е основана во 1983 година како меѓународен центар да се обезбеди експертска обука за научници, техничари, дипломирани студенти и пост-докторски соработници. Нејзиниот фокус е на нови и воспоставени концепти biomedically поврзани и технологии кои обезбедуваат главниот поттик за современите истражувања, нови индустриски апликации, и софистицирани дијагностички лабораториски техники.

This school offers programs in:
  • Англиски

Practical Information

Students can complete this program on an accelerated track in only 1.5 years as opposed to 2 years

"Earn while you learn!" - U.S. citizens can take the program part-time (7 credits or less a semester) for half the cost!

Гледа MSc »

Programs

This school also offers:

MSc

MS во биотехнологијата

Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Католичкиот универзитет на Америка нуди уникатна МСП во биотехнологија програма која им овозможува на биотехнологијата практиканти не ограничено на само трговски друштва, максимална флексибилност за студентите за избор на програма и текот на студијата, и отворен пристап до факултет, кои се целосно ангажирани во наставата и истражувањата во своите области. [+]

Зошто да се MS во биотехнологијата диплома?

Просечната плата на вработен bioscience Мериленд е околу $ 80.000. (Мериленд биотехнологија Центар 2009) Институтот Milken предвидува дека биотехнологијата вработување ќе се зголеми за 1,6% на годишно ниво преку 2014 година, со многу потсектори проектиран да се доживее дури и побрзо стапки на раст. (Ангелу економија: Глобалниот економски развој)

Биотехнологија, нуди можности во пет големи потсектори:... [-]


Contact

McCort-Ward Building

Адреса, линија 1 Department of Biology 103 McCort-Ward The Catholic University of America 620 Michigan Avenue NE. Washington, DC 20064
Washington, District of Columbia, Соединети Американски Држави
Website http://biotechnology.cua.edu
Број на телефон 202-319-5271