Chaminade University of Honolulu

Introduction

Read the Official Description

Како единствен Католичкиот универзитет во Хаваи, и еден од три Marianist високообразовни институции во САД, ние во Chaminade Универзитетот се водиме од сфаќањето дека разумот и верата се основните услови во извршување на вистината. Нашата заедница е семејство, каде што студентите созреат во светот граѓани кои ги почитуваат комплексноста и разновидноста на другите, вредност на услуги на заедницата, и се стремиме да создадеме поправедно општество. Нашиот факултет се нагласи критичко размислување и креативно решавање на проблеми, додека менторирање студенти во повеќе од 25 додипломски и постдипломски студии во ликовната уметност и општествени науки, науката и математиката, однесувањето науки, бизнис и комуникација, образование, и медицинска сестра. Се наоѓа во меѓународен град Хонолулу на островот O'ahu, Chaminade е ценета за својот исклучително разновидна студент тело - студенти доаѓаат од Хаваи, на копното на САД, на Пацификот, и пошироко. Класа димензии се мали, со низок сооднос студент-да-факултетот. Еве, студентите развиваат професионално преку учење проекти услуги, истражување и стажирање искуства, и лидерство и вмрежување заедница можности. На Chaminade, студентите добиваат персоналните образование што ги подготвува за постојано менување на иднината.

Нашата историја Chaminade Универзитетот во Хонолулу е основана во 1955 година под водство на пет Marianists желни да воспостави католичка институција за високо образование во Hawai`i. Првично, Chaminade започна како две години на колеџ, Сент Луис помлад колеџ, и го поздравија триесет млади луѓе на инаугуративната класа. Во рок од две години, во училиштето се прошири на четири години, ко-образовен интуиција и го промени своето име Chaminade колеџ во чест на таткото на Вилијам Џозеф Chaminade, основач на Здружението на Марија (Marianists). Chaminade прошири своите услуги за заедницата во 1967 година со формирањето на вечер на сесија да им служи на возрасни лица со бизнисот, семејството, и воени обврски кои сакале да ги извршуваат диплома. Во 1977 година, на Универзитетот заврши својата еволуција, додавајќи програми за постдипломски студии за да стане Chaminade Универзитетот во Хонолулу. Во моментов, 23 додипломски степени и 7 програми за постдипломски студии се достапни.

Историјата на нашиот кампус Иконите Шпански мисија инспирирани згради на Кларенс TC Чинг сала, Eiben сала и Анри Сала седел место на падините на Kalaepohaku за речиси еден век. Многу карактеристики на нашата убава кампусот, како и Е Комо Мај круг и статуа на таткото на Chaminade биле тела од првите ученици на Сент Луис Училиште пристигна во 1928 година. Во духот на нашата мисија, во кампусот бил повикан да му служи на заедницата за време на Втората светска војна. Часовите се пресели во близина на институциите и на кампусот се трансформира во привремена болница, хостинг 147. Општа болница на армијата за пет години. Часовите продолжи во јануари 1946 година и ја поздрави првата класа на студенти во 1955 година. Во текот на изминатите десет години, нашиот кампус претрпе огромна вториот трансформација, проширување и надградба на капацитети на нашата техничка инфраструктура да се вклучат на семејството библиотека Саливан, д-р и г-ѓа Лоренс KW (BoHing Чан) Tseu Центарот за образование на медицински сестри, и реновиран науката лаборатории.

Мисија

Chaminade Универзитетот нуди на своите студенти на образованието во соработка средина за учење што ги подготвува за живот, услуги и успешна кариера. Водена од католичката, Marianist и либерални уметности образовни традиции, Chaminade го поттикнува развојот на морален карактер, лични способности и посветеност кон изградба на праведно и мирно општество. Универзитетот нуди и на граѓанските и црковните општини од регионот Пацифик своите академски и интелектуални ресурси во остварување на заедничките цели.

Изјава на Основни обврски

Од нашата мисија проток на следниве основни обврски кои и двете се засили и да го одредите мисија. Ние разбираме нашите основни обврски како водечки и на услуги што ги нудиме и формирање на нашата образовна заедница:

Обврски за Користење

Да се ​​понудат квалитетни академски програми, и оние што доведува до степен и оние фокусирани на продолжување на образованието, на начин кој одговара на потребите на нашите ученици и заедници; Да дипломираат студентите кои се признати за нивните либерални уметности учење, подготовка за професионална кариера, објект во користењето на информатичките и комуникациските технологии, интересот за доживотно учење, почитување на различностите, чувство на етичка одговорност и посветеност на лидерство преку услуга за има позитивно влијание врз индивидуалните животи и општото добро; Да биде заедница што оди подалеку себе и се ангажира во јавниот сервис, што го збогатува животот на пошироката заедница; Да ги изложат силна социјална свест, која јасно се шири на сите наставни програми; Да се ​​вклучат во партнерства со заедницата Хаваи, нашите соседи Пацифик островот, црквата и оние со кои делиме Marianist спонзорството; Да се ​​истражуваат критички раскрсниците на верата и културата и, во согласност со нашиот идентитет, да се вклучат учениците во овој дијалог и да учествуваат во процесите на јавниот учење и формулирање на политики и изградба на повеќе само и мирно општество.

Обврски за карактерот на нашата образовна заедница

Да се ​​биде единствен образовната заедница каде членовите се посветени на нашата заедничка мисија и нивната само-развој; Да се ​​биде на факултет и кадар со примарен фокус на учењето на студентите и развој на целото лице; За да се одржи голема поглед на гостопримството, што значи срдечност на идеи и таленти на другите; да се слуша со отворен ум што го подобрува нашиот интегритет и ја нагласува нашата човечност; Да се ​​негува култура која почести и промовира отворена истрага, рефлексија, критички дијалог со колегите на и надвор од кампусот и ширењето на нашата стипендија; Да се ​​биде научна заедница која ги истражува и ги охрабрува врски помеѓу дисциплини и им нуди на различните искуства потребни за остварување на тие врски. Ова подразбира интензивна, посветен на соработка меѓу колегите и студентите; За да се поттикне одлична мултикултурна средина за учење, повикувајќи се на нашата единствена локација Пацифик островот; Да се ​​однесуваме со личниот интегритет, можеби најмоќните образовна алатка, со кои ние располагаме; да служат како ментори и модели; на начинот на кој ние комуницирате со студентите им овозможува да работат со другите во ист начин; Да биде заедница која останува на курсот низ тешките периоди. се потребни за да се изгради силна заедница трпение, само-дисциплина и жртва. Ние гледаме во себе за решенија и решителност да работат преку тешкотии.

академска извонредност

Chaminade студентите учат под водство на одличен, вклучени факултет. Нашите програми се темелна подготовка за кариера на работното место, или за продолжување на студиите во Факултетот. Нашите програми се насочени така што секој поединец студент може да се развие до ниво на целосен академски потенцијал.

На Chaminade ние сме посветени на образованието на студентот како целина лице. Нашиот кампус е жив училница за учење за кои живеат и работат во 21-от век. Chaminade студенти се подготвени преку предизвик дискурс; вежба во различни методи на истрага; и морални насоки и духовно истражување. Учество во мултикултурна заедница Chaminade е збогатува и продлабочува перспективи на човештвото, и помага да се развие вештини и свест потребни од страна на лидери.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа Online MBA » Гледа Online BScs » Гледа Online MSc » Гледа BAs » Гледа BScs »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор на уметноста во настава

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Honolulu

Мајстор на уметноста во наставата Програмата е наменета за студентите кои се дипломира со диплома за уметност или наука степен и се бараат licensure да учат. Кандидатот успешен во оваа licensure програма треба да биде во можност да се осврне на неговата или нејзината диплома и животно искуство. [+]

Мајстор на уметноста во наставата Програмата е наменета за студентите кои се дипломира со диплома за уметност или наука степен и се бараат licensure да учат. Кандидатот успешен во оваа licensure програма треба да биде во можност да се осврне на неговата или нејзината диплома и животно искуство.

Студенти во мајстор на уметноста во наставата Програмата мора да изберете еден од следниве одобрени од државата програми за наставници licensure:... [-]


MSc

Господар на науката во советување психологија

Студии врз за студентски град Целосна 30 - 36 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Honolulu

Магистер на науки во советување психологија програма (MSCP) е дизајниран да се подготват дипломците за работа во заедницата и во училиштата, им помага на децата, младите и возрасните во адаптација на разни образовни, семејство, организациски и општествени барања. [+]

Магистер на науки во советување психологија програма (MSCP) е дизајниран да се подготват дипломците за работа во заедницата и во училиштата, им помага на децата, младите и возрасните во адаптација на разни образовни, семејство, организациски и општествени барања.

Кохерентност меѓу наставната програма, Упатство, клиничко искуство и оценување во програмата на кандидатот е основана во неколку начини, вклучувајќи ги и основните употреба на NBCC и CACREP стандарди. На програмата MSCP во Chaminade Универзитетот користи стандардите на NBCC и CACREP како рамка за наставни искуства и покажа познавање на заеднички основни области кои се бараат од сите студенти во секоја од трите Притоа: училиште советување, ментално здравје советување, и бракот и семејното советување. MSCP програмата е структуриран така што сите студенти имаат силна теоретска основа и развој на основните вештини на советување пред да влезат во клинички дел на програмата. Клиничката дел од програмата се јавува во текот на последните три термини на програмата. Така, студентите се движат од заеднички курсеви основа преку заеднички основни курсеви и акцент специфични курсеви.... [-]


мајстори на науката во форензички науки

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Honolulu

Студијата за криминалистички науки во Chaminade им овозможи на студентите можност да станат дел од една единствена заедница на научници кои им бил од корист на правдата. Chaminade нуди додипломски и постдипломски степени. Покрај тоа, Chaminade нуди дополнителна обука преку лето институти Chaminade. [+]

За криминалистички науки во Chaminade

Студијата за криминалистички науки во Chaminade им овозможи на студентите можност да станат дел од една единствена заедница на научници кои им бил од корист на правдата.

Chaminade нуди додипломски и постдипломски степени. Покрај тоа, Chaminade нуди дополнителна обука преку лето институти Chaminade.

За степенот на програмата

Програмите за Chaminade Forensics науки миеше студенти во најновите технолошки и научни достигнувања во областа на кривичната истрага. Покрај тоа, нашите криминалистички науки програми достави настава во кривичното право и практично, практични искуства во оваа област.... [-]


Videos

Think Education. Think Chaminade.

Student Life at Chaminade University

Chaminade University Campus Tour