California State University at Fullerton,Steven G. Mihaylo College of Business and Economics

Introduction

Read the Official Description

Се наоѓа во една од најпознатите различни бизнис-заедниците во САД, на Колеџот за бизнис и економија на Калифорнискиот државен универзитет, Fullerton е акредитиран, сеопфатен бизнис училиште. Тој нуди широк спектар на достапни и пристапни бизнис курсеви дадено од страна на факултет кои се интегрираат училница образование со најдобри бизнис практики, технологија, наградуваниот истражување, функционални апликации, како и реалниот свет искуство. Во Калифорнискиот државен универзитет, Fullerton, студентите уживаат во возбудлив и наградува образовни искуства во мало училиште атмосферата на најголемиот бизнис училиште во државата Калифорнија. Изјава за визијата на Ние ќе биде изборот на бизниси во Јужна Калифорнија и влади за дипломирани, деловни решенија и професионален развој. Мисија Ние создаваме и се применува знаењето што преобразува студент живее, се развива бизнис лидери кои облик на регионалната економија, како и напредокот на интелектуалниот капитал на нашите различни регионот.    

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Certificates » Гледа курс » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Магистратура по економија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Fullerton + 1 more

Одделот е дел од добро познати на Колеџот за бизнис и економија на главната кампус. Таа има полно работно време факултет на 30 години, кои се активни во наставата и истражувањето, а кои одржуваат тесни работни односи со дипломираните студенти. [+]

Министерството за економија на Калифорнискиот државен универзитет, Fullerton нуди програма што доведува до степен Магистер на уметностите Степен. Програмата нуди различни карактеристики:Assistantships се достапни за квалификувани студенти.Редовни истражувачки семинари се отворени за студентите и факултетот.Доколку се исполнети сите предуслови, програмата може да биде завршен за три семестри на редовни студии или две и пол години со скратено работно време студија.Класите се нуди во доцните попладневните и вечерните часови за да се олесни со скратено работно време студија.Одделот е дел од добро познати на Колеџот за бизнис и економија на главната кампус. Таа има полно работно време факултет на 30 години, кои се активни во наставата и истражувањето, а кои одржуваат тесни работни односи со дипломираните студенти. Оваа програма се состои од 30-33 единици и мора да се заврши со минимална Успех на 3,00. Некој курс на студија план во кој е добиено оценка D мора да се повтори со најмалку одделение C, без разлика на целокупната бодовно просек на ученикот.Студентите може да се добие нивниот степен или преку тезата излез песна или излез испитување песна на еден. Студентите исто така може да изберете од нивната програма, врз основа на една од шест област на интерес. Оние области се:Економија на животната средина Меѓународна економија и финансии Индустриска организација и труд Економија на јавниот сектор БАНКАРСТВО И ФИНАНСИИ Економија на човечкиот капитал, здравје и стареењеЗадолжителни предмети (15 единици)ECON 441 Вовед во Математичка економија (3) ECON 504 економетриска анализа (3) ECON 502 Напредно Микроекономски анализа (3) ECON 503 Напредно макроекономска анализа (3) ECON... [-]


MSc

МСП во оданочувањето

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Fullerton

Програмата овозможува разбирање на концептуалните и техничка компетентност за кариера во оданочувањето. Можности за вработување вклучуваат даночни одделенија на фирми КПД и со закон, како и корпорации и владини агенции данок [+]

Магистер на науки во Оданочување овозможува разбирање на концептуалните и техничка компетентност за кариера во оданочувањето. Можности за вработување вклучуваат даночни одделенија на фирми КПД и со закон, како и корпорациите и владините даночни агенции. За оние што веќе работат во областа, за MS Оданочување треба да ги исполнуваат барањата продолжување на образованието на професионалните здруженија и лиценцирање одбори. Наставната програма е наменета за студентите на додипломски студии по бизнис администрација со концентрација во сметководството. Студентите со степен во областа освен бизнис администрација може да се бара да преземе дополнителни подготвителни курсеви. Бара данок за курсот - Данок Истражувања, практика и процедури Изборни предмети во оданочување и сродни области Достапни изборни вклучуваат, но не се ограничени на: - Проблеми во оданочување - Семинар во даночна планирање - Семинар во оданочување на претпријатија и акционери - Семинар во Даноци на имот Трансакции - Семинар во оданочување на Меѓународен бизнис операции - Семинар во недвижности, наследство и подарок и данокот за имот Планирање - Семинар во државните и локалните даноци - Семинар во оданочување на вработените надоместок - Семинар во оданочување на партнерства Други Изборни предмети за да биде избран во консултација со одобрен од страна на МСП во Оданочување нашиот советник Еден курс или во економија и политички науки. Препорачува курсеви се: - Економика на јавни финансии - Јавна управа финансии - Државната и локалната самоуправа - Семинар во Јавна Администрација и политика Два предмети во секој бизнис или не-бизнис полиња. * Терминал евалуација Проект ... [-]


МСП во сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Fullerton

Програмата опфаќа и теоретска основа во сметководството и бизнис администрација, како и технички вештини. [+]

Магистер на науки во Сметководство овозможува разбирање на концептуалните и техничка компетентност за кариера за професионална одговорност. Многу можности за вработување вклучуваат јавните сметководство, сметководствените и индустриски влада. Програмата опфаќа и теоретска основа во сметководството и бизнис администрација, како и технички вештини. Акцентот е ставен на развојот на професионалниот став и капацитет да се справи со проблемите на сметководствена политика и етика. Наставната програма е наменета за студентите на додипломски студии по бизнис администрација со концентрација во сметководството. Студентите со диплома во областа освен бизнис администрација може да се исполни ова барање со пополнување на Бизнис фондацијата блок во рамките на МБА заедно со додипломски сметководство концентрација курсеви. Наставната програма бара 30 единици надвор од бакалауреат степен, кој мора да се заврши со минимална Успех на 3,00. Студијата план мора да вклучува најмалку 15 единици на постдипломски (500) ниво. Студентите во консултација со нивните сметководствени советник ќе изберете 9 изборни предмети. Учениците имаат можност за преземање на курсеви надвор од програмата сметководство да ги задоволи ова барање. Задолжителни предмети - Семинар во пресметковниот теорија - Семинар Во ревизија или - Семинар во управна сметководство Четири советник Одобрено Сметководство Изборни предмети - Семинар во Сметководство Проблеми - Семинар за ревизија - Семинар во професионални сметководствени Порака - Семинар во Сметководствени информациони системи - Семинар во даночна планирање - Семинар во Меѓународните сметководствени - Семинар во управна сметководство - Семинар во даночна ција на претпријатија и акционери - Семинар во Даноци на имот Трансакции - Семинар во оданочување на Меѓународен бизнис операции... [-]


Master

Мајстор за бизнис администрација

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Fullerton

Нашите МБА програмата беше дизајниран со таа идеја во умот, а угостителство за студенти во округот Оринџ поголема површина. Секојдневниот работодавците се во потрага за бизнис лидери утре; CSUF им помага на учениците да прерасне во ефективни лидери, и во и надвор од училницата. [+]

Во Cal членка Fullerton ние го добие. Во колеџ за бизнис и економија, ние разбираме дека поголемиот дел од нашите студенти работат професионалци. Нашите МБА програмата беше дизајниран со таа идеја во умот, а угостителство за студенти во округот Оринџ поголема површина. Секојдневниот работодавците се во потрага за бизнис лидери утре; CSUF им помага на учениците да прерасне во ефективни лидери, и во и надвор од училницата. Нашиот факултет се експерти индустрија кои предаваат на пазарот управувано гледа напред програма melding теоријата со практиката. Покрај тоа, секоја класа МБА е составен од студенти од целиот свет кои имаат искуство во широк спектар на индустрии, нивоа на управување за додипломски и едукации. Оваа разновидност збогатува училница искуства и им нуди на студентите можност да учат од своите врсници, како и нивните професори. Преку програма која предизвици етички и морални вредности на учениците, интензивно областа проекти и динамични дискусии училница, нашите МБА студенти заминуваат со конкурентна предност во однос на нивните врсници. На Академијата и нејзините сметководството програма има разлика да биде професионално акредитирани од страна на Меѓународниот како на додипломски и постдипломски нивоа. Акредитацијата е важна мерка за квалитет и нашиот факултет, наставна програма и ресурси се сретна со построги стандарди за акредитација од страна на AACSB. Ние сме само Универзитетот во Оринџ Каунти, и една од петте во Калифорнија, да се одржи овој престижен ниво на двојна акредитација; само 168 универзитети од целиот свет имаат постигнато ова остварување. На МБА програмата на Колеџот за Бизнис и економија ќе ви даде... [-]