California Lutheran University

Introduction

Read the Official Description

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА CAL Лутеранска

Нашиот посветен и остварува факултет работи со мали класи на додипломски и постдипломски студенти кои се со отворен ум - за идеи, за луѓето и за верата - и се обидуваат да се развива како поединци, а тие ги извршуваат своите страсти и да ја откриеме нивната намена.

Основана во 1959 година, Калифорнија Лутеранска Универзитетот е дом на повеќе од 2,892 студенти и 1.282 дипломирани студенти кои доаѓаат од повеќе од 61 земји и претставуваат широк спектар на вероисповеди.

Нашиот посветен, оствари факултетот работи со мали групи на студенти кои се со отворен ум, за идеи, за луѓето и за верата, и се обидуваат да се развива како поединци.

И во училницата и надвор од него, секој на Cal Лутеранска се залага за помагање на секој ученик да ги извршуваат своите страсти да се откријат нивната цел, и да ги следат таа цел да ја трансформира својата заедница и светот.

На Универзитетот

Калифорнија Лутеранска Универзитетот е селективен, сеопфатна институција нуди додипломски и постдипломски степени во либерални уметности и науки и професионални области. Вкоренети во традицијата Лутеранска, Cal Лутеранска поттикнува критичко испитување во прашањата на верата и разумот. Менторирани од страна на посветен и остварува членови на факултет, студентите да ги извршуваат својата страст и да ја откриеме нивната намена како што тие сакаат да се развива како поединци. Калифорнија лутерански колеџ е основана во 1959 година, на ранч донирани од страна на Ричард Pederson, син на норвешки имигранти. На колеџ, ги отвори вратите за 330 студенти во септември 1961 година и ја одржа својата прва почеток во мај 1964 година.

Мисија

Мисијата на Универзитетот е да се едуцираат држави за глобално општество кои се силни во карактер и пресуда, убедени во нивниот идентитет и вокација, и посветени на услуга и правда.

Запишување

  • Вкупно: 4174
  • Додипломски: 2,892
  • Постдипломски сертификат: 1282

Cal Лутеранска студенти доаѓаат од 38 држави и 35 земји и ја претставува разновидноста на религиите и културите. Универзитетот ја одржува својата станбени акцент со 53 проценти посед на традиционалните студенти кои живеат на кампусот. Просечната големина на класа за сите програми е 15.

Локација

Кампусот на 225-акр се наоѓа на половина пат помеѓу Лос Анџелес и Санта Барбара, само 20 милји во внатрешноста од Тихиот Океан сместена против ридови во Thousand Oaks. центри надвор од локацијата се наоѓа во Woodland Хилс, Вестлејк Вилиџ, Oxnard и Санта Марија. Пацифик лутерански Богословија се наоѓа во Беркли.

Припадноста и акредитации

Cal Лутеранска е акредитирана од страна на Комисијата за Сениор колеџи и универзитети од Западен Здружение на училишта и колеџи. Дипломирал на Факултетот за образование е акредитирана од страна на Националниот совет за акредитација на наставниците, и на Универзитетот е овластен од страна на Калифорнија комисија за учител да им понуди на ингеренциите. Пацифик лутерански Богословија е акредитирана од страна на Комисијата за акредитација на Здружението на теолошки училишта. Cal Лутеранска е член на Националната асоцијација на независни колеџи и универзитети, на Асоцијацијата на независни Калифорнија колеџи и универзитети, и Советот на независни колеџи. својата програма во финансиско планирање е регистрирана со Сертифициран Одборот за финансиски планер на стандарди Inc. Cal Лутеранска е еден од 26 колеџи и универзитети поврзани со Евангелско-Лутеранска Црква во Америка. Интеруниверзитетската атлетска програми на универзитетот се натпреваруваат во Атлетик конференција на Јужна Калифорнија Интеруниверзитетската, NCAA дивизија III.

Искуство на Лутеранската образование

Калифорнија Лутеранска Универзитетот отелотворува од витално значење и долгогодишна образовна традиција.

Како дел од 500-годишниот лутерански традиција, ние веруваме дека разбирањето на нашата цел како поединци ќе ни помогне да се направи нашиот најдобар можен придонес во светот.

Ние ги охрабруваме учениците да ги следат сопствените страст да се открие нивната намена. Ова им се подготвува за животот на успех во која тие секогаш се нудат многу од себе за другите семејство, заедница и во светот.

Ова се случува како дел од разновиден, со отворен ум, и предизвикувачки академската средина.

Сите се добредојдени

Никој тука не е аутсајдер.

Ова е една од најпознатите најдлабоки вредности во традицијата Лутеранска. И нејзиното значење е евидентно на кампусот нашите студенти доаѓаат од повеќе од 56 земји и се интегрираат со широк спектар на религии.

На Cal Лутеранска, вашите лични убедувања и верувања се почитувана. Ние, исто така ви овозможи со можности да се разгледа и да дискутираат за прашања на верата и интелектот во отворена и пријателска средина. Ова е предизвик и ќе се зајакнува со нови интелектуални и теолошки рефлексии.

Направете свој одлуки

Ние се создаде средина каде што ќе се учење на подлабоко ниво.

Како студент, ние ќе ве охрабри да побара тешки прашања. Вие нема да биде предаден лесни одговори.

Ние сакаме да се направи свој одлуки. Да се ​​справи со основните проблеми со храброст. За да изберете за себе дали информациите ќе се судрите исполнува тестовите на знаење и вистина.

Преку вашите барања, ќе откриете длабоки врски и значење.

Ние ќе ви понудиме структура со опции, слобода со одговорност и интегритет со сочувство. Овој вид на предизвик академската средина ви овозможува да се развива како независна, внимателен, и внимателна личност.

Направете вашиот најдобар можен придонес

искуство на Cal Лутеранска е за правење вистински избор за вашиот живот.

Се работи за стекнување доверба во вашиот идентитет. Тоа е за откривање на целта во вашиот живот и кариера.

Од гледна точка да се здобијат ќе ви овозможи да водат живот исполнет со значење далеку над работата одбереш да го направите.

академски програми

Cal Лутеранска нуди додипломски, постдипломски и професионални програми преку колеџ на науките и уметностите, школа за менаџмент, Факултетот за образование, Факултетот за психологија и пацифичкиот лутерански Богословија. Триесет и шест додипломски специјалност и 36 малолетни лица се понудени во традиционалната програма за додипломски студии. На диплома за програмата за професионалци нуди степени во осум специјалност. Програми за постдипломски студии вклучуваат докторати во образованието лидерство, лидерство во високото образование, клиничка психологија и теологијата; и магистерски во образованието, психологија, бизнис економија, информатичката технологија, јавната политика и администрација, божественоста и богословски студии. Каталозите се достапни онлајн.

спортски програми

Интеруниверзитетската атлетска тимови Cal Лутеранска се натпреваруваат во Атлетик конференција на Јужна Калифорнија Интеруниверзитетската (SCIAC) и NCAA дивизија III. Машки екипи се натпреваруваат во бејзбол, кошарка, крос-кантри, фудбал, голф, фудбал, пливање и нуркање, тенис, атлетика, одбојка и ватерполо. женските екипи се натпреваруваат во кошарка, крос-кантри, голф, фудбал, софтбол, пливање и нуркање, тенис, атлетика, одбојка и ватерполо. Junior Varsity екипи се натпреваруваат во машка и женска кошарка, машки и женски фудбал, бејзбол и женска одбојка.

Нашата посветеност кон различноста

Калифорнија лутерански универзитет започна во 1959 година како колеџ за либерални уметности длабоко вкоренети во традицијата на лутерански високото образование. Иако на Универзитетот порасна експоненцијално во текот на годините, клучна станар на Лутеранската филозофија остана цврсто да ги поттикне различни мислења, да ги испита, да се сомневаат и да се бараат вистината.

Оваа култура, врз основа на спротивставување на верата и разумот, е очигледна, не само во училиштата туку и низ кампусот.

Ние цврсто веруваме дека нашата култура е подобрена, кога поединци од различни потекла и искуства стануваат дел од семејството на Универзитетот и ги носат своите таленти и ставови на Академијата.

Во училница и лабораторија, можеме да видиме дека за учење и истражување предност при Универзитетот е разновидна и кога има голем број на прашања и мислења. Во административни канцеларии, ние откривме дека за решавање на проблеми и планерски способности, да се подобри кога се претставени различни точки на гледање. Во секој сектор, разновидна мешавина на студентите, вработените и студентите на Универзитетот е огромна ресурс дека од корист за сите.

На Cal Лутеранска, ние сме посветени на инклузивно образование и работна средина која вредности индивидуалните разлики и го почитува достоинството на секој човек. Ние се стремиме да ги отвори вратите за студентите и вработените од сите сфери на животот и да им помогнат откако ќе пристигнат. Многу од нашите студенти се првите во нивните семејства да присуствуваат на колеџ. Нивните согледувања додадете во голема мера на целокупниот образовен искуство.

Cal Лутеранска е исто така член на Шпанска Здружение на колеџи и универзитети (HACU) и ние ја делиме својата мисија за подобрување на пристапот и квалитетот на Контактирај образовни можности за шпанска студенти. Cal Лутеранска е прогласена шпанска служат институција од страна на американското Министерство за образование, кој значи дека Латиноамериканците сочинуваат најмалку 25% на полно работно време на студентите на додипломски. Тринаесет отсто од американските колеџи во моментов се одржи ознака, што ги прави прифатливи за грантови за поддршка на академски достигнувања за Латиноамериканците и сите други студенти.

Несомнено е дека мултикултурализмот на Cal Лутеранска голема мера го подобрува учењето и работната средина на универзитетската заедница. Тоа не само што се одразува на менување на светот околу нас, но исто така ја поттикнува дијалог и различните гледишта-основа на лутерански високото образование. Што е најважно, различноста не инспирира да го цениме и да се постигне нашата мисија да се едуцираат држави за глобално општество.

Ние силно веруваме во нашата мисија, и ние веруваме дека зголемување на разновидноста ќе ни помогне да се постигне тоа. Вистинска различност, сепак, може да стане реалност само кога секој од нас, на дневна основа, бара начини да се најде сила во различностите.

Ги повикуваме на помош на сите. Како едукатор Адела Ален толку вешто, пишува: "Ние треба да се признае разлики, ние треба да го поздрават разлики, додека разликата не прави никаква разлика повеќе."

Дознајте повеќе за нашата кампус иницијатива разновидност.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

господар на информатичката технологија и наука

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 36 часа Соединети Американски Држави Thousand Oaks + 1 more

Податоци, анализа и управување на информатичката технологија се клучните вештини во денешниот пазар. Нашите MSIT на програмата нуди на студентите со солидна и напред-размислување техничка основа се користат да се планираат, дизајн, имплементација и управување со информатички системи. [+]

Преглед

Податоци, анализа и управување на информатичката технологија се клучните вештини во денешниот пазар. Нашите MSIT на програмата нуди на студентите со солидна и напред-размислување техничка основа се користат да се планираат, дизајн, имплементација и управување со информатички системи.

Брзи факти Студентите може да почне програмата, во август, ноември, февруари или мај секоја година. ... [-]

Магистер на науки во квантитативна економија

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 36 часа Соединети Американски Држави Thousand Oaks Westlake Village + 2 more

Магистер на науки во квантитативна економија (MSQE) степен нагласува практични апликации и интерактивно учење, вклучувајќи ги и тесна соработка со членовите на светска класа Економскиот факултет и тим за прогнозирање. [+]

Преглед

Магистер на науки во квантитативна економија (MSQE) степен нагласува практични апликации и интерактивно учење, вклучувајќи ги и тесна соработка со членовите на светска класа Економскиот факултет и тим за прогнозирање.

Брзи факти Студентите може да почне во август или јануари секоја година.

Нашата програма се одликува со интензивна квантитативни елементи, вклучувајќи и повеќе економетријата, финансиски економија и теорија од програмите повеќето мајсторот. Наставната програма на економетријата содржи уникатен компоненти прогнозирање и моделирање кои обезбедуваат вредни рацете на примената на теоријата.... [-]


Videos

Learning Beyond the Classroom at Cal Lutheran

Contact
Адреса на локацијата
California Lutheran University
60 West Olsen Road #1350
Thousand Oaks, CA 91360-2700

Thousand Oaks, California, 91360 US
Адреса на локацијата
31416 Agoura Road #109
Westlake Village, CA 91361

Westlake Village, California, 91361 US
Адреса на локацијата
2201 Outlet Center Drive, Ste. 600
Oxnard, CA 93036

Oxnard, California, 93036 US
Адреса на локацијата
De Soto Avenue,5925
Woodland Hills

Los Angeles, California, 91367 US