Carthage College

Introduction

Read the Official Description

Основана во 1847 година, Carthage College е четиригодишен приватен колеџ за либерални уметности и науки во Кеноша, Висконсин. Картагина комбинира средина на размислување и само-откривање со култура на високо очекувања, така што нашите ученици откриваат и запалат нивниот вистински потенцијал.


Мисијата на Картагина


Бараат вистината, градат јачина, инспиративна служба-Заедно

Тоа е Картагина мисија. Тоа не е бурна стара изрека рецитирана на алумни банкети и претседателски вечери. Тоа е предизвик. Оној што го ставаме одново секој ден. На нашите студенти. На нашиот факултет и кадар. За да го направиме овој свет подобро место за сите нас.


ПОЧИТУВАЊЕ ИСКУСТВО

 • Картагина е колеџ на евангелистичката лутеранска црква во Америка, поттикнувајќи и изразувајќи јудеохристијанска традиција.
 • Картагина ја почитува Божјата љубов за сите луѓе и ја слави богатата разновидност на создавањето.
 • Картагина ја прифаќа стипендијата и наставата која се темели на почит кон вистината, можностите и ограничувањата на индивидуалните перспективи и личната одговорност.
 • Картагина признава дека потрагата по Вистината е доживотно патување и дека знаењето, искуството и разбирањето, стекнато преку љубовта кон учењето, се најсигурни водичи.
 • Картагина ги промовира личните, професионалните и општествените односи кои се карактеризираат со вистината, чесноста и интегритетот.


СТРАТЕГИЈА НА ЗГРАДАТА

 • Картагина ги предизвикува сите членови на заедницата да бараат извонредност во секој напор.
 • Картагина обезбедува ресурси, алатки и објекти потребни за привлекување и развој на посветени студенти, факултет, кадар и доверители.
 • Картагина се залага за стабилност низ своето образовно искуство, обезбедувајќи им можност на студентите да растат во сите аспекти на животот.
 • Картагина бара ширина и длабочина на културно искуство од факултет и студенти, градење на основа за информирана, храбра и ефективна акција во поголемиот свет.
 • Картагина соработува со советници и партнери кои помагаат да се зголеми релевантноста, енергијата и издржливоста на образовното искуство.
 • Картагина е одговорен стјуардес, инвестирајќи и зачувувајќи ги ресурсите во служба на сегашните и последователните генерации на студенти.


INSPIRING SERVICE

 • Картагина потврдува дека привилегијата на образованието е придружена од одговорностите на социјалната свест.
 • Картагина ги предизвикува учениците да станат градители на праведен и сочувствителен свет со тоа што ќе ги потопат во образовно искуство кое нуди изложеност на целосната широчина на постоење на Земјата.
 • Картагина ги подготвува студентите за животот на службата и прогресијата кон раководството, преку обезбедување можности да се даде себеси и да им помага на другите - локално, национално и меѓународно.
 • Картагина модели и ја промовира уметноста на управување, ужива почит кон животот во сите негови различни форми и култури.


ЗАЕДНО

 • Картагина е колеџ заедница која ги спојува генерациите и ги мостовира идеологиите, негувајќи ги животите на услугата, работата, ценењето и разбирањето.
 • Картагина потврдува дека Вистината, Силата и Услугата се коригираат во текот на целиот живот, и ги охрабрува членовите на заедницата да ги следат патеките кои ги вклучуваат сите три.
 • Картагина ги прифаќа традициите кои ја креваат заедницата и ја зголемуваат нејзината важност и престиж.
 • Картагина ги охрабрува членовите на заедницата да се спротивстават и да се поддржат еден со друг, да ја прифатат одговорноста и да бараат одговорност, и да соработуваат во служењето на најдобриот интерес на учениците.


За Картагина

Идеална локација

Карфагенскиот кампус е арборетум од 80 акри лоциран на брегот на езерото Мичиген, на средина помеѓу Чикаго и Милвоки. Во кампусот нуди неверојатен поглед на езерото Мичиген од речиси секоја зграда на кампусот, вклучувајќи и многу престој сали. Лесен пристап до две главни области на метрополите им дава на студентите можност за вистинско искуство во светот и за мрежно поврзување.


Запишувањето и големината на класата

Картагина е дом на 2.600 со полно работно време додипломски студенти и 400 со скратено работно време студенти. Нашата просечна големина на класа е само 17 студенти. Соодносот на ученикот-факултетот Карфаген е 12: 1.


Понудени степени

Картагина награди диплома за уметности степен со специјалност во повеќе од 40 предметни области, диплома за наука во медицински сестри степен, магистрирал на образование и магистрирал во бизнис дизајн и иновации степен. Картагина, исто така, е домаќин на Универзитетот Лојола Чикаго мајстор за социјална работа дипломиран степен програма.


Академици

Картагина нуди специјалност, малолетници и концентрации во повеќе од 50 области на студии, вклучувајќи биологија, финансии, меѓународна политичка економија, образование, театар и невронски мрежи. Ние нагласуваме интердисциплинарни студии, додипломски истражувања, практично учење, индивидуално внимание и енергична дискусија и дебата во училницата. Наставната програма е наменета за промовирање на критичко размислување додека предизвик студентите да се изразуваат ефикасно. Карпаге постарите го освоија првите 11 отсто на национално ниво во критичко размислување, решавање на проблеми и пишана комуникација; академските придобивки што ги покажаа учениците од Карфаген од нивниот бруцош до постарата година се во првите 17 проценти на национално ниво.


Акредитација, награди и почести

Картагина е акредитирана од страна на Комисијата за високото образование од 1916 година. Картагина е прогласена за најдобар Среден Колеџ од Преглед на Принстон (2016), назнака дадена само 25 проценти од четиригодишните училишта.


Посветен факултет

Професорите, а не наставни асистенти, ги учат сите класи. Нашите посветени факултет се состои од повеќе од 150 научници, од кои 90 отсто имаат докторски или терминални степени од највисоките дипломски училишта во светот, вклучувајќи ги Харвард, Јеил, МИТ, Принстон и Оксфорд.


Жив кампус живот

Студентскиот живот во Картагина ќе биде монументален дел од вашето искуство. 70 отсто од учениците живеат во кампусот; од студентите се бара да живеат на кампусот до нивната високи година, и на кампусот домување е загарантирана за сите четири години. Kenosha е жив област со уметнички галерии, музеи, театри, шопинг и ресторани; Милвоки и Чикаго се само брзо патување далеку. Во кампусот, секогаш постои нешто што се случува: драми, предавања, филмови, посета на изведувачи, 5K траки. Tarble Арена е домаќин на сценариото, Фрај, и Филип Филипс, меѓу другите. Со повеќе од 120 студентски организации, постојат многу начини да се вклучите.


Внимателна истрага во лутеранската традиција

А колеџ образование треба да стори повеќе отколку само да ви работа. Тоа треба да ви помогне да откриете кој сте, што сте создадени да направите, и како можете да работите за поголемо добро. Картагина е поврзана со евангелистичката лутеранска црква во Америка, но само затоа што ние сме лутерански не значи дека треба да бидете. Ги споделуваме и поздравуваме мислењата, искуствата и приказните за верата од религиите ширум светот. Нашите лутерански вредности значат дека те предизвикуваме да ги поставуваме тешките прашања и да се трудиме да им помогнеме на нашите студенти да развијат силен морален и интелектуален компас.


Топ објекти

Работите изгледаат нови во Картагина затоа што се. Картагина има инвестирано повеќе од 200 милиони долари во кампус објекти во изминатите 12 години. Нов научен центар беше отворен во есента 2015 година. Други нови згради вклучуваат Студентски сојуз Кемпбел, Приватно село Окс, НЕ Тарбле Атлетик и Центар за рекреација и АВ Клаусен Центар за светски бизнис.


NCAA дивизија III Атлетика

Карфаген полиња 24 тимови на NCAA дивизија III се натпреваруваат на конференцијата во колеџот Илиноис и Висконсин. Околу една третина од нашето студентско тело учествува во атлетиката на интерколегирање, а трета учествува во многубројните интрамурални и клубски спортови.


Лидер во студирањето во странство

Картагина е рангирана број 5 во нацијата меѓу бакалауреатските институции за учество на учениците во краткорочен студент во странство. Многу студенти кои инаку не би студирале во странство за време на колеџот имаат можност да потрошат до еден месец во друга земја за време на Јамајскиот мандат на Картагина, кога факултетот води студиски патувања до такви дестинации како Германија, Шведска, Куба, Кина и Никарагва.


Нашата богата историја

Во Картагина, видовме 170 години лидери, создавачи и омиленици излегуваат и одат напред. Ние сме го смениле нашето име - па дури и нашата локација - уште од основањето во 1847 година. Но, јадрото на образованието во Картаж останало исто: Фондацијата за либерални уметности им нуди на учениците силен академски, морален и интелектуален компас, да станат перцептивни, информирани и засновани поединци.
Carthage College е основан од лутерански пионери во образованието, а основана од Генералното собрание на Илиноис на 22 јануари 1847 година. Тогаш, колеџот беше лоциран во Хилсборо, Ill., И беше познат како Книжевен и богословски институт на лутеранската црква на Далечниот Запад. Името наскоро беше скратено до колеџот Хилсборо.
Со факултет од две лица и 79 студенти, Хилсборо вети "курс за студија дизајниран за да биде темелен и практичен, и да ги прифати сите гранки на учење, кои обично се спроведуваат во најдобрите академии и колеџи".
Хилсборо успеа во првите две години, благодарение на поддршката од лутеранските собранија. Во 1852 година, колеџот се преселил во поголемиот град Спрингфилд, Илиноис, и го презел новото име на Државниот универзитет во Илиноис.
Во 1870 година, колеџот се преселил повторно, овој пат во руралниот, запад-централен град Картаж, Илиноис, каде што колеџот го стекнал своето сегашно име. До 1916 година, Колеџот доби акредитација од Северна централна асоцијација на колеџи и средни училишта и го доби највисокиот рејтинг на здружението "А" - една од само четири колеџи во Илиноис за да ја добие оваа чест. До 1927 година, запишувањето во колеџот достигнало речиси 300 студенти.
Големата депресија и Втората светска војна го намалија запишувањето на 131 студенти во 1943 година. Десет години подоцна, Одборот на доверители се согласија да размислат за повторно сместување на Картагина. До 1962 година, Карфаген го основал кампот за езеро во Кеноша, Вис., А колеџот започнал ера на возбудлив раст.
Следната деценија донесе период на постојано проширување. Уписот се зголеми петкратно, донацијата тројно, а физичките средства се зголемија за 600 отсто. Во есента 1995 година, Картагина запишала 1.527 редовни студенти, поставувајќи нов рекорд. Редовното запишување сега изнесува рекордно ниво од 2.600 студенти. Вкупно запишување е 3.000 студенти. Интензивни национални пребарувања имаат изградено наставно-ориентирана факултет држи Ph.Ds од големи постдипломски програми низ целата земја. Од 1999 година, Картагина има инвестирано повеќе од 250 милиони долари во нова градба, големи реновирања и технолошки набавки.
This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа BAs »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во бизнис дизајн и иновации

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Kenosha

Картагина нуди степен Магистер на науки во областа на бизнисот Дизајн и иновации. Повеќе насочени од МБА програмата, може да се заврши за 10 месеци. [+]

Картагина нуди степен Магистер на науки во областа на бизнисот Дизајн и иновации. Повеќе насочени од МБА програмата, може да се заврши за 10 месеци.

Дизајнот е креативен пристап кон решавање на сложени проблеми. Бизнисмени сметаат дека дизајнот е повеќе вреден, но сепак стратегиите можат да се применат само за секое поле.

Редоследот на нашиот деловен дизајн и иновации е моделиран на наградуваните програми на универзитетите како Гетеборг (Шведска), Екс-Марсеј (Франција), Северна Каролина и Case Western Reserve (Кливленд). Дознајте од експертскиот факултет и посета на научници кои донесуваат години на професионално искуство.... [-]


Master

Мајстор за образование

Студии врз за студентски град Дел-студии February 2019 Соединети Американски Држави Kenosha

Картагина нуди 38-кредитна мајстор за образование програма со три области на концентрација, како и лиценцирање песни во читање, администрација, специјално образование и учење на англиски јазик. Преку вечерните студии, можете да заработите вашиот M.Ed., да додадете дополнителни наставни дозволи или да ги завршите предметите за лично збогатување. [+]

Картагина нуди 38-кредитна мајстор за образование програма со три области на концентрација, како и лиценцирање песни во читање, администрација, специјално образование и учење на англиски јазик. Преку вечерните студии, можете да заработите вашиот M.Ed., да додадете дополнителни наставни дозволи или да ги завршите предметите за лично збогатување.

За М.Е.Д. Програма

Програмата Магистер по образование на Carthage поттикнува интелектуална и професионална можности за учење во контекст на либерални уметности образование. Часовите им овозможуваат на наставниците да продолжат со тековните прашања поврзани со образованието, како што се наставните планови, советување, насоки и администрација. Сите курсеви ги исполнуваат условите за барања за дозволи за наставници во Висконсин во одбрани области и го носат одобрувањето на Одделот за јавно образование на Висконсин.... [-]