Chicago State University

Introduction

Read the Official Description

2

Чикаго на Државниот универзитет ќе го прослави својот sesquicentennial во 2017 година. Чикаго на Државниот универзитет отвори своите врати како училиште за обука на наставници во спукан железничкиот вагон во Blue Island, Илиноис на 2 септември, 1867 година. Денес, за разлика, на Универзитетот е целосно акредитирани од јавноста, урбана институција се наоѓа на 161-живописен акри во станбена заедница на Southside во Чикаго. Во текот на првата година од своето основање, ЦСУ запишани 62 студенти. сегашниот запишувањето на студентот е речиси 7.200.

Патот од тогаш па до сега е обележана со промени. Во текот на повеќе од 140 години, ЦСУ го променил своето име, фокус, управување и локација. Но, со секоја транзиција, на универзитетот чуваат очите на својата образовна мисија и подобрена своите услуги на Чикаго и околните заедници.

1

Денес, ЦСУ е регулирано од страна на Одборот на доверители назначен од страна на гувернерот на Илиноис. пет colleges- здравствени науки на универзитетот, уметноста и науката, бизнисот, образованието, и фармација - нуди 38 додипломски и 30 постдипломски студии степен-доделување. Покрај тоа, ЦСУ има Одделението за континуирана едукација и нетрадиционални програми кои допираат кон заедницата со проширување курсеви, учење на далечина и програми не-за-кредитна.

Од скромни неговото потекло, Чикаго на Државниот универзитет се разви во одличен, национално признат универзитет, кој обезбедува образование со додадена вредност за сите кои влегуваат во неговите свети сали. Постојано се развива за да ја одрази на state-of-the-art трендови во високото образование, Чикаго на Државниот универзитет се подготвува студентите за успех во дваесет и првиот век.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health Master » Гледа BScs »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во биолошки науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Chicago + 1 more

Одделот за биолошки науки нуди постдипломски студии, што доведува до Магистер на науки. Избор на специјалитети, се нарекува песни, достапни во Програмата дава можност за продолжување на образованието во биологијата надвор од диплома за наставниците, техничари, идните д-р кандидати, како и лицата во сродни здравствени професии, медицински и други сродни области. [+]

Одделот за биолошки науки нуди постдипломски студии кои водат до Магистер на науки степен. Избор на специјалитети, се нарекува песни, достапни во Програмата дава можност за продолжување на образованието во биологијата надвор од диплома за наставниците, техничари, идните д-р кандидати, како и лицата во сродни здравствени професии, медицински и други сродни области.

Одделенски Барања за прием ... [-]

Магистер на науки во компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Chicago + 1 more

Одделот за математика и информатика нуди Магистер на науки во компјутерски науки. На програмата е дизајниран да биде како флексибилна како е можно да се задоволат различните потреби на зафатени со професионалните. [+]

Одделот за математика и информатика нуди Магистер на науки во компјутерски науки. На програмата е дизајниран да биде како флексибилна како е можно да се задоволат различните потреби на зафатени со професионалните. Предмети се понудени во текот на денот пати, како и во вечерните часови во state-of-the-art компјутерски лаборатории. Три курсеви, и се бара експлицитно истражувачки проект или дисертација. Програмата за постдипломски советник ќе работи со ученикот да планирам план на студија која обезбедува брз дипломирањето во рамките на потребите и целите на студентот.... [-]


Магистер на науки по математика

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Chicago + 1 more

Одделот за математика и информатика нуди програма на студии, што доведува до степен Магистер на науки по математика. На програмата е посебно дизајниран да ги задоволи потребите на зафатен професионален. [+]

Одделот за математика и информатика нуди програма на студија која води до Магистер на науки по математика. На програмата е посебно дизајниран да ги задоволи потребите на зафатен професионален. Со вечер, курсеви, истражувачки семинари, и интердисциплинарни студии по физичко и природните науки, оваа програма нуди можности за збогатување и професионален развој.

На одделот е особено горд на својот рекорд на обезбедување на пристап на студентите со силни академски потенцијал. Студентите можат да учат во поддршка на животната средина и да се вклучат во научни активности надвор од училница амбиент. Тие можат да учествуваат во истражувачки семинари и семинари, колоквиуми и постдипломски студенти. Секоја година, на одделот нуди големи серија предавања во пролетниот семестар. На програмата ги држи чекор со потребите на потенцијалните работодавци со советодавен одбор составен од претставници од индустријата, Град колеџи во Чикаго, и во Чикаго одбор за образование.... [-]


Master

господар во кривичната правда

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Chicago

Одделот за правда нуди диплома за наука степен и Магистер на науки степен во кривичната правда. Програмата нуди на студентите со широка основа во општествените науки, истовремено нагласувајќи ресторативна правда, социјална и економска правда, праведност, вклученост на заедницата, и јавната безбедност. [+]

Одделот за правда нуди диплома за наука степен и Магистер на науки степен во кривичната правда. Програмата нуди на студентите со широка основа во општествените науки, истовремено нагласувајќи ресторативна правда, социјална и економска правда, праведност, вклученост на заедницата, и јавната безбедност. Студентите во додипломската програма мора да заврши дванаесет кредит часови на основни курсеви вклучувајќи Вовед во право, Анкета на системот на кривичната правда, и Вовед во криминалистика. Студентите мора да заврши дванаесет кредит часови потребни cognates вклучувајќи Essentials на англиски граматика, пишување и уредување на документаристика, критични стратегии за пишување и истражување, Бизнис пишување или пишување на научни трудови, како и основните говор комуникација. И студентите мора да заврши дваесет и седум кредит часови на изборни предмети преку кои може да се фокусира на спроведување на законот, законот, корекции, условно помилување, советување и случај работа, малолетничка правда, или истражување на кривичната правда. ... [-]