Claremont McKenna College

Introduction

Read the Official Description

Како еден од МОСТ селективен нацијата приватна либерални уметности колеџи, cmc седи меѓу интелектуално-стимулирање, социјално-исполнувањето, седум-колеџ заедница позната како Claremont колеџи, систем по моделот на Англија, Универзитетот Оксфорд. Основана во 1946 година, cmc е најмлад на врвот колеџи во земјата и се запишува приближно 1.200 студенти. &nbsp Claremont McKenna колеџ (СМС) едуцира своите ученици за тактичен и продуктивен живот и одговорно раководство во економијата, владини и јавни работи. силна основа компанијата во либерални уметности, заедно со нејзиниот акцент на економијата, владата и меѓународните односи, привлекува студенти, кои им приоѓаат на образование прагматично и кои имаат намера да се направи разлика во светот. Со оваа широка основа дипломирани студенти остави СМС добро подготвени за предизвиците на 21 век. Многу одат за да се продолжи кариерата во право, бизнис, владини, странски сервис, меѓународните односи, јавната политика, администрација музејот, науката и образованието, или да продолжи на постдипломски студии. &nbsp врвни истражувачки институти на колеџот им обезбеди на студентите невиден можности да работат рамо до рамо со нивните професори и открие како тие што ќе учат во училницата линкови до живот во светот behond. Светот доаѓа да Claremont McKenna преку живописни и реномирани говорници серија во која светските лидери, мислители, уметници и визионери посета кампусот преку Мариан Miner Кук Athenaeum и други јавни програмирање. &nbsp Во септември 2007 година, Роберт А. Ден, основачот и претседател на TCW Group, Inc, вети дека ќе $ 200,000,000 личен подарок за утврдување на Роберт Ден школа за економија и финансии, и неговата уникатна програми. Ова беше најголемата снимен подарок на либерални уметности институција, најголемиот подарок во областа на финансии и економија, а меѓу првите 20 најголеми подароци некогаш се доделува на колеџ или универзитет. Преку неговата великодушност, Роберт Ден школа за економија и финансии сега нуди повеќе програми, вклучувајќи и еден мајстор на уметноста во финансии степен.

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

господар на програмата за финансии

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Claremont

Програма Роберт ден школа Магистер по финансии е за разлика од било која друга програма. Всушност, тоа е различно од страна на дизајнот: од студентите ги вработуваат, да ни забрзана група наставна програма, на нашата богата ко-наставни програми. Ние сме исто така, единствена и среќа со тоа што имаат многу дарежливи финансирање заснован на заслуги стипендии. [+]

Магистер програма во финансии - иновативен пристап кон проучување на финансии

&nbsp

Програма Роберт ден школа Магистер по финансии е за разлика од било која друга програма. Всушност, тоа е различно од страна на дизајнот: од студентите ги вработуваат, да ни забрзана група наставна програма, на нашата богата ко-наставни програми. Ние сме исто така, единствена и среќа со тоа што имаат многу дарежливи финансирање заснован на заслуги стипендии. ... [-]