California State University, East Bay, College of Business & Economics

Introduction

Read the Official Description

Мисија

CBE дава живот се менува, квалитет на бизнис образование да се подготват студентите од различни средини за да станете успешен бизнис професионалци и лидери.

Визија

Ние се стремиме да бидеме водечка деловна школа познат по правење на разлика во животите на нашите студенти и за нашето влијание врз светот.

Вредности

За поддршка на нашата мисија, ние цениме:

Етичко однесување и личниот интегритет Колегијалност и меѓусебно почитување Соработка за учење, стипендија, и ангажирање на заедницата Социјална и еколошка одговорност Инклузивна средина за учење за разновидна студентска популација Иновативни размислување и глобалниот начин на размислување

Очекувани резултати

Студент професионален успех.

Иновативни бизнис академски програми средба и професионални потреби. Подобрување на учењето на студентот врз основа на настава иновации. Интелектуална придонеси за тело на знаење во оваа теорија, пракса и настава на бизнисот.
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Preparatory Year » Гледа Part time MBAs » Гледа Diplomas »

Programs

This school also offers:

MA

Мајсторот на уметностите степен во економијата

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Hayward Concord Oakland Русија Moscow + 4 more

Мајстор на уметноста студии по економија е на аналитичката степен што им нуди на студентите со флексибилен сет на вештини. Нашата програма се развива аналитички вештини со комбинирање на силна основа во теоријата со применети истражувања [+]

Во многу погледи во Одделението и економија на Калифорнискиот државен универзитет, Исток Залив е уникатен. членови на Одделот span широк спектар на идеолошки размислување и употреба на широк спектар на методологии. Студентите ја напушти програмата нашиот мајстор со панорамски поглед на економските проблеми и прашања. Во прилог на широка база на знаење стекнато во нашата програма, мајстори студентите ќе можат да додадете длабочина на својата програма и да се специјализираат во една специфична област со опција или преку независна студија, истражување асистент, како и истражување или теза проекти. Студентите го цениме нашите вечер програма, која нуди можност да се комбинираат работата и студија.Вработувачите и едукаторите цениме широчината и длабочината на економски знаења и вештини кои нашите студенти се од програмата. Работодавците поздравувам широка база на знаење и силни аналитички вештини на нашите дипломци. Изложеност на двете далекусежни идеолошки перспективи и во длабочината на истражување охрабрува доживотното учење дека е ценет на работното место. Поранешни студенти успешно продолжиле своето образование во економијата, бизнисот, и анализа на државната политика на врвот е рангирана на универзитетите. Многу од нив се припишува успехот на солидна основа во економијата, кои се примени во CSUEB.Ние сме горди на нашата програма, нашите студенти, и нашиот оддел. Ве молиме проверете ги можностите на нашите програми нудат.Мајстор на уметноста студии по економија е на аналитичката степен што им нуди на студентите со флексибилен сет на вештини. Нашата програма се развива аналитички вештини со комбинирање на силна основа во теоријата со применети истражувања. Студентите ја напушти програмата може да се... [-]