California Polytechnic State University, San Luis Obispo

Introduction

Read the Official Description

Калифорнија Политехничкиот Државниот универзитет во Сан Луис Obispo

Основана во 1901 година, Калифорнија Политехничкиот Државниот универзитет (Cal Поли) е една од петте сеопфатна политехнички универзитети во САД, со околу 18.000 студенти и 900 дипломирани студенти.

Cal Поли одржува водителка филозофија на "научат од тоа" што се рефлектира во сеопфатна програма училиштето комбинирање техничка и професионална обука со уметностите и хуманистичките науки. Ова подготвува студентите да станат професионалци информиран и креативни лидери од моментот кога ќе чекор нога на кампусот.

Како еден од најпробирливите универзитети во системот на Калифорнискиот државен универзитет (ЦСУ), Cal Поли постојано рангирана "Најдобар во Западот" од страна на американските и Светот Вести Извештај и се смета за еден од "најдобрите колеџи за вашите пари", со пари списание.

Акредитација

Cal Поли е акредитирана од Западен Здружение на училишта и колеџи (WASC) на секои десет години. Во текот на процесот на акредитација, Cal Поли заврши процесот на авто-студија, каде што ја покажеме нашата постојана посветеност кон постојано подобрување на нашите програми, и наставни и ко-наставни. Возилото за тоа е само-студија, која бара од нас да се дефинира истрага што може мерно подобри учењето на студентите, вежба во соработка и размислување, како што е критичко и креативно, да се цитираат нашите сопствени цели универзитет за учење.

НАГРАДИ

1 Јавно-мајстор на Универзитетот во Западна од страна на САД. 22 години по ред

70 од 1.500 колеџи за "најдобар вкупната вредност"

13 меѓу јавните училишта за средни плати дипломците

7 меѓу јавните универзитети за враќање на инвестицијата

4 на нацијата за авионската индустрија и компјутерско инженерство

5 на нацијата за рентабилност, Orfalea Колеџот за бизнис

1 на нацијата за индустриска / Производство Инженеринг

3 на нацијата за градежништво

1 на нацијата за архитектура и дизајн

4 воздушната инженеринг програма во земјата за универзитетите кои не нудат докторат

Топ 10 колеџи за најплатените дипломирани студенти во областа на образованието

San Luis Obispo

San Luis Obispo е пријатен, прогресивно град со околу 46.000 на Централ Коуст во Калифорнија, на половина пат помеѓу Сан Франциско и Лос Анџелес. Градот и универзитетски делат соседски мали кампусот, мал град чувство и еден од најдобрите природни околини насекаде. Пенливи чист воздух и клима која е умерена текот на целата година спој со величествената врвови, тивка долини, и во близина на океанот за да се создаде започнување животната средина, кој е идеален за учење и расте.

Друга клучна функција придонесува за одличен квалитет на живот во градот е прекрасен центарот на градот. Срцето на градот е мисијата Плаза со својот прекрасен амбиент потокот страна и убаво реставрирани мисија. Овој историски плоштад е надополнет со суета центарот на градот нуди голем шопинг, отворен и затворен јадење, ноќниот живот, и неговите познати четврток пазар Ноќ на фармерите. San Luis Obispo освои зајдисонце списанија "најдобрите центарот" на Запад ознака.

Ние сме пријателски место и ве охрабруваме да ја посетите со нас во лице. Доаѓаат на кампусот и се види вистинската богатството на образовните можности на Cal Поли и едноставно прекрасно природно опкружување на Сан Луис Obispo и Централ Коуст во Калифорнија.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health MSc »

Programs

This school also offers:

MSc

Master of Science in Polymers and Coatings

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

[+]

- - - - - - - - - [-]

Магистер на науки во архитектонски инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Област на Архитектонски факултет е развиена за оние лица заинтересирани за зајакнување на нивното разбирање на структурни однесување, станува се повеќе запознаени со темата за односот меѓу структурите, архитектурата и градежништвото, плус да се запознаат со тековните дизајн и анализа на трендовите во структурните инженеринг професија. Програмата е идеален за продолжување на инженеринг на студентите и за поединци кои имаат завршено и сакаат повторно да влезат во академијата по стекнување практично работно искуство. [+]

За Programn

На Архитектонски факултет (Arce) специјализација е развиена за оние лица заинтересирани за зајакнување на нивното разбирање на структурни однесување, станува се повеќе запознаени со темата за односот меѓу структурите, архитектурата и градежништвото, плус да се запознаат со тековните дизајн и анализа на трендовите во структурните инженеринг професија.

Програмата е идеален за продолжување на инженеринг на студентите и за поединци кои имаат завршено и сакаат повторно да влезат во академијата по стекнување практично работно искуство. За оние студенти кои сé уште е запишан на Cal Поли-SLO постои опција да дипломираат со диплома за наука во Архитектонски факултет и Магистер на науки со Архитектонски факултет Област истовремено.... [-]


Магистер на науки во биолошки науки

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Овој степен програма е дизајнирана да ги подготви студентите за многу видови на биолошки работа кои бараат напредна обука надвор од диплома, вклучувајќи ги и кариери во индустријата и / или државните служби, наставата биолошки науки во основното, средното и нивото на колеџ во заедницата, независно истражување во областа на специјализација, или продолжи на постдипломски работа во други институции. Потребна е истражување теза. [+]

За програмата

На Магистер на науки во биолошки науки Програмата е дизајнирана да ги подготви студентите за многу видови на биолошки работа кои бараат напредна обука надвор од диплома, вклучувајќи ги и кариери во индустријата и / или државните служби, наставата биолошки науки во основното, средното и нивото на колеџ во заедницата, независно истражување во областа на специјализација, или продолжи на постдипломски работа во други институции. Потребна е истражување теза.... [-]


Магистер на науки во градот и регионално планирање (MCRP)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Програмата MCRP негува таленти, лидерство, иновации и акција-ориентирано истражување во местото Изработка на образованието на граѓански ум и разновидна студенти. Ние обезбеди применуваат, comrehensive, професионално образование планирање со заедницата, регионално и глобалната свест. Ние се подготват планери за развој на заедниците и региони кои се социјални, еколошки и економски одржлива. [+]

За програмата

На Магистер на науки во градот и регионално планирање (MCRP) Програмата негува таленти, лидерство, иновации и акција-ориентирано истражување во местото Изработка на образованието на граѓански ум и разновидна студенти. Ние обезбеди применуваат, comrehensive, професионално образование планирање со заедницата, регионално и глобалната свест. Ние се подготват планери за развој на заедниците и региони кои се социјални, еколошки и економски одржлива.... [-]


Магистер на науки во граѓански и инженерство на животната средина

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Мисијата на програмата за граѓанско факултет е да ги подготви студентите за успешно кариера во градежништвото преку обезбедување на висок квалитет, пракса-ориентирана образование кој го нагласува искуства дизајнот на проектот, "рацете на" лабораторија активности, и тимска работа. [+]

Cal Поли постдипломски образование

За програмата

Мисијата на Магистер на науки во градежништвото програмата е да ги подготви студентите за успешно кариера во градежништвото преку обезбедување на висок квалитет, пракса-ориентирана образование кој го нагласува искуства дизајнот на проектот, "рацете на" лабораторија активности, и тимска работа.

Факултет на програмата градежништво, во консултација со инженерски лекари и алумни, имаат развиено пет образовни цели за поддршка на мисијата на програмата. Образовни цели претставуваат цели кои ги имаме за нашите дипломци по напуштањето Cal Поли. Образовни цели на Програмата за градежништво се како што следува:... [-]


Магистер на науки во индустриски инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Магистер на науки во индустриско инженерство програма (MS ИЕ) е дизајниран да ги подготви студентите за успешна кариера во индустријата, како и понатамошни студии во д-р програма, градење на својата сила во учат преку правење и проект-базирана инженеринг образование и се фокусира на применети истражувања. Преку програмата на MS IE, студентите ќе се изостри и технички вештини и нетехнички вештини потребни за успех во нивните кариери. [+]

Cal Поли постдипломски образование

За програмата

На Магистер на науки во индустриско инженерство (MSIE) Програмата е дизајнирана да ги подготви студентите за успешна кариера во индустријата, како и понатамошни студии во д-р програма, градење на својата сила во учат преку правење и проект-базирана инженеринг образование и се фокусира на применети истражувања. Преку програмата на MS IE, студентите ќе се изостри и технички вештини и нетехнички вештини потребни за успех во нивните кариери.... [-]


Магистер на науки во компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

На програмата MS во компјутерски науки им нуди на студентите можност да се подготват за кариера во неколку области на акцент вклучувајќи софтверски инженеринг, компјутерска архитектура, програмски јазици, теорија на компјутери, оперативни системи, бази на податоци системи, дистрибуирани компјутери, компјутерски мрежи, вештачка интелигенција, компјутерска графика , И интеракција со човечки компјутер. Програмата е наменета за максимална флексибилност за да им овозможи на учениците да се концентрираат во една или повеќе области на студии. [+]

Развивање на експертиза по компјутерски науки

Добредојдовте во постдипломско образование на Калифорнискиот политехнички државен универзитет во Сан Луис Обиспо, Калифорнија

Програмата на MS во компјутерски науки Нуди на студентите можност да се подготват за кариера во неколку области на акцент вклучувајќи софтверски инженеринг, компјутерска архитектура, програмски јазици, теорија на компјутери, оперативни системи, системи на бази на податоци, дистрибуирани компјутери, компјутерски мрежи, вештачка интелигенција, компјутерска графика и интеракција со човечки компјутер. Програмата е наменета за максимална флексибилност за да им овозможи на учениците да се концентрираат во една или повеќе области на студии.... [-]


Магистер на науки во Машински факултет

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Магистерски програма на Машински факултет во Cal Поли е дизајниран да ви подготвиме да работат во истражување или дизајн на производи. Таа обезбедува системско ниво на основа на знаење и учениците можат да изберат област на акцент врз основа на нивната специфична област од технолошки интерес. [+]

Магистер на вештини за дизајн на производи

Добредојдовте во постдипломско образование на Калифорнискиот политехнички државен универзитет во Сан Луис Обиспо, Калифорнија

Магистерски програма на Машински факултет во Cal Поли е дизајниран да ви подготвиме да работат во истражување или дизајн на производи. Таа обезбедува системско ниво на основа на знаење и учениците можат да изберат област на акцент врз основа на нивната специфична област од технолошки интерес. Кандидатите за диплома можат да изберат опција за теза или опција за не-теза. Дипломираните студенти ќе развијат компетентност во напредната математика, формулираат решенија на ниво на систем на проблеми и ќе развијат ефективни вештини за комуникација и управување со проекти. Можности за кариера може да се најдат во автомобилите, компјутерите, електрониката, авијацијата, одбраната, клима, нафта, производство на храна и многу други области.... [-]


Магистер на науки во областа на инженерството за заштита од пожари

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Како што е наведено на веб-сајтот на Здружението на инженери за заштита од пожар: инженери за противпожарна заштита се користи науката и технологијата за да се заштитат луѓето, имотот и бизниси од деструктивни пожари. Тие го анализираат како се користат објекти, како почне пожари, како пожари расте, и како оган и чад влијае на луѓето, објектите и имотот. [+]

Што е инженер за заштита од пожари?

Како што е наведено на веб-страницата на Друштвото на Инженери заштита од пожари: Инженери за противпожарна заштита се користи науката и технологијата за да се заштитат луѓето, имотот и бизниси од деструктивни пожари. Тие го анализираат како се користат објекти, како почне пожари, како пожари расте, и како оган и чад влијае на луѓето, објектите и имотот. инженери за заштита од пожари ги користат најновите технологии на:... [-]


Магистер на науки во психологија

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo + 1 more

Магистер на науки (МСП) во психологија на Cal Поли San Luis Obispo единица е професионална степен програма на 90-четвртина која ги исполнува образовните барања за состојбата на лиценца во Калифорнија бракот и семејството терапевт (MFT). Мисијата на програмата е да им обезбеди на државата Калифорнија со високо компетентни лекари мајстор на ниво на обука на бранителот поединци, парови, семејства и групи во мултикултурно општество. Дипломирани студенти често се вработени од страна на округот ментално здравје, социјални услуги, и други болнички и амбулантски заедница центри за ментално здравје. Многу дипломирани студенти, исто така, се изгради успешна приватни ординации. Петнаесет проценти од нашите дипломирани студенти ги извршуваат докторски студии во клинички или советување психологија. [+]

За програмата

На Магистер на науки во психологија на Cal Поли San Luis Obispo единица е професионална степен програма на 90-четвртина која ги исполнува образовните барања за состојбата на лиценца во Калифорнија бракот и семејството терапевт (MFT).

Мисијата на програмата е да им обезбеди на државата Калифорнија со високо компетентни лекари мајстор на ниво на обука на бранителот поединци, парови, семејства и групи во мултикултурно општество. Дипломирани студенти често се вработени од страна на округот ментално здравје, социјални услуги, и други болнички и амбулантски заедница центри за ментално здравје. Многу дипломирани студенти, исто така, се изгради успешна приватни ординации. Петнаесет проценти од нашите дипломирани студенти ги извршуваат докторски студии во клинички или советување психологија. ... [-]


Магистер на науки во управување со Инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

MS Инженеринг менаџмент е еднаков степен програма која вклучува курсеви во нашата МБА програма и MS Инженеринг програма со специјализација во интегрирано управување со технологија. Од студентите се бара да имаат предуслов додипломски диплома 's степен во областа на инженерството или еквивалентни технички. Целта на програмата е да развие висококвалитетни дипломирани студенти подготвени за работа во индустријата, кои ќе бидат олеснувачи на општествените промени и интегратори на инженерските и деловните принципи. [+]

Мајстор програма дизајнирана за инженери кои сакаат да прават бизнис

Добредојдовте во постдипломско образование на Калифорнискиот политехнички државен универзитет во Сан Луис Обиспо, Калифорнија

MS Инженеринг менаџмент е еднаков степен програма која вклучува курсеви во нашата МБА програма и MS Инженеринг програма со специјализација во интегрирано управување со технологија. Од студентите се бара да имаат предуслов додипломски диплома 's степен во областа на инженерството или еквивалентни технички. Целта на програмата е да развие висококвалитетни дипломирани студенти подготвени за работа во индустријата, кои ќе бидат олеснувачи на општествените промени и интегратори на инженерските и деловните принципи. Во класа искуства вклучуваат бројни симулации на управување со донесување одлуки сценарија, студии на случај, тимски вежби, голема интеракција со факултет, заедно со лични комуникација и презентациски вештини за подобрување. На предмети е дизајниран да им обезбеди на менаџерите со способноста да се направи податоци поддржани, етички одлуки. Голем дел од нашите дипломирани студенти се слета позиции во висока технологија, производство, услуги и консултантски компании да се дизајнира и да се подобри бизнис операции.... [-]


Магистер на науки во јавната политика (МПП)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Мајсторот на програмата за степен на јавна политика (МПП) е отворена за студентите кои сакаат да продолжи аналитички кариера во владата, непрофитни агенции или во бизнисот е предмет на владините регулативи. На програмата MPP се структурирани да се подготват дипломците да работат како аналитичари и како менаџери програма. [+]

За програмата

На Господар на јавната политика степен програма (МПП) е отворена за студентите кои сакаат да продолжи аналитички кариера во владата, непрофитни агенции или во бизнисот е предмет на владините регулативи. На програмата MPP се структурирани да се подготват дипломците да работат како аналитичари и како менаџери програма.

Основни курсеви во програмата MPP покрие јавната политика, анализа на политиките, квантитативни методи и економската политика.... [-]


Магистер на науки по бизнис анализи

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

На МСП во Бизнис анализи е сеопфатен, 10-месечно интердисциплинарна степен бизнис програма која ги опфаќа економија, финансии, сметководство, маркетинг, и информациските системи. Оваа програма нуди сеопфатен пристап кон анализа на податоци, со комбинирање на квалитативни расудување со квантитативни алатки за да се идентификуваат клучните деловни проблеми и да се преведат податоци и анализатор во одлуките кои се подобри бизнис перформансите. Студентите ќе се здобијат со широк обука во сите аспекти на бизнис анализатор со посебен акцент на индустријата проекти, статистички моделирање и комуникација. [+]

Зошто Магистер на науки по бизнис анализи?

Во повеќе конкурентен пазар, организациите треба бизнис лидери кои можат да носат одлуки информиран од страна на различни извори на податоци. Според Бирото за труд статистика, работа категорија аналитичарот на податоците, се очекува да биде еден од најбрзо растечките области кариера и побарувачката ќе продолжи да победат на располагање талент.... [-]


мајстори на науката во електротехниката

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Мисијата на факултет на Одделот за електротехника е да ги едуцира студентите да се постигне квалитет во дисциплината на електротехниката и да ги учат да се применуваат своето образование на решавање на практични проблеми на општествено одговорен начин. Од студентите се подготвени за кариери на услугите, лидерство, и разлика во широк спектар на инженеринг и други сродни области со користење на партиципативен, учат преку правење, и "рацете на" лабораторија, проект, и дизајн центриран приод. Студентите се охрабруваат да учествуваат во доживотното учење како од суштинско значење во присуство на постојано зголемување на брзината на технолошките промени. [+]

Cal Поли постдипломски образование

За програмата

Мисијата на факултет на Одделот за електротехника е да ги едуцира студентите да се постигне квалитет во дисциплината на електротехниката и да ги учат да се применуваат своето образование на решавање на практични проблеми на општествено одговорен начин. Од студентите се подготвени за кариери на услугите, лидерство, и разлика во широк спектар на инженеринг и други сродни области со користење на партиципативен, учат преку правење, и "рацете на" лабораторија, проект, и дизајн центриран приод. Студентите се охрабруваат да учествуваат во доживотното учење како од суштинско значење во присуство на постојано зголемување на брзината на технолошките промени.... [-]


Master

Господар на професионални студии во млечни производи технологија

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

Господар на професионални студии во Млечни производи технологија програма возови студентите со научни, инженеринг, храна и земјоделски средини за лидерство и менаџмент улоги во млечни производи производство индустрија. Оваа иновативна, една година Мајстор 's степен вклучува предмети во млечни хемија, млечни микробиологија, фабрика за управување, проект менаџмент, лидерство, одржливост, како и други области од клучно значење за ефикасно управување со млекарницата. Преку употреба на искуство и проект-учење, студентите ќе се развие основните знаења и вештини потребни за да успее во меѓународниот млечни производи индустрија. [+]

За програмата

На Господар на професионални студии во млечни производи технологија Програмата возови студентите со научни, инженеринг, храна и земјоделски средини за лидерство и менаџмент улоги во млечни производи производство индустрија. Оваа иновативна, една година Мајстор 's степен вклучува предмети во млечни хемија, млечни микробиологија, фабрика за управување, проект менаџмент, лидерство, одржливост, како и други области од клучно значење за ефикасно управување со млекарницата. Преку употреба на искуство и проект-учење, студентите ќе се развие основните знаења и вештини потребни за да успее во меѓународниот млечни производи индустрија.... [-]


Videos

Preparation for a Connected World - Cal Poly International Admissions

Contact

California Polytechnic State University

Адреса, линија 1 California Polytechnic State University 1 Grand Ave. Bldg 52-E47
93407 San Luis Obispo, California, Соединети Американски Држави