Citrus College

Introduction

Read the Official Description

Прослава на над 90 години работен стаж, Цитрус колеџ се наоѓа во Glendora во подножјето на Сан Габриел Планини, околу дваесет и пет милји североисточно од Митрополитот Лос Анџелес. На колеџ, има разлика како најстара заедница колеџ во Лос Анџелес и петтата најстарите во државата.

Цитрус колеџ е основана во 1915 година под раководство на Д-р С. Флојд ХајденКој помогна да се донесе на колеџ во заедницата движење во Калифорнија. Од 1915-1961, на колеџ е управувана од страна на цитрус унија Висока школа округ.

Во јули 1961 година, на Колеџот Окружниот Citrus заедница е создаден за да го вклучите Azusa и Glendora унифициран училишни окрузи. Во 1967 година, областа се прошири за да го вклучите Claremont, Дуарте и Монровија училишни окрузи.

Денес, цитрус колеџ зафаќа 104 хектари кампусот. На колеџ моментов се соочува со големи објекти проширување на проектот која ќе го промени изгледот на кампусот. На колеџ, се запишани 27 студенти во 1915 година и во моментов е на колеџ опслужува повеќе од 11.000 студенти.

Класите се нуди на 16-недела календар (есен и пролет семестри), Како и во различни нетрадиционални распоред опции - шест недели зима intersession, вечери, крајот на проектот и почетокот на крајот, летните сесии, и опционални класа формати, како што се далечинско образование курсеви на интернет и далечинско образование интегрираните паралелки.

Мисија

Цитрус колеџот обезбедува висок квалитет на обука која дава право на студентите да се натпреварува на глобално ниво и да придонесе за економски раст на денешното општество.

Ние сме посветени на негувањето на разновидна образовна заедница и културна средина за учење која ги поддржува студентите успех во извршувањето на академски совршеност, економски можности, и личен успех.

Акредитација

Цитрус колеџ е акредитирана од страна на Западниот Здружение на училишта и колеџи (WASC). Нејзините многу професионални Членства вклучуваат Американската асоцијација на Заедницата колеџи (AACC) и Заедница колеџ Лигата на Калифорнија (CCLC).

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа Health Associate of Science » Гледа Associate of Science » Гледа Associate of Arts »