Case Western Reserve University, Weatherhead School of Management

Introduction

Read the Official Description

На Ведерхед Факултетот за менаџмент е различен од другите бизнис училишта. Ние сме храбри во нашите идеи и креативни во нашиот пристап, и адаптивни во нашите интеракции во рамките на промена на деловното опкружување. Ние сме подобри традиционалните управување со образованието со интегрирање на основите на бизнис идеи и практики кои ја менуваат поединци, организации и општества. Нашите дипломци се подготвени веднаш да додадете вредност на нивните организации, нивните заедници, и светот.

Мисија

Развој на трансформационните идеи и исклучително лидери за унапредување на бизнисот и општеството.

Визија

Ведерхед се почитува, на локално и на глобално ниво за истражување на траен резултат. Ние сме признати за привлекување и едукација на менаџерите да се дизајнира нови решенија на повеќето комплексни прашања со кои се соочува бизнисот и општеството. Нашата средина за учење е центар на креативното размислување, иновативни наставни и транс-дисциплинарни истражувања, полни со возбуда и силно чувство на заедница.

Ние едуцираат водачи, кои ...

... Пронаоѓаат со помош дизајн практики. Факултет, студентите и алумни придонесе за нашите иновативни напори преку:

Првиот дизајн и иновации департмент во управување со училиштето Нашата едногодишна МБА изборни наречен Дизајн во управување со: концепти и практики Партнерства со универзитетот иницијативи како ThinkBox и Blackstone Launchpad

... Создаде одржлив вредност преку intrapreneurship, претприемништво, и социјално претприемништво. Ние донесе оваа на нашата заедница преку:

На едногодишна МБА изборни, Институтот за трајни вредности и социјално претприемништво Фаулер Центар за одржлив вредност Партнерства со ThinkBox и Blackstone Launchpad

... Се добри глобални граѓаните. Глобалниот начин на размислување на нашата заедница се рефлектира во:

Нашата посветеност кон принципите за одговорен за управување образование (PRME) базирани на Глобалниот договор на Обединетите нации Глобалниот форум глобален МБА

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа PhD » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во менаџмент - бизнис и анализатор

Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци July 2019 Соединети Американски Држави Cleveland

МСМ-Бизнис анализи е со полно работно време, 33-кредит-час, матични подобни програма со која може да биде завршен за 11 месеци. [+]

Големи анализа на податоци и донесување на одлуки врз основа на докази се критички способности за зголемување на бизнис менаџери. Дали сакате да ги научат напредните вештини за анализа на податоци за да го скроти и да се трансформира големи податоци во паметни увид за донесување на одлуки извршната власт?

Ако одговорот е да, да погледнам во Weatherhead на Факултетот за најновите степен понуда менаџмент, на Магистер на науки во менаџмент - бизнис Анализа (МСМ-бизнис Анализа). На МСМ-бизнис анализи е со полно работно време, 33-кредит-час, матични подобни програма со која може да биде завршен за 11 месеци. МСМ-Бизнис анализи е заклучување на чекор програма, која вклучува три испреплетени модули:... [-]


Магистер на науки во управување со-финансирање

Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Cleveland

Магистер на науки во менаџмент-финансии (МСМ-финансии) степен е ригорозен програма дизајнирана за да ви овозможат да ги задоволат потребите на компаниите во финансискиот сектор во денешниот интензивен и конкурентна бизнис клима. [+]

Магистер на науки во менаџмент-финансии (МСМ-финансии) степен е ригорозен програма дизајнирана за да ви овозможат да ги задоволат потребите на компаниите во финансискиот сектор во денешниот интензивен и конкурентна бизнис клима.

Магистер на науки во менаџмент-финансии (МСМ-финансии) Програмата е предводена од светска класа факултет кои предаваат во нашите високо-смета додипломски финансии програма (рангирана на прво место во САД од страна БизнисВик во 2010 и 2012 година). Програмата нуди на студентите со солидна основа во финансии и им дава можност да се применуваат на клучните концепти и теорија и двете во училницата и надвор од неа преку рацете на проекти и практиканти.... [-]


Master

Магистер на науки во позитивен развој на организацијата и промена

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 21 месеци October 2019 Соединети Американски Држави Cleveland + 1 more

На Ведерхед Магистер на науки во Позитивни организација за развој и промени (MPOD) овластува искусни професионалци да влијае на позитивни промени во различни сфери на влијание. Нашата програма ја нагласува стратешки фокус на релациони и човечки фактори - урамнотежување на економската благосостојба, општествена одговорност и одржливост на животната средина. [+]

На Ведерхед Магистер на науки во Позитивни организација за развој и промени (MPOD) овластува искусни професионалци да влијае на позитивни промени во различни сфери на влијание. Нашата програма ја нагласува стратешки фокус на релациони и човечки фактори - урамнотежување на економската благосостојба, општествена одговорност и одржливост на животната средина.

На MPOD програма се обидува да остане на сечење на работ на управување со промените, развој на лидерството, организациска трансформација, и општествени корист. OD програма црпи од силата базирани пристапи како што пофалници истрага, емотивно и социјално интелигентен лидерство, и одржливи претпријатија. MPOD користи искуствено учење и акција за истражување методи завиткан во интензивна, се применува, и високо интерактивен престој-базирани, група дизајн.... [-]


Магистер на науки во управување со менаџмент-истражувачки активности и синџирот на снабдување

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Cleveland

Магистер на науки во менаџмент-Операции за управување со истражување и управување со снабдувачки синџири (MSM-OR/SC) степен е наменета за лица со квантитативни обука, кои сакаат да добијат позиција во операции за управување или управување позиција во производство, услуги или консултантски фирми кои се дел од софистицирани синџири национално или глобални синџирот. [+]

Магистер на науки во менаџмент-Операции за управување со истражување и управување со снабдувачки синџири (MSM-OR/SC) степен е наменета за лица со квантитативни обука, кои сакаат да добијат позиција во операции за управување или управување позиција во производство, услуги или консултантски фирми кои се дел од софистицирани синџири национално или глобални синџирот.

На MSM-OR/SC програма нуди на студентите со основите на бизнисот, како и длабочината и фокусот во принципи и концепти на операции и управување со снабдувачки синџири. Оваа уникатна програма произведува високо видни професионалци добро подготвени да се направи организации поефикасни и конкурентни.... [-]


Contact

Weatherhead School of Management

Адреса, линија 1 10900 Euclid Avenue
44106-7235 Cleveland, Ohio, Соединети Американски Држави
Website http://weatherhead.case.edu/
Број на телефон Request Info