Chapman University

Introduction

Read the Official Description

Valedictorians. Филмски играчи. Нобелов лауреат. Ученици од повеќе од 60 земји. Идни претприемачи. Визионери кои сакаат образование што ги бара да ги поврзат точките помеѓу дисциплините и нивната хуманост за да создадат смислени, карактерни животи. Тоа е кој доаѓа на Универзитетот Чапман . Лоциран во Оринџ, Калифорнија, Чапман е приватен универзитет со средна големина, со вкупно додипломски и постдипломски запишување на 7.570 студенти *. Само неколку чекори подалеку од рестораните и продавниците во Стариот Towne Plaza во Порто, Chapman's величествената, дланка кампусот е централен дел на овој удобен средината големина град. Идеално лоциран во рок од еден час возење во Лос Анџелес, нашата локација во јужниот дел на Калифорнија обезбедува лесен пристап до ЛА и холивудските практиканти, прекрасни плажи, Дизниленд, планини и пустини. Целото нашето лично образование ги привлекува учениците од различно потекло и земји од целиот свет. Имаме студенти од 49 држави, територии на САД и повеќе од 60 различни земји *. Нашето разновидно студентско тело во комбинација со нашите мали класи ви овозможува да се поврзете преку граници и позадини, отворете го вашето искуство во различни култури и начини на гледање на светот. Ние ја нагласуваме интердисциплинарната студија на уметноста и науката, како и на професионалните програми, давајќи им можност на студентите на додипломски и постдипломски студии да станат мултидимензионални, оригинални мислители - вид на луѓе кои процветаат во еден предизвикувачки свет. Не само што ние се стремиме да ги поврземе академските области на истрага преку интердисциплинарни студии, ние исто така работиме да ги поврземе студентите на факултетот и Универзитетот со заедницата, така што вашето образование е лично, релевантно и ангажирано во поголемиот свет. * Податоци од CIRO

Факти

Основана како Hesperian колеџ во 1861 година во Woodland, Калифорнија од страна на членовите на Христијанската црква (ученици на Христос), признавме мажи и жени и луѓе од боја од нашите најрани денови. Во 1934 година, институцијата го сменила името во Чапман колеџот во 1934 година, а до 1954 година се преселила во поранешниот кампус на средното училиште "Унион Унион" во Оринџ, Калифорнија. На колеџ повторно продолжи повисок образовен пристап кога почна да нуди часови за воен персонал во Ел Торо морска база. Во 1965 година, Чапман зеде образование за додипломски студии во отвореното море кога започна да работи со World Campus Afloat, програма која на крајот ќе стане Семестар во Море, традиција која продолжува во Чепмен преку нашите светски програми за студии во странство. Од нашето основање, Чапман прерасна во високо ценет универзитет кој привлекува студенти со високи постигнувања и дипломирани студенти од цела Соединетите Американски Држави, и повеќе од 60 земји ширум светот. Нашата мисија: Да обезбедиме персонализирано образование за разлика што води до испитувачки, етички и продуктивен живот како глобални граѓани.

Рангирање

- САД Вести и Светски извештај рангираат Универзитетот Чапман # 7 во западниот регион. - Принстон Преглед го наведува Чепмен во својот водич "378 Најдобри колеџи". - Фондацијата Templeton го вклучи Chapman во својата чест Roll за карактер зграда колеџи.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc - Master » Гледа MSc - HealthcareStudies » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

Ed.s. во училиште психологија

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Orange

На фертилитет во училиште психологија подготвува студентите да вршат различни задачи, вклучувајќи проценка за интервенција, менталното здравје советување, однесувањето на управување и консултации со наставниците и родителите. [+]

На Образовни специјалист (Ed.S.) Програма во училиште психологија е наменета за кандидатите кои сакаат да работат како училишни психолози со деца од предучилишна преку средно училиште. На Чепмен Универзитетот, ние сме тука да помогнеме. Образовни специјалист (Ed.S.) програма во училиште психологија е за кандидатите кои сакаат да работат како училишни психолози со деца од предучилишна преку средно училиште.... [-]


М-р во развој на лидерството

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 15 - 24 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Orange + 1 more

На Колеџот на образовни студии нуди пионерски мајстори во развој на лидерството (МЛД), која може да биде завршен во 15-24 месеци. Тоа се учи од страна на исклучително посветени и квалификувани факултет, кои признаваат дека раководството зависи не само локално, но глобалното знаење. [+]

На Колеџот на образовни студии нуди пионерски мајстори во развој на лидерството (МЛД), која може да биде завршен во 15-24 месеци. Тоа се учи од страна на исклучително посветени и квалификувани факултет, кои признаваат дека раководството зависи не само локално, но глобалното знаење. Нашата програма Лидерство ги охрабрува студентите да погледнат подалеку од содржината и резултатите задача да се фокусира на односите и критични процеси. Нашите дипломирани студенти се развие вештини за да бидат креативни и иновативни во возење поткопуваат и одржлива промена. Во истражување на МЛД, може да се види себе си работат: - Во училиштата - како внатрешен / надворешен консултант за развој на лидерство на организациите и заедниците - Во јавноста, непрофитна, или дури и во приватниот сектор - мајстори во водство развива лидери кои се способни обликувањето на лидерство во другите и цели кои се надмине и да работат за општото добро на сите. Моделирање на основните вредности на CES: самосвест, се грижат, храброст, услуга, потврдувајќи разновидност и граѓански ангажман, МЛД апелира до широк спектар на професионалци и образовно, различни средини.... [-]


ма во бракот и семејството терапија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Нашата мисија е да им обезбеди на студентите со академско и професионално обука да станат компетентни, етички, културно чувствителни и системи ориентирана бракот и семејството терапевти кои можат ефикасно да се оцени, да се дијагностицира, третира и разновидна популација на поединците, парови и семејства. [+]

Брак и семејство терапија (MFT) програма е специјално структурирани да се подготват студентите за licensure во Калифорнија, како Брак и семејство терапија.

Од 92 држава акредитирани или одобрени MFT програми, Чепмен е еден од само седум програми се акредитирани од страна на Комисијата за акредитација за брак и семејство терапија (COAMFTE).

Нашата мисија

Нашата мисија е да им обезбеди на студентите со академско и професионално обука да станат компетентни, етички, културно чувствителни и системи ориентирана бракот и семејството терапевти кои можат ефикасно да се оцени, да се дијагностицира, третира и разновидна популација на поединците, парови и семејства.... [-]


ма во меѓународните студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Мајстор на уметноста во меѓународни студии е две години, со полно работно време, интердисциплинарен курс на студии наменети за обука на студентите кои бараат глобален кариери со дипломатското служба на САД, невладини организации (НВО), на Обединетите нации (ОН), или бизниси. [+]

Во денешниот глобалната животна средина, експертиза во меѓународните односи е од суштинско значење за разбирање на современиот свет. На Мајстор на уметноста во меѓународни студии е две години, со полно работно време, интердисциплинарен курс на студии наменети за обука на студентите кои бараат глобален кариери со дипломатското служба на САД, невладини организации (НВО), на Обединетите нации (ОН), или бизниси.... [-]


ма во филмски студии

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Мајсторот на уметностите во филмски студии програма нуди сеопфатен курс на студии во филмската историја, теорија и естетика. Студентите се посвети многу време гледање филмови од различни жанрови, стилови, периоди и националните индустрии, за нив да чита и да дискутираат за нивните значења и значење. [+]

На Мајсторот на уметностите во филмски студии програма нуди сеопфатен курс на студии во филмската историја, теорија и естетика. Студентите се посвети многу време гледање филмови од различни жанрови, стилови, периоди и националните индустрии, за нив да чита и да дискутираат за нивните значења и значење. На две-годишна програма е дизајнирана да се поттикне критичко и аналитичко разбирање на филмови и им нуди на студентите со напредна обука во академски истражувања и пишување. ... [-]


Магистер по советување

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Orange + 1 more

Нашите мајстори во училиште советување обезбедува обука за кандидатите кои сакаат да работат како професионални училиште советници од предучилишна преку средно училиште. Програмата училиште советување подготвува студентите да вршат различни задачи, вклучувајќи колеџ и кариера насоки, ментално здравје советување, студент социјална и емоционална поддршка и консултации со наставниците и родителите. [+]

М-р програма во училиште советување е 51 единица програма која може да се заврши во 2 години на полно работно време студија или 3 години со скратено работно време студија. Програмата ги подготвува студентите да вршат различни задачи, вклучувајќи колеџ и кариера насоки, менталното здравје советување, студент социјална и емоционална поддршка и консултации со наставниците и родителите. CES има развиено посебен акцент за студентите заинтересирани за добивање на дозвола за професионален клиничка советување. На LPCC е лиценца на магистерско ниво регулирани од страна на Одборот на однесувањето науки испитувачи. Студентите со дозвола на LPCC да вежбате советување и психотерапија надвор од училиштата, во приватна пракса, и клинички поставувања.... [-]


магистратура по креативно пишување

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Orange

МНР пишување програма на Чепмен го поттикнува растот на фантастика писатели и поети, преку работилници, техники курсеви, литература курсеви, Џон Fowles Литературен форум, и списанието Calliope. [+]

На МНР пишување програма на Чепмен го поттикнува растот на фантастика писатели и поети, преку работилници, техники курсеви, литература курсеви, Џон Fowles Литературен форум, и списанието Calliope.

На креативно пишување факултет се состои од широк спектар на наградуваниот писатели и поети, кои служат како ментори од еден ден.

Кулминација на работа секој МНР пишување студентот е книга должина тезата проект проза или поезија. (Студентите можат да заврши теза во креативна документаристика, фаза драма, или сценарио, со одобрение на директорот на програмата за постдипломски.) Многу МНР дипломирани студенти учат во две и четири години колеџи, објавува својата работа, или да одат за да на професионална кариера во пишување и уредување.... [-]


МНР во филмска продукција

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Без разлика дали сте почнувајќи од нула, без претходна кино искуство, или сте биле во индустријата за забава за неколку години и сакаат да се развие област на специјализација, нашето МНР во филмска продукција може да ви подготвиме за успех во начини на кои ќе предизвик што надвор од вашите очекувања. [+]

Без разлика дали сте во моментов работат во филмската индустрија или некоја друга област, ако филмска продукција е вашиот повик, а потоа Dodge колеџ е вашата Богословија.

Да бидеме искрени: Филмска продукција е вокација. Без разлика дали вашата желба е да стане директор на првата стапка, кинематографер, уредник или звук дизајнер, вашиот повик бара целосна посветеност, рацете на искуство и напредни образование за да стигнат до највисоките ешалони.... [-]


МСП во војна и општество

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Оваа програма е изграден околу темите и методолошки пристапи кои се состојат од областа на војната и општество студии. Сите курсеви се поврзете со овие теми и методолошки пристапи, нудејќи транснационална и интердисциплинарна перспектива на полето на војната и општеството. [+]

Војна и општество научници се прошири на студија на војување надвор од своите воени, дипломатски и политички димензии со испитување на социјалните и културните аспекти на тоа како општества се оди во војна, искуство војна и нејзините последици. Оваа програма е изграден околу темите и методолошки пристапи кои се состојат од областа на војната и општество студии. Сите курсеви се поврзете со овие теми и методолошки пристапи, нудејќи транснационална и интердисциплинарна перспектива на полето на војната и општеството. Во прилог на заеднички основни теми и методолошки пристапи, програмата се фокусира на преживеаното искуство и последиците од војната. Оваа акцент се базира на уникатен ресурси на располагање на Чепмен Универзитетот: - Центарот за американската војна Писма - На Роџерс Центарот за образование на холокаустот - На сала и Арон Samueli спомен библиотека холокаустот Војната и постдипломски општество програма се базира на докажан успех на нашите програми за додипломски историја Програмата се развива и постдипломски-ниво на мајсторство во истата вештини базирани модел, со фокусирање на студентот писмено, персоналните образование, факултет-студент истражување, и критичко размислување. Иако јадрото на програмата се базира на часовите по историја, оваа програма е составена врз факултет во социологија, политички науки, англиски, креативно пишување, јазик, религија, како и законот за интегрирање на интердисциплинарна пристапи кон анализа на историски материјали во програмата. ... [-]


МСП во документарен филм

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Она што ја прави нашата програма уникатен е се фокусира на долгометражен документарен филм раскажување и за маркетинг и дистрибуција стратегии кои ќе ја добиете вашата работа, бидејќи се гледа-постигнување луѓе со вашата работа е причината зошто е важно документарци. МНР во документарен кинематографијата е дизајниран за да отпочне својата кариера во функција документарен филм. [+]

Страст од наменски тоа е квалитетот што го придвижува документарецот.

Ако тоа ви-а дефинира желба да се каже огромна приказните за светот најтешките проблеми, да ја испитаат можната најголемите мислители и трендови на нашето време, да се направи разлика во начини на кои е важно-тогаш МНР програма во документарен кинематографијата е место каде што ќе можат да ги развиваат и негуваат вашата документарен раскажувач глас.... [-]


MSc

MS во здравство и стратешка комуникација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Основана од страна на д-р Лиза Спаркс, еден од водечките здравствени комуникација истражувачите на Америка, на Магистер на науки во здравствените и стратешка комуникација (HCOM) е забрзана едногодишната програма која ги здружува научници од општествените науки, статистичари и комуникација експерти да ги обучуваат учениците како да се олесни подобро разбирање и здравствени навики меѓу здравствените работници и пациентите. [+]

Основана од страна на Д-р Лиза Спаркс, Еден од водечките здравствени комуникација истражувачите на Америка, Магистер на науки во здравствените и стратешка комуникација (HCOM) е забрзана едногодишната програма која ги здружува научници од општествените науки, статистичари и комуникација експерти да ги обучуваат учениците како да се олесни подобро разбирање и здравствени навики меѓу здравствените работници и пациентите.... [-]


МСП во компјутерската и податоци науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Магистер на науки во Компјутерска и податоци науки е уникатна интердисциплинарен пристап кон решавање критички важни проблеми, со користење на математика, физика, хемија, биологија, статистика и компјутери. [+]

Како и предизвиците со кои се соочуваме-еколошки, биолошки, хемиски, геофизички-продолжува да расте и да генерираат големи количини на податоци, тоа е компјутерската и податоци науки, кои ќе ни помогне да ги задоволат тие прашања главата. Магистер на науки во Компјутерска и податоци науки е уникатна интердисциплинарен пристап кон решавање критички важни проблеми, со користење на математика, физика, хемија, биологија, статистика и компјутери. ... [-]


МСП во однесувањето и пресметковни економија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години September 2018 Соединети Американски Држави Orange + 1 more

Формирана како алтернатива на повеќе традиционални теорија-базирани степен, Господар на науката во однесувањето и Компјутерска Економија (MSBCE) турка учениците да ги користат лабораториските експерименти, компјутерски симулации и математичката анализа да студираат економски институции и како тие работат. [+]

Формирана како алтернатива на повеќе традиционални теорија-базирани степен, Господар на науката во однесувањето и Компјутерска Економија (MSBCE) турка учениците да ги користат лабораториските експерименти, компјутерски симулации и математичката анализа да студираат економски институции и како тие работат. Овој степен подготвува студентите за дизајн, развој, тестирање и имплементација на ефикасна размена на системи во областите како што се акции тргување, онлајн аукции, распоред, осигурување и јавните претпријатија.... [-]


МСП во храна наука

Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Чепмен Универзитетот Магистер на науки во храна наука е совршен постдипломски студии програма да им помогне да се претвори вашата страст, знаење и искуство во наградува кариера. [+]

Побарувачката за научниците храна е проектиран да се зголеми од 10% до 2020 година * и изгледи за работа во Јужна Калифорнија, особено продолжи да расте постојано. Чепмен Универзитетот Магистер на науки во науката за храна е совршен постдипломски студии програма да им помогне да се претвори вашата страст, знаење и искуство во наградува кариера.

Освојте степен како што е малку како 18 месеци - Практично вечерните часови за работа возрасни - поставеност стапки кариера Одлично дипломиран и алумни - обилен практиканти обезбеди вредни искуство - Прехранбената индустрија е економски стабилна - Луѓето мора да јадат! ... [-]

Contact

Chapman University

Адреса, линија 1 One University Drive,
92866 Orange, California, Соединети Американски Држави
Website http://www.chapman.edu/
Број на телефон +1 714-997-6815